چرا بعضی زنان ایرانی، خودشان را دوست ندارند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۸۵۶۳۸
۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۷
۸۸۶۸
جلوی آینه می‌ایستد و خوب خودش را برانداز می‌کند. به جهت‌های مختلف می‌چرخد و چربی‌های جمع‌شده دور شکم و پهلویش را توی مشتش اندازه می‌گیرد. چند دقیقه‌ای از سر یأس و ناامیدی به حجم پوست و چربی جمع‌شده در دستش در آینه روبرو خیره می‌شود و می‌رود توی فکر؛ فکر عمیق . این قصه هر روز خیلی از زن‌هاست.

خبرگزاری ایسنا - سهیلا صدیقی: جلوی آینه می‌ایستد و خوب خودش را برانداز می‌کند. به جهت‌های مختلف می‌چرخد و چربی‌های جمع‌شده دور شکم و پهلویش را توی مشتش اندازه می‌گیرد. چند دقیقه‌ای از سر یأس و ناامیدی به حجم پوست و چربی جمع‌شده در دستش در آینه روبرو خیره می‌شود و می‌رود توی فکر؛ فکر عمیق ...

این قصه هر روز خیلی از زن‌هاست. قصه خیلی از آنان که بدنشان را دوست ندارند. قصه زن‌هایی که بلد نیستند به ترک‌های شکمشان بعد از زایمان عشق بورزند. بلد نیستند عاشق جثه ظریف و قد کوتاهشان، ‌کک و مک‌هایشان، پوست اضافه شکمشان و ... باشند. اصلا انگار این چربی‌های اضافه یک وقت‌هایی بغض می‌شوند و گیر می‌کنند توی گلو. اصلا انگار می‌شوند یک خشم فروخفته.

چرا بعضی زنان، خودشان را دوست ندارند؟

شاید با خودتان بگویید که ساده‌انگارانه است اما برای اینکه بهتر متوجه شوید، روایت‌های زیر را بخوانید:

«یه مشکلی برام پیش اومده که فکر نکنم هیشکی بتونه بهم کمک کنه. شوهرم از ظاهرم یه ایراد گنده گرفت. من از لحاظ صورت، همه بهم میگن خوبم. شوهرمم می‌گه از صورتم خیلی راضیه اما انداممو دوس نداره. می‌دونین؟ من قدم ۱۶۴ و وزنم ۶۱ کیلوئه. قد و وزنم به هم می‌خورن. نه لاغرم، نه چاق؛ اندامم متعادله اما شوهرم میگه دوست دارم تپل باشی. مثل گلابی باشی. یعنی دوست نداره شکم و پهلو داشته باشم. نمی‌دونم آخه من خودمم بکشم که شکل گلابی نمی‌شم!»

***

«بیشتر از دو ماهه که عقد کردم و تو این دو ماه عاشقانه همسرمو دوست داشتم. رفتارای همسرم تو این مدت خیلی متغیر بود؛ گاهی اینقدر قشنگ ابراز عشق می‌کرد و گاهی اصلا یه اس‌ام‌اس خالی هم برام نمی‌فرستاد. فقط هفته اول ازدواجمون بود که خیلی رویایی بود.

بعد از اون که روابط دو نفره‌مون بیشتر شد، تغییراتی تو رفتار همسرم دیدم که توضیحش طولانیه. بالاخره همسرم دیروز بهم گفت که از دست من ناراحته که چرا قبل از ازدواج درباره خصوصیات جسمیم بهش همه واقعیتو نگفتم.

از گفتن این حرفا شرم دارم ولی ببخشید، ناچارم بگم تا کمکم کنید. من خدا رو شکر سالم و سلامتم ولی اندامم اون‌طوری نبوده که همسرم انتظارشو داشته. آخه من چی رو باید می‌گفتم؟ میگه این چیزا باعث سردیش شده و از رضایتش کم کرده. من چیکار کنم؟ الان می‌دونم کسی رو عاشقانه دوست دارم که داره یه جورایی منو تحمل می‌کنه. دارم دق می‌کنم، فکر نمی‌کردم منی که بین دوستام به خوش‌اندامی معروف بودم الان مشکل اصلی زندگیم بشه عدم رضایت همسرم از اندامم.»

***

«ما دو ساله که عروسی کردیم و از لحظه‌ای که من پا به خونه شوهرم گذاشتم دائما از چهره و اندام من ایراد می‌گیره. من دختری هستم که به وضع ظاهریم اهمیت می‌دم و با اینکه لاغرم اما شوهرم می‌گه که من بدترکیب و چاقم.

شوهرم بعضی وقتا منو به خاطر ظاهرم به شدت تمسخر می‌کنه و زنای دیگه رو با من مقایسه می‌کنه و به راحتی فلان زنو بهم نشون می‌ده و مثلا می‌گه ببین چه قدی داره، چه پاهایی داره. چشماشو دیدی؟ شنیدن این حرفا خیلی برام سخته اما کاری از دستم بر نمیاد. فکر میکنم ظاهر نامتناسب من نسبت به خواسته‌های اون، شوهرمو به گناه می‌ندازه. یعنی خیلی بهش سخت می‌گذره؟! لطفا کمکم کنید.»

چرا بعضی زنان، خودشان را دوست ندارند؟

***

باشگاه‌های بدنسازی و کلینیک‌های مشاوره، این روزها پر هستند از زن‌هایی که نه برای سلامت جسم و روحشان بلکه برای اینکه دوست داشته شوند به این مراکز مراجعه می‌کنند. زن‌ها ورزش می‌کنند نه فقط برای حفظ سلامت جسمشان بلکه برای اینکه در کوتاه‌ترین زمان به اندام دلخواهشان برسند. به کلینیک‌های مشاوره و روانشناسی مراجعه می‌کنند، نه برای تعالی روحشان بلکه برای اینکه راهکاری بیابند تا جنس مخالف بیشتر دوستشان داشته باشد.

اگر شما هم از این دسته زن‌ها هستید، ‌ این گفت‌وگو با دکتر مرجان علی‌قارداشی (روانشناس) را بخوانید:

به نظر می‌رسد که این روزها خانم‌هایی که به کلینیک‌ها برای مشاوره مراجعه می‌کنند، در جست‌وجوی یک چیز مشترک هستند. یعنی دوست داشته شدن که در اندامشان در جست‌وجوی آن هستند.

بله؛ این موضوع وجود دارد. یکی از دلایلش هم نارضایتی از مسائل زناشویی است. خانم‌ها می‌آیند و می‌گویند که همسرم به من بی‌میل است و اولین نکته‌ای که به ذهنشان متبادر می‌شود این است که حتما شوهرم از اندامم راضی نیست. آنچه ما باید بررسی کنیم، احساسی است که به یک زن در رابطه دست می‌دهد. مقوله‌ای که اینجا مورد بحث است، مقوله «انتخاب‌شدن» برای زن‌هاست و آنها یکی از مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب‌شدن را در ظاهرشان جست‌وجو می‌کنند. این همان چیزی است که پای خیلی از خانم‌ها را به اتاق‌های مشاوره باز می‌کند.

زن‌هایی که خیلی از آنها پس از گرفتن رژیم‌های عجیب و غریب و در نهایت دست نیافتن به اندام ایده‌آل حالا افسردگی شدید گرفته‌اند و فکر می‌کنند دیگر محال است وزن کم کنند یا ... البته این موضوع در مورد دخترهای نوجوان هم صدق می‌کند که دوست دارند برای جنس مخالف جذاب باشند و در مسیر زیبایی دست به رژیم‌های عجیب می‌زنند؛ افرادی که انقدر رژیم‌های وحشتناک گرفته‌اند که دیگر مبتلا به اختلال «آنورکسیا» شده‌اند.

یک اختلال غذایی که به‌موجب آن افراد به خود گرسنگی می‌دهند. افراد مبتلا به این اختلال، ترس و واهمه شدیدی از چاق شدن دارند. عادات غذایی آنها نیز از همین ترس ناشی می‌شود، هر چند که آنورکسیا معمولاً دختران نوجوان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

به نظر می‌رسد دلیل اصلی واهمه زنان نسبت به اندامشان برخوردی است که مردها با این موضوع دارند. فکر نمی‌کنید واکنش‌های مردان باعث می‌شود که برخی زنان تا این مرحله پیش بروند؟

بله؛ یکی از دلایلی که باعث شده است که زن‌ها تا این اندازه بی‌رحمانه با عمل‌های جراحی سراغ اندامشان بروند، پاسخ به درخواست جامعه مردان است. مردها از زن‌ها بدنی را می‌خواهند که تماما عضلانی باشد اما اینکه ما بگوییم مردها در این زمینه مقصر هستند، ساده‌انگارانه است. از نظر من یکی از مقصرهای اصلی در مسیر این تفکر، سوپراستارها هستند که هیچ‌کدام حاضر نیستند در تصاویر خود نقص‌های بدنشان را نشان دهند. آنها می‌خواهند تاکید کنند که زن‌های کاملی هستند برای همین خیلی وقت‌ها هم از روش‌های فوتوشاپی استفاده می‌کنند.

من یادم است که یک بار از «کیم‌کارداشیان» در حالی که در ساحل بود، عکسی پخش شد که بی‌هوا از او گرفته شده بود. او به جای اینکه بیاید از خودش دفاع کند و بگوید که بدن او هم مثل خیلی از زن‌های دیگر کامل نیست، اول شروع به ابراز ناراحتی کرد که چرا عکسش پخش شده است و بعد شروع کرد به دلیل آوردن که نور عکس خوب نبوده و مدتی به دلیل مشغله نتوانسته ورزش کند و از این حرف‌ها. او نپذیرفت که اگر هم نقصی داشته باشد، این عیب نیست.

از طرفی رسانه‌ها هم در این زمینه مقصر هستند؛ رسانه‌هایی که تصاویر پر از رتوش از زن‌ها نشان می‌دهند و زن‌ها هم خودشان را با آن تصاویر مقایسه می‌کنند. شبکه‌های مجازی هم این روزها پر است از افرادی که لایف‌استایل خود را به نمایش می‌گذارند. در حالی که خیلی از آنها یا ورزشکارند یا مدل هستند. یک خانم خانه‌دار یا یک خانم کارمند هم که مثلا شغلش طوری است که باید ۸ ساعت پشت میز بنشیند، خودش را با این افراد مقایسه می‌کند.

چرا بعضی زنان، خودشان را دوست ندارند؟

موضوع دیگری که وجود دارد، این است که رسانه‌ها برای ما استاندارد زیبایی تعیین می‌کنند. استانداری که هر چند سال یک‌بار هم بر اساس مد روز تغییر می‌کند. فکر می‌کنید تعریف استاندارد زیبایی کار درستی است؟

خیر؛ اصلا درست نیست. هر آدمی فیزیک ظاهری خود را دارد و تغییر ایجاد کردن در این حالت فیزیکی محدود است. وقتی استاندارد زیبایی تعریف کنیم، یعنی داریم از یک ماشین انسان‌ساز حرف می‌زنیم. استانداردهای زیبایی را بنگاه‌های زیبایی تعریف می‌کنند؛ بنگاه‌هایی که مدل‌هایشان به خودشان گرسنگی محض می‌دهند تا به سایز ۳۲ یا ۳۴ برسند. دلیلش این است که نمایش هر لباسی در سایز کوچک، جذاب‌تر است.

خیلی از این مدل‌ها حتی رحم خود را از بدنشان در می آورند که برآمدگی‌های طبیعی هم نداشته باشند. این موضوع آنقدر فاجعه‌بار بود که سازمان بهداشت جهانی به بنگاه‌های زیبایی اخطار داد که سایز مدل‌هایشان باید در حالت طبیعی باشد.

چند درصد از مراجعه‌کنندگان شما برای سلامتی ورزش می‌کنند و چند درصدشان در راستای دوست داشته شدن؟

به زعم بنده فقط ۴ درصدشان برای سلامتی ورزش می‌کنند. باشگاه‌های بدنسازی پر است از زن‌هایی که با عذاب روی تردمیل می‌دوند به امید اینکه چند کیلو وزن کم کنند. یکی از مشکلات خانم‌ها در ایران، بازار لباس است. بازار پر از لباس‌های چینی است که مطابق با بدن مردم آسیای شرقی که ریزجثه هستند، طراحی شده‌اند.

برای همین وقتی یک زن ایرانی برای خرید لباس می‌رود، باید لباس یک یا دو سایز بالاتر بخرد و این برای یک زن حس ترسناکی است. در حالی که اگر تولیدات داخلی بر اساس بوم‌شناسی مردم ما تولید می‌شد، زن‌ها انقدر حس چاق بودن نداشتند. مثلا آمریکایی‌ها بر اساس ویژگی‌های مردم خودشان لباس طراحی می‌کنند.

به نظر شما زن‌های ایرانی چقدر خودشان را دوست دارند؟

بسیاری از زنان ایرانی فقط به خوب بودن برای دیگری می‌اندیشند. برای اینکه همسر خوب، مادر خوب یا فرزند خوبی باشند که البته این موضوع، ناشی از باوری است که زن را به عنوان وسیله‌ای برای رضایت دیگران می‌بیند. زن‌ها به این فکر نمی‌کنند که آیا برای خودشان آدم خوبی هستند؟

پیشنهاد شما برای این زنان چیست؟

اول از همه باید روی اعتماد به نفس این افراد کار شود. معمولا من از این افراد می‌خواهم که یک هنر یاد بگیرند یا سراغ کار جدیدی بروند. از آنها می‌خواهم که دست از اشتباهشان بردارند؛ دست از ایده‌آل‌گرایی بردارند. از آنها می‌خواهم که بیش از هر چیز روی سلامت جسمشان کار کنند. سطح توقع خودشان را با همسرشان هماهنگ کنند و راجع به نقاط ضعف و قوت خودشان با او حرف بزنند، نه اینکه نسبت به همسرشان احساس خشم داشته باشند.

اولین قدم برای اینکه ما زن‌ها خودمان را دوست داشته باشیم، چیست؟

اولین قدم، باور نقاط ضعف و قوت خودمان است. باید منِ واقعی و منِ ایده‌آل را برای خودمان تعریف کنیم. خیلی از آدم‌ها تعریف درستی از خود واقعی‌شان ندارند. بعد از آن خود ایده‌آل را باید تعریف کرد و در نهایت باید سعی کنیم فاصله این منِ ایده‌آل و این منِ واقعی را کم کنیم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1397/07/26
باور کنید به غیر از درصدکمی از خانمها که کلا بی خیال هستند 99 در صد فقط به خاطررضایت همسر و دوست پسر و چه می دونم درکل جنس مرد زندگی می کنند.باور کنید واقعیته. مردای چاق و کچل و بی ریخت هم حس نارضایتی دارن از خانمها.جه برسه به بقیه.
United Arab Emirates
12:05 - 1397/07/26
خدا این جور مردها رو از ریشه بزنه یا نصیب هیچ دختری نکنه..دخترای گل به جای چسبیدن به این جور مردها که چرا باید منّتش رو بکشید عزیزان چرا زود ازدواج میکنید!بروید زندگی مستقل و شاغل باشید بعد ازدواج کنید که بعدها منّت آقایان رو نکشیم که از سر تا پامون ایراد بگیرند آنگار خودشون براد پیت یا جورج کلونی هستند...شما مردها همتون از یه قماشید ما زنها رو فقط برای ارضای نیاز خود میخواین نه چیز دیگه...امیدوارم از این شاخ ها و پلنگای اینستا نصیبتون بشه که دمار از روزگارتون دربیارن...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
اخیششش حرف دلمو زدییی
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1397/07/26
چقدمرداپرتوقع هستن اخه يکى نيست بگه همه چى که ظاهرنيست کى ميخوان بفهمن اصلامگه خودشون استانداردهستن اوکى هستن يه ريختشون روبررسى کنن تابفهمن چى هستن چقد ظاهربااهميت وملاک شده که همه دنبال زيبايى هستن واقعا ماآدمابراچى داريم زندگى ميکنيم بخاطراندام بخاطر چهره بخاطر چى واقعا کاش همه بيشترتغذيه روحى ميکردن تاجسمى چقدر فکرامون کوتاه هست چقددنياپرستى
United Arab Emirates
15:40 - 1397/07/26
مردي كه اين حرفا رو بي پرده به همسرش ميزنه، حتما يه مشكلي داره. هركسي يه شكل و ظاهري داره، مگه قبل از ازدواج ظاهرخانم رو نپسنديدن، مگه اندامش رو نديده. والله اين حرفا نشون از يه سري عقده هاي رواني داره. بهتره چنين مرداني به روانپزشك مراجعه كنن.
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1397/07/26
مَرده اندام خودش شبیه سیرابیه اونوقت از زنش انتظار داره اندامش در حد مدلای حرفه ای باشه! آخه نفم اول یه نگاهی به اندام قناس خودت بنداز بعد از دیگری چنین انتظاری داشته باش!
United States
17:21 - 1397/07/26
مردی که چنین حرفایی به زنش بزنه و اعتماد به نفسش رو پایین بیاره مفت نمی ارزه؛ چنین مردی ارزش داره تو زندگی آدم باشهخیلی از مردا(و البته خانمها) واقعا نمیفهمن منظور از زندگی مشترک چیه؛ نمیفهمن زن و شوهر قراره بهترین همراه هم باشن تو راه پر پیچ و خم زندگی؛ بهترین دوستای هم باشن؛ پشت و پناه هم باشن؛ اون مردی که زنش رو فقط برای جسمش میخواد نه تنها از مردانگی بویی نبرده که از انسانیت هم بویی نبرده؛چنین آدمی خیلی سطحی نگر و بی ارزشه(همونطور که زنی که به شوهرش فقط به چشم کیف پول نگاه میکنه هم بی ارزشه)
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1397/07/26
ما خیلیم خودمونو دوست داریم. اینجور مردا یه مشت مریضن که از بس نشستن پای فیلمای مستهجن دچار فانتزیای عجیب غریب شدن یا اونقدر پدر سوخته و نامردن در حال خیانتن و مدام مقایسه میکنن. خب مرتیکه یه نگاه به ریخت هیکل خودتم تو اینه بنداز.. یه زره اخلاقیات و شرم و حیا چاشنی زندگیتون کنید اگه مردید من دیه تونو میدم
Iran, Islamic Republic of
20:36 - 1397/07/26
شما هم دل خوشی داریدا اعتماد به نفس کیلویی چند جامعه ما مرد سالاره من حتی زنهایی رو دیدم که وقتی متوجه میشوند فرزندشون دختره گریه میکنند و تا مدتها افسرده هستند اگه یه زن یه کار زشتی رو انجام بده فاجعس ولی اگه همون کار رو یه مرد انجام بده از دیر جامعه ایرادی نداره ما تو همه چی بدبختیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
د کاش روزی برسه که مردم اون قدر بفهمند که حقوق زن و مرد برابره
و اینقدر زن ها رو در جامعه ترد و حقیر نشن
کاش بتونیم روزی رو ببینیم که جامعه فقط مرد سالاری نمیکنه و به ما زن ها هم اهمیت داده بشه
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1397/07/27
تو این کشور هیچکس خودشو دوست نداره. زن و مردم تداره.
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1397/07/27
وقتی یه زن با کیف پول مرد ازدواج میکنه وذره ای به اخلاق وشخصیت مرد زندگیش اهمیت نمیده خوب معلومه گیر یه اشغال میفته که فکر میکنه زنش رو خریده و زنه باید هیکلش مطابق میل اون باشه.مردای پولدار خریدار اندام زنانه و زنها هم که مشتری پر وپا قرص هستن. هردو طرف کار رو خراب کردن.
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1397/07/27
من که عاشق خودمم به خودم میرسم همه جوره فقط از رنگ چشام راضی نیستم همین.درضمن ما دخترا در واقع خانوما نیازی به توجه آقایون نداریم چون اصلا حسابشون نمیکنیم.
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1397/07/28
چون پر توقع و رفتارهاي نكبت باري دارند
Iran, Islamic Republic of
02:17 - 1397/08/02
مشکل مردای این دوره اینه ک واسه مغزشون الگو انتخاب میکنن اونم چ الگویی الگویی ک از همه نظر ایده آل باشه اکثرشون هم الگوهاشون همین درو دافای فتوشاپیه اینترنتو اینستاس اخه یکی نیس ب اینا بگه این فردی رو ک همه تماشا میکنن دیگه فرد خوبی واسه زندگی نیس ک اینقدر ادعاشون از بقیه دخترا میره بالا انتظار دارن چون فلانی ک معروفه اینشکلیه پس بقیه هم باید مثل طرف باشن ولی اینا اصلا ملاک درستی نیست مردا خودشونو زدن ب خواب افکار یخ زده ای دارن ک فقط دوس دارن کور کورانه علایق خودشونو انتخاب کننو کار ب شریک زندگی ک چ معیارایی داره نداشته باشن کاش خدا شفاشون بده یکم سر عقل بیان ک این چیزا خیلی زودگذره زیبایی ظاهری موندگار نیست آدم باید زیبایی باطنشو سالم نگه داره...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
فرش تارنگ_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
استیل رگال_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کالابرد_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر