حقوق کارگران کفاف چند روز را می‎دهد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
کتاب لند_1
سمپاشی امحا_3
لایکو_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۹۷۵۸۵
۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۴
۷۶۲۳
با احتساب هزینه های زندگی یک خانوار ۴نفره کارگری که حدود سه میلیون و ۸۰۰هزار تومان می شود، حقوق فعلی کارگران پاسخگوی تنها ۳۰درصد هزینه های خانوار است.

خبرگزاری تسنیم: با نگاهی به میزان دستمزد دریافتی کارگران در سال 97 که با افزایش 19.8 درصدی همراه بود باز هم قدرت خرید از دست رفته در سال‌های گذشته جبران نشد.

به عبارتی دیگر اکنون دستمزد یک کارگر در بنگاه‌ها یک میلیون و 400هزار تومان پرداخت می‌شود که بررسی هزینه‌های سبد معیشت طبق آمارهای بانک مرکزی نشان از افزایش یک میلیون تومانی نسبت به سال گذشته دارد؛ با این حساب حداقل هزینه تأمین سبد معیشت که در سال 96 دو میلیون و 800 هزار تومان اعلام شده بود اکنون به سه میلیون و 800 هزار تومان نزدیک شده است.

با این حساب یک خانواده کارگری 4نفره با درآمد حداقل سه میلیون و 800 هزار تومانی توان اداره زندگی با حداقل‌های موجود را خواهد داشت در حالی‌که دریافتی کارگر در شرایط حاضر تنها 30درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.

در چنین شرایطی تنها امید جامعه کارگری به جلسات مزدی و «ترمیم دستمزد» است. در شرایطی که تمام اقلام خوراکی، اجاره بها، هزینه های درمانی و آموزشی چندین برابر شده است، درآمد کارگران همچنان مانند سال گذشته است.

جلسه چند روز گذشته شورای عالی کار نیز نتیجه مطلوبی را برای کارگران به همراه نداشته است. آخرین نتیجه جلسه 277 جلسه شورای عالی کار این بوده است که باید منتظر 2شنبه یا 3شنبه آینده و بررسی به روزرسانی های عقب ماندگی مزدی کارگران در جلسه کمیته مزد بود.چرا که قرار است این عدد در جلسه بعدی شورای عالی کار به عنوان محور اصلی مورد بررسی قرار گیرد.

*بازگشت قدرت معیشت کارگران با ترمیم دستمزد

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران اخیراً در گفت وگویی اظهار داشت: بسته حمایت غذایی دولت تنها هزینه خورد و خوراک خانوارها را جبران می‌کند و کارگران با دریافتی یک میلیون و 200 هزار تومانی قادر به تامین هزینه ایاب و ذهاب، اجاره بهای مسکن و بهداشت و درمان نیستند.

ابوی با اشاره به توزیع اولین بسته حمایت غذایی دولت در آبان ماه، گفت: از هر اقدامی که به معیشت کارگران کمک کند، ‌ استقبال می‌کنیم و در شرایط کنونی به دنبال افزایش مزد نیستیم، بلکه انتظار و خواسته ما ترمیم دستمزدها است تا قدرت معیشت به کارگران برگردد و از فشار افزایش هزینه‌ها بر خانوارهای کارگری کاسته شود.

وی ادامه داد: در مصوبه بسته حمایت غذایی چند گروه جامعه هدف را تشکیل می‌دهند و اقشار آسیب‌پذیر جامعه در اولویت هستند، چون به دنبال نوساناتی که در بازارهای داخلی پیش آمد و تغییر نرخ‌ها، معیشت آنها با دشواری همراه شد.

این گروه‌ها شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که علاوه بر پرداخت مستمری ماهیانه از کمک‌های غیرنقدی و بسته‌های حمایت غذایی برخوردار شدند ولی گروه‌هایی نظیر بازنشستگان و کارگران بیشترین لطمه را از نوسان نرخ ارز و تورم متحمل شدند و شایسته است که به این طبقات هم سبد کالا برای تامین مایحتاج اولیه و ضروری و هم کمک‌های جبرانی برای ارتقای معیشت خانوار داده شود.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران افزود: اگر تاکید داریم که دولت کارگران را به طور ویژه‌تری ببیند به این دلیل است که حداقل بگیرند و حقوق یک میلیون و 200 هزار تومانی آنها با افزایش نرخ تورم و نوسان ارز، پاسخگوی نیازهای معیشتی آنها نیست.

شاید کارگران قبلا با این رقم می‌توانستند 100 واحد کالا بخرند ولی امروز در نهایت 20 تا 30 قلم کالا می‌توانند خریداری کنند و با بالا رفتن قیمت‌ها، قدرت خریدشان به شدت تنزل یافته و از عهده جبران هزینه‌ها برنمی‌آیند.

به گفته ابوی، اقلام خوراکی بخش اعظمی از هزینه‌ سبد معیشت کارگران را تشکیل می‌دهد و سبد غذایی دولت تنها هزینه خوراک خانوارها را جبران می‌کند و کارگران با دریافتی یک میلیون و 200 هزار تومانی قادر به تامین هزینه ایاب و ذهاب، اجاره بهای مسکن و بهداشت و درمان نیستند.

این مقام مسئول کارگری تاکید کرد: ما به دنبال افزایش دستمزدها نیستیم و هدف از تشکیل جلسات شورای عالی کار بررسی راهکارهای قدرت معیشت و ترمیم دستمزد کارگران است.

وی گفت: درصورتی که موضوع افزایش یا ترمیم مزد کارگران عملیاتی نشود، دولت با اعمال معافیت مالیاتی در بحث 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده یا هفت درصد سهم بیمه درمان تامین اجتماعی کارگرارا مورد حمایت قرار بدهد و به منظور کاهش هزینه‌های حمل و نقل و ایاب و ذهاب، مزایای ویژه‌ای برای کارگران در نظر بگیرد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:05 - 1397/08/26
همش شرو ور تحویل کارگر میدن, فقط حرف بعد میان دور یک میز میشینن, بیست درصد حقوق اضافه میکنن
Iran, Islamic Republic of
01:18 - 1397/08/26
با سلام به مصئولین هزینه درمان و دکتر چرا آنقدر زیاد شده چرا به فکر قشر جامعه خط زیر فقر نمیکنید من الان نه بیمه هستم و بیکارم هست یک دختر مجرد الان نصف از دندانم خراب شده به خاطر هزینه سرسام آور نمیتونم دندانمو درست کنم من باید چکار کنم چرا به داد ما نمی‌رسید
Iran, Islamic Republic of
01:31 - 1397/08/26
مظلوم ترین و زحمتکش ترین و ضعیف ترین قشر جامعه ما کارگر ها هستیم نه درآمد خوبی داریم ، نه امنیت شغلی داریم، نه احترام داریم ، فقط به خاطر اینکه تو ایران زندگی می کنیم و اسم ما کارگر هست.
Iran, Islamic Republic of
01:45 - 1397/08/26
کاش کمی از کشورهای ثروتمند یاد می گرفتند این مسؤلان ،در کشور کویت ،همه از منزل مسکونی رایگان بهرهمند هستند ،حقوقهای همه در حد خیلی بالاست ،دولت به زنان خانه دار ماهی 500دینار حقوق میدهد ،مقایسه کنیم با کشور خودمون که حتی حقوق یک ماه کفاف چند روز زندگی رو هم نمیده
United Arab Emirates
01:57 - 1397/08/26
کفاف ۱۰ روز شما فکر میکنید گوش شنوایی وجود دارد؟ در جواب نه مسعولان فقط فکر خود هستن
Iran, Islamic Republic of
02:12 - 1397/08/26
به خدا فایده نداره چقدر بگیم اینها ماها رو به حساب نمیاورن یعنی نمیدونن کهاین مبلغ کفاف دارو های افراد مسن وبیمارو نمیده خودشونو به خرییت زدن واگذار همگیشون به خدا که اونم با اینهاست خستهام خسته
Iran, Islamic Republic of
03:18 - 1397/08/26
...، یکساله هی دارید زر میزنید حقوق کارگرا کفاف نمیده ، اینو دیگه همه دنیا فهمیدن فردا میبینی موگرینی میگه برجام رو ول کنید کارگرا رو بچسبید ، خب بجا این گوه مفت خوردناتون چرا کاری نمیکنید ، چیزارو الکی گرون کردید خدا لعنتتون کنه الانم هی دارید زر مفت میزنید خب یه غلطی هم بکنید بد نیست
Iran, Islamic Republic of
03:18 - 1397/08/26
یکساله هی دارید زر میزنید حقوق کارگرا کفاف نمیده
Iran, Islamic Republic of
04:11 - 1397/08/26
حقوق کارگر روزی 40هزارتومان است@@ 10تا نون 5هزارتومان... یک سیگار5هزارتومان....بنزین موتور وشارژهمراه 5هزارتومان@@...پول 2تا بچه مدرسه ایی 5هزارتومان...10هزارتومان میوه...سبزی...سیب زمینی پیاز گوجه کاهو...هویج...روزی 5هزارتومان برای قبض خونه ...روزی 20هزارتومان کرایه خونه@@روزی 10هزارتومان لباس وپوشک برای خانواده@@شب 5هزارتومان برای رفتن یاگرفتن 2مهمانی درماه@@ حساب کنیم پس انداز هم میتوانیم بکنیم@@@پروووو ها...
United Kingdom
05:28 - 1397/08/26
تورم امسال ۳۰۰ درصد بود نزدیک عید اقایان میان میگن ۹ درصد بود بلکه حقوق کاگر جماعت بالا نره
توهین به شعور مردم تا کی ؟
Iran, Islamic Republic of
06:13 - 1397/08/26
آره این خبرا باید فیلتر بشن
Iran, Islamic Republic of
07:21 - 1397/08/26
چند روز نه بهتره بگید چند ساعت
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1397/08/26
ای بابا این کارگر ها هم همش نق میزنند کمی هم از نمایندگان مجلس یاد بگیرد بااین چندر غاز حقوق مجلس پول دفتر کار پول ماشین پول موبایل اینها همش میشه حدود سی تومان پس ما نمایندکان شما در مجلس چی بگیم بااین شرایط سخت بسه برین سر کارتان.
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1397/08/26
خخخخخ سه روز به همون خدا قسم سه روز
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1397/08/26
چرا فقط مسکن میرنید باید درمان اساسی صورت بگیره با افزایش دستمزدها فقط مدت کوتاهی جواب میده . باید درهای کشور را به روی دنیا باز کنیم و قیمت دلار را پایین بیاریم و به قیمت واقعی اش یعنی زیر دو هزار تومن برسونیم .
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1397/08/26
اگر فکر اساسی نشه و مسوولین دست رو دست بذارن اول مردم و بعد کشور به فنا میرن
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1397/08/26
من بعد از هجده سال کارگری و با دریافت یک و نیم میلیون تومان فقط ده روز کفاف خرج زندگی را می دهد ،و همیشه بدهکار هستم ...
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1397/08/26
سیهدیر بابا?یعنی چه?اگه یکی مریض نشد? چی!
United Arab Emirates
00:26 - 1397/09/12
حقوق کار گران تو ایران گریه دار است
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1397/09/12
من بعد از سی سال کار سخت در یک شرکت پنج میلیون تومن ازم گرفتن اونم بعد از سه سال رفتن به اداره تامین اجتماعی بازنشست شدم و ماهی ۱میلیون ۴۰۰تومن میدن حالا من این مبلغ رو با یک خونواده هفت نفری چکار کنم به کجای کارم بزنم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کیان برنا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر