نرخ دلار پایین آمد، چرا اجناس ارزان نشد؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۸۰۵۸۹۸
۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
۵۴۶۸
عضو هیئت مدیره انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان گفت:روزی که دلار جهشی بالا رفت، کالاها از قبل در صنوف موجود بود و لحظه ای قیمت کالا افزایش یافت اما حال که کاهش قیمت ارز را شاهد هستیم ولی کاهش قیمت ها محسوس نیست چون نظارت به درستی انجام نمی‌شود.

خبرگزاری تسنیم:  علی عوض‌پور دبیرکل اتاق اصناف گفت: با توجه به اینکه تولید آمادگی افزایش نرخ ارز را نداشت و سیاست های پولی برای واحدهای تولیدی مشخص نبود نمی توانستند قیمت های واقعی را مشخص کنند اما با ارائه و مشخص شدن سیاست های پولی بازار به ثبات خواهد رسید.

واحدهای صنفی آخرین حلقه توزیع و عرضه کالا هستند ولی کالایی که در اختیار واحد صنفی قرار داده می شود بر اساس قوانین سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کننده به فروش می رسد.

عوض پور گفت : کالاها در چند گروه کالایی عرضه می شود و واحدهای صنفی هیچ نقشی در قیمت گذاری کالا ندارند بلکه شبکه توزیع بر اساس قیمت درج شده کالا را به فروش می رساند. آمار و ارقام نشان می دهد که سهم گرانفروشی در برخی کالاها در هفت ماهه امسال کم بوده است.

او گفت: ما منکر افزایش قیمت کالاها متاثر از قیمت دلار نیستیم، با افزایش قیمت دلار قیمت کالاها نیز به صورت پلکانی افزایش یافت ولی اینکه گفته می شود یک شبه قیمت ها دوبرابر شد درست نیست.

او افزود: کسی منکر این نیست که واحد صنفی باید سرمایه در گردش داشته باشد ولی واحدهای تولیدی که انبار داشتند و عمده فروش ها بر اساس سامانه ای که در واحدهای نظارتی وجود دارد افزایش قیمت ها بیشتر با نظارت بوده است.

عوض پور گفت: وقتی ثبات در قیمت ارز رخ داده در نظارت بر قیمت ها نیز باید ریشه یابی شود و کارشناسی به خوبی انجام شود. در رابطه با خیلی از کالاها در تامین و توزیع مشکل داریم مثل تلفن همراه که ارتباط مستقیم با نرخ ارز دارد و به صورت صد درصد وارداتی است آمارها نشان می دهد وقتی اینگونه کالاها چند ماه در گمرک می ماند افزایش قیمت خواهد داشت بنابراین با تسهیل در قوانین ثبت سفارش کالا شاهد کاهش قیمت ها خواهیم بود.

او افزود: صندوق های مکانیزه فروش در سال های قبل مطرح شد و اصناف در سال 93 این امر را به دولت پیشنهاد داد اما با توجه به نبود مکانیزم ، صندوق مکانیزه راه اندازی نشد .

محمد محمدی عضو هیئت مدیره انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان دیگر مهمان برنامه گفت : ما به عنوان تشکل مردمی مسئول هستیم و باید از حقوق مردم دفاع کنیم .

او با گلایه از اتاق اصناف و ستاد تنظیم بازار گفت : روزی که دلار جهشی بالا رفت ، کالاها از قبل در صنوف موجود بود و لحظه ای قیمت کالا افزایش یافت اما حال که کاهش قیمت ارز را شاهد هستیم ولی کاهش قیمت ها یا دیده نمی شود یا محسوس نیست چون نظارت به درستی انجام نمی شود .

او افزود : در انبارها کالاها موجود بود ولی با افزایش قیمت دلار و ارز همان کالای خرید قبل با توجه به افزایش قیمت دلار افزایش یافت که اتاق اصناف باید پاسخگو باشد .

محمدی گفت : ما نوسانات و افزایش قیمت ها را قبول داریم اما ستاد تنظیم وظیفه تدبیر بازار را به عهده دارد و باید افزایش قیمت را کنترل کند چراکه ستاد تنظیم بازار وظیفه قیمت گذاری دارد . گوشت جز کالاهای گروه یک است که ستاد تنظیم بازار وظیفه دارد قیمت را کنترل کند نه اینکه برای گوشت وارداتی قیمت گذاری کند. وقتی گفته می شود در تمام دنیا اقتصاد کشورها به اینگونه است قانع کننده نیست بلکه باید قیمت ها به گونه ای باشد که مردم قانع شوند.

محمدی با انتقاد از نبود نظارت بر بازار گفت : در اکثر کشورها تشکل ها را در جلسات شرکت می دهند و از تشکل ها در تنظیم بازار حمایت می شود و ما از دولت انتظار داریم که از ما در جلسات دعوت کند .

محمد علی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی در ارتباط تلفنی درباره نظارت بازار گفت : واقعیت امر این است که با افزایش قیمت دلار شاهد افزایش قیمت بسیاری از کالاها بودیم اما اینکه چرا با کاهش قیمت ارز کاهش قیمت ها محسوس نبود باید علل و ریشه به صورت کارشناسی بررسی شود و به صورت مصداقی بیان شود .
او گفت: سازمان تعزیرات در جایی که تخلف صورت گرفته برخورد شده است و در برخی موارد برخورد ها بازدارنده بوده است. مثلا قیمت محصولات لبنی با برخورد و نظارت سازمان تعزیرات با کاهش مواجه شده است .
او گفت : در توزیع نیز تخلفات هست و سازمان تعزیرات تخلفات در شبکه توزیع کالا را نیز رصد می کند.

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع مجلس در ارتباط تلفنی گفت : ما در سال های گذشته سه بار جهش ارزی داشتیم بنابراین تا سامانه جامع الکترونیک که قابل رصد باشد را نداشته باشیم نمی توانیم قیمت ها را به صورت واقعی رصد کنیم . مانع اصلی در این راه ها مقاومت صنوف و نداشتن اعتماد دولت ها به این سامانه است .

او افزود : شهریور امسال سامانه ای رونمایی شد اما این سامانه جامع و کارآمد نیست. سامانه جامع تجارت الکترونیک قیمت گذاری ها را کنترل می کند اما با نبود این سامانه با افزایش نرخ ارز بازار عرضه و تقاضا به هم خورد و شبکه توزیع پنهان شد اما اصناف توانایی نظارت بر قیمت ها را ندارند چون تعداد بازرس ها کافی نیست .

برچسب ها:
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1397/09/18
مدیران نادان ==کشور ویران
پاسخ ها
مملی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
اتفاقا اونا دانان ما نادانیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
نادان ما مردم هستیم آیا میدانی سرمایه آدمهای دانا از پولهای مردم نادان هست
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1397/09/18
وقتی دولت ناتوان باشه همینه . حتی دلار برسه به ۱۰۰۰ تومان باز هم گوجه فرنگی گرونه . شیر گرونه و..............گرونه . در صورتیکه یه دولت مقتدر و تحصیلکرده حتی با وجود دلار ۲۰۰۰۰ تومانی هم میتونه اوضاع رو کنترل کنه . وقتی کسی بر مسندی نشسته که در باره اش چیزی نمیدونه چه توقعی میره که بتونه درد مردم رو دوا کنه . خشکبار ۶۰ درصد گرون شد . مثلا پسته شده ۳۰۰ هزارتومن اما دیشب یه خبر خوندم که زده بود پسته ارزان شد . وقتی کامل خبر رو خوندم دیدم مثلا کیلویی ۲۰۰۰ تومان ارزون شده . دولتمردان هم فکر کردن خیلی سوپرمن هستند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
افرین برادر عزیز.واقعا گل گفتی.قربون دهنت
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1397/09/18
میگه افزایش قیمتها با نظارت بوده اما برای کاهش قیمت هیچ گونه نظارتی وجود نداره!!!!
منکه ازاین حرفا فقط یک برداشت میکنم اونم اینکه دولت خودش سر دسته دزداست ودیواری کوتاهتراز دیوار عامه ملت نیست که ازش بالابره
United Arab Emirates
10:26 - 1397/09/18
هرچه زودتر دولت باید دستور کاهش قیمت ها را به همه گوشت فروشی ها مرغ فروشی ها و ماهی فروشی ها و سایر شرکت های لبنیاتی بدهد
هرچه زودتر
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1397/09/18
اصل گرون کردن عرض و ارزون شدنش مال آلان هست مردم به گرونی عادت کردن باهاش کنار اومدن حال وقت به دلار ارزون خریدن و به قیمت دلار گرون تر فروختنه به عبارت ساده هم از توبره خوردن هم از آخور لعنت بر باعث و بانی این بی عدالتی
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1397/09/18
چیزی که بالارفت دیگه رفته کم کم به بدبختی عادت میکنی مثل دوره قبلی تحریم فقط من موندم کسی به آینده امیدوارهست هنوزبدبخت اون جوان هایی که میخوان ازدواج کنن چکارمی کنندتواین وضع
Iran, Islamic Republic of
10:47 - 1397/09/18
هیچ اصولی در کنترل قیمت لحاظ نمی شود.اگر موجودی انبار ها با دلار قبل بوده دلیلی برا ی گرانی نیست.یا اینکه نرخ میانگین دو نوع تولید با دو.نرخ دلار بایستی منظور گردد.
اگر تولید کننده موجودی انبار خویش را که با دلار ارزان قبل داشته و اینک با نرخ جدید محاسبه نماید.300 درصد گران فروشی کرده و برابر است با سود سه سال ان.واحد تولیدی.اگر این رانت را در توذیع دیده و لحاظ کنیم میشود سه برابر کل ارزش پولی کشور که نصیب عده ای محدود شده.یعنی افزایش نقدینگی در درآمد تولیدی و واسطه گری.از طرف دیگر چون دولت اصولا سرمایه گذار نیست و بودجه کلی هزینه ای است این هم بصورت کلان اکثرا به بازار تزریق میشود.لذا باز شاهد رانت به عده ای محدود هستیم.
دولت با این نرخ ارز و صادرات غیر نفتی درآمدی 15 برابر سال 89که دلار 1260 تومان بوده داشته و خواهد داشت.ببینید این درآمد به عموم نمی رسد چون حقوق به این سطح هرگز رشد نکرده. بلکه اینها در هزینه های کلان نقش دارد که معمولا رانتی و در قشر محدود.بهره مند میشوند.اینگونه نوسانات اقتصادی صرفا چپاول هدف است و نابود کننده اقتصاد کلان و تولید است. نتیجه آن فقر و بیکاری و بازار فروشی به غرب است. و این را بسیاری از متولیان نفوذی میدانند و عامل هم هستند.
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1397/09/18
مدیران نادان چکار کردید به مردم ایران الان مثل پارس میشم
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1397/09/18
دلاروتحریم بهانه بودمیخواستنداجناس وببرندبالا.
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1397/09/18
برادر دلار 3بوده الان شده 11چی اومد پایین تازه این گرونیا بر اساس دلار 7تا 8 تومن هست
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1397/09/18
تا زمانیکه نظارت نشود وضعیت روزبروز بدتر خواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1397/09/18
اقا من فکر میکنم کسی به فکر ما مردم نیست گرانی از خود دولت سرچشمه میگیردو بس.
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1397/09/18
ارزونی دلار موقتیه.میخوان دلارای مردم رو از دستشون دربیارن.کاش ملت بفهمن.
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1397/09/18
مگه دلار به قیمت قبلی اومده هان4000 شده 12000تومان نرخ پایینه ... دلار قبلی4000تومانه کو پس ...
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1397/09/18
دروغه
دلار460هزار تومان ب بالا
Netherlands
12:47 - 1397/09/18
باز هم اراجیف و حرف مفت و توجیه
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1397/09/18
تازه دلار پایین آمد قیمت اجناس بالا رفت!!!
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1397/09/18
تا کی میخواید تحمل کنید تا بفهمید اینا تنها چیزی که تو فکرشون نبوده ونیست رفاه مردم. بابا بیدار شید از این خواب جهل ونادانی.
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1397/09/18
تجربه میگه طی 40 سال گذشته هر چی رفت اون بالا دیگه همونجا میمونه،پایین بیا نیست
Iran, Islamic Republic of
15:35 - 1397/09/18
نرخ دلار همینجوری پایین نیونده اینا دارن طبق نقشه پیش میرن میخوان ارز و سکه های مردم رو از خونه ها بکشن بیرون بعد این بار قیمت دلار سه برابر بره بالا
Iran, Islamic Republic of
22:38 - 1397/09/18
گرانی ربطی به دلار نداره دلار فقط بهانه است
Iran, Islamic Republic of
02:06 - 1397/09/19
چون مردم دزدی رو از بالادست یاد میگیرن. میگن وقتی اونا میخورن ماهم میخوریم
United States
17:27 - 1397/09/19
از دست مردم دلار ارزون جمع می کنند بعد قیمت دلار افزایش می دهند هوشیار باشید از دستتون بیرون نکشند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
اورانوس_فوتر2
تنورستان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر