چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۸۰۸۵۶۱
۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵
۵۵۸۹
تردیدی نیست که سخنان آقای احمدی‌نژاد درباره امکان پرداخت یارانه 900 هزار تومانی یک موضع و برخورد سیاسی و در تقابل با واقعیت‌های اقتصاد کشور است اما این اظهارنظر را در دو زاویه مبانی نظری و واقعیت‌های اقتصادی ایران می‌شود تحلیل کرد.

وحید محمودی اقتصاددان در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: تردیدی نیست که سخنان آقای احمدی‌نژاد درباره امکان پرداخت یارانه 900 هزار تومانی یک موضع و برخورد سیاسی و در تقابل با واقعیت‌های اقتصاد کشور است اما این اظهارنظر را در دو زاویه مبانی نظری و واقعیت‌های اقتصادی ایران می‌شود تحلیل کرد.

در نحله‌های فکری مرتبط با حوزه حمایتی و رفاه اجتماعی دو دیدگاه وجود دارد: «دیدگاه حمایت محوری» که بر پایه درآمد است و «دیدگاه توانمندسازی» که تقویت قابلیت انسان‌ها را مدنظر دارد تا بر اساس توانمندی‌شان از کیک اقتصاد و مواهب آن بهره‌مند شوند. برای همین است که در یکی دو دهه گذشته بحث فقر قابلیتی، مطالعات توسعه انسان محور و فقر چند بعدی شکل گرفته است. از آنجا که دیدگاه حمایتی چالش را در کمبود پول می‌بیند به تبع آن راه حل را هم در تأمین مالی و درآمد خانوارها جست‌و‌جو می‌کند.

از سویی تجربه بشری دست کم در پنج دهه گذشته نشان داده که دیدگاه‌ها و سیاست‌های حمایت محور مبتنی بر اعانه، یارانه و صدقه نه تنها توان حذف فقر و از کار انداختن ساز و کارهای تولید فقر را ندارد بلکه خود به عاملی در جهت بازتولید فقر بدل می‌شود بنابراین کمک‌های صورت گرفته اثر واقعی در کاستن از تعداد فقرا و ریشه‌های فقر و نابرابری ندارد. لذا هرگونه سیاستگذاری بر مبنای نگاه درآمد محور و پول پاشی محکوم به شکست است کما اینکه معتقدم دولت با فربه شدن حوزه‌های حمایتی در سال 1400 برای بستن بودجه بشدت با مشکل مواجه خواهد شد.

اما از زاویه واقعیت‌های اقتصاد ایران هم حرف ایشان در امکان پرداخت یارانه 900 هزار تومانی مردود است. وقتی به محدودیت درآمد دولت از یک سو و افزایش هزینه‌ها و مطالبات از سویی دیگر نگاه کنیم، می‌بینیم در شرایط فعلی کمبود درآمد، مهم‌ترین اولویت، مدیریت هزینه‌هاست.

دولت فقط در یک فقره امسال 50 هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی کمک کرده است چون این صندوق‌ها از مرحله ورشکستگی هم عبور کرده‌اند یا فی المثل وقتی دولت می‌خواهد حقوق‌ها را 20 درصد افزایش دهد عملاً فشار بر تولید و کارفرما و محرکی بر افزایش تورم است در چنین شرایطی چطور می‌توان از افزایش یارانه‌ها سخن گفت.

در مصاحبه‌ای که یک سال بعد از اولین تجربه پرداخت یارانه‌ها انجام دادم تصریح کردم سیاست پرداخت یارانه‌ها به شکل فعلی اشتباه است و همان جا توصیه کردم چون قطع کردن یارانه‌ها سخت است هیچ گاه مبلغ یارانه‌ها افزایش نیابد تا زمانی که ارزش یارانه آن قدر کم شود که تفاوت معناداری در درآمدهای خانوار ایجاد نکند.

با این حال اگر رویکرد توسعه انسان محور به‌گونه‌ای طراحی و اجرا شود که تأمین‌کننده عدالت اجتماعی باشد و بر فقر و نابرابری دامن نزند در حوزه حمایتی و رفاهی هم می‌توان اقداماتی صورت داد از این زاویه اعطای یارانه به گروه‌های شناسنامه دار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد توجیه دارد به شرط اینکه سیاستگذاری‌ها در جهتی نباشد که هر سال بر تعداد فقرا افزوده شود.

سخن این است که ما نباید طوری اظهارنظر و عمل کنیم که اقتصاد را به مثابه تن رنجور بیماری که دیگر به درمان، شوک و تزریق پاسخ نمی‌دهد به سمتی هل بدهیم که دیگر سیاست اصلاحی و درمانی در آن اثرگذار نباشد، حتی اگر دولت منابع لازم برای تأمین یارانه 900 هزار تومانی را هم داشته باشد سیاست پول پاشی در هیچ جا به نتیجه نرسیده و محکوم به شکست است.

البته قابل فهم است که امروز بسیاری از مردم درگیر مشکلات تورم و تحریم هستند و این زمزمه‌ها وجود دارد که فساد در میان مدیران و بالادستی‌ها زیاد است و حالا چه می‌شود رقمی هم به پایین دستی‌ها برسد، این حرف‌ها البته قابل فهم است اما اگر ما نتوانیم کیک اقتصاد را بزرگ کنیم و صرفاً به توزیع رانت ادامه دهیم این رویه در افق بلندمدت کمکی به توسعه ملی نخواهد کرد.

راه حل این است که دولت از منابع خود استفاده کند، از تجربه‌های بین‌المللی بیاموزد و با تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط زمینه‌های مشارکت جوانان و زنان را در فضای تولید و اقتصاد فراهم کند. در نهایت ظرفیت‌سازی در نیروی انسانی کشور است که می‌تواند به فقرزادیی منجر شود و نه اعطای یارانه‌ها حتی اگر ارقام این یارانه‌ها چشمگیر باشد.

بارها این سخن را گفته‌ام و حرف خود را در این جا باز تکرار می‌کنم که هر سیاستی که مردم را به دولت و حاکمیت وابسته کند آن سیاست ضد توسعه و ضد انسانی است و برعکس هر سیاستی که به افراد جامعه استقلال و استغنا بدهند سیاستی در جهت توسعه است بنابراین باید تلاش کرد که مردم وابسته به دولت و حاکمیت نباشند، وابسته کردن جامعه به دولت و حاکمیت نه با عزت انسانی، نه با مبانی و ارزش‌های انسانی و نه با آموزه‌های وحیانی و اسلامی سازگاری ندارد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1397/09/25
بابا بخوای بدهید خوب میشه ولی نمیخوای بدید
Iran, Islamic Republic of
09:12 - 1397/09/25
الان که تحریم شدیم بهترین موقع است که اقتصاد داخل تقویت کنیم چون الان به خاطر اینکه تحریم شدیم امکان اینکه کالای قاچاق وارد شود نیست بهترین موقع است همه دست به دست هم بدن نیازهای داخل را در کشور تولید کنیم
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1397/09/25
اقای اقتصاد دان /بگو چرا با اینهمه بقول سیاسیون ایران در جهان نمونه شده ومردم دنیا حسرت مارا می خورند پولمان ارزشی ندارد چه بلایی سر اینهمه پشتوانه وثروت ایران بدبخت اوردند که افغانیها هم فوشمان میدهند
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1397/09/25
تو ایران فقط فامیل بازی دزدی مسوولین وگرونی ودروغگویی مسوولان امکان پذیره ....
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1397/09/25
تا حالا نظر کارشناسانی مثل تو بوده که کشور رو به لبه پرتگاه برده بعد اگر یارانه بدن حقوقهای نجومی واختلاسهای چند هزار میلیاردی نمیتونن بکنن
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1397/09/25
پس چطور وقتی دولت تو گل گیر میکنه زود داد میزنه ملت به دادم برسید ولی برای توسعه دولت باید از ملت مستقل باشه تو دیگه چه هستی صندوق بازنشستگی و دیگر هزینه های بر باد رفته رو .... الانم کمبود آوردید البته با کاری که با دلار و سکه کردید همه جبران شده ولی باز مثل همیشه دسته گدایی دارید و نیست و نداریم شعار تون برای چپاول کردن مملکته ....
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1397/09/25
چطور میتونه یه شبه تورمو 100 درصد افزایش بده. قیمت هارو به قله برسونه اونوقت به مطالبات مردم که میرسه همتون کارشناس میشید همتون عوضی هستید.
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1397/09/25
حق قانونی مردمو از نفت ملی بدید. ولی این سهمیه نفت فقط برای نمایندگان و مسولین هستش
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1397/09/25
منابع کشورحق مردم هس چرابه مردم نمیدبدخودتان کم میاریدخداازسرتان نگذره ...
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1397/09/25
حق با احمدی نژاد هستش اگر ریس جمهور بود الان نفری نوصد هزار تومان میداد چون کشور ما سرمایه داره اگر نداره چرا این همه دزدی میلیاردی میشه از کجا میارن؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
دکتر آزاد خواه_فوتر
اورانوس_فوتر2
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تدبیرکالا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر صالحی_فوتر