۷ حقیقت عجیب و جالب درباره تجزیه جسد انسان بعد از مرگ
۷۷۸۸۶۲
۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
۲۴۷۸۴
مرگ، جسد و قبرستان! با شنیدن این کلمات حتما تصاویر ناخوشایندی جلوی چشم هایتان ظاهر می شود. جسدهایی که بوی متعفنی دارند و حشرات به آن ها هجوم برده اند و اسکلت های ترسناکی که در خاک خفته اند. این تصاویر ناخوشایند پای ثابت بسیاری از فیلم های ترسناک یا حتی کابوس های شبانه ی ما هستند.

وبسایت روزیاتو: مرگ، جسد و قبرستان! با شنیدن این کلمات حتما تصاویر ناخوشایندی جلوی چشم هایتان ظاهر می شود. جسدهایی که بوی متعفنی دارند و حشرات به آن ها هجوم برده اند و اسکلت های ترسناکی که در خاک خفته اند. این تصاویر ناخوشایند پای ثابت بسیاری از فیلم های ترسناک یا حتی کابوس های شبانه ی ما هستند. اما افسانه های زیادی درباره ی جسد انسان و روند تجزیه ی آن وجود دارد که بعضاً واقعیت ندارند. اما حقیقتاً تا تجزیه ی کامل چه بر جسد انسان می گذرد؟ با حقایقی عجیب و جالب درباره ی تجزیه جسد انسان بعد از مرگ همراه باشید.

۱- فرآیند تجزیه تقریبا بلافاصله بعد از مرگ شروع می شود

۷ حقیقت عجیب و جالب درباره تجزیه جسد انسان بعد از مرگ

حدود چهار دقیقه بعد از آخرین نفسی که می کشیم، به دلیل کمبود اکسیژن در بدن، سلسله اتفاقاتی در مقیاس میکروسکوپیک شروع به رخ دادن می کند: سطح کربن دی اکسید و اسیدیته در جریان خون بالا می رود و ضایعات سمی انباشته می شوند و همین مسأله باعث سمی شدن سلول ها می شود. بعد از آن، آنزیم های درون سلول ها شروع به فرسوده کردن آن ها می کنند. این فرآیند از اندام هایی مثل کبد و مغز شروع می شود که بیشترین آنزیم و آب را درون خود دارند.

یکی از اولین نشانه های مشهود مرگ، کدر شدن چشم ها است چون دیگر به قرنیه ها مایعات و اکسیژن نمی رسد. این فرآیند می تواند ۱۰ دقیقه بعد از مرگ شروع شود.


۲- فرآیند تجزیه پنج مرحله دارد

۷ حقیقت عجیب و جالب درباره تجزیه جسد انسان بعد از مرگ

مرحله ی اول «اتولیز یا خود هضمی سلولی» نام دارد: سلول ها به دلیل فعالیت آنزیم ها متلاشی می شوند و مایعات درون آن ها به بیرون تراوش می کند. روی پوست تاول هایی مملوء از مایعات به وجود می آید که در اثر آن لایه های بزرگی از بدن به راحتی جدا می شود.

در همین حین، باکتری های ناهوازی (موجوداتی که بدون اکسیژن زنده و فعال هستند) ساکن روده ها شروع به تجزیه ی سلول ها می کنند و از اینجا مرحله ی دوم یعنی «باد کردن» شروع می شود. با شروع فعالیت این میکروب ها، درون روده گازهایی انباشته شده و حجم بافت های اطراف زیاد می شود. این گازها در واکنش با هموگلوبین (نوعی پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون) ماده ی سبز رنگی درون رگ ها تولید می کنند و پوست ابتدا به رنگ سبز و بعد سیاه در می آید.

مرحله ی سوم «تجزیه ی فعال» نام دارد که در اثر آن بافت ها شروع به آب پس دادن می کنند و این مایعات از حفره های بدن مثل دهان، بینی و غیره به بیرون تراوش می کنند. توده های بافت های بدن با فعالیت کرم های مگس و باکتری ها از بین می روند.

مرحله ی چهارم یعنی «تجزیه ی پیشرفته» زمانی رخ می دهد که با فعالیت حشرات، بیشتر بافت های نرم از بین رفته اند، باقیمانده ی پوست خشک و سفت شده و اسکلت بدن آشکار شده است. وقتی دیگر چیزی برای تغذیه ی کرم های مگس باقی نمانده باشد، نوبت به حشرات دیگری مثل سوسک ها می رسد. این حشرات قادرند بافت های نرمی که سفتی بیشتری دارند مثل تاندون ها، رباط ها و حتی غضروف ها را تجزیه کنند.

مرحله ی آخر «تجزیه ی استخوانی» است. عوامل مختلفی منجر به تجزیه یا تکه تکه شدن استخوان ها می شود. برای مثال، خاک اسیدی ۷۰ درصد مواد تشکیل دهنده ی استخوان ها را از بین می برد. عوامل فیزیکی هم می توانند باعث تجزیه ی استخوان ها شوند مثل هجوم جانوران لاشخور یا فرسودگی تدریجی بر اثر قرار گرفتن درون جریان آب.

مدت زمان هر یک از مراحل فوق به عواملی مثل دما، شرایط دفن و وجود میکروب ها، حشرات و جانوران لاشخور بستگی دارد. به ویژه میزان دما تأثیر زیادی در مرحله ی تجزیه ی فعال دارد چون مگس ها در ماه های گرم تخم گذاری می کنند، بنابراین در دماهای پایین تر روند تجزیه کندتر است. طی اولین سال استخوان ها به تدریج بی رنگ می شوند و ممکن است روی سطح آن ها خزه رشد کند. شکاف های بزرگ بعد از گذشت حدود یک دهه به وجود می آیند.


۳- جسدها آنقدرها هم بدبو نیستند

۷ حقیقت عجیب و جالب درباره تجزیه جسد انسان بعد از مرگ

 

تصور عمومی این است که جسدها همیشه بوی متعفنی دارند اما اغلب اینطور نیست. در مرحله ی باد کردن، گازهای بدبویی تولید می شوند اما با تداوم فرآیند تجزیه، این بوها کمتر می شوند. بوی بد یک جسد در تابستان، بعد از ده روز یا کمتر از بین می رود.

ترکیبی از گازها باعث به وجود آمدن بوی متعفن اجساد می شوند. با تجزیه ی بعضی اسیدهای آمینه توسط باکتری ها گازهای سمی و مضری تولید می شوند که می توانند از طریق پوست جذب شوند یا جای اکسیژن را بگیرند. به همین دلیل این مسأله می تواند سلامت کسانی که در فضاهای بسته با اجساد در حال تجزیه سر و کار دارند را به خطر بیندازد.


۴- باکتری ها می توانند به تعیین دقیق تر زمان مرگ کمک کنند

۷ حقیقت عجیب و جالب درباره تجزیه جسد انسان بعد از مرگ

حشره شناسان قانونی (شاخه ای از علم جرم شناسی و پزشکی قانونی) از حشرات برای تخمین زمان مرگ استفاده می کنند، اما سرنخ های بیولوژیک احتمالی دیگری هم وجود دارد. دانشمندان حوزه ی پزشکی قانونی در حال تحقیق بر روی تأثیر باکتری ها بر روی روند تجزیه ی اجساد هستند.

بعضی محققان با بررسی نکروبیوم یا همان اجتماع باکتری ها و قارچ های یافت شده درون یک جسد تلاش دارند متوجه شوند که آیا تغییرات نکروبیوم و اینکه کدام گونه از باکتری ها و دیگر میکروب ها در هر یک از مراحل فرآیند تجزیه حضور دارند، می تواند به تخمین زمان مرگ کمک کند یا خیر. بعضی از این میکروب ها از جمعیت میکروبی ساکن بدن انسان و بعضی از آن ها از خاک محل دفن جسد هستند یا از طریق مگس ها، دیگر حشرات و جانوران لاشخور به جسد منتقل می شوند.


۵- بدون وجود حشرات یا باکتری ها فرآیند تجزیه کند می شود

۷ حقیقت عجیب و جالب درباره تجزیه جسد انسان بعد از مرگ

در سال ۱۹۷۷ در یکی از قبرستان های ایالت تنسی امریکا بر روی تابوت شکسته ی ویلیام شای، سرهنگی که در سال ۱۸۶۴ از دنیا رفته بود، جسد بدون سر مردی را پیدا کردند که لباس رسمی به تن داشت. پزشک قانونی در بررسی هایش متوجه شد جسد در مراحل اولیه ی تجزیه باقی مانده و گوشت آن هنوز صورتی رنگ بود، به همین دلیل پزشک ابتدا زمان مرگ را حداکثر یک سال قبل تخمین زد. اما نکته ی عجیب آن بود که لباس های جسد از مد افتاده بودند و جنس کفش هایش از موادی قدیمی بود. سر جسد بعدها درون تابوت پیدا شد و آثار روش های قدیمی دندان پزشکی بر روی دندان های آن مشهود بود.

تمامی این موارد پزشک قانونی را به این نتیجه رساند که این جسد همان سرهنگ درگذشته، ویلیام شای بود. قبر دزدها جسد او را با عجله و شدت از تابوتش بیرون کشیده بودند. این جسد ۱۱۳ ساله به خوبی حفظ شده بود چون آن را با شیمیایی مومیایی کرده بودند و تابوت چدنی آن کاملا بسته بود، در نتیجه حشرات و میکروب ها راه نفوذی به درون تابوت نداشتند و روند تجزیه در مراحل اولیه باقی مانده بود.


۶- شرایط محیطی هم می تواند روی روند تجزیه تأثیر بگذارد

۷ حقیقت عجیب و جالب درباره تجزیه جسد انسان بعد از مرگ

بعضی شرایط محیطی به حفظ جسد و ایجاد یک مومیایی طبیعی کمک می کنند. در سال ۱۹۹۹ در کوهستان آند کشور آرژانتین جسد یک دختر نوجوان اینکایی کشف شد که گویی به خواب رفته بود. این دختر برای پیشکشی به خدایان آنجا رها شده بود و ۵۰۰ سال از مرگش می گذشت، اما موها، پوست و لباس هایش تقریبا سالم باقی مانده بود. ارتفاع زیاد، دمای پایین و کمبود اکسیژن منجر به حفظ شدن جسد او شده بود.

در نمونه ای دیگر، در سال ۱۹۹۱ در یکی از دهکده های کوهستان آلپ مومیای طبیعی مردی کشف شد که ۵۳۰۰ سال قبل از دنیا رفته بود و در مجموع تقریبا سالم باقی مانده بود. اگرچه توده های یخ، آب بدنش را از بین برده بودند اما پوست، دیگر بافت ها، اندام ها و استخوان هایش به خوبی حفظ شده بودند.


۷- ویروس های بیماری زا می توانند از فرآیند تجزیه در امان بمانند

۷ حقیقت عجیب و جالب درباره تجزیه جسد انسان بعد از مرگ

بسیاری از ویروس های بیماری زا حتی بعد از مرگ انسان هم می توانند به حیات خود ادامه دهند. ویروس ابولا بعد از مرگ شخص مبتلا هم قابل سرایت است. این ویروس درون خون و دیگر مایعات بدن باقی می ماند. هر گونه تماس با پوست شکافته یا غشاء مخاطی (که بینی، دهان و دیگر حفره های بدن را می پوشاند) جسد برای انتقال آلودگی کافی است. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند اجساد آلوده به این ویروس به سرعت و به شکلی ایمن درون تابوت دفن شوند و کسانی که با این اجساد سر و کار دارند از دستکش محافظ استفاده کنند. این ویروس تا یک هفته درون جسد پستانداران زنده می ماند.

نوروویروس (عامل آنفولانزای معده) هم به شکلی مشابه ابولا می تواند سرایت کند و ابتلا به آنفولانزا به واسطه ی تماس با مخاط آلوده ی جسد امری شدنی است. ویروس آبله هم تا یک قرن درون زخم های شخص مرده باقی می ماند اما از طریق جسد به شخص زنده سرایت نمی کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 41
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1397/07/09
خیلی خوب بود
البته به نظرم کار خوب رو هندی ها و ژاپنی ها انجام میدن که جسدها رو می سوزونند
البته باید یه جوری سوزونده شوند که باعث آلودگی هوا نشوند
من خودم شخصا دوست دارم جسدم سوزانده بشه و با این شرایط گرونی قبر چالم نکنند!!!
پاسخ ها
آرین
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
افرین.منم همینطور
خانوم کوچولو
India
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
من تو هند زنگی می کنم .شما که دلت می خواد سوزاندهشوید.... .وقتی که مردی دهنت رو با نخ وسوزن نی دوزن تااگه دردت اومد هیچی نگی .حالا دلت می خواد؟؟؟؟//
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
سوزونده بشه که خاکسترش بره تو دماغ و حلقمون؟
کمالی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
خب چرا سوختن به خانواده ات بگو‌ مردی ببرن شهرستانتون اونجا مفته
امید
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
من هم همینطور
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1397/07/09
انا لله و انا الیه راجعون
خدایا من این بدنی را که به من نعمت داده ای خوب نگهداری نکردم اما میترسم از اینکه دست و انگشتانی که الآن با آنها می‌نویسم روزی غذای سوسکها شود
خدایا ای مهربان ترین مهربانها مرا کمک کن تا اون پاکی بشوم و جز تو خدایی نپرستم و از تو یاری بجویم و بدن مرا در زیر خاک از همه‌ی آفات و مور و ملخ محفوظ بدار
الهی آمین
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
الهی امین
یلداY
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
آخه چه اهمیتی داره بعد از مرگت چه بلایی سر جسمت بیاد؟ اینم به نظر من تو کل دنیا یه فرهنگ غلطه...یعنی چی که متوفی رو خاک کنی؟ خب چرا ازش استفاده مفید نکنی؟ اینهمه حیوون گرسنه تو جهان....البته میدونم خیلی ها از نظرم عصبانی میشن اما باید عقلانی فکر کرد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
یلدا تو اصلا عقل نداری.... خودت برو اموات رو جلو حیوونا بزار... بی عقل
امین یوسفی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
یلدا خانم ، دادن جنازه انسان به حیوانات باعث آلودگی و مریضی‌ گونه های جانوری میشه. حیوانات گوشتخوار که شکار میکنند و بلافاصله بعد از مرگ طعمه شروع به خوردن میکنند با اینکار دچار مشکل میشن. البته لاشخورها به خاطر آنزیم هایی که دارن میتونن مردار بخورن ولی نیازی به تغذیه شدن از این طریق ندارن.
امین.م
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
خیلی قشنگ بود اما تیکه آخرش خوشم نمیاد من دوس دارم بعد مرگ جسمم غذای بقیه ی جانداران بشه
A.A
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
شما غصه ی حیوون هارو نخور خدا خودش بهشون روزی میده
Iran, Islamic Republic of
15:31 - 1397/07/09
خب حتما میدونید که نسل گرگ ها در حال انقراضه و در خطر هستن مخصوصا با گرم شدن کره زمین گرگ های شمالی در حال نابودی ان....من دلم میخواد بعد از مرگم بندازنم جلوی گرگ ها تا شاید یه ذره سیر شن....میدونم با یه گل بهار نمیشه اما جسممو میخوام چیکار حالا هر جا باشه حداقل به یه دردی بخوره که بهتره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
(⊙_⊙)
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
هزچی دلت بخواد همون میشه
حصاره
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
کاربریلداوای واست متاسفم دراسلام نبش قبر حرامه میدونی چرا؟؟؟چون روح متوفی عذاب میکشه حالاخورده شدن توسط گرگهاو سوزانده شدن جسم که دیگربماند!درسته که بعدمرگ جسم متلاشی میشه وهیچ ارزشی نداره اماخب روح آدم که زندس وهمه چیومیفهمه حتی فرقی بین آدم خوباوبدا تواین موردنیست درضمن گیرم جسم عذاب نمیکشه واصلاروحم هیچی نمیفهمه همین که ماآدما تواین دنیابفهمیم همچین سرنوشتی (نوش جان شدن گوشت بدن توسط گرگها و...) بعدمرگ داریم برای خیلی ازآدمابه مراتب ترسناک تروغم انگیزتروچندش تراز رفتن زیرخروارهاخاکه وحتماراضی نیستن بعدم اصن نسل گرگهامنقرض شه وازبین بره به جهنم مگه مخلوق خیلی مهمیه ماآدما اشرف مخلوقاتیم درضمن مامسئول انقراض گرگهایا هیچ حیوون دیگه ای نیستیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
کلا رد دادی.... خدا روزی همه رو می رسونه... شما خوبی کن برا فقرا کاری کن..... آدم الکی مهربون!!!
امین.م
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
جسد وقتی دفن بشه توسط باکتری ها قارچ ها حشرات و ... خورده میشه
این که جسد رو بدی گرگ بخوره اخلاقی نیست و فک کنم جانوران دیگه ای هم باشن که بشه به عنوان غذا دادشون به گرگ
هر چند طبیعت اگه ما انسان ها بزاریم خودش میتونه با کم و زیاد کردن تعداد شکار و شکارچی هر دو رو حفظ کنه
الی
United Arab Emirates
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
یلدا جان شما میدونین گرگی که گوشت آدمیزاد بخوره آدم خوارمیشه؟! هرکسی اختیار بدن خودشو داره ولی بااین کار شما به نسل گرگها کمک میکنین ودرعوض به نسل بشر صدمه میزنین. مادرشوهرمینا یه باغ دارن اونجا چندتا مرغ وخروس نگه میدارن، هیچوقت گوشت مرغ یا گوشت قرمز که ته مونده ی غذا باشه به اونا نمیدن، مادرشوهرم میگه مرغ اگر مزه گوشتو بفهمه، گوشت همدیگه رو میخورن!! گرگی که جنازه آدمیزاد بخوره به آدمهای مڟلوم روستایی رحم نمیکنه... هرچند الان بعضی آدما روی گرگ هارو سفید کردن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
فك كنم تا حالا عزيزي رو از دست ندادي
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
تو زندتم بدرد نمیخوره چه برسه به مردت باعث الودگی زیست محیطی هستی
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
انسان بدترین گوشت را داره که هیچ حیوانی انو نمیخوره مخصوصا اطمرگش کدشته باشه
حیوانات وحشی مثل شسر گرگ انسان را میکشند ولی بدلیل بدطمعی نمیخورن
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1397/07/09
یلدا7گرامی میدونم که اطلاعات عمومی خودت خوبه ونیاز نیست کسی برات توضیخ بده نمیدونم چندسالته انشاءالله عمرپربرکت و پرخیرداشته باشی.حکمت خاک کردن جسم مسلمان به خاطر دینشه دوم مهم بودن جسم و روح و تعلق این دو به همه بعدازمرگ روح قالبشو دوست داره پس خودتوبه گرگها نسپار که اولین تلخی اونا فقط خونتو میخان دومن روحت چجوری بره توشکم گرگه پیش رفیقش تازه شاید ده تا گرگ باشن روح توبایدبره برا ده تا گرگ ساز دهنی بزنه.
خلاصه زیارت عاشورابخون تاجسمت متلاشی نشه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
این حرفهای یلدا7 به این دلیله که مسلمان نیست زرتشتی هست
United Arab Emirates
01:17 - 1397/07/10
بهرحال من ترجیح میدم جنازه م دفن بشه. به این اعتقاد دارم که مُـرده، واسه زنده ها مُــرده سـت... وگرنه خودش کاملا آگاه و بینا وشنواست...تنها قدرت جسمی نداره. کیا خودشون یا ازنزدیکانشون تجربه کُــمـا داشتند؟! ‌حالت بارز مرگ، وزندگی پس از مرگه. دوستم رفته بود کما، همه ی حرفایی که ما یا خانواده ش تو سالن انتظار بیمارستلن زده بودیمو یِـر به يِر تحویلمون داد.میگف باهاتون حرف میزدم نمیشنیدین.اینو خودم دیدم گفتم وگرنه شنیده ها که خیییییلیییییی زیادن....
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1397/07/10
من ترجيح ميدم اعضاي بدنم رو اهدا كنم . بقيه هم دفن يا سوزانده بشه . اميدوارم روح همه ما رستگار بشه
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1397/07/10
نمیدونم چرا وقتی از این حرفا میشه ویا اینکه میخوایم یکیو دفن کنیم همه ی ما انسانها مهربون میشیم ! من آدم ریز بین وحساسی هستم بارها اینو دیدم که میگم ؟! .
پاسخ ها
مریم
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
نشنیدی میگن وقتی میخوای عزیز بشی یا بمیری یا دور بشی
United States
15:24 - 1397/07/10
دوستان میدونم که چقدر از نظرم بدتون اومد...خب این فقط یه نظر شخصی بود همین....من دلم میخواد جنازمو گرگا بخورن یا حتی پلنگا یا شیرا یا اصلا هر چی....من برام اهمیتی نداره بعد از مرگم....ربطی به زرتشتی بودنم نداره چون زرتشتی ها هم دفن دارن تازه خیلی هم براشون مهمه ...اون دوستی که میگفت کسی رو از دست ندادم اتفاقا اصلا اینطور نیست اما جسم کسی اهمیتی برام نداره.....کسیرو هم ندارم برام عزاداری کنه....این نظر منه...نظر همتونم محترمه
پاسخ ها
کرمانشاه
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
آفرین واقعا درست گفتی درود برتوباد .
Iran, Islamic Republic of
23:52 - 1397/07/10
وای بعد از مرگ چه طوری حشرات بهمون رحم نمی‌کنند.وقتی ما حشرات میبینیم اونارو میکشیم حالا بعد مرگ اونا میان سمت ما
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
حالا انگار اگه تو بهشون رحم کنی اوناهم بهت رحم میکنن
میخوای نکششون تا اوناهم بهت مدیون بشن بعد از مرگت نیوفتن بجونت خخخخخخ
United Arab Emirates
04:21 - 1397/07/11
من که دوست دارم تو تابوت باشم وتوی قبرهم سنگ کاری شده باشه...چند سوسک کش تارومار هم باشه..یک گوشی باچندتاباطری اضافه...آخه میخوام ازتوقبر دشمنهایم را بترسانم....مثلا پیام میدم روی گوشی شوهرخاله ام بهش میگم بترکی اینقدرحلوای من را میخوری کچل شکم گنده...پسرقیافه اش دیدن داره...هههههههه
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1397/07/12
روایت ازمعصوم داریم هرکس ۴۰ هفته متوالی غسل روز جمعه انجام بدهد بدنش در قبر نمی پوسد
پاسخ ها
امید
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
واااااا
Farimah
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
باشه شما باور کن
جمع کنید بابا
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1397/11/15
وقتی نظریلداروخوندم وشماهرکدوم ایرادگرفتیدگفتم الان بهتون یه جواب بد میده ولی درکمال ناباوری بهمتون احترام گذاشت دلم واسش سوخت ازاون دوستیم که بهش گفت مسلمان نیست زرتشتیه خیلی ناراحت شدم هرکسی اختیاردینه خودشو داره ماحق دخالت نداریم یادبگیریم باهم بااحترام صحبت کنیم
Iran, Islamic Republic of
15:38 - 1397/12/06
خخخخخ مثلا الان زنده ایم داریم چه غلطی می کنیم زندگی ومرگ هیچ فرقی نداره هردوتاش حقیقت تلخی است مخصوصابرای انسانها که قدرت اندیشیدن دارند وبیشتررنج وعذاب می کشند
Iran, Islamic Republic of
16:41 - 1398/11/27
انسان بد مزه ترین گوشت را داره حیوانات وحشی از روی خصلت انسان را شسکار میکن اما نمیخورن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج