کارت‌های سوخت‌تان را پیدا کنید
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
لایکو_1
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
لایکو_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۹۸۹۷۴
۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
۱۱۹۹۶
این اطلاعیه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است. با این وجود کسری نوری، سخنگوی وزارت نفت می‌گوید: «این اتفاق به معنی سهمیه بندی شدن و افزایش قیمت بنزین از ٢٤ آذر ماه امسال نیست، بلکه ما در حال آماده کردن زیرساخت‌ها برای بازگشت کارت سوخت هستیم.»

روزنامه شهروند نوشت: این اطلاعیه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است. با این وجود کسری نوری، سخنگوی وزارت نفت می‌گوید: «این اتفاق به معنی سهمیه بندی شدن و افزایش قیمت بنزین از ٢٤ آذر ماه امسال نیست، بلکه ما در حال آماده کردن زیرساخت‌ها برای بازگشت کارت سوخت هستیم.»

اما ضرب‌الاجل ٢١ روزه برای بازگشت کارت سوخت‌ها در حالی تعیین شده که بیژن حاج محمدرضا، رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت به «شهروند» می‌گوید: «با توجه به تحریم ایران و مشکل در واردات بدنه کارت‌های چیپ دار، چگونه می‌توان در این مدت کوتاه چندمیلیون کارت سوخت صادر کرد؟»

البته سخنگوی وزارت نفت هم تأکید می‌کند هنوز زمان خداحافظی با کارت سوخت‌های جایگاه‌داران مشخص نیست، اما آنگونه که از صحبت‌های مسئولان وزارت نفت برمی‌آید با توجه به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، در صورت بروز مشکل در تأمین کارت سوخت، مکانیزمی طراحی خواهد شد که مالکان خودرو به صورت نرم افزاری موفق به سوخت‌گیری شوند. البته اینها هیچ‌کدام نهایی نشده و فعلا باید منتظر ماند و دید چه سرنوشتی در انتظار کارت سوخت‌ها خواهد بود.

سهمیه‌بندی و گرانی در راه است؟

در حالی‌ که شرکت ملی پخش تأکید کرده که این اقدام به منزله سهمیه بندی بنزین نیست، بیژن حاج محمدرضا این ابلاغیه را بسترسازی برای افزایش قیمت‌ها و بازگشت نظام سهمیه‌بندی بنزین می‌داند. او می‌گوید: «ابلاغیه رسمی از طرف شرکت پخش برای جایگاه‌داران ارسال نشده است و ما از طریق دریافت sms در جریان این تصمیم وزارت نفت قرار گرفتیم.»

او که معتقد است تنها کمتر از ١٠ ‌درصد مردم در هنگام سوخت‌گیری از کارت سوخت خود استفاده می‌کنند، ادامه داد: «بیش از نیمی از مردم کارت سوخت‌های خود را گم کرده‌اند و در این مدت کم امکان صدور کارت برای همه آنها وجود ندارد. همچنین برای خودروهایی با حجم موتور بالای ٢٥٠٠ سی سی و ٨ سیلندر در دولت احمدی‌نژاد کارت سوخت صادر نشد و دارندگان این خودروها به نرخ آزاد سوخت‌گیری می‌کردند و این افراد هم مشخص نیست در دور جدید چه سرنوشتی را خواهند داشت.» به گفته او، زیرساخت‌های لازم برای احیای کارت سوخت و نظام سهمیه‌بندی در پمپ بنزین‌ها وجود ندارد و حدود ١١‌ سال از نصب سیستم سوخت‌گیری با کارت سوخت در ایران می‌گذرد و بسیاری از تلمبه‌های جایگاه‌ها خراب شده و امکان استفاده از آنها وجود ندارد.

برای صدور کارت سوخت پول ندهید

جزییات برگشت کارت سوخت هنوز اعلام نشده است. اما آنگونه که در این ابلاغیه آمده، به منظور تسهیل در دریافت کارت جدید سوخت، امکان دسترسی به سامانه ثبت مشخصات از طریق اینترنت یا تماس تلفنی فراهم شده که نحوه دسترسی و اقدام، از طریق رسانه‌های عمومی و صداوسیما به اطلاع مردم خواهد رسید. البته باید بدانید که برای ثبت تقاضای دریافت کارت سوخت جدید، هیچ مبلغی از متقاضیان توسط شرکت ملی پخش دریافت نخواهد شد.

کارت سوخت نداشتید چه کار می‌توانید بکنید

اما سوال اینجاست که اگر کسی کارت سوخت همراهش نبود، آیا باید به قیمت آزاد بنزین بزند؟ آنگونه که مسئولان وزارت نفت توضیح می‌دهند هنوز هیچ تصمیمی در رابطه با افزایش قیمت بنزین گرفته نشده و کارشناسان این مجموعه درحال طراحی مکانیزم‌هایی هستند تا امکان سوخت‌گیری در جایگاه‌ها به صورت نرم افزاری هم فراهم شود.

اجرای سهمیه‌بندی بنزین از کی؟

هنوز تاریخ دقیق اجرای سهمیه‌بندی بنزین مشخص نیست، اما نمایندگان مجلس می‌گویند احتمال اجرای آن درسال ٩٨ وجود دارد. اول آبان ماه‌سال جاری بود که بیژن زنگنه درخصوص تصمیم‌گیری‌های جدید مربوط به عرضه سوخت در کشور گفت: «درباره سهمیه‌بندی یا کارت سوخت به‌طور جدی بحث است، اما اساس دولت بر افزایش قیمت‌ها نیست؛ البته برای کسانی که می‌خواهند بیشتر از سهمیه خود سوخت بگیرند، بحث افزایش قیمت است. در حال حاضر بیشتر بحث‌ها در مورد بنزین است زیرا گازوییل وضع پیچیده‌تری دارد. بحث احیای کارت سوخت و سهمیه‌بندی برای بنزین به‌طور جدی مطرح است و انجام هر اقدامی در زمینه بنزین، در جهت کنترل مصرف، جلوگیری از قاچاق و عدم وابستگی به واردات است.»

از این تاریخ تاکنون هیچ تصمیمی در مجلس و دولت درخصوص بنزین گرفته نشده و همان‌طور که وزیر نفت اعلام کرده، بررسی‌ها به صورت جدی ادامه دارد به‌طوری که دیروز مردان نفتی در بهارستان دور هم آمدند تا درباره مدیریت مصرف سوخت تصمیم‌گیری شود.طبق اعلام سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در این نشست از وزرای نفت، امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه دعوت شده است.

چرا دولت دوباره به سراغ کارت سوخت رفت؟

در حالی که پیش‌بینی می‌شد امسال رشد مصرف بنزین به ٨,٨ تا ٩‌ درصد نسبت به مصرف‌سال ٩٦ برسد، این میزان رشد از ١٠‌ درصد عبور کرده و آن‌چنان نمودار رشد مصرف بنزین شیب تندی به خود گرفته که دولت ترجیح داده آمار مصرف بنزین را محرمانه کند و در محرمانگی آمار مصرف، به‌فکر چاره بیفتد. رشد مصرف بنزین درسال ٩٣، تنها ١.٦ ‌درصد بود، ولی در سال ٩٤ به ٢ ‌درصد و درسال ٩٥ هم به ٥.١ ‌درصد رسید. میزان رشد مصرف بنزین درسال ٩٦ به ٨‌ درصد رسید و درسال ٩٧ تا امروز این میزان رشد نسبت به متوسط‌سال ٩٦، به بیش از ١٠ ‌درصد رسیده است.

ثابت ماندن قیمت بنزین از خرداد ماه ٩٤ تا امروز (١٠٠٠ تومان در هر لیتر) و نبود ابزار کنترلی، کنار نبود فرهنگ مصرف بهینه و همچنین تولید خودروهایی با مصرف بالای سوخت موجب شده تا مصرف فرآورده ارزشمند و استراتژیکی چون بنزین در کشور ما، مثل یک کالای بی‌ارزش و دم‌دستی، به‌صورت بی‌محابا و افسارگسیخته ادامه یابد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1397/08/29
خدا همتون را لعنت کنند
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1397/08/29
لامصبا اتاق ایجاد استرس به ملت دارن
United Arab Emirates
14:43 - 1397/08/29
یا امام شانزدهم داریم برمیگردیم چهل سال پیش زندگی داره کوپنی میشه کارت سوخت داره راه میفته خدایا خودت رحم کن
به این راننده مسافر کش هاکه از این طریق امرار معاش میکنند اینها رو به تو سپردیم. ماراهم به ازرائیل.... همین.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
کارت سوخت در کل به نفع کشور ایرانه به شرطی که ...
ی آدم معمولی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
آره والا خدا به داد ملت برسه
اینا تا شیره ی ملت رو نکشن دست بردار نیستن
United States
14:50 - 1397/08/29
پولی که اداره پست هنگام تحویل مبلغ ده هزار تومان می گیرد برای چه است
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1397/08/29
لامصبا یه دفعه بگین میخواهیم گرونش کنیم
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1397/08/29
آخه شده این مدیران نالایق ما یک‌بار بتوانند درست و بر اساس برنامه فکر کنند عده ای تا آگاه همواره که در برابر واردات خودرو مقاومت می‌کنید خودروسازهای داخلی را به حال خود ول کرده و نهایتاً این خودروسازان لوس و نونور همواره در تولید ماشین های با تکنولوژی ۲۰ سال پیش اقدام می کنند آیا نمی توان شاهد رشد بود یکبار هم شده درست کنید حمایت های بی خودی و بدون توجه به مبنا و احساسی ما را به اینجا رسانده است که در این دوره رشد افزون در مصرف داشته باشیم
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1397/08/29
من که یادم رفته شام چی خوردم چطور رمز کارت سوختم یادم بیاد؟؟! فک کنم ده جلسه هیپنوتیزم یادم بیاره خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1397/08/29
شما که میگید دوره ی احمدی نژاد خوب بود که. خب اینم یکی دیگه از یادگاری های دکتر احمدی نژاد که خدا رو شکر در دولت روحانی زنده شد. زنده باد مموتی و حافظه تاریخی ملت ایران
Iran, Islamic Republic of
17:52 - 1397/08/29
بابا بنزین را کارتی نکنی قیمت را ببری بالا چقدر بنزین الکی تو ایران مصرف میشه فقط یارانه سوخت چاره ساز است
Iran, Islamic Republic of
18:07 - 1397/08/29
ایشالله نابود بشین به حق پنج تن که ملت رو گرفتار کردین
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1397/08/29
خدایا چی بودیم.....چی شدیم!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1397/08/29
ایران من ای خانه ویران من
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1397/08/29
داریم بر میگردیم به زمان قاجار . قول تان میدم کم کم باید به فکر خر و گاری باشیم.
Iran, Islamic Republic of
07:50 - 1397/09/01
اگر تمام بدبختی ها وگرفتاری ها هم به گردن دولت ومسولان انداخته شود هم کار غیر منصفانه ایست مردم هم خودشان مسبب مشکلاتند وریشه بخش اعظم مشکلات خود مردمند که رها شده اند وزندگی محاسبه شده ندارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کیان برنا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر عارفی - فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کیان برنا_فوتر