به یاد محمدعلی سپانلو؛ شاعر تبعیدی در وطن
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
ریزخور_2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۷۹۸۸۸۲
۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱
۸۷۴۴
ساعت ۹ صبح به تاریخ سه شنبه ۲۹ آبان به بهانه زادروز شاعر تبعید در وطن، محمدعلی سپانلو راهی پس کوچه‌های تهران می‌شوم. تهران، بیوه‌ای افسانه‌ای که هم گرد و غبار از کهنگی تاریخ به رخسار دارد و هم بزک مدرن شدن را!

روزنامه قانون - بیتا محسنی: ساعت ۹ صبح به تاریخ سه شنبه 29 آبان به بهانه زادروز شاعر تبعید در وطن،محمدعلی سپانلو راهی پس كوچه های تهران می شوم.تهران،بیوه ای افسانه ای كه هم گرد و غبار از كهنگی تاریخ به رخسار دارد و هم بزك مدرن شدن را!

از خیابان میرداماد می گذرم وزیر لب زمزمه می كنم: بلوار میرداماد، با لحظه‌های آزاد 50 سال دیگر، از ما می آورد یاد... قدم های كوتاهم، سنگفرش های كهنه این شهر را می‌شمارد.

در حالی كه یكی از آخرین كتاب های سپانلو را با آن جلد سه رنگش، میان دست هایم می‌فشارم،تصویر خموده شاعر میان انگشت‌هایم گم می‌شود.«قایق سواری در تهران»،شاعرانه‌ای که به قول سیمین دانشور واقعیت را با وهم و رویا در هم می‌آمیزد.

شعرهایی پر از خیال و تصویرهای بدیع؛پر از رنگ و نور و صد البته پر از تهران!

اسطوره غبارآلود شعر

سفر در زمان، 78 سال پیش،تهران!

زاده آبان،19 سال پس از آغاز قرن خورشیدی، در تهران، شرق تهران، خیابان ری، کوچه‎ آصف بود.

سپان با مجله‌ تهران مصور و ترقی، با قصه‌های مادر بزرگ و کتاب‌هایی که پدر كارمندش از شاهنامه تا سعدی و نظامی و قصه‌هایی که بلد بود برایش می خواند، بزرگ شد.

سال های كودكی این چنین در ذهن شاعر نقش بسته بود:«من بچه‌ اول بودم پدرم برای این کارها حوصله داشت. نقاشی و نوشتن را پیش از رفتن به مدرسه به من یاد داد. با یادداشت‌ها و خاطره‌هایی از آن دوره بار آمدم.

حافظه‌ گاهی مزاحم دارم که همه چیز را حفظ می‌کند. شاید بتوانم بعضی از تم‌های سمفونیک را با دهنم بزنم اما اغلب آهنگ‌های کوچه و بازار را هم بلدم.

بهترین مدرسه‌ای که بعد از سه سال رفتم مدرسه‌ رازی بود، دوره‌ سیکل ادبی را در مدرسه‌ دارالفنون گذراندم که در شکل‌گیری شخصیت من بسیار تاثیر داشت.

من در مدرسه دارالفنون یکی از شاگردان خوب ادبیات بودم و زین‌العابدین موتمن یکی از سه، چهار معلم عالی دارالفنون بود. کلاس انشایش در مدرسه غوغا بود.

آشوری، بیضایی، نادر ابراهیمی، نوذر پرنگ وعباس پهلوان کلاس بالاترهای ما بودند. من و احمدرضا(احمدی) هم پایین‌تر بودیم. ما می‌شنیدیم که یکی از کلاس بالایی‎ها این هفته یکی از این‌ها جواب انشای آن دیگری را می‌دهد.

دارالفنون این امکان را به ما می‌داد که کلاس خودمان را تعطیل کنیم و سر کلاس آن‌ها برویم. اما من حس کردم اگر ادبیات را دوست دارم بهتر است که از آن فاصله بگیرم. تمام دنیا هم غیر از برخی، بزرگ‌ترین نویسنده‌ها از دانشکده طب یا حقوق آمدند.

گابریل گارسیا مارکز و پل استر هم حقوق خوانده‌اند. همان سال که مدرسه تمام شد، در کنکور شرکت کردم.در دوره ای كه كنكور سخت‌ترین روزهای خود را می گذراند و تمام ایران بود و یک دانشگاه تهران.

کل رشته‌ها هزار نفر ورودی داشتند و قبولی در دانشگاه آنقدر مهم بود که برخی کارت چاپ می‌کردند «فلانی دانشجو». من توانستم علاوه بر دانشکده ادبیات، در دانشکده حقوق هم قبول شوم».

اسطوره غبارآلود شعر

اما در ابتدا حقوق را انتخاب كرد و از عشق دیرینه خود ادبیات پارسی،فاصله گرفت چراكه معتقد بود دانشکده حقوق و دانشکده طب بیش از دانشکده ادبیات به ادبیات ایران خدمت کردند.

مصداق این مدعا همقطاران نویسنده‌اش در دانشكده حقوق بودند.غلامحسین صادقی، تقی مدرسی، بهرام صادقی و... سپان در همان دانشكده حقوق شاعر شد!

روزی كه به دلایل امنیتی،ماموران پلیس رژیم سابق،به دانشگاه حمله كرده بودند،سپانلو در میانه غائله زخمی شد و همان روز با سر شكسته در بیمارستان،كاغذی برداشت،نوشت و شاعر شد!

بعد از لیسانس هوای مستقل شدن به سرش زد و شتابان به سمت متن زندگی دوید.

تحصیلات تمام شد و به خدمت سربازی رفت.به اصفهان،شهری که با نام آورانی چون هوشنگ گلشیری و محمد حقوقی در جُنگ اصفهان آشنا شد.

قبل از گذراندن دوره سربازی نیز اولین کتابش منتشر شد. ترجمه نمایشنامه «درمحاصره» آلبرکامو که در چاپ دوم«شهربندان» نام گرفت.

اولین کتاب شعر او هم در دوره‌ مرکز توپخانه اصفهان با نام «آه بیابان» در نشر طرفه منتشر شد.

طرفه انتشاراتی بود که سپان و دوستانش از جمله احمدرضا احمدی، اکبر رادی، بهرام بیضایی، مهردادصمدی، اسماعیل نوری‌علا، نادر ابراهیمی و چند نفر دیگر راه اندازی كرده بودند.

«نفری 100 تومان گذاشتیم و انتشارات را راه انداختیم. آن زمان با 600 تومان می‌شد کتاب حدود 90 صفحه‎ای چاپ کرد. با 1200 تومان شروع کردیم به چاپ کتاب. کتاب‌های منتشرشده را امانت می‌گذاشتیم پیش کتاب فروش‌ها و هفته‌ای یک‌بار یک نفر می‌رفت می‌دید چقدر فروخته‌اند و مبلغ فروش را جمع می‌کرد.

بعد از کم شدن کسر 25 درصدی کتاب فروش‌ها، وقتی پول‌ نزدیک 600 تومان می‌شد یک کتاب دیگر منتشر‌می‌کردیم».

نوبت او هم رسید و یک کتاب 96 صفحه‌ای با نام «آه بیابان» منتشر کرد و این نشانه‌ ورود جدی او به عرصه شاعری بود.

بعد هم گیر و دار زندگی پیش آمد.شاید دو،سه کتاب منتشر کرده بود که ازدواج کرد و بلافاصله بچه‌دار شد. همه چیز روی دور تند افتاده بود،به قول خود سپانلو «همین‌طور تند و تند چاپار دو اسبه می‌رفتیم. نسل ما همین‎طور شتابناک مسیر را طی کرد. لیسانس، سربازی، افسرتوپخانه، ازدواج و بچه‌دار شدن،حتی زندان.

شاید این شتاب‌ها یک جور پیری و پختگی زودرس به آدم می‌دهد. وقتی شما هنوز این مسیر‌ها را طی نکرده‌اید، هنوز تجربه مستقیم ندارید».

از دو راهی انتخاب تا اسطوره سازی تهران

اما سپانلو در عرصه جدی زندگی و كار،تصمیم گرفت شاعری را انتخاب کند نه داستان نویسی را.چراكه معتقد بود وقتی یک داستان 10 صفحه‎ای نوشته می شود آن را یك داستان كوتاه قلمداد می كنند.

اما وقتی یک شعر 10 صفحه‎ای نوشته می شود،واژه ها ارزش یك شعر بلند را پیدا می‌كنند!تاكنون بیش از 60 عنوان کتاب از او چاپ شده که 22 تا از آن ها شعر هستند.انگار سپان در شعرهایش می‌توانست نفس بگیرد و خستگی در کند.

شاید آن تمایلات داستان‎سرایی و رمان را در شعرهایش تزریق می كرداما برای گذران زندگی شروع به ترجمه آثار فرانسوی كرد.از آلبر كامو شاعر قرن بیستم فرانسه كه سپان خود مرید سبك اشعار او بود و او را معلم زندگی می دانست.

صدای گیرای سپانلو،چند صباحی نیز مهمان امواج رادیویی بود.زمانی كه همزمان با اشتغال در رادیو، در مجله «فردوسی» نیز مطالبی به چاپ‌می‌رساند.

از جمله اتفاقات جالبی که در دوره فعالیت سپانلو رخ داد، مصاحبه وی با آگاتا گریستی نویسنده جنایی بود.

سپانلو را شاعر تهران می‌خوانند؛شهری كه در اكثر شعرهای سپانلو ریشه دوانیده است.این علاقه به حدی بوده که او در آثارش همواره تهران را به اسطوره تبدیل کرده است.

این ویژگی در آثار«خانم زمان»،«هیکل تاریک» و «قایق سواری در تهران» متجلی است.از جمله دیگر آثار وی در زمینه شعر،می توان به «خاک»، «رگبارها»،«پیاده روها»، «سندباد غایب»،«هجوم» ،«نبض وطنم را می گیرم» و «ساعت امید» اشاره کرد.

علاوه بر این دست فعالیت‌ها، محمد علی سپانلو تجربه بازیگری نیز داشته است. او در سال ۸۰ در فیلم سینمایی «رخساره» به کارگردانی راما قویدل در مقابل میترا حجار بازی کرد.

اسطوره غبارآلود شعر

این در حالی است که او فیلم های دیگری چون «شناسایی» به کارگردانی محمدرضا اعلامی،«ستارخان» به کارگردانی علی حاتمی و «آرامش در حضور دیگران» از ناصر تقوایی نقش آفرینی کرده است.از جمله افتخارات این شاعر برجسته می‌توان به دریافت جایزه شوالیه شعر فرانسه وجایزه شعر ماکس ژاکوب فرانسه اشاره کرد.

نام تمام مردگان یحیی است!

سپانلو دراردیبهشت ۹۴ به علت سرطان در بیمارستان سجاد چشم از گیتی فرو بست. چه کسی تصور می کرد او که متولد پاییز بود، در بهاری از کنار زندگی عبور کند که در پاییزدو دهه پیش از آن دوستانش رفته بودند و نام سپانلو که اگر در همان پاییز متوقف شده بود، آذر خونینی در فهرست بود که برای حذف دگراندیشان تهیه کرده بودند.

عجیب آنکه دست تقدیر در بهار او را از ادبیات ایران گرفت. هم خانه و وصی‌اش مهدی اخوت جایی می‌گفت: « هنوز در خانه حسش می‌کنم؛ گاهی روی برمی‌گردانم و ازش سوالی می‌پرسم اما متوجه می‌شوم که نیست!»

این جست و جو ،سپان را در عین آشنایی به من باز شناساند!شاعری با خلاقیت عالی، تخیلی قوی و تصویر پردازی آگاه.شاعری که تهران را دوست داشت و تهران هم او را!

این شهر دوست داشتنی بی کرانه؛ شهری که تمام خیابان هایش‌زیبا و خاطره انگیزند.

سپان دینش را به شهرش ادا كرد،شاعری از آن نسل درخشان كه كم كم دارند تمام می شوند و شهری كه آرام آرام زیر گام های زمان دارد فراموش می‌شود و همه چیز را فراموش می كند،حتی مردمانی را كه روزگاری عاشقانه دوستش داشتند و محمد علی سپانلو كه این چنین مرگش را تصویر كرد:«هر شب در این کشور،ما رفتگان با برف و بوران باز می گردیم...»

اسطوره غبارآلود شعر

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1397/08/29
دخترشون شهرزاد سپانلو هم هنرمند خوبی هستند.
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1397/08/30
دخترشون شهرزاد جزو گروه سیلوئیت از خواننده ها بود... چقدر هم شبیه پدر.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
خرید باکس 4
ادیب_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
اورانوس_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کالازم_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کالازم_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
اورانوس_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو