جلیقه زردها: از انقلاب ۱۹۷۹ ایران الهام گرفته‌ایم
۸۰۸۱۴۷
۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۸
۹۷۷۶ 
سخنگوی جلیقه زردها: از انقلاب ۱۹۷۹ (انقلاب اسلامی ایران) که علیه استبداد و برای رسیدن به دموکراسی بود نیز الهام گرفته‌ایم، ولی اینکه بگوییم یک کشور خارجی در حال مدیریت این جریان است، کاملاً تکذیب می‌کنم. جلیقه زرد‌ها صدای واقعی و فروخورده مردم فرانسه هستند و شما می‌بینید که ۷۴ درصد مردم از این جنبش حمایت می‌کنند.

خبرگزاری فارس: چهره فرانسه در چهار هفته گذشته صحنه درگیری پلیس و معترضانی است که به افزایش مالیات سوخت و نابرابری اقتصادی در این کشور گلایه دارند. صحنه‌های ضرب و شتم معترضان که حالا به جلیقه‌ زردها معروف هستند از یک‌سو و غارت مغازه‌ها و به آتش کشیدن مغازه‌ها از سوی دیگر، چهره فرانسه را به‌عنوان کشوری آزاد دگرگون کرده است.

آنچه امروز در فرانسه رخ می‌دهد موضوع گفتگوی «الکساندر بیووایس چیوا» از سخنگویان جلیقه‌ زردها با خبرگزاری آنا شد تا با ایشان درباره اهداف و کار ویژه‌های جنبش جلیقه‌ زردها گفتگو کنیم.

بخشی از این گفتگو را در ادامه می خوانید:

* به‌عنوان اولین سؤال باید بپرسم شما خود را چگونه می‌نامید، معترض یا شورشی؟

باید در پاسخ به سؤال شما بگویم که ما معترضانی هستیم که تنها حق قانونی خود را مطالبه می‌کنیم. بر اساس قانون اساسی فرانسه، اعتراض و راهپیمایی کاملاً آزاد بوده و به‌عنوان حق مردم محسوب می‌شود. ما نیز کاملاً از این حق قانونی استفاده کرده و اعتراض خود را به‌صورت قانونی و مسالمت‌آمیز پیگیری می‌کنیم.

* هدف شما از انجام این اعتراض‌ها چیست؟ به‌طور مشخص از دولت فرانسه چه چیزی می‌خواهید.

اولاً چیزی که به‌طور مشخص باید بگویم این است که جلیقه‌زردها دو خواسته عمومی دارند: (۱) احترام به مردم و (۲) گوش کردن به حرف معترضان.

درست است که ما اعتراض خود را به افزایش مالیات سوخت که به‌شدت بر زندگی طبقه متوسط تأثیر می‌گذاشت شروع کردیم اما در حال حاضر اعتراض ما دیگر به مالیات نیست. ما به تمرکز قدرت در یک پُست و تقسیم نشدن آن معترضیم.

* گزارش‌هایی درباره ارتباط روسیه با جلیقه‌ زردها طی هفته جاری توسط مجله تایمز مطرح شد، آیا این سخنان را تأیید می‌کنید؟

الکساندر: به‌هیچ‌عنوان، به قول ترامپ این اخبار کاملاً دروغ است (Fake News). دخالت هرگونه دولتی را در اعتراضات اخیر فرانسه رد می‌کنیم. البته باید بگویم که در این راه از برخی جنبش‌ها الهام گرفته‌ایم.

به‌طور مثال از انقلاب ۱۹۷۹ (انقلاب اسلامی ایران) که علیه استبداد و برای رسیدن به دموکراسی بود نیز الهام گرفته‌ایم ولی اینکه بگوییم یک کشور خارجی در حال مدیریت این جریان است، کاملاً تکذیب می‌کنم. جلیقه‌ زردها صدای واقعی و فروخورده مردم فرانسه هستند و شما می‌بینید که ۷۴ درصد مردم از این جنبش حمایت می‌کنند.

* به‌عنوان آخرین سؤال آیا شاهد جمهوری ششم در فرانسه خواهیم بود؟

احتمال هر چیزی وجود دارد؛ اما اگر این اتفاق رخ دهد توسط مردم فرانسه خواهد افتاد نه توسط جلیقه‌ زردها! شاید تاریخ بار دیگر توسط مردم فرانسه تکرار شود.

فرانسویان به سمبل‌ها علاقه زیادی دارند. همان‌طور که گفتم حرکت‌های اعتراضی علیه استبداد و آزادی‌خواهی مانند آنچه شما در ایران انجام داده‌اید را ما دیده‌ایم و اقدام شما را تحسین کرده‌ایم؛ اما درباره آینده باید بگویم همان‌طور که در کشور شما مردم تعیین کردند که چه سرنوشتی داشته باشند، در فرانسه نیز مردم آینده را خواهند ساخت. آینده‌ای که در آن، فرانسویان توسط دولت تحقیر نشوند و به آن‌ها احترام گذاشته شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
04:25 - 1397/09/24
برترین ها واقعا خودت خندیدت نمیگیره این مطالب مزخرف کار میکنی
پاسخ ها
N.A.J.A
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
لایک
Iran, Islamic Republic of
04:59 - 1397/09/24
فاز؟؟:
پاسخ ها
N.A.J.A
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
خخخخ
Iran, Islamic Republic of
05:01 - 1397/09/24
پس خداوند یار و یاورتان باشد!!!!! آمین
Iran, Islamic Republic of
05:57 - 1397/09/24
پس مواظب باشید چون دارن یواش یواش می ان این ور
France
07:05 - 1397/09/24
خخخخخخخخخخخخخ خیلی خندیدم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
رودل نکنی
Japan
08:08 - 1397/09/24
چه جالب !!!!
جلیقه زردها سخنگو دارند!
او بدون اینکه از ایادی دیگر کشورها شمرده شود مصاحبه میکند ،
دوربین ها و خبرنگاران بدون مزاحمت خبر و عکس تهیه میکنند
کسی از کسی پول نگرفته تا به خیابان بریزد
میخواهند از حق تعریف شده در قانون اساسی استفاده کنند و اعتراض میکنند .
فرق است بین دموکراسی و دموکراسی ، آن هم چه فرقی!!!!!از پاریس تا تهران!!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج