جوابیه دولت به کیهان: دچار خودتحریمی نشویم
۷۸۷۶۴۵
۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳
۷۲۵۳
درپی انتشار مطلبی تخریبی در روزنامه کیهان به بهانه نقد اظهارات دکتر واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت در ارتباط با دفتر اتحادیه اروپا در تهران، دبیرخانه شورای اطلاع رسانی جوابیه ای را برای این روزنامه ارسال کرد که این روزنامه از انتشار آن خودداری کرد.

پایگاه اطلاع رسانی دولت: درپی انتشار مطلبی تخریبی در روزنامه کیهان به بهانه نقد اظهارات دکتر واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت در ارتباط با دفتر اتحادیه اروپا در تهران، دبیرخانه شورای اطلاع رسانی جوابیه ای را برای این روزنامه ارسال کرد که این روزنامه از انتشار آن خودداری کرد.

 در جوابیه ای که کیهان از انتشار آن خودداری کرده آمده است: نشست اخیر سفرای کشورهای اروپایی با کمیسیون امنیت ملی مجلس، پیشنهاد تاسیس دفتر اتحادیه اروپا را به همراه داشت، این پیشنهاد از سوی سفیر اتریش مطرح شد که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.

جوابیه دولت به کیهان: نباید دچار خودتحریمی شویم

پس از آن، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با استقبال از این پیشنهاد تاکید کرد که در شرایط کنونی که قول و قرارهایی در مسئله برجام با اتحادیه اروپا گذاشته‌ایم؛ به نظر می‌رسد اگر روال کار عادی طی شود و مراجع ذیربط هم اقدامات خود را انجام دهند، افتتاح دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا می‌تواند برای همکاری اقتصادی ما با این اتحادیه مفید باشد.

اما پس از این اظهار نظر بود که دوباره برخی از رسانه‌ها دست به کار شدند و با انتقاد از این اظهارات، اعلام کردند که اتحادیه اروپا دفتر را برای نفوذ و خرابکاری می‌خواهد. روزنامه کیهان با استناد به نقل قولی از ریچارد هاویت (تهیه‌کننده سند راهبردی اتحادیه اروپا درباره روابط ایران)استقبال از بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران را سهل‌اندیشی و بی‌دقتی خوانده است.

این در حالی است که در شرایط خروج آمریکا از برجام و تاکید اروپایی‌ها بر حفظ توافق هسته‌ای، به نظر می‌رسد گسترش ساز‌وکارهای همکاری‌های چندجانبه هر چه بیشتر می‌تواند در موفقیت راهکارهای حفظ برجام و تامین منافع ایران، موثر باشد.

ضمن آنکه اتحادیه اروپا در حمایت از برجام و مخالفت با تحریم‌های جدید ایالات متحده،‌ مواضع خوبی گرفته و ساز وکارهایی مثل احیای مقررات انسداد و ایجاد کانال های مستقل مالی بدون به کارگیری دلار را در دستور کار قرار داده که امید است این اقدامات در عمل با تحریم های غیرقانونی آمریکا مقابله کند تا زمینه تداوم برجام فراهم شود.

از سوی دیگر اگر استناد به نقل قول‌های برخی از مقامات اروپایی بتواند به سادگی مبنای کار تصمیم‌گیری‌های دیپلماسی قرار گیرد، در این صورت منافع ملی کشورمان هر روز با اظهارنظرهای متفاوت مقامات غربی دستخوش تغییر و تهدید خواهد بود؛ این در حالی است که راهبردهای دیپلماسی کشور، فراتر از اظهارات یک یا چند مقام غربی، مبتنی بر چارچوب نظام جمهوری اسلامی و منافع ملی کشور تعیین می‌شود.

علاوه بر آن اگر استناد درست یا غلط به یک نقل قول می‌تواند مبنای کار رسانه‌ای مثل کیهان باشد،‌ چرا نتوان به اظهارات یکی از مسئولان ارشد اتحادیه اروپا استناد کرد. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از زمان خروج آمریکا از برجام،‌ بارها بر حفظ آن و حمایت از افزایش تجارت با ایران تاکید داشته است.

موگرینی تاکید کرده است که اتحادیه اروپا اجازه نمی دهد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با تهران نابود شود و به طور قطع این اتحادیه بر تصمیم‌های خود سرمایه گذاری خواهد کرد.

چنین شرایطی بیش از پیش نشان می‌دهد برای نخستین بار است که اتحادیه اروپا در حمایت از ایران،‌ مقابل ایالات متحده‌ای ایستاده که قطعا انتظار مراوادت اقتصادی گسترده‌تری با آن دارد و این مسئله ناشی از چیزی نیست جز منطق قوی دیپلماسی جمهوری اسلامی که بر گفت‌وگوی سازنده و مبتنی بر منافع ملی با کشورهای دنیا دنبال شده است.

بنابراین تاسیس دفتر اتحادیه اروپا فی‌نفسه تعارضی با منافع ایران ندارد، هر چند در مراودات بین‌المللی قطعا باید ملاحظات امنیتی مدنظر قرار گیرد که این مسئله با همان نسبتی است که می‌تواند در ارتباط با سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی منظور شود. در غیر این صورت،‌ دفتر اتحادیه اروپا همانند سفارتخانه‌های کشورهای خارجی، امکان مراودات دو جانبه را میان ایران و اتحادیه اروپا و دنبال کردن راهکارهای دستیابی به اهداف مدنظر برجام فراهم می‌کند.

البته روشن است که عملیاتی شدن بسته پیشنهادی اروپا حاوی اقدامات جبرانی تحریم های آمریکا، زمینه را برای تقویت روابط با اتحادیه اروپا از جمله از طریق دفتر اتحادیه فراهم می کند و در این صورت است که بحث دفتر موضوعیت بیشتری پیدا می کند. لذا، مخالفت قطعی و همیشگی با بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا، نوعی خودتحریمی مضاعف در شرایط تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران تلقی می‌شود و باید اجازه دهیم این کار در زمان مناسب و با در نظر گرفتن تمام ملاحظات سیاسی و امنیتی انجام شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1397/07/30
چتون شده شماها همش به اروپا منتظرین که مشکلتون برطرف کنه وقتی میگین ابان هیچ تحریمی نیست بعدا چرا یه ساعت بعدش یه حرف دیگه در مورد تحریم میزنید اینقدر حرف این بزرگان نزارین اینا که با مردم نیستن بدونن درون زندگی مرذم چه خبره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
روزنامه کیهان از سایه ی خودش هم میترسه
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1397/07/30
بودجه میلیاردی کیهان رو قطع کن جوابیه بهتر رو مخ مردم با پولشون میره
پاسخ ها
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
بودجه کیهان روقطع کنه از فلان بیت دوبرابر میگیره....
United Arab Emirates
12:26 - 1397/07/30
کیهان و دار دسته اش چنان گندزدن به ایران که میترسن بادنیاروابط اجتماعی واقتصادی داشته باشیم همه رامثل خودشون جاسوس وریاکار میدانند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
کیهان دقیقا مثل ستون پنجم دشمن عمل میکنه.
United Kingdom
12:52 - 1397/07/30
به حول و قوه الهی کیهان انشالله با همین فرمون پیش بره، خودش رو از جا می کنه.
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1397/07/30
سیاست خارجی کشور به روزنامه سیاه کیهان چه ربطی داره ...
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1397/07/30
حرف ها و نوشته های روزنامه کیهان پر از زهره ، پر از تهمته.
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1397/07/30
متاسفانه یک عده ساده وزود باور نظر ابکی میدهند والکی ازدولت حمایت میکنند وکیهان تمام گند دولت را رومیکنند
از این اقایان یکی بفرماید این دولت به جز وابستگی کشور به بیگانه ونا امیدی چه کار کرده است
کار بزرگش برجام است که مملکت چند سال معطل کرد وان اجرای کذایی برجام تبلیغات فراوان انتخاباتی چه چیزی عاید مردم وکشورشد واقای ترامب بایک لقد ازبین برد وحالا چند سال هم دنبال اروپاییها باشیم تاوقت دولت سر اید وهیچی دوباره روزازنو روزی از نو
من نمیدام این دولت کی میخواهد از اقتصاد مقاومتی که نجات بخش کشور است استفاده کند؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
چرت ابکی نظر نده فکر کن اصلا برجام نبود اگر توافق نبود همین وضع که مثلا فاز منتقد گرفتی چهارسال پیش تحریم ها زودتر شروع میشد هشت سال و قبل ترش دست دولت قبل بود همه شون مثل هم
جواد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
تراخدا اصلامیدانی اقتصادمقاومتی چطوری اجرامیشه یافقط دهن بینی میکنی؟
United Arab Emirates
14:41 - 1397/07/30
اشاره کیهان به سخنان اون اندیشمند اروپایی در خصوص سیاست اروپا نسبت به ایران , مثل این میمونه که دنیا مثلا سیاست خارجی ما رو با حرفهای حسن عباسی بسنجه
United Arab Emirates
14:41 - 1397/07/30
اشاره کیهان به سخنان اون اندیشمند اروپایی در خصوص سیاست اروپا نسبت به ایران , مثل این میمونه که دنیا مثلا سیاست خارجی ما رو با حرفهای حسن عباسی بسنجه
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1397/07/30
آقایون دولتی ظاهرا جنس خوب مصرف میکنن میرن تو فضا. تمام شرکتهای اروپایی همون 4 ماه پیش از ایران رفتن و برگشتی هم در کار نیست. واقعیت این حرف رو کسانیکه به نحوی در اقتصاد و صنعت کشور فعالیت دارن بخوبی میدونن. یعنی واقعا این آقایون میخوان بگن که اوضاع به روال قبل برمیگرده و دلار هم که تنها ارز مرجع جهانیه از مبادلات حذف میشه؟ باورم نمیشه تا این حد ساده لوح
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1397/07/30
کیهان دست کمی از ترامپ ندارد سیاست هر دو ضربه زدن به ایران است
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1397/07/30
والا دولت بزرگترين خود تحريمي رو انجام داد و باباي ما رو دراورد

6 ماهه كالاي ما را كه فروردين خريد كرده بوديم و ترخيص نكرد و از جيب پول كرايه و كارمن داديم بعلاوه 6 ماه نداشتن فروش بزرگترين اسيب و به ما زد ....
Iran, Islamic Republic of
21:21 - 1397/07/30
کاش این کیهان دیگه حالا اصلاح می شد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج