گوشت قسطی با کارت ملی!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۷۸۷۹۱۹
۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۰
۱۴۶۶۹
برخی فروشندگان جنوب تهران می‌گویند مشتریان به خرید اقساطی گوشت روی آورده و قصابی‌ها در ازای دریافت کارت ملی یا کارت یارانه افراد به آنها گوشت قسطی می‌فروشند. فروشندگان می‌گویند افزایش قیمت گوشت موجب ضرر و زیان آنها هم شده است؛ زیرا با افزایش قیمت‌ها هم مشتری‌ها و هم سود آنها هم کاهش پیدا کرده.

روزنامه شهروند نوشت: قصابی های تهرانی می‌گویند قیمت هرکیلوگرم گوشت قرمز در پایتخت تا ٧٢‌هزار تومان رسیده و همین موضوع موجب شده است که مشتریان سنگدان مرغ زیاد شوند، زیرا این فرآورده از نظر ظاهر و طعم تقریبا به گوشت قرمز شباهت دارد اما قیمت هرکیلوگرم سنگدان مرغ تنها حدود ٧ تا ٨هزارتومان است.

به جز این، برخی فروشندگان جنوب تهران می‌گویند مشتریان به خرید اقساطی گوشت روی آورده و قصابی‌ها در ازای دریافت کارت ملی یا کارت یارانه افراد به آنها گوشت قسطی می‌فروشند.

فروشندگان می‌گویند افزایش قیمت گوشت موجب ضرر و زیان آنها هم شده است؛ زیرا با افزایش قیمت‌ها هم مشتری‌ها و هم سود آنها هم کاهش پیدا کرده.

قصابی‌ها می‌گویند علت گرانی گوشت کمبود عرضه گوشت به بازار و قاچاق دام است و دامداران معتقدند کمبود خوراک دام و گرانی آن باعث افزایش قیمت گوشت شده است.

سعید سلطانی کارشناس صنعت دامپروری که پیش از این ریاست اتحادیه دامداران را برعهده داشت، به «شهروند» می‌گوید: «قیمت هر گوسفند زنده در مرزهای ایران به ٣‌میلیون تومان می‌رسد، زیرا جهش قیمت دلار، قاچاق دام و فروش آن به دلار را برای دلالان و قاچاقچیان سودآور کرده است.»

البته علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفند می‌گوید: «علت کاهش فروش قصابی‌ها یکی گوشت‌های ارزان و وارداتی است و دیگری شروع مهرماه است که بر هزینه‌های مردم افزوده است و مردم قدرت خریدشان کاهش پیدا کرده است.»

گوشت نسیه‌ای با کارت ملی

در جنوب شهر کاروکاسبی قصابی‌ها از رونق افتاده است. در میدان شوش برخی قصابی‌ها به صورت نیمه‌تعطیل فعال هستند. آنها می‌گویند برایشان نمی‌صرفد که تمام روز در مغازه معطل بمانند و مشتری نداشته باشند.

یکی از آنها می‌گوید که تا پیش از گرانی‌ها، روزی ٢٠ تا ٣٠ مشتری داشت اما حالا تعداد مشتری‌ها به وضوح کمتر شده است. او توضیح می‌دهد: «مشتری‌ها این روزها بیشتر برای خرید نیم‌کیلو و ربع کیلو گوشت می‌آیند و آن‌هم تازه گوشت بااستخوان که ارزان‌تر است.»

برخی قصابی‌ها هم می‌گویند گرانی‌های حاکم بر بازار مردم را به سمت و سوی خریدهای اقساطی کشانده است. برخی فروشندگان برای فروش گوشت اقساطی کارت ملی یا کارت یارانه مشتریان را می‌گیرند تا سرِ ماه با آنها تسویه کنند.

برخی دیگر هم برای فروش اقساطی گوشت به مشتریان‌شان از آنها چک می‌گیرند. البته محمد که یکی از قصابان جنوب شهر است، توضیح می‌دهد: «غذاخوری‌ها بیشتر گوشت اقساطی می‌خرند و بعضی از مردم که چند کیلوگرم گوشت خریداری می‌کنند، در چندین نوبت پول گوشت را پرداخت می‌کنند.»

صف مردم برای گوشت یخ‌زده

اگر چه چندی پیش عباس ابراهیمی، رئیس اتحادیه قصابان البرز، گفته بود؛ گوشت‌های منجمدی برای تنظیم بازار که از آن تحت عنوان گوشت برزیلی نام برده می‌شود، وجود دارند.

این گوشت‌ها هیچ‌کدام وارداتی نیست و لفظا به آنها گوشت یخ‌زده برزیلی می‌گویند و همه این گوشت‌ها محصولات داخلی و عمدتا گوشت دام‌های پیر است اما قصابی‌ها نظر دیگری داشتند و می‌گفتند تمامی گوشت‌های توزیع‌شده وارداتی‌اند و مردم برای اینکه پول کمتری بپردازند، در صف‌های عریض و طویل خرید این گوشت‌ها می‌ایستند.

رئیس اتحادیه قصابان البرز در ادامه صحبت‌هایش اضافه کرد: «این گوشت‌ها با قیمت هر کیلو ۳۰‌هزار تومان، توسط قصابی‌ها و دیگر مراکز عرضه به فروش می‌رسد؛ البته مقدار این گوشت‌ها کم است و فقط در فروشگاه‌ها و مراکز دولتی توزیع می‌شود.

همچنین بخش عمده‌ای از گوشت وارداتی به کشور از مغولستان و قرقیزستان تأمین می‌شود؛ این گوشت‌ها که به نوعی گوشت گرم محسوب می‌شوند، با قیمت ٤٠‌هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.» اما به گفته برخی از سوپرگوشتی‌ها و برخی از قصابی‌ها، گوشت‌های منجمد را خریداری می‌کنند و به جای گوشت گرم ایرانی به فروش می‌رسانند.

رواج تقلب‌های عجیب در بازار گوشت

در این آشفته‌بازار برخی هم راه تقلب را در پیش گرفته‌اند؛ به‌عنوان مثال گوشت منجمد را خریداری می‌کنند و به جای گوشت گرم به فروش می‌رسانند. اما از کجا می‌توان به این موضوع پی برد؟!

یکی از قصابی‌ها در منطقه ١٠ در این‌باره می‌گوید: «تشخیص گوشت گرم از منجمد برای مشتری به هیچ عنوان قابل شناسایی نیست.» البته فروشنده‌های دیگر نظری متفاوت دارند و می‌گویند: اگر اهل خرید گوشت باشید، متوجه می‌شوید که گوشت منجمد به شما می‌فروشند یا نه.

یکی از راه‌های تشخیص آن بافت گوشت و دیگری میزان چربی موجود در گوشت است؛ چرا که گوشت‌های ارمنستانی و برزیلی که محصولات وارداتی هستند، پرچرب‌تر از گوشت‌های ایرانی‌اند. همچنین مهرهای آبی‌ رنگی که بر روی گوشت‌ها قرار دارند، نشان‌دهنده ایرانی‌بودن آن است.

برخی قصابان هم می‌گویند که مردم به گوشت چرخ کرده آماده اعتماد نکنند؛ زیرا در برخی از فروشگاه‌ها سنگدان مرغ را با گوشت چرخکرده ترکیب کرده و در اختیار مردم قرار می‌دهند. آنها می‌گویند که بهترین راه برای اینکه در دام این تقلب نیفتید، این است که خودتان گوشت را بخرید و در خانه چرخ کنید یا آنکه گوشت خریداری‌شده را در اختیار قصابی‌ها بگذارید تا برایتان چرخ کنند.

چرا گوشت گران شده است؟

اگر چه طبق آخرین گزارش اتحادیه قیمت گوشت قرمز در بازار قیمت هر کیلو گوشت گوسفند ایرانی ۷۰‌هزار تومان و هر کیلو گوشت گوساله نیز ۶۵‌هزار تومان است، اما این قیمت‌ها محله به محله متفاوت است.

این را یکی از قصابی‌های جنوب شهر به «شهروند» می‌گوید و توضیح می‌دهد: «درست است که اتحادیه نرخ معینی را برای ما تعیین کرده است، اما شما فکر می‌کنید قیمت سوپرگوشتی‌های شمال شهر هم همین‌طور است؟ نه، اینجا گوشت گوسفند کیلویی ٧٥ هزار، آریاشهر ٨٢‌هزار تومان است و در جنت‌آباد به ٩٠‌هزار تومان هم می‌رسد.»

اگر چه عباس ابراهیمی، رئیس اتحادیه قصابان البرز دلیل گرانی گوشت را کمبود خوراک دام دانسته بود: «خوراک دام مورد نیاز دامداران باید از خارج و آن هم با ارز آزاد وارد شود؛ البته دامداران حاضرند برای تأمین خوراک دام خود این مبلغ را پرداخت کنند ولی با این شرایط هم خوراک دام وجود ندارد.»

قصابان اما نظر دیگری دارند؛ آنها می‌گویند دلیل اصلی این گرانی صادرات گوسفندهای ایرانی به کشورهای دیگر است؛ چرا که گوسفندان ایرانی تردترین گوشت را دارند و صادرات گوسفند چندین‌برابر سوددهی دارد؛ به‌ طوری که سودهای میلیونی عاید قاچاقچیان دام می‌شود. همچنین اگر این اوضاع ادامه پیدا کند، باقیمانده‌ قصابی‌ها هم مجبور به تعطیلی‌اند.

سعید سلطانی، کارشناس صنعت دامپروری که پیش‌تر ریاست اتحادیه دامداران را بر عهده داشت، مهر تاییدی بر ادعای فروشندگان می‌زند و می‌گوید: «قیمت گوسفندهای قاچاق با گذشته تفاوتی ندارد و تنها به دلیل افزایش قیمت دلار سود حاصل از قاچاق گوسفند افزایش پیدا کرده و موجب به هم ریختگی بازار داخلی و افزایش قیمت‌های ناگهانی شده است.»

هر کیلو قاچاق دام ٧٥‌هزار تومان سود

سعید سلطانی، کارشناس صنعت دامپروری در زمینه قیمت گوسفند قاچاق می‌گوید: «زمانی که دلار ٤هزار تومان قیمت داشت، هر کیلوگرم گوسفند زنده هم ٦ دلار فروخته می‌شد. به‌ طوری که سود حاصل از هر کیلو گوسفند ٢٤‌هزار تومان بود و اکنون با افزایش قیمت دلار به سود بیش از ٧٥‌هزار تومان برای هر کیلو گوسفند می‌رسد.

البته باید در نظر داشت که گوسفندان را بر اساس وزنشان می‌فروشند؛ به‌عنوان مثال و با در نظر گرفتن گوسفند ٣٠ کیلویی سود حاصل از این قاچاق بیش از دو میلیون تومان می‌شود که از خرید و فروش در ایران بسیار بیشتر است.»

سلطانی البته تأکید می‌کند: «فروش گوسفندهای قاچاق به دست دامداران نیست و معمولا به‌عنوان پیش‌خرید یا معاوضه به علوفه با دامداران صورت می‌گیرد.»

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 36
در انتظار بررسی:0
France
01:55 - 1397/08/01
شرم آوره...ننگ بر بعضیا
Iran, Islamic Republic of
02:17 - 1397/08/01
ای بابا، گوشت خیلی وقته از سفره ها رفته، الان باید به فکر نون باشیم که اونم داره غزلو میخونه
Iran, Islamic Republic of
02:21 - 1397/08/01
مرگ بر تفرقه افکن
Iran, Islamic Republic of
02:35 - 1397/08/01
راست میگی کجا میدن ما کارت ملی زیاد داریم با چند کارت ملی میشود یک آب گوشت درست کرد بالاخره کارت ملی به درد خورد.
Iran, Islamic Republic of
02:51 - 1397/08/01
مملکت ما دست کیا افتاده
Iran, Islamic Republic of
03:00 - 1397/08/01
باید بریم دسته جمعی خودکشی کنیم.ایران عقب افتادترین کشور دنیاست
Iran, Islamic Republic of
03:34 - 1397/08/01
چی بودیم چی شدیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
سلام یادم می یاد من بچه که بودم بابام ماه ی یه گوسفند سر می برید والا الان نزدیک یک سال است نتونستم یک کیلو گوشت بخرم بدم بچه هام بخورند خدا باعث بانیشو لعنت کنه مملکت درست کردن برای مردم خدابه دادمون برسه
Canada
03:35 - 1397/08/01
خوش به حال مسوولین
Iran, Islamic Republic of
06:21 - 1397/08/01
تبریک به مسولین
Iran, Islamic Republic of
06:46 - 1397/08/01
حسن با تیم اقتصادیش گل کاشته دیگه. تازه از نظرتون اصلا چیزی گرون نشده اگرم شده خیلییییی کم.
Netherlands
06:46 - 1397/08/01
چوونان رونق اقتصادی بوجود اوردن که یارانه که هیچی به خودشونم دیگه احتیاج ندارن مردم!!!!!
Iran, Islamic Republic of
06:53 - 1397/08/01
دولت برو فکری بحال خودت کن
Iran, Islamic Republic of
06:53 - 1397/08/01
اخه لامصب جلوى قاچاق و صادراتش رو بگيريد
Iran, Islamic Republic of
07:25 - 1397/08/01
این خبر رو پست کنید برای دلواپسان...
درود بر آمریکا
Iran, Islamic Republic of
07:46 - 1397/08/01
خدا لعنتتون کنه که با این مردم نجیب ایران چه کارها که نکردید خدا اگه از سر این مسعولین بگذری.....
Germany
07:58 - 1397/08/01
خدا ازتون نگذر ؤالا من الا چند ماه نتونستوم صد گرم گوشت برای بچه هام بخرم از خدامیخوکه خانواده های خودتان هم مثل ما شرمند بشن وگرفتار
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1397/08/01
بقران دولت به جای بنزین بایدگوشت رو دونرخی کنه بابا یه سوپ سیدی بدید به گوشت مردم کم خونی گرفتن.
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1397/08/01
این باعث افتخار دولت جمهوری اسلامیه .مرگ بر امریکا .واقعا دشمن کیه
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1397/08/01
قصابان حقشان هست که کسبشان کساد شود چون ،تغلب کارند و تنها مشتریان عمده و پولدار را راضی نگه میدارند و تغلبشان را روی مشتریهای فقیر اعمال میکنند .خدا هم حقشان را کف دستشان میگذارد .
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1397/08/01
بیچاره ملت ایران
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1397/08/01
کم کم رب گوجه‌ و روغن و نان و قند و شکر هم باین سیستم اضافه میشود
مرگ بر آمریکا جهانخوار و گوشت خوار و رب خوار و روغن خوار
انشالله چربی خون بگیری انشالله قند خون بگیری
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1397/08/01
شرم آوره
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1397/08/01
واقعآ متأسفم برای مسئولان بی کفایت ...
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1397/08/01
من متاسفم براخودم که توهمچین کشوری مجبورم زندگی کنم اگه پول داشتم یهلحظه هم نمیموندم توکشوری به این بی قانونی وهرج ومرج هرلحظه یه استرس وخبرشوم اصلا خبرخوش هم تواین کشور برای قشر ضعیف وفقیر هست؟
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1397/08/01
مردم ما مقاومت میکنن اینها چیزی نیست فقط مرگ بر امریکا فراموش نشه چون تحریها تاثیری نداره فقط قحطی میاد
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1397/08/01
نننگ برباعث وبانی این شرایط کشور.
United Kingdom
13:37 - 1397/08/01
گوشت چیه
ما که دوساله نخریدیم. ما تو نونمون موندیم
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1397/08/01
بازم ساکت
باشید و دست به دست هم ندید درست میشه
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1397/08/01
گوشت هم اگر به وفور وفراوانی هم باشد...ببخشید قدرت خرید ما هم کم شده...حالا تقریبا دو ماه است خرید.. شیر ....از سبد زندگیمان خارج شده.. چه رسد به گوشت خوان...بازنشسته با حقوق 23000000....شکر خدا برای این دریافتی وارزانی معیشت...!!!! هههههه هیخ هیخ هیخ
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1397/08/01
حضرات می فرمایند کمبود جنس نداریم همه چیز
هست بلی ما هم میدانیم چون می بینیم قیمت
دوبرابر بیچاره حقوق بگیر با این همه مشکلات
چکار کند مسئولین اصلا مردم را فراموش کردند
شمارا به خدا قسم به فکر این مردم نجیب باشید
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1397/08/01
کشوری با این ثروت مردمش بدبخت
خدا ازتون نگذره
Sweden
22:37 - 1397/08/01
کار نیست ماپول نداریم بیچارمون کردید
Iran, Islamic Republic of
01:02 - 1397/08/02
کباب برگ گوشت چی که ارزانتر در میاد
Iran, Islamic Republic of
07:03 - 1397/08/02
من بچه که بودم بابام ماه ی یه گوسفند سر میبریدقشنگ یادمه چه روزگاری داشتیم والا الان یک سال من یک کیلو گوشت نتونستم بخرم به خدا شرمنده بچه هامونم میشیم خدا لعنتشون کنه مملکتو به گند کشیدن
United Arab Emirates
18:08 - 1397/08/05
دلم واسه یه خبر خوب تنگ شده فقط یه خبر.
خدااااااااایا یعنی چی؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ثمین_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تنورستان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
فنی آتل_فوتر
اورانوس_فوتر2
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیان طب - فوتر