مصرف ۳۰ دقیقه قلیان معادل ۴۰ نخ سیگار
۷۹۹۹۷۱
۰۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
۳۷۴۸
رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه مصرف ۳۰ دقیقه قلیان معادل ۴۰ نخ سیگار است، گفت: مشکل اصلی در بین زنان، افزایش مصرف قلیان است و در برخی از کلانشهرهای کشور، زنان یک سوم مشتری‌های ثابت مراکز عرضه قلیان هستند.

تسنیم نوشت: رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه مصرف ۳۰ دقیقه قلیان معادل ۴۰ نخ سیگار است، گفت: مشکل اصلی در بین زنان، افزایش مصرف قلیان است و در برخی از کلانشهرهای کشور، زنان یک سوم مشتری‌های ثابت مراکز عرضه قلیان هستند.

دکتر کامران باقری لنکرانی با بیان اینکه مصرف قلیان، آسیب‌های بیشتری نسبت به سیگار دارد به طوری که مصرف 30 دقیقه قلیان، معادل 40 نخ سیگار سم وارد بدن می‌کند، اظهار کرد: اثر سوء دخانیات در زنان بیشتر است چون ریه و قلب آنها حساس‌تر است و ثابت شده که شیوع برخی از سرطان‌ها مانند سرطان پستان، تخمدان، رحم و دهانه رحم که مخصوص زنان است، با مصرف دخانیات افزایش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: نگرانی این است که مصرف دخانیات به ویژه در زنان به دلیل اینکه قبح کمتری نسبت به مصرف سیگار دارد، رو به افزایش است و مشکلات زیادی برای سلامت زنان ایجاد می‌کند که یکی از مهمترین مشکلات، بروز بیماری‌های غیرواگیر است.

لنکرانی با اشاره به ثبت 380 هزار مرگ در سال گذشته در کشور گفت: حدود 70 درصد از مرگ‌های ثبت شده در سال گذشته در کشور مربوط به بیماری‌های غیر واگیر بوده است، بنابراین کنترل این بیماری‌ها باید در دستور کار همه دستگاه ها قرار گیرد.

رییس هفتمین کنفرانس بین‌المللی سلامت زنان به وبدا گفت: این کنفرانس به مدت دو روز در شیراز برگزار شد همچنین 463 مقاله به این کنفرانس ارسال شد که 339 مقاله پذیرفته شد؛ در هفتمین کنفرانس بین‌المللی سلامت زنان 40 سخنرانی نیز ارائه شد.

لنکرانی با بیان اینکه محور هفتمین کنفرانس بین‌المللی زنان، تاثیر مخاطرات محیطی بر سلامت زنان بود، افزود: زندگی مدرن، گسترش شهرنشینی و تغییر سبک زندگی موجب شده تا با مخاطرات بیشتری در زندگی روزمره روبرو شویم که برخی از این مخاطرات مانند مصرف قند، چربی، نمک، کاهش فعالیت‌های بدنی و استعمال دخانیات مربوط به رفتارهای فردی و برخی دیگر مانند آلودگی هوا (که در کشور ما ششمین عامل خطرساز در بیماری های غیر واگیر است) و همچنین مخاطراتی که در تهیه و فرآوری غذا، باقیمانده سموم، کودهای شیمیایی و استفاده از پلاستیک وجود دارد مربوط به عوامل محیطی است.

رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: عوامل بروز چاقی فقط محدود به پرخوری و تحرک ناکافی نیست بلکه ثابت شده که برخی از مواد صنعتی که با آنها سر و کار داریم، در بدن اثراتی بر روی غدد درون‌ریز می‌گذارند که موجب چاقی، نازایی و حتی برخی از سرطان‌ها می شوند بنابراین در این کنفرانس تلاش شد تا مهمترین مخاطرات محیطی که در کشور وجود داشته و سلامت جامعه به ویژه زنان را تهدید می‌کند با استفاده از مطالعات بومی مشخص کنیم و از قوای سه گانه بخواهیم که در این خصوص، فعالانه‌تر همکاری کنند.

وی اضافه کرد: در روز آخر این کنفرانس و با حضور معاون وزارت بهداشت، میزگردی برگزار شد و درخصوص نحوه مقابله قوه قضاییه با مخاطرات محیطی که به سلامت زنان آسیب وارد می‌کند، بحث و تبادل نظر صورت گرفت و راهکارهای خوبی ارائه شد؛ امیدواریم همکاری‌های قوه قضاییه، مجریه و مقننه با نظام سلامت ارتقا پیدا کند چون مداخله در مخاطرات محیطی به عنوان عاملی برای تضییع حقوق شهروندی، مهم است تا از آسیب به سلامت مردم، جلوگیری شود.

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1397/09/02
اتفاقا قلیون عالیه به بخصوص دوسیب البالو
Iran, Islamic Republic of
15:59 - 1397/09/02
از زمان بچگی تاحالا همیشه همین راگفتید....@@@@@
پاسخ ها
وروجک@@@
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
40نوع تنباکو وجود داره....@@@ اول اونها راجمع کنید...
Iran, Islamic Republic of
04:01 - 1397/09/03
بکشید قلیان یکی از کارهای مرموز اجانب ودشمن مردم ایران است ...حیف از دستگاه تنفس که اینگونه خرابش می کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج