ازدواج سفید یا هم‌باشی؛ معضل یا انتخاب آگاهانه؟
۸۰۸۲۵۴
۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
۵۹۲۵
ازدواج سفید که چندسالی است در کشور ما رواج پیدا کرده، به ازدواجی می‌گویند که دختر و پسر با یکدیگر زندگی مشترکی را آغاز می‌کنند بدون آنکه عقد رسمی صورت گرفته باشد یا حتی خانواده‌های آنان خصوصا دختران در جریان این موضوع باشند.

رویداد 24: ازدواج سفید که چندسالی است در کشور ما رواج پیدا کرده، به ازدواجی می‌گویند که دختر و پسر با یکدیگر زندگی مشترکی را آغاز می‌کنند بدون آنکه عقد رسمی صورت گرفته باشد یا حتی خانواده‌های آنان خصوصا دختران در جریان این موضوع باشند.

به تازگی تحقیقی توسط یک پژوهشگر درباره ازدواج سفید در سه کلان‌شهر تهران، مشهد و اصفهان انجام شده که در آن گفته شده برخی جوانان این نوع زندگی مشترک را به عنوان سبکی از زندگی بذیرفته‌اند. در عین حال این نتیجه نیز حاصل شده که برخی مسئولان و کارشناسان را با عنوان معضل اجتماعی معرفی کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۰ ازدواج سفید در نروژ، فرانسه، سوئد و اسپانیا آنقدر رواج پیدا کرده که قوانین حقوقی مشابه با ازدواج‌های رسمی برای آنها وضع شده است. هماکنون ازدواج سفید بسیار در ترکیه استفاده می‌شود. کامیل احمدی در تحقیق خود گفته در مصر و شهرهای اسکندریه و قاهره، بیروت و غرب لبنان و حتی تونس این شیوه زندگی در حال رشد است.

هرچند مسئولان دولتی سعی می‌کنند درباره این موضوع سخنی نگویند و آن را مسکوت بگذارند، اما در روزهای گذشته رحمانی فضلی وزیر کشور گفته است که درباره ازدواج سفید تحقیقات ویژه باید انجام شود.

وزیر ورزش و جوانان ازدواج سفید را ناهنجاری خوانده بود و هم تنها به گفتن این جمله اکتفا کرده بود که ریشه این ناهنجاری تنها به مسایل اقتصادی مربوط نمی‌شود و مشکلات فرهنگی، روحی، روانی و عدم آگاهی از پیامد‌های این ارتباطات باعث توسعه معضل ازدواج سفید شده است.

برخی مقام‌های قضایی نیز سکوت خود را در این باره شکسته‌اند. صادقی معاون قوه قضائیه که از واژه «هم‌باشی سیاه» به جای «ازدواج سفید» استفاده کرده، گفته است: «این امر خلاف شرع و قانون است، اگر کسی مقدمات این موضوع را فراهم کند یا به هر نحوی زمینه این کار را تسهیل کند و از این موضوع اطلاع داشته باشد او هم کار غیرقانونی و غیرشرعی انجام داده و به اشاعه فحشا کمک کرده است»

مجید ابهری پیشتر گفته بود که خطر پیشی گرفتن ازدواج سفید از ازدواج رسمی وجود دارد. حوادث خیابان انقلاب و رواج ازدواج سفید میان جوانان نشان می‌دهد مردم و خصوصاً جوانان شکل دیگری زندگی می‌کنند که ارتباطی با سبک زندگی مسئولان ندارد.

اما آیا ازدواج سفید نوعی انتخاب آگاهانه برای زندگی است که با توجه به تغییر معیارهای جامعه ایجاد شده یا باید آن را عنوان معضلی اجتماعی نگریست؟

محمد علی الستی فعال و کارشناس مسائل اجتماعی گفته موضوع ازدواج سفید را از دو منظر نگاه می‌کنیم؛ ابتدا از منظر تحولات نظام خانواده که شما اگر به شکل‌های متعدد خانواده در طول تاریخ نگاه کنید، شکل خانواده به دلیل شرایط متفاوت، تغییرات زیادی داشته است. ما در یک دوره‌ای نظام عشیره‌ای را داشتیم که خانواده‌های بزرگ و گسترده‌ای را شامل می‌شد و همه با هم در نزدیکی هم و در کنار بزرگ خاندان زندگی می‌کردند، بعد از آن خانواده‌ها کوچکتر شد تا جایی که به خانواده‌های تک واحد تبدیل شدند و این پذیرفته شد که پدر با مادر و فرزندان زندگی کنند.

الستی می‌گوید شرایط زندگی امروزه ما به دلیل عواملی همچون اقتصادی، محدودیت‌ها و ... باعث شده مکانیزمی ایجاد شود که جوانان بخواهند با یکدیگر زندگی کنند که شاید مشکل شرعی هم نداشته باشد اگر روابط و ضوابط شرعی در آن رعایت شود و تقریبا همانند همان ازدواج موقت است. از منظر تحول نظام خانواده می‌توان حدس زد که خانواده‌ها دستخوش تغییر هستند و ما عملا در یک مرحله گذار را طی می‌کنیم.

این کارشناس اجتماعی با بررسی این موضوع از منظر آسیب‌های اجتماعی، تصریح کرد: اگر ماجرا را به عنوان معضل ببینیم، نوع تغذیه، تعهد، بیکاری، محرک‌های محیطی، تنوع و محرک‌های جنسی باعث شده تا شرایط زندگی ما نسبت به ۱۵۰ سال قبل متفاوت باشد. همه این عوامل از یک سو جوانان را به سمت پیدا کردن مکانیزم‌هایی برای ارضای خواسته‌های جنسی خود سوق می‌دهد، و از طرفی آن‌ها را برعهده گرفتن مسئولیت سنگین خانواده باز می‌دارد. اگر ماجرا را از جهت ببنیم، می‌توان پدیده ازدواج سفید را یک آسیب اجتماعی دید و آن را بررسی کرد.

او با بیان اینکه اگر به عوارض اجتماعی توجه نشود به آسیب اجتماعی و اگر به آسیب‌ها نیز توجه نشود به بحران اجتماعی تبدیل می‌شوند، تصریح کرد: نمی‌توان این موضوع را کتمان کرد که درصد بالایی از این ازدواج‌ها به عنوان یک مرحله آزمایشی و آشنایی باقی می‌مانند و به ازدواج دائم نمی‌رسد.

الستی می‌گوید: با توجه به تحقیقات صورت گرفته نمی‌توانیم بگوییم که ازدواج سفید می‌تواند مکانیزیم مناسبی برای آشنایی پیش از ازدواج نیست، هرچند که برخی سعی داشتند تا این مسئله را به عنوان مقدمه‌ای برای آشنایی پیش از ازدواج و به نوعی نامزدی معرفی کنند، اما باید بدانیم که در اصل اینگونه نیست. اکنون آمار دقیقی از سن این افراد در دست نیست، اما عموما سن این اتفاق از پایان دبیرستان تا حدود ۴۰ سال است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1397/09/24
من الان یک ساله عقد هستم و با این شرایط و اوضاع کار به هیچ عنوان نمیتونم زندگیم رو شروع کنم،اگرم آدم بخواد نمیتونه
شرایط فقط مطلوب یک سری قشر خاص هست و بس
بهترین راه همین ازدواج سفیده، حداقل هزار مدل استرس نداری..
پاسخ ها
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
در ازدواج سفید بانوان متضرر می شوند
مردان بلهوس به راحتی چند صباحی از آنها کام گیری می کنند و سپس کیس جدیدی را پیدا کرده جایگزین می کنند و با لطایف الحیل نفر قبلی را طرد می کنند
هر شرایطی هم که باشد حیا عفت ازدواج مشروع و قانونی همه اینها به نفع بانوان است لطفا منافع بانوان را با همراهی کردن با مغرضان تضییع ننمایید آنهائی که ازدواج سفید را گسترش می دهند دشمنان نظام خانواده هستند
از سادگی بعضی بانوان تعجب می کنم زمانی که حتی با ازدواج رسمی و قانونی اینهمه پرونده قضائی اجحاف به حقوق زنان داریم تسلیم چنین عملی می شوند
عامو
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
ازدواج سفید یا صیغه یکی از بزرگترین اشتباه شرعی و قانونی بوده و میتوان آن را یک تراژدي غم انگیز مردم دانست که فعلاً اول کار است بیست سی سال بگذرد این رفع عطش جنسی آن روی سیاه خود را نشان خواهد داد،
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1397/09/24
یک ضرب المثل قدیمی / گفته روزی دل از ابروی دخترم گذاشتم که تنها فرستادمش دنبال گاوها/ به نطر من بیسواد پیشرف تمدن وعلم وسواد آرام آرام همه چیز انسان را می گیرد وآرام ارام نسل انسان را از بین می برد وهیچکس نمی تواند هچکاری بکند
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1397/09/24
این همباشی همه ی سود و منفعتش برای جنس مذکره و بس و همه ضرر و زیانش برای جنس زن و بس، برا مردای بی مسولیت بی عرضه چی بهتر ازین که هلو بپر تو گلو...من از زنان و دختران سرزمینم میخوام که اصلا و ابدا وارد این بازی های کثیف نشن،که همش براشون رنج و مشقته ...البته اینم بگم کسی که واقعا یکی رو دوست داره حاضره ازدواج رسمی بکنه ولی کسی که اینو انتخاب میکنه از خودش هم مطمئن نیست که میخواد ادامه بده یا نه...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
این نظر خودته ولی من میگم اگه ضرره براهردو هست فرق نمیکنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
ببین خانم متفکر
ربطی به عرضه نداره،،با عرضه ترین مردها هم زاییدن
فقط آدم از توقع شما خانوما حیرون میمونه که عین قیمتها شده،فقط میره بالا،پایین بیا نیست
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1397/09/24
ازدواج سفید اسمیه که تو اروپا و....میشه اسمش این باشه تو ایران چون هیچ قاعده و قانونی نداره همون روابط نامشروع دختر و پسر شده که خیلی خیلی رواج داره و جامعه پذیرفته این موضوع رو همه دوست دارن اینجوری زندگی کنن...داریم کم کم می بینم ایران به مقام انسانیت رسیده!!!!
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1397/09/24
نه آسیبه نه بحران
یه راه حله برای زندگی مشترک
اینکه دو نفر باهم زیر یه سقف زندگی کنن چیز بدیه یا یه نفر با وجود داشتن همسر بره هر چنتا که خواست ازدواج موقت بکنه؟
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
لعنت خدا برهرچه آدم نفهم که از این طرحهای خانمانسوز حمایت میکنه.آقای باغیرت آیا این عمل حیوانی را برای خواهر ومادر ودختر خودتان هم میپسندید.
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1397/09/24
این ازدواج نیست ،این زندگی لجن است،فساد است ونتیجه آن سقوط اخلاقی دریک جامعه است که جوانان رابه ورطه نابودی وتسلیم در برابربیگانگان است.ازهم گسیختگی خانواده ها ورواج فحشا ودشمنی باخداست.لعنت برشما
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1397/09/24
ازدواج سفيد با فرهنگ حاكم بر جامعه ما همخواني نداره بخصوص برا دخترا ولي برا فرنگيا خوبه دوسال باهم هستن بعد هم تو بخير و ما به سلامت
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1397/09/24
سالها در بانکی دولتی مشغولم استخدام نمی کنندبی تکلیف هستیم در این میان ازدواج کردم ودو بچه دارم ومحتاج نان شب
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
ببخشید ولی بیخود در این میان ازدواج کردی و بیخودتر دو بچه را بدبخت
بدون نام
United Arab Emirates
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
اگر در بانک مشغولی چرا محتاج نان شب.الکی جفنگ میگی....
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1397/09/24
ببینیند بخاید یا نخاید زندگی مجردی در ایران و دنیا رو به افزایشه.مسعولیت پذیری دختر و پسر کم شده.حالا دونفر میخان بدون هیچ تعهدی با هم زندگی کنن و هروقتم از هم خوششون نیومد همدیگرو ترک میکنن.این کجاش اشکال داره.از بعد شرعیش هم میتونن بین خودشون یه خطبه بخونن تا مشکل شرعیش هم حل بشه.فقط در این مدل ازدواج باید دور خانواده داشتن و بچه دار شدن رو خط کشید.چون تو این ازدواج چیزی به نام خانواده معنی نداره
پاسخ ها
ق
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
برای باهم باشی زنان این کاره باید داخل واژن را با آب گیاه نروک حمول نمایند تا بچه دار نشوند بزنید رو دست اروپا
United Arab Emirates
14:13 - 1397/09/24
ی زمانی مرسوم بوده یک مردبا4زن عقدی وبی نهایت صیغه وچندین کنیز نیاز جنسی وعاطفی شو برطرف میکرد الان هم ی عده این مدل زندگی(ازدواج سفید) رو می پسندن؛باور کنید دوره زمونه عوض شده وبه زور نمیشه جوانان رو وادار به انجام کاری کرد که خودشون نمیخوان؛دستشونم درد نکنه؛نه ماخوبیم که تو زندگی متاهلی ازصبح تا آخر شب اینقد استرس میکشیم که تو 30سالگی همه موهامون ریخته یا سفید شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
حرفت درسته ولی تشکیل خانواده بهتره اگه شرایط اقتصادی جور باشه
Iran, Islamic Republic of
17:54 - 1397/09/24
خیلی خوبه با این وضع اشتغال و اقتصاد. ازدواج سفید مفیده
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1397/09/26
کلمه ازدواج سفید را بکار نبرید که اشتباه است جون ازدواج رسمی وقانونی را زیر سئوال می برد همان با هم باشی صحیحتر است ویکی از موارد آن حال وحوصله نداشتن بعضی از دختران برای نگهداری فرزند وخانه داری می باشد که خدا بدهد عاقبت به خیری
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1397/09/26
برای بچه دار نشدن زنان که خود خوب بلد هستند قرص بخورند
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
آخر وعاقبت این کار برا خانمها بدبختی وبیچارگیه چون خیلی بعیده که یک آدم حسابی راضی به ازدواج بااینجور افرادباشدو تن فروشی،اعتیادوکارتن خوابی نتیجه زندگی بسیاری از این آدما خواهد بود..
Iran, Islamic Republic of
02:58 - 1397/12/25
تمام مشکلات برمیگرده به وضعیت اقتصادی ضعیف یه مرد،از حقیقت هم نمیشه فرارکرداونم نیاز جنسی ،مگه یه مرد یایه دختر تا چقدر جوان هستند بیشتر، جوانان از تحت تاثیر فشار همه جانبه سراشون سفید شده وقتی نگا میکنی که دیگه پات لبه گوره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج