چند نفر به تعداد نمایندگان اضافه می‌شود؟
۷۹۹۶۰۰
۰۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
۳۳۷۸
اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی آن تعداد نمایندگان از 290 به 330 نفر افزایش می یابد.

ایرنا نوشت: اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی آن تعداد نمایندگان از 290 به 330 نفر افزایش می یابد.

افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی یکی از موضوعات مهمی است که سال ها از سوی نمایندگان مطرح بوده ولی هر بار مجلس به دلایل مختلف مجلس با این افزایش مخالفت کرده یا از دستور کار خارج شده است.

بر طبق اصل 64 قانون اساسی، تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی 270 نفر است و از تاریخ همه‏‌پرسی سال 1368 هجری شمسی پس از هر 10 سال، با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر 20 نماینده می‌تواند به تعداد نمایندگان اضافه شود.

بر اساس این ماده، زرتشتیان و کلیمیان هر کدام یک نماینده، مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعا یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هر کدام یک نماینده انتخاب می‌کنند، محدوده حوزه‌‏های انتخابیه و تعداد نمایندگان را قانون معین می‌کند.

برای اولین‌بار در سال 78 با لایحه دولت، تعداد نمایندگان مجلس از 270 نفر به 290 نفر رسید و مجلس ششم نخستین دوره مجلس ایران بود که با حضور 290 نماینده تشکیل شد.

در اواخر مجلس هشتم نیز طرحی از سوی نمایندگان برای اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه به مجلس آمد که نمایندگان مجلس با بررسی آن با قید یک فوریت مخالفت کردند و مقرر شد این طرح به صورت عادی در قوه مقننه بررسی شود اما در نهایت مجلس به پایان رسید و این طرح بررسی نشد.

در مجلس نهم نیز با وجود تصویب طرح افزایش نمایندگان در کمیسیون شوراها در سال 93، این طرح نتوانست در مجلس بررسی شود و از دستور کار خارج شد.

نهایتا نمایندگان مجلس دهم دست به کار شدند و این بار این لایحه در کمیسیون امور داخلی و شوراها کشور مجلس به تصویب رسید و هم اکنون در دستور بررسی جلسات علنی مجلس قرار دارد.

قاسم میرزایی نیکو نماینده دماوند درباره این طرح گفت: بر اساس این طرح 40 نماینده در مجلس یازدهم به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه می شوند.

وی افزود: این افزایش تعداد نمایندگان بر اساس جمعیت، وسعت و شرایط داخلی کشور خواهد بود و همچنین وضعیتی که وزارتخانه های کشور، اطلاعات و مرکز آمار به ثبت رسانده اند برای ما مهم است.

حال باید منتظر ماند که نمایندگان مجلس دهم این بار با افزایش تعداد همکاران خود در مجلس موافقت می کنند یا باز هم مجلس در تعداد 290 نماینده باقی می ماند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1397/09/01
ازطرفی صحبت چابک سازی دستگاهها ی دولتی که بودجه صرف می کند دارند از طرف دیگر به توسعه آن می پردازند نماینده اضافه شود ماشین و راننده و محافظ و خانه و دفتر و منشی و کارمند نیازدارد که این ها نیازمند صرف بودجه است در صورتیکه در کارهای عمرانی پروژه های بی اقدام و نیمه کاره با قدمت بیش از سی سال داریم مضا ف اینکه این تعداد نماینده تاکنون چه اقدام مثبتی برای کشورومردم کرده اند که حالا باید بر تعداد آنها افزوده شود
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1397/09/01
همین تعداد هم بار گرانی است بر دوش مردم وبیتالمال مجلسی که کارایی نداشته باشد چه ده نفر چه صد نفر
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1397/09/01
آره بیچاره ها کارشون سخته کمک میخواهن اختلاس گرا و مفت خورا کمه میخوان زیادش کنن
Iran, Islamic Republic of
17:34 - 1397/09/01
خیلی کار میکنن چهل نفر دیگه اضافه بشه
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1397/09/01
حدود ۴۰ نفر نماینده اضافه میشن که به عبارتی دستمزد مستقیم و غیر مستقیم آنان به انضمام دارو دسته شان ، میشود ماهانه ۴۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان سالانه میشود ۵۰۰ میلیارد تومان ، با این پول چندتا مدرسه ساخت یا جوانان را میتوان با آن پول اشتغال و ازدواج کنند فکر میکنم حداقل سالی ۲۰۰هزار جوان سروسامان بگیرند . والله زمان قاجار که مردم مجلس نداشتن اوضاع مملکت خیلی بهتر از الآن بود
Iran, Islamic Republic of
18:46 - 1397/09/01
هرچه به نمایندگان درمجلس اضافه شود هیچ سودی برای قشرمحروم نداردبخصوص برای معلولین مددجوبهزیستی که بجای حقوق تامین اجتماعی ،صدقه ماهیانه حداکثری 100 وهشت تومن دریافت می کنند کجایی عدالت کجایی عدالت ؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
22:19 - 1397/09/01
همین ها هم اضافه هستند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج