ماجرای جریمه شدن یک قنادی به‌دلیل ارزان‌فروشی!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۸۰۶۵۸۵
۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲
۱۵۱۵۸
در روزهای گذشته خبری مبنی بر جریمه شدن یک شیرینی‌فروشی به‌دلیل حراج محصولاتش در رسانه‌ها و کانال‌های خبری دست به دست شد.

مجله مهر: از «یک قنادی به علت حراج محصولاتش از سوی اتحادیه جریمه شد.» این خبری بود که در روزهای گذشته در رسانه‌های مختلف دست به دست می‌چرخید. اما آقای علی بهره‌مند، رییس اتحادیه قنادان این موضوع را کذب و شیطنت رسانه‌ای می‌داند. حالا رییس اتحادیه قنادان در گفتگو با روزنامه صبح‌نو «با اشاره به پشت پرده این ماجرا گفته است: اتحادیه اصلاً اجازه جریمه کردن ندارد!

در روزهای گذشته خبری مبنی بر جریمه شدن یک شیرینی‌فروشی به‌دلیل حراج محصولاتش در رسانه‌ها و کانال‌های خبری دست به دست شد. یک شیرینی‌فروشی در محله افسریه تهران این بار سوژه خبرنگاران شده بود. شیرینی‌فروشی که ادعا می‌کند یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جریمه داده است و مشتری‌های منطقه از این‌که کاسب محله‌شان جریمه شده است، حسابی ناراحت و عصبانی هستند.

طبق آخرین مصوبه اعلام شده از سوی اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان استان تهران؛ پایین‌ترین قیمت مصوب برای شیرینی ۱۵‌هزار تومان است که آن هم مربوط به کیک یزدی است.

قیمت مصوب شیرینی پاپیونی، برنجی، زبان، ۲۱‌ هزار و ۵۰۰ تومان، دانمارکی ۲۱‌ هزار تومان، تر درجه یک ۲۶‌ هزار تومان و کیک یزدی ۱۵ هزار تومان است. طبق این مصوبه اساس قانون تنها این ۶ محصول که اتفاقاً پرطرفدارترین شیرینی‌های مصرفی در کشور هستند که مشمول قیمت‌گذاری قانونی شده‌اند و قیمت دیگر شیرینی‌ها بر اساس قیمت تمام شده و نظام عرضه تقاضا تعیین می‌شود.

اما این شیرینی‌فروش محصولات خود را از ۱۲ هزار تومان تا ۱۷ هزار تومان به مردم عرضه می‌کرد. به ادعای این واحد قنادی، وی برای این ارزان‌فروشی اتهامات زیادی را از سوی هم صنف‌هایش شنیده است. او می‌گوید:‌ همه می‌گویند حتماً یک تخلفی در پشت پرده رخ می‌دهد وگرنه در این اوضاع بد اقتصادی چه کسی چوب حراج به محصولاتش می‌زند!

اصل ماجرا چه بود؟

آقای علی بهره‌مند، رییس اتحادیه قنادان در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» درباره جریمه این واحد صنفی گفت: «این خبر به هیچ عنوان واقعیت نداشته و کذب محض است. متأسفانه این خبر یک شیطنت رسانه‌ای بوده یا احتمالاً از روی غرض‌ورزی چنین اخباری را منتشر کردند که من این خبر را تکذیب می‌کنم و اگر واقعیت دارد آن واحد صنفی مدارک و اسناد مربوط به جریمه را منتشر کند.» وی ادامه داد: «نمی‌شود به‌دلیل ارزان‌فروشی کسی را جریمه کرد.

چرا که ما اصلاً قانونی نداریم که یک واحد صنفی را به خاطر ارزان‌فروشی جریمه کنیم. برای مبارزه با گرانفروشی قانون هست اما برای ارزان‌فروشی چنین قانونی نداریم.»

اتحادیه چنین اجازه‌ای ندارد!

رییس اتحادیه قنادان گفت: «اتحادیه اصلاً چنین اجازه‌ای ندارد و اگر نهاد نظارتی بخواهد ورود کند آن نهاد تعزیرات حکومتی است با بررسی می‌تواند ورود کند؛ اتحادیه اصلاً اجازه‌ای برای جریمه کردن واحدهای صنفی ندارد.

بهره‌مند گفت: «متأسفانه اغلب رسانه‌ها به‌دنبال سوژه‌های زرد هستند و بدون تحقیقات در فضای مجازی آن را منتشر می‌کنند. یک رسانه از زبان من گفته است که این واحد صنفی به دلیل حراج کردن جریمه شده است در صورتی که من چنین چیزی را بیان نکرده‌ام.»

رییس اتحادیه قنادان ادامه داد: «مواد غذایی را نمی‌توان حراج کرد و در قانون به این موضوع نیز اشاره شده است، حراج کالا مختص به پوشاک، لوازم خانگی و به‌طور کلی کالای غیرقابل خوراکی است که حتی آن نیز برای حراج محصولات خود می‌بایست از اتحادیه‌های خود مجوز اخذ کنند. تأکید می‌کنم هیچ قنادی به جرم حراج محصولات خود تاکنون جریمه نشده است و در صورت مشاهده می‌توانند آن را اعلام و منتشر کنند.»

بهره‌مند درباره تفاوت‌های ارزان‌فروشی و حراج هم گفت: «ارزان‌فروشی یعنی کالایی را پایین‌تر از نرخ مصوب فروختن و علت‌های متفاوتی نیز می‌تواند داشته باشد مانند جذب مشتری؛ ما واحدهای قنادی را در سطح شهر از نظر کیفی درجه‌بندی کرده‌ایم. واحدهایی که درجه یک یا دو و ... دریافت می‌کنند اجازه ندارند سطح کیفیت محصولات خود را پایین بیاورند و با قیمت پایینی آن را مصوب کنند.

چرا باید قنادی که کیفیت درجه یک را از سوی اتحادیه دریافت کرده است جنس درجه دو و سه تولید کند. قنادی‌ها باید طبق درجه کیفیتی که دریافت کرده‌اند محصولات‌شان را تولید کنند.»

وی در خصوص قنادی مذکور گفت: «این واحد صنفی که سوژه خبری شده است را نیز شناسایی کرده‌ایم و می‌دانیم که این شیطنت رسانه‌ای از کجا آب می‌خورد. این واحد صنفی پروانه کسب نداشته و بازرسین اداره به او اخطار داده‌اند، چرا که کارگاه تولیدی‌شان وضعیت بهداشتی مناسبی نداشته است و می‌بایست فاکتورهای لازم را در کارگاه ایجاد و برای گرفتن پروانه کسب اقدام می‌کرد اما این فرد با تبلیغات محیطی موضوع را برعکس جلوه داده است.»

شیرینی با نرخ مصوب!

اگرچه اتحادیه نرخ مصوب را اعلام کرده اما با گشتی در شهر و مراجعه به قنادی‌ها نه تنها شیرینی ارزان‌تر پیدا نمی‌کنید بلکه کمتر دیده می‌شود که یک قنادی حتی با قیمت مصوب، محصولات خود را به مردم بفروشد. کافی است سری به شیرینی‌فروشی‌های تهران بزنید تا قیمت‌های برخی از شیرینی‌ها را با نرخ مصوب مقایسه کنید.

البته به گفته رییس اتحادیه قنادان، قیمت بقیه شیرینی‌ها آزاد است و هر قنادی طبق میلش بر آن‌ها نرخ می‌گذارد که اجاره مغازه، دستمزدها و بیمه و سودی که مغازه‌دار برای خودش تعریف کرده، در این قیمت‌ها اثرگذار است.

اما ظاهراً نه درصد اندکی بلکه اگر سری به شیرینی‌فروشی‌های شمال شهر بزنید با قیمت‌های نجومی روبه‌رو خواهید شد. از شیرینی کیلویی ۸۰ هزار تومان شروع می‌شود و به کیک‌هایی با قیمت بیش از ۱۵ هزار تومان برای هر کیلوختم می‌شوند.

کیک‌هایی که حجم گردو و پسته را در لایه‌های آن خودتان سفارش می‌دهید و در آخر هر عکسی را که بخواهید روی آن حک خواهند کرد. بهره‌مند درباره قیمت‌های بالای کیک و شیرینی در برخی از قنادی‌ها گفته: بیش از ۵۰درصد مواد اولیه مصرفی در شیرینی‌فروشی وارداتی است که در یک سال گذشته رشد بالای قابل توجهی داشته‌اند.

به‌عنوان مثال پودر کاکائو که پارسال ۱۲‌ هزار تومان قیمت داشت امسال ۶۰ هزار تومان شده است. قیمت هر کیلو کنجد از ۶ هزار تومان به ۳۰‌ هزار تومان و هل از ۶۰ هزار تومان به ۳۰۰‌ هزار تومان رسیده است. قیمت مغز پسته هم که پارسال ۹۰ هزار تومان بود حالا به بالای ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار داشت که عرضه محصولات به قیمت پارسال انجام شود.»

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:13 - 1397/09/19
كيفيت خوراكي و مواد غذايي درجه يك و دو و سه چه معني ميده؟! درجه بندي كيفيت خوراكي واقعا جاي تاسف داره
Iran, Islamic Republic of
21:17 - 1397/09/19
چرا متاسفانه تا زمانی که تعزیرات تشکیل شده چند بار این اتفاق افتاده واسه مغازه داران آمدند وپرسیدند قیمت زیر قیمت به مغازه دار توصیه کرده که چرا ارزان میفروشی کاش تعزیرات حکومتی جمع بشه تا خیال مردم راحت بشه وقتی زنگ میزنی میگن بیا شکایت کن به فرض من رفتم شکایت کردم آمدند طرف را جریمه کردند وسودش به حساب دولت ان وقت من با فروشنده درگیر میشم
Iran, Islamic Republic of
21:34 - 1397/09/19
شرم بر این مسئولین ,خودش میگه اگه گشتی در شیرینی فروشی های سطح شهر بزنید میبینید کمتر قنادی حتی با قیمت های مصوب شده اقدام به فروش میکنه!یعنی میدونه که دارن گران فروشی میکنن ولی کاری به کارشون ندارن!!! این مسئول محترم نمیگن که این اقا رو جریمه نکردیم بلکه میگن بخاطر ارزان فروشی جریمش نکردیم چون با کیفیت دوازده هزارتومنی شیرینی ارائه کرده بود ومجوزش برای کیفیت پانزده هزارتومنی بوده جریمه شده!!!!! ادم نمیدونه به کارای این مسئولین بخنده یا گریه کنه! درحالی که کیفیت مواد غذایی جزء خاطرات گذشته های دور این ملت بدبختی شده که تنها دقدقه واولویتش سیر کردن شکم زن وبچه با هر چیزیه که در توان خریدش هست ودر حالیکه مواد غذایی تقلبی وفاسد وبیکیفیت تمام بازار رو پر کرده ,اقایان بر خودشون تکلیف دیدن برن جلوی کیفیت شیریتی دوازده تومنی که سه تومن بی کیفیت تر شده بود رو بگیرن!منو یاد قیمت دلار چند وقت پیش میندازه که واسه چند ساعت قیمت دلار بازار از قیمت دلار بانکی پایینتر امد یعنی اقایان بانکها میبایست قیمتهاشون رو میاوردن پایینتر ولی خوب ظاهرا دوست نداشتن قیمت بازار رو کمی بردن بالاتر تا منطقی به نظر بیاد!!!!
Iran, Islamic Republic of
21:57 - 1397/09/19
بله واقعا جریمه میکنن من در صنف پوشاک هستم یک بار اجناس مغازه رو به خاطر کسادی بازار حراج زدم از طرف اتحادیه اومدن و جریمه کردن گفتن باید مجوز داشته باشی گفتم مگه واسه ارزون فروختن هم باید مجوز بگیریم خلاصه مطلب این بود که منظورشون این بود اول بیا دونگ ما رو بده بعد هر کاری خواستی بکن
Iran, Islamic Republic of
22:06 - 1397/09/19
600 درصدتورم.همچین تو رمی کجای دنیا پیدا میشه
Iran, Islamic Republic of
23:24 - 1397/09/19
میدونی انگار روحانی اومده که بد بودنو وکلا خلاف را به مردم ترویج بده دیگه به این دولت نمیشه گفت دولت ذرت بهتره
Iran, Islamic Republic of
23:29 - 1397/09/19
اینجا ایران است و هر چیزی امکان دارد
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1397/09/19
من توی خوزستان شهر بهبهان زندگی میکنم. اینا قیمت تمام قنادی ها ۱۱ و ۱۲ هزار تومان است. خرید عمده این قنادی ها هم از تهرانه...هزینه های کرایه بار و چیزای دیگه که خود تهرانی ها ندارند. آیا کیلویی ۱۲ هزار تومان کمه که جریمه بشه؟؟؟ مگه قیمت هر کیلو آرد و شکر چقدره؟؟؟ بنظر من منسفانست
United States
01:44 - 1397/09/20
جناب بهرمند ریس اتحادیه قنادان سودجو والا ما که ارزان پیدا نکردیم ما تمام قدرت از همین قنادی به اصطلاح متخلف وبدون جواز حمایت میکنیم وایشان ویا هر فرد دیگری حتی به صورت زیرزمینی وبی جواز دیگر که شیرینی را با قیمت 12 هزار بفروشد ما مردم صف میکشیم وخریداری میکنیم ونیازی به اظهارات ونظرات شما سودجویان نداریم ما خودمون تشخیص میدهیم از کی بخریم جناب زردک
Iran, Islamic Republic of
01:45 - 1397/09/20
یه نفر هم که میاد به نفع مردم کار کنه! نمی تونید ببینید و جریمه اش می کنید آخه به شما چه مربوط! مگه از مال سما بخشیده شاید نذر داشته!
Iran, Islamic Republic of
02:31 - 1397/09/20
طبق معمول تکذیب و ختم کلام
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1397/09/20
تو که راست میگی (باقی شو خودت میدنی)
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1397/09/20
چرادروغ میگین سرکوچه ما شیرینی فروشی است قیمت از۲۶۰۰۰تومان شروع میشه تا ۳۵۰۰۰تومان کجا ماشیرینی ۱۷۰۰۰ داریم قضیه گوجه‌فرنگی احمدی‌نژاد ه که سرکوچه انها گوجه‌فرنگی ارزان بود
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1397/09/20
اینها از گران فروشان حمایت میکنند بجای جریمه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فرش تارنگ_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوتر
استیل رگال_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کالابرد_فوتر