غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
لایکو_1
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
لایکو_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
سمپاشی امحا_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۸۴۶۵۴
۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰
۹۱۸۵
غار‌های موگائو در شمال غربی دون هوانگ (Dunhuang) کشور چین واقع شده اند. این غار که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد در سال ۳۶۶ میلادی حفر گردید. غار موگائو آمیخته‌ای از هنر‌های خارجی و چینی است که زیبایی آن را دوچندان کرده است و به عنوان یک گنجینه هنری در چین هرساله گردشگرانی زیادی را به خود جلب می‌کند.

وبسایت فردا نیوز: غار‌های موگائو در شمال غربی دون هوانگ (Dunhuang) کشور چین واقع شده اند. این غار که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد در سال ۳۶۶ میلادی حفر گردید. غار موگائو آمیخته‌ای از هنر‌های خارجی و چینی است که زیبایی آن را دوچندان کرده است و به عنوان یک گنجینه هنری در چین هرساله گردشگرانی زیادی را به خود جلب می‌کند.

مجسمه‌هایی که در این غار وجود دارند هر کدام متعلق به دوره‌های مختلفی از تاریخ هستند نقاشی‌های دیواری این غار به قدری ماهرانه می‌باشد که گویی با انسان حرف می‌زنند. در ادامه به معرفی بیشتر این غار‌ها که جز مشهورترین معابد باستای حجاری شده در سنگ هستند می‌پردازیم.

۱-این غار سال ۱۹۸۷ در میراث جهانی یونسکو در چین به عنوان یک مکان فرهنگی به ثبت رسیده است. غار موگائو در محلی امن در مناطق بیابانی به نام «موگائو کو» قرار دارند که به معنای «غار‌های بی همتا» است.

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

۲-از قرن چهارم تا چهارده میلادی صد‌ها غار با ظرافت و دقت بالای و با نظارت و تحت حمایت راهبان بودایی، مقامات محلی و خانواده‌های ثروتمند حفر شدند تا به محلی شایسته برای پرستش تبدیل شوند. اما امروز تنها تقریبا ۵۰۰ غار که با ظرافت و ماهرانه ساخته شده اند باقی مانده است.

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

۳- دیوار‌ها و سقف نقاشی شده غار‌ها که اگر در کنارهم قرار گیرند یک دالان نقاشی چند کیلومتری پدید می‌آید. در این غار‌ها همچنین بیش از ۲ هزار مجسمه خاکی نقاشی شده و مجسمه‌های بلند به ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر نگه داری می‌شود.

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

۴- از آنجایی که این غار‌ها در کنار جاده ابریشم قرار دارند و این محل به عنوان پل ارتباطی ادیان و فرهنگ و دانش شرق و غرب نیز تلقی می‌شود از این رو اشیاء و هنر‌های خارجی و چینی زیادی در این غار‌ها نهفته اند.

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

5- موگوئا سال‌ها بود که به فراموشی سپرده شده بود. در حقیقت جاده ابریشم در دهه ۱۴۰۰ برای سال‌های طولانی بدون استفاده مانده بود و کسی از آنجا عبور نمی‌کرد. ورودی‌های غار توسط شن وماسه‌های صحرای Gobi پوشیده شده بودند. در سال ۱۸۹۰ راهبی به نام وانگ یوانلو «Wang Yuanlu» به عنوان سرپرست غار‌ها منصوب شد. در سال ۱۹۰۰ او مجموعه‌ای نسخه‌های خطی بسیار قدیمی که در یک غار کوچک پیدا کرد و در نتیجه به کلکسیون بزرگ اسناد تاریخی دست پیدا کرد.

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

6-تقریبا ۵۰ هزار سند قدیمی در این غار‌ها یافت شدند. یکی از اتاق‌های کشف شده این غار به کتابخانه غار معروف است ۵۰ هزار نسخه خطی قدیمی، پارچه‌های ابریشمی، نقاشی‌های تاریخی و دیگر وسایلی که قدمت آن‌ها به هزار سال می‌رسید نگه داری می‌کرد. برای مدت‌های زیادی این بخش از غار و تمام اشیاء درون آن مخفی مانده بودند، اما بلافاصله پس از این کشف شد بسیاری از این کشفیات نادر به سرقت رفتند که ضایعه‌ای بزرگ محسوب می‌شد.

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

7- برخی اشیاء پیدا شده در این کتابخانه تصاویری از چین در زمان قرون وسطی را به تصویر می‌کشیدند. دفاتر حسابداری، قراردادها، متون پزشکی، لغت نامه‌ها و حتی تصاویر موسیقی، رقص و بازی‌های آن دوره از دیگر نمونه‌های های باارزش کشف شده بودند.

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

8-جالب است بدانید اولین کتاب چاپ شده دنیا نیز در این غار یافت شد. کتابی تحت عنوان «Diamond Sut» اولین و کامل‌ترین کتاب چاپی است که جز مهم‌ترین اسناد کشف شده از این غار محسوب می‌شود که اکنون بخشی از کلکسیون کتابخانه بریتانیا است.

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

9-در حال حاضر بسیاری از اشیاء پیدا شده از این کتابخانه را می‌توان به صورت آنلاین مشاهده کرد در واقع موزه‌ها و کتابخانه‌های سرتاسر اورپا و آسیا برخی از این اشیاء را در خود نگه داری می‌کنند.

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

10-موقعیت جغرفیایی خوب غار‌های موگائو باعث شده است که این غار‌ها و مجسمه‌ها و نقاشی‌های آن برای سال‌های طولانی حفظ شوند. در واقع وجود آب و هوای خشک بیابانی و دسترسی دور عواملی بودند که در نگه داری این غار‌ها نقش داشتند.

غار شگفت انگیز چند صد ساله در چین

11-بیش از ۲۵ سال است موسسه حفاظت گتی (Getty Conservation Institute) که به اختصار (GCI) نیز گفته می‌شود و آکادمی دون هوانگ که بر روی غار‌ها مطالعه و نظارت می‌کنند در حفظ موگائو برای آیندگان با یکدیگر همکاری می‌کنند. آن‌ها به دنبال روش‌هایی درست برای مرمت نقاشی‌های روی دیوار غار که در این سال‌ها آسیب دیده اند هستند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2