ظریف: ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم
۸۰۴۳۷۰
۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
۵۸۸۶ 
وزیر امور خارجه گفت: ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم، موشکی را هم برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نمی‌کنیم. موشک‌های جمهوری اسلامی با توجه به اینکه نقطه زن هستند فقط برای سلاح متعارف طراحی شده است.

خبرگزاری ایسنا: وزیر امور خارجه گفت: ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم، موشکی را هم برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نمی‌کنیم. موشک‌های جمهوری اسلامی با توجه به اینکه نقطه زن هستند فقط برای سلاح متعارف طراحی شده است.

محمد جواد ظریف با حضور در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به موضوعات اخیری که درباره مبحث موشکی ایران مطرح شده است، اظهار کرد: واضح است که آمریکایی‌ها هم در دولت گذشته و هم در دولت فعلی اعلام کردند که نه برجام و نه قطعنامه ۲۲۳۱ فعالیت موشکی ایران را محدود نمی‌کند.

ظریف: ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم

وی ادامه داد: هم خانوم شرمن در دوره مذاکرات این حرف را زد و هم آقای برایان هوک دو ماه پیش گفت: قطع‌نامه ۲۲۳۱ از ایران در مورد یک نوع به خصوصی از موشک تقاضا می‌کند.

ظریف تاکید کرد: ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم، موشکی را هم برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نمی‌کنیم.

وی در تبیین گفته‌های خود، تصریح کرد: موشک‌های جمهوری اسلامی با توجه به اینکه نقطه زن هستند فقط برای سلاح متعارف طراحی شده است.

ظریف ادامه داد: با توجه به اینکه آمریکا از برجام خارج شده و ناقض تعهداتش در قطعنامه شورای امنیت و خود برجام است، ناچار است برای اینکه پوششی جهت نقض‌های خود دست و پا کند این ادعا‌ها را انجام دهد؛ اما همان‌طور که دیدم دیروز شورای امنیت حاضر نشد این ادعای بی‌جا را بررسی کند.

وی سپس در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران درباره بازگشت ناو‌های آمریکایی به خلیج فارس چیست، گفت: ما همیشه اعتقاد داشتیم حضور خارجی‌ها در خلیج فارس مخل امنیت خلیج فارس است و به نفع هیچ‌کس نیست. هنوز هم همین اعتقاد را داریم. سابقه این کار هم همین موضوع را اثبات کرده است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی با اقتدار از حاکمیت، تمامیت ارضی و امنیت آب‌های خودش دفاع می‌کند و نیرو‌های مسلح ما این توانایی را دارند.

وی با بیان اینکه " موضوع استیضاح به نمایندگان محترم مجلس مربوط است" از نتیجه پرسش و پاسخ‌ها با مجلس اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: اگر تصمیم گرفتند استیضاح را ادامه دهند، حتما در خدمتشان خواهم بود و اگر تصمیم گرفتند منتفی‌اش کنند حتما به تصمیم آن‌ها احترام می‌گذاریم.

ظریف گفت: در جلسه کمیسیون، نمایندگان گروه استیضاح کننده درخواست کردند که ادامه کار به بعد از تعطیلات مجلس موکول شود، ما هم پذیرفتیم گرچه برخی دوستان می‌گفتند همین امروز تمام شود.

وی در ارتباط با آخرین اخبار از همکاری اروپا با ایران در حوزه برجام نیز گفت: خبر‌هایی که هفته گذشته در سفرهایمان به بروکسل و ژنو شنیدیم این است که توافق‌های نهایی انجام شده و در آینده نزدیک شاهد ثبت SPV (ساز و کار مالی) خواهیم بود.

وزیرامور خارجه تصریح کرد:با توجه به اینکه آمریکایی‌ها به محظ اطلاع پیدا کردن از هر تحولی می‌خواهند مانع اجرای آن شوند، اروپایی‌ها می‌خواهند این مرحله را به صورت محرمانه دنبال کنند تا به نتیجه برسند؛ بنابراین خودشان این مرحله را ادامه می‌دهند و وقتی به نتیجه رسیدند اعلام می‌کنند.

ظریف در ارتباط با موضوع بررسی CFT در مجلس گفت: آنچه که من خبر دارم این است که بعد از بررسی که در کمیسیون امنیت ملی با کمک شورای نگهبان شد، برخی ایرادات شورای نگهبان اصلاح شد و اصلاح آن ایرادات امروز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در برخی موارد که معمول است ایرادات شورای نگهبان به مجمع تشخیص می‌رود، مجلس با اصرار بر موضع خودش آن‌ها را به مجمع ارسال می‌کند که به نظر من موضوع مهم نیست.

وی ادامه داد: موضوع مهم ایراد اصلی شورای نگهبان به تعریف اقدامات تروریستی بود که فکر می‌کنم با اصلاحی که در مجلس صورت گرفت این موضوع برطرف شد.

وزیر امور خارجه سپس با اشاره به تعهدات ایران در پیمان نامه پاریس در حوزه گاز‌های گلخانه‌ای گفت: ما اهدافی که برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای در سیاست‌های کلی ابلاغیه از سوی مقام معظم رهبری و برنامه ششم تهیه کردیم از اهدافی که در کنوانسیون پاریس تعهد کردیم بسیار جدی‌تر و محکم‌تر است.

وی ادامه داد: برای جمهوری اسلامی ایران مهم است که در این موضوع بسیار مهم بین‌المللی که می‌تواند منافع ما را متاثر کند حضور فعال داشته باشد. غیاب از محافل بین‌المللی هیچ وقت، کمکی نکرده است. تفاوت ما با ایالت متحده در میزان تعهداتی است که داریم و حتما میزان تعهدات ما از میزان تعهداتی که خودمان برای خودمان در داخل کشور تعریف کرده‌ایم کمتر است.

وی اظهار کرد: ما هیچ کشوری را هیچ‌گاه مجبور نکردیم که بر خلاف منافع خودش عمل کند. اما منفعت بزرگ‌تری همه کشور‌ها دارند که قوانین بین‌المللی از سوی یکی از قدرت‌ها دستخوش تغییر قرار نگیرد.

وزیر امور خارجه گفت: همکاری با ایران تصمیمی است که کشور‌ها باید در ارتباط با ایران بگیرند. ضمن اینکه بازار ایران نیز بازار مطلوبی برای اکثر کشور‌ها است. ما معتقد هستیم که سیاست کنونی جمهوری اسلامی و انزوای آمریکا باعث می‌شود تا این حرکت به نفع ما باشد.

ظریف در پایان تصریح کرد: ما بر توان دفاعی خود همواره تاکید کرده و اعلام کردیم سیاست ما بازدارندگی و تدافعی است و سابقه ما این موضوع را نشان داده است. کشور‌هایی که درباره توان دفاعی جمهوری اسلامی اظهار نظر می‌کنند سلاح را به منطقه ما سرازیر کردند و باعث ناامنی در منطقه شدند؛ این کشور‌ها نمی‌توانند از جمهوری اسلامی بخواهند توان نظامی نداشته باشد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1397/09/14
عاشقتم ظریف جان
پاسخ ها
@
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
باش تا صبح دولتت بدمد :)
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1397/09/14
منم میدونم که برنامه سلاح اتمی ندارید ولی میگم چرا ندارید
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1397/09/14
منم میدونم که برنامه سلاح اتمی ندارید ولی میگم چرا ندارید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
هرحرفی کاری که تودولت انجام دادن به ایران وایرانی وبه نفع امریکاانگلیس
Iran, Islamic Republic of
22:19 - 1397/09/14
ظریف آقا بهتره بگی ما همه برنامه هسته ای رونابودکردیم دیگه برنامه ای نداریم!
United Kingdom
15:59 - 1397/09/21
اخه اگه یک موشک هسته بسازیم آمریکا که هزاران موشک هسته داره بس چرا ناراحت آمریکا با حمایت از عربستان در جنگ با یمن خود را خراب کرد نباید از کودک کشان سعودی حمایت میکرد البته الان هم میتواند از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کند باید جنگ یمن متوقف شود و مردم دنیا بتوانم کمکهای خود را به بچه های بیگناه یمن برسانن هر چند خیلی ها از گرسنگی مردم ولی نباید اجازه داد بقیه هم بمیرن کودک کشی را در کجای دمکراسی میتوان جا داد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج