رمز دوم کارت‌های بانکی، یکبار مصرف شد
۸۰۶۸۱۳
۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۵
۲۷۷۰۷ 
یک‌بار مصرف شدن رمز دوم کارت‌های بانکی از ابتدای آذرماه امسال آغاز شده و رمزهای ثابت از خردادماه سال آینده حذف می‌شوند.

خبرگزاری ایسنا: یک‌بار مصرف شدن رمز دوم کارت‌های بانکی از ابتدای آذرماه امسال آغاز شده و رمزهای ثابت از خردادماه سال آینده حذف می‌شوند.

یکی از رایج‌ترین موارد سودجویی مالی از مردم در شرایط حاضر، سودجویی و کلاهبرداری‌های اینترنتی و فضای مجازی است؛ به طوری که سرهنگ تورج کاظمی، رئیس‌ پلیس فتای تهران یکی از مهمترین مشکلات کاربران در فضای مجازی را نداشتن دانش و آموزش کافی برای استفاده از این فضا دانسته و گفته است که عدم آموزش بعضاً باعث ایجاد مشکلاتی برای کاربران در این فضا می‌شود و بیشترین جرم در فضای سایبری مربوط به حوزه مالی از جمله انجام کلاهبرداری است.

از سوی دیگر، علی نیک‌نفس، معاون پلیس فتا نیز با اشاره به متفاوت بودن فضای واقعی و مجازی، گفته است که به دلیل پیچیده بودن مسائل در فضای مجازی و سایبری، جرائم و کلاه‌برداری‌های اینترنتی افزایش‌ یافته و از این ‌رو، کاربران فضای مجازی باید دقت بیشتری در بهره‌گیری از خدمات بانکی و پرداخت در فضای سایبری داشته باشند.

وی با اشاره به افزایش فریب‌کاری‌ها و تکنیک‌های فریب در فضای مجازی، اظهار کرد: فعالیت در فضای سایبری نیازمند مراقبت‌های بیشتری به نسبت فضای واقعی است؛ چنانکه عدم آگاهی مردم در خصوص فضای مجازی موجب کوچ مجرمان به فضای سایبری شده که این امر، تخلفات و کلاه‌برداری در این فضا را افزایش داده است.

حجم پرونده‌های کلاهبرداری مالی ۳ برابر شده است

نیک‌نفس افزود: حجم پرونده‌ها در خصوص کلاهبرداری‌های مالی در فضای مجازی با افزایش سه برابری مواجه شده است که نسبت بالایی از این تخلفات از طریق فیشینگ صورت می‌گیرد.

یکی از راه‌هایی که کلاه‌برداران اینترنتی برای سواستفاده از قربانیان مالی خود انتخاب می‌کنند، استفاده از دانش کم افراد و دست‌یابی به رمز اینترنتی کارت‌های بانکی است که افراد با دریافت آن از بانک‌ها می‌توانند نسبت به نقل و انتقالات مالی اینترنتی اقدام کنند.

این موضوع سبب می‌شود تا در صورت دسترسی سودجویان به رمزهای دوم کارت‌های بانکی افراد، نسبت به سواستفاده‌های مالی از آن اقدام کنند که بانک مرکزی در این زمینه با تغییر برخی قوانین در پی از بین بردن فضا در جهت کاهش این گونه جرایم است.

به گفته ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ارائه رمز دوم یک‌بار مصرف با هدف کاهش‌جرایم مالی از اول آذرماه سال جاری در شبکه بانکی عملیاتی و از خردادماه سال آینده الزام‌آور شده و ارائه رمز دوم ایستا (ثابت) متوقف می‌شود.

بر اساس این تصمیم بانک مرکزی افراد لازم است برای تایید هویت، شماره تماس و اطلاعات بانکی خود تنها یک‌بار برای همیشه به بانک مراجعه کنند و پس از آن رمزهای دوم یک‌بار مصرف برای هر بار استفاده از دو طریق برای آن‌ها ارسال می‌شود.

نحوه دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف

در روش نخست، به هنگام انجام تراکنش بر اساس درخواست دارندگان کارت، پیامکی حاوی رمز یک‌بارمصرف به شماره تلفن همراه دارنده کارت ارسال می‌شود که کاربر از آن تنها برای انجام آن تراکنش خاص می‌تواند استفاده کند و بعد از یک‌بار استفاده، باطل می‌شود که قابلیت اجرا در تمام گوشی‌های همراه را دارد.

روش دوم نیز، استفاده از اپلیکشن‌های موبایلی در تولید رمزهای یک‌بار مصرف است که دارنده کارت در این روش با درخواست یک رمز یک‌بار مصرف، رمز را از آن اپلیکشن با یک‌زمان اعتبار مشخص که به ‌طور معمول ۶۰ ثانیه است، دریافت می‌کند و می‌تواند در این زمان برای انجام تراکنش از این رمز استفاده کند و رمز، بعد از آن باطل می‌شود.

به گفته معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از خردادماه سال آینده نیز، ارائه رمزهای دوم ایستا به دارندگان کارت متوقف و استفاده از رمز دوم یک‌بار مصرف در تمام تراکنش‌های غیرحضوری، اینترنتی و موبایلی برای دارندگان کارت الزام‌آور می‌شود.

انتشار یافته: 65
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1397/09/20
ادم مسنی که سواد نداره اون بنده خدا چه باید بکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
اون شخصی که سواد نداره رمز دوم برای چی لازم داره ؟؟؟ شخص بی سواد الان هم نمیتونه با همین رمز هم کاری بکنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
قاعدتاً کسی که سواد نداره نیازی به رمز دوم نداره که مثلا بخواد خرید اینترنتی کنه!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
یکی از اشتباهات بانک‌ها اینه که کل زندگی طرف را روی کارت می نویسند ، همین هم زمینه کلاهبرداری را ساده تر میکنه

نام و نام خانوادگی ، شماره کارت ، تاریخ انقضا ، سی وی وی تو

شما یه کارت بکشی فروشنده از همه چیت با خبر میشه

در صورتیکه فقط یک شماره سریال روی کارت باید باشه که برای کارمند بانک حاوی اطلاعات مشتری باشد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
همش طرح های مسخره رو مخی اعصاب
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
آدم مسنی که سواد نداره خرید اینترنتی نمیکنه برادر من
hassan.h
United Arab Emirates
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
مخالفم
درد سر دارد شما کار بانکیتان فقط شخصی نیست
پدر مادر افراد ناتوان اینها دچار مشکل می شوند
بدون نام
United States
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
بره بانک حضوری انجام بده.
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
هیچ ربطی به کلاهبرداری نداره خودش کلاهبرداریه میلیونها پیامک سود _» می‌ره جیب مخابرات !
من تا حالا نه خودم نه کسی ندیدم که مشکل رمز دوم داشته باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
تصمیم گیرنده ها برای مردم چند سالشونه مدرک چی دارن خیلی طرح هاشون چرت ناکارامد وقت گیر ه یعنی نمیدونه پیامک یه دقیقه ای نمیاد همینطوری کلی رمز و عدد باید وارد کرد اکثرا اشتباه و چند بار میشه یکبار مصرف هم که هیچی شارژ گوشی هم اکثرا کمه چی میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
خب الان اینجوری امنیت بالا میره؟اگه کارت بانکی و موبایلو با هم بزنن چی؟خیلی ریلکس رمز دوم با پیام ارسال میشه برای دزد عزیز
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
همه مخالف هستند با این مدیریت مسخره
مهدی آقازاده
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
ادم مسن و بیسواد خرید اینترنتی میکنه که رمز دوم لازم داشته باشه؟
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1397/09/20
متاسفم،دارید خرابترش میکنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
سلام احتمالا شما با این نوع اپلیکیشنها کار نمی کنید و به نظرم زود قضاوت میکنید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
خرابتر ؟؟؟!!!!! واقعا چقدر ناآگاه هستند بعضیها , با این کار امنیت تراکنش ها بسیار بالاتر میره
تاج کبیر
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
آره فقط تو میفهمی
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1397/09/20
مسخره اس رمز دوم ثابت باید باشه بعضی گوشی ها دریافت پیامک چند دو سه دقیقه بعد میاد اون کد زیر یک دقیقه باید برسه هر دفعه داستان داره
لعنت به خاوری سلطان سکه دردسرش برای مردمه
پاسخ ها
مهدی آقازاده
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
با نظرت کاری ندارم ک درسته ولی خاوری مگه سلطان سکه ست؟
مهدی آقازاده
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
بعدشم این طرح چه ربطی به خاوری و وحید مظلومین و بقیه داره؟! اونا گه دزدی اینترنتی کردن؟
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1397/09/20
شیوه چرت پس اختلاسگرا به عمد پدید میان برای محدودیت مردم
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1397/09/20
بااین سرعت کم اینترنت مردم چقدر باید منتظر خبرازبانک هربار جهت اخذ رمز یکبار مصرف شوند ضمنا بعضی افراد سنی ازشان گذشته نمی‌توانند باهر تغییر خودشان راوفق دهند
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
این قدر پیش پیش غر نزنید. بزارید بیاد بعد.
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1397/09/20
این بازی جدید ، صرفا برای افزایش درآمد دولت است . شرکتهای ارائه‌دهنده کننده این خدمات که عمدتا سهامداراشان بانک مرکزی و غیرمستقیم دولت است ، بابت ارائه این خدمت بین 20 تا 40 هزار تومان در هر سال و بابت هر کارت بانکی از بانک صادرکننده کارت دریافت می کنند . حساب کنید بابت چندصدمیلیون کارت بانکی متوسط هرکدام 30 هزار تومان چه پولی خواهد شد . حالا بانک نگون بخت با میلیاردها ریال زیان انباشته مجبوره از مردم بگیره و دوباره فحش خوردن بانکها و دیوار کوتاه شون و عشق و حال آقای دولت ....
بحث امنیت و این داستانها آش کشکی بیش نیست .
پاسخ ها
رضا ط
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
کاملا موافقم ، آموزش چندین نفری که سهل انگارند و راحت کلاشون برداشته میشه به مراااااتب راحتتر از این سنگ اندازی های بزرگ برای یه امته ، قطعا اهداف پشت پرده ای هست برای اقدامات اخیر بانک مرکزی.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
این رقم 20 تا 40 هزار تومان رو از کجا آوردید جناب پروفسور ؟؟؟؟ اگر یک ذره از دنیای آی تی می فهمیدید اینجوری چرت و پرت نمی نوشتید !!! برای افزایش امنیت تراکنشها و جلوگیری از کلاه برداری امثال شماها این اقدام بسیار خوب و مثبتیه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
با سلام کاربر محترم 14/11،پس، با این شرایط که فرمودید، طول و تفسیر زیادی نمیخواد، همان، آش خاله است،!!!، که، بخوری پاته، نخوری پاته، تمام،!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
الهی من بمیرم برا بانکهای مظلوم کشورم..
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
داداش چرا چرت میگی الان شما میخواهید وارد یه ایمیل ساده بشید کلی رمز و اس ام اس وارد میکنید و دریافت می‌کنید حالا برای یک حساب بانکی که بحث سر پوله نه چند تا ایمیل و نباید عکس نباید چنین امنیتی پیاده شه به خاطر افرادی مثل شماست که این کشور پیشرفت نمیکنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
مشکل ما این است که فقط بلدیم لعن و نفرین کنیم در عمل هیچ کاری برای بهبود اوضاع نمیکنیم تا وقتی این پیران مملکت رو اداره کنن همینه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
دقيقا همينطوره من كارت بانكي چند كشور خارجي را هم دارم كه هيچكدوم رمز يكبار مصرف اجباري ندارند و در بعضي بانكهاي خارجي مشتري به انتخاب خودش ميتونه از رمز يكبار مصرف استفاده كنه.
امنيت!! چقدر اين كلمه براي ما ايرانيها گرون تموم شده...
کابر 14/11
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
کاربر 20/45 که چند تا پیام مشابه در جواب من نوشتی و فکر می کنی خیلی باهوشی !!!! خوب گوش کن : رقمی که شرکت خدمات انفورماتیک به بانکهای طرف قرار داد اعلام کرده ۲۱ هزار تومان برای رمز اول و ۲۱ هزار تومان برای رمز دوم است . بعضی بانکها با قیمت پایین تری این خدمات را شرکتهای فین تک دریافت می کنند .
جنابعالی که اینقدر عصبانی شدی بگو فین تک هستی یا شرکت خدمات ؟
درسته که شما هم باید نون بخوری ولی قیمتش مهمه . نون با خون فقط یک حرف تفاوت داره . مواظب باش .
کاربر ۱۴/۱۱
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
ضمنا کاربر 20/45 شما که پرفسور it هستی بگو اگه موبایل و کارت بانکیت سرقت شد ، رمز استاتیک بهتره یا داینامیک ؟ (جهت اطلاعت رمز استاتیک تو ذهنته و داینامیک میاد رو موبایلت )
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1397/09/20
یه راه دزدی دیگه پیدا کردن. قرار باشه برای هر رمزی یه پیامک بفرستن و مبلغی کم کنن از حساب که صدرصد هم هزینه داره خودش میشه میلیاردها تومن برای دولت. سال دیگه میگن راه میرید باید پول بدید. نمونه ش تو اصفهان و یزد هرکس بخواد بره تفریح تو دل صحرا باید پول بده. میدونن که مردم نمیتونن با پراید برن کوه و صحرا و با ماشین دو دفرانسیل اگه بری و پرداخت نکنی ماشینت رو میبرن پارکینگ. طبق گفته خود مسولین
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1397/09/20
احتمالا هم یه کلاه گشادتر سر مردم بذارن و دستگاه تولید رمز به مردم بفروشن. همه دزدی ها کار خود دولت و مسولینه. همش دنبال خالی کردن جیب مردمن
Iran, Islamic Republic of
20:31 - 1397/09/20
خدایی چقدر مردم اذیت میکننن
Iran, Islamic Republic of
20:32 - 1397/09/20
یه کار خوب انجام دادین همینم خراب کنید بره
Iran, Islamic Republic of
20:37 - 1397/09/20
به نطر منه نفهم میاد باز یک لبو فروش احساس انیشتن بودن بهش دست داده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
خودت هم که اعتراف کردی
...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
من که حقیقت را گفتم چون معتقدم بلو فروش از تو بیشتر حالیش هست
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1397/09/20
باز یه تصمیم از مسئولین و یه مشکل اضافی برای مردم.
Iran, Islamic Republic of
21:18 - 1397/09/20
دوستان معمولا اینگونه طرحها ، بررسیهای کارشناسانه میطلبد و صرفا با خواندن خبر آن ، من و شما نه کارشناس بانکی واقتصادی هستیم و نه اطلاعاتی از جزئیات طرح داریم
United Arab Emirates
21:19 - 1397/09/20
بخدا به پیر و پیغمبر اینها همش کلک پوله .تو کدوم کشور این جور با مردم بازی میکنند و پول مردم را بابت خدمات زوری از جیبشان در میارن .خجالتم خوب چیزیه .آقای روحانی پدر مردم در آمده .به این کارگزارات بگو اینقدر مردمو اذیت نکننت .بسه دیگه بخدا خسته شدیم .
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1397/09/20
ما اگه نخوایم شما برای ما کار خوب بکنید باید به کی بگیم
Iran, Islamic Republic of
22:26 - 1397/09/20
موافق نيستم چون اگر پیامک از طرف بانک مربوطه با وقفه ارسال شود باعث ازدحام و سردرگمی مشتری در مقابل دستگاه عابر بانک میشود و در ضمن برای بندگان خدا که مسن و کم سواد هستند درد سر ساز میشود و موجبات سوءاستفاده افراد سودجو را فراهم میاورد.
Iran, Islamic Republic of
22:28 - 1397/09/20
این حجم پیامک را در درخواستهای روزانه رمز یکبار مصرف ضرب کنید ببینید چه پولی فقط بابت ارسال رمز از جیب مردم میزنند
Iran, Islamic Republic of
22:38 - 1397/09/20
اپ یه بانک رو ریختم نتونستم هنوز فعال کنم پیامک کد یکربع بد میاد
Iran, Islamic Republic of
22:49 - 1397/09/20
اینطوری آمار خرید های اینترنتی هم میره زیر ذره بین دولت تا از همه طرف مالیات بگیره
Romania
23:23 - 1397/09/20
متاسفانه کارهای ساده روسخت میکنن .مثلا من به فرزندانم اجازه دادم برای پرداختهایشان از رمزدوم کارتم استفاده کنند.حالا بااین سیاست جدید مدام باید باهم تماس داشته باشیم وتغییر رمزو اطلاع بدیم .باتوجه به اینکه درشهری دیگه هستن کارمان مشکل میشه
Iran, Islamic Republic of
23:37 - 1397/09/20
اینکار فقط دوشیدن مردم به نفع دولت هستش ما شدیم گاو شیرده دولت هم هی ما رو میدوشه البته باید پول این بسته های حمایتی یه جوری از ملت گرفته بشه بعد دوباره داده بشه به ملت بعد یه منتی رو سر مردم بذارن بگن ما داریم بسته حمایتی میدیم ولی پول خود ملت رو باز میدن به ملت خاک تو سر ما ملت که با این چیزها زود خر میشیم
Iran, Islamic Republic of
00:36 - 1397/09/21
برای پیشگیری از خطرات و سو استفاده های اینترانتی روش خوبی است .....ولی مدت زمان اعتبار رمز های یکبار مصرف باید بیشتر باشد...
United Arab Emirates
02:44 - 1397/09/21
هنوزتکون نخوردی 60 ثانیه میگذره .حداقل باید10 دقیقه باشه
Iran, Islamic Republic of
08:21 - 1397/09/21
شاید جایی باشیم که موبایل همراهمون نباشه بخواهیم با کامپیوتر کار بانکی انجام بدیم تکلیف چیه؟
Iran, Islamic Republic of
08:21 - 1397/09/21
شاید جایی باشیم که موبایل همراهمون نباشه بخواهیم با کامپیوتر کار بانکی انجام بدیم تکلیف چیه؟
Iran, Islamic Republic of
08:39 - 1397/09/21
************ اگر كسي خواست از طريق كامپيوتر خريد اينترنتي داشته باشه و دسترسي به موبايل نداشت چي؟؟؟؟؟؟؟ *************
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1397/09/21
مثل همین حالا باید دلبخواهی باشه پیامک دیر میاد اختلاسگر بازم بلده بپیچه همه مشخصات رو کارت نباید باشه ماژیک بکشید فروشنده ها کارت رو میگیرن می کشند
چند کارت داشته باشید تو یکی کمتر برای خرید و دادن به دست فروشنده ها باشه
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1397/09/21
50 تا نظر خواندم ولی حتی یک نفر این سوال بسیار مهم را نکرده بود، اگر کسی نخواد از رمز یکبار مصرف استفاده کنه آیا امکانش هست یا اینکه به اجبار باید همه از رمز یکبار مصرف استفاده کنند ؟ برای اینکه برای من که از امنیت رمزنگاری کارت بانکیم بسیار مطمئن هستم و نیازی به استفاده از رمز یکبامصرف ندارم باید کیو ببینم ؟ من مطمئنم بیشتر مردم هم با من هم عقیده هستند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
باید دعا کنی !
Iran, Islamic Republic of
04:10 - 1397/09/22
کار بسیار احمقانه و مزخرف و غیر کارشناسی هستش و به شدت دردسر ایجاد میکنه مثل کل کارهایی که انجام میدن یکی از یکی گندتر و احمقانه تر. فقط بلدن مردمو عذاب بدن همین. همین الانشم اپلیکیشن های بانک خرابن و تراکنشها خیلی پیش میاد که ناموفق بشن وای به حال این کار مزخرف.
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1397/09/22
به نظرم این برای بانکها چیزی ازش بیرون میاد نه اینکه به فکر سو استفاده کلاهبرداران هستند بانها اگر بتوانند خودشان هم دستی در کار دارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج