کتاب‌هایی با موضوع مفاسد اقتصادی
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۷۹۵۸۹۳
۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۰
۱۸۶۵۶
در هر دوره‌ای می‌توان اتفاقات و رخداد‌هایی را در کشور دید که از قضا جایشان در آثار داستانی ما خالی است و عموماً نویسندگان به دلایلی ترجیح می‌دهند به جای رفتن سراغ موضوعات چالشی به حدیث نفس‌های خودشان بپردازند.

روزنامه صبح نو: یکی از کارکردهای ادبیات توجه به زمانه و مقتضیات است. در هر دوره‌ای می‌توان اتفاقات و رخدادهایی را در کشور دید که از قضا جایشان در آثار داستانی ما خالی است و عموماً نویسندگان به دلایلی ترجیح می‌دهند به جای رفتن سراغ موضوعات چالشی به حدیث نفس‌های خودشان بپردازند.

شاید از یک سو با موضوع همدلی ندارند و از سوی دیگر احساس می‌کنند با نوشتن آثاری که به مسائلی چون عدالت‌خواهی، مفاسد اقتصادی و ... بپردازند وارد حریمی غیر از ادبیات خواهند شد.

با این حال طی چند سال گذشته برخی نویسندگان ترجیح دادند این ملاحظات را کنار گذاشته و آثاری را تولید کنند که حال و احوال زمانه را بازتاب دهد. در گزارش ذیل به چند کتاب که به موضوع مفاسد اقتصادی و عدالت‌خواهی پرداخته‌اند اشاره خواهیم کرد.

سرگردانی در «سه راه سرگردان»

سرک کشیدن به محافل سری

یکی از آثاری که دو سال قبل با موضوع مفاسد اقتصادی به صورت رمان نوشته شد «سه راه سرگردان» اثر آقای رضا رسولی بود. داستان رمان در مورد یک مدیر رسانه‌ای است که در بخش صنعت کشور مشغول به کار است.

این شخصیت که دارای تحصیلات در زمینه ایرانشناسی است، دغدغه ایران و مردم کشور را دارد و با مفاسد بزرگ در صنعت روبه‌رو می‌شود و تمام تلاشش را می‌کند تا نهادهای نظارتی افراد متخلف را مورد بازرسی قرار دهد و در این مسیر با مشکلات و گرفتاری‌هایی که این افراد متخلف برای او پدید می‌آورند، مواجه می‌شود.

رسولی در رمانش به خوبی در اثرش نشان می‌دهد در جایی که افراد فاسد لانه‌گذاری کرده‌اند، خدمت صادقانه دیگر افراد نیز هدر می‌شود و اگر چشمان تیزبینی در بالادست وجود نداشته باشد، این فساد قابل سرایت به سایر اجزاست و وقتی گسترش پیدا کند درمانش از هر زمانی سخت‌تر خواهد شد.

نکته مهم رمان «سه راه سرگردان» تشکیلاتی عمل کردن شخصیت اول داستان است که در نهایت برای حل معضل سراغ نهادهای قانونی نظام می‌رود و نویسنده از اقدام فردی و انفرادی در جهت عدالت‌خواهی اجتناب می‌کند.

هر چند اثر رضا رسولی در بخش‌های فنی دچار ضعف‌هایی است اما از جهت پرداخت مضمونی و بعضاً تیپ‌سازی در رمان موفق عمل کرده و کتاب «سه راه سرگردان» توانست نظر برخی منتقدان را به خودجلب کند تا جایی که نویسنده را ترغیب کرده داستانش را در جلد دوم این اثر ادامه دهد. «سه راه سرگردان» را انتشارات عهد مانا روانه بازار کرده است


«رستاخیز عاشقی» داستان‌های آشنای این روزها

سرک کشیدن به محافل سری

داستان طلبه سیرجانی را همه احتمالاً شنیده یا خوانده‌اید. طلبه‌ای که علیه زمین‌خواری در منطقه محل سکونتش اقدام کرد و در این راه به مشکلات زیادی برخورد و حتی کارش به زندان کشید. راهپیمایی‌های اعتراضی او در آن دوران بسیار مشهور شد.

حالا آقای محمد سرشار در نخستین تجربه رمان‌نویسی خود رفته سراغ مسأله‌ای مشابه و روحانی خلق کرده که در شهر و دیار خود علیه زمین‌خواری و فساد اقتصادی ایستادگی می‌کند.

محمد سرشار (که هم اینک مدیر شبکه پویا نیز هست) در رمان خود دو جبهه درست کرده. بخشی از مسوولان فاسد شهر که با گرفتن رشوه راه را برای زمین‌خواران هموار می‌کنند و طرف دیگر هم این روحانی جوان است که علیه این مفاسد اقدام می‌کند و وقتی مسوولان شهر را موافق خود نمی‌بیند به مردم متوسل می‌شود.

نویسنده در رستاخیز عاشقی فساد را نشان می‌دهد به همراه مسوولان فاسد. از سوی دیگر تبعات حرکت در این مسیر را هم نشان می‌دهد.

جایی که روحانی جوان به جرم اقدام علیه امنیت ملی به زندان می افتد و آبرویش در خطر قرار می‌گیرد. رستاخیر عاشقی اما فقط ناامیدی نیست چرا که چشم‌های بیدار و نظارتی در نهایت وارد شده و دست مفسدان را از بیت‌المال کوتاه می‌کنند.

«رستاخیزعاشقی» در اردبیهشت‌ماه امسال در ایام نمایشگاه کتاب تهران منتشر و مورد اقبال مخاطبان واقع شد.


«بیست زخم کاری» و فسادهای پنهان

سرک کشیدن به محافل سری

آقای محمود حسینی‌زاد را پیشتر با عنوان مترجم می‌شناختیم آن‌هم آثاری از نویسندگان آلمانی‌زبان. حال این مترجم چند سالی است خود دست به قلم شده و داستانی نوشته است با موضوع فساد اقتصادی.

«بیست زخم کاری» درباره افرادی است که با ظاهرسازی خود را افرادی ظاهرالصلاح جا می‌زنند و با نفوذ در دستگاه‌های دولتی و عمومی به دست‌اندازی به بیت‌المال مشغول می‌شوند.

داستان افرادی که با ولع کسب قدرت و ثروت حتی مذهب را هم قربانی امیال شخصی خود می‌کنند. «بیست زخم کاری» اثری از انتشارات چشمه است.


«مستوری» و داستان جنگ ندیده‌های مدعی

سرک کشیدن به محافل سری

آقای صادق کرمیار، نویسنده نام‌آشنای کشورمان در تازه‌ترین اثر خود سراغ یک موضوع جذاب رفته است.

البته دغدغه‌های همیشگی خود را هم فراموش نکرده است. مستوری داستان درباره تولید ملی و البته افرادی است که از روابط و قدرت خود استفاده می‌کنند تا تولید ملی زمین بخورد تا راه برای واردات بی‌رویه و نابودشدن جنس ایرانی هموار شود.

یکی از شخصیت‌های اصلی داستان رزمنده دوران جنگ بوده و از همین مسأله برای سوءاستفاده‌های بی‌رویه بهره‌گیری می‌کند تا جایی که باعث ورشکستگی‌های پیاپی کارخانه‌های تولیدی می‌شود.

سوی دیگر ماجرای مستوری، حضور جالب و البته همه‌جانبه نیروهای امنیتی کشور است به نحوی که از ابتدای رمان حضور دارند و محسوس و نامحسوس به کنترل اوضاع می‌پردازند تا در لحظه حساس دست به اقدام مقتضی بزنند.

مستوری وجهه دیگری هم دارد و آن معرفی یکی از شخصیت‌های دوران دفاع مقدس است.

در ماجراهای پیاپی مستوری با شخصیت مهدی زین‌الدین آشنا می‌شویم و نویسنده در خلال روایت داستانی خود به طرز هنرمندانه‌ای ماجراهای پیگیری فساد اقتصادی را به زندگی این شهید بزرگوار وصل می‌کند تا خواننده درباره این فرمانده بزرگ جنگ به آشنایی خوبی برسد. «مستوری» توسط انتشارات کتاب جمکران روانه بازار نشر شده است.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
اورانوس_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
دکتر آزاد خواه_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تنورستان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر