تبعیض در فوتبال ایران؛ این دروغ خون‌آلود!
۸۰۸۷۰۴
۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
۱۲۰۱۶ 
به بهانه فوتبال دشمنی‌های جدید نسازید. این لعنتی آمده بود که رنگی به زندگی کسالت‌بارمان بپاشد و دو ساعت از رنج‌های روزمره فارغ‌مان کند. کاری نکنید که خودش به یک مصیبت بزرگ‌تر تبدیل شود. عذاب‌های واقعی، به اندازه کافی روح‌مان را خراش می‌دهند. اگر قرار نیست فوتبال مرهم این مردم دردمند باشد، حداقل اجازه ندهید مثل نمک روی زخم آنها بپاشد.

رسول بهروش - روزنامه قانون: «تبعیض علیه تیم‌های شهرستانی»؛ این کلیدواژه خطرناکی است که تازگی‌ها بیشتر از قبل در فوتبال ایران تکرار می‌شود. این یک دوقطبی‌سازی خوفناک جغرافیایی - اجتماعی است که لابد اگر منافع فردی بطلبد، امیر قلعه‌نویی - بچه نازی‌آباد تهران - هم بی‌رحمانه آن را تقویت می‌کند.

سرمربی محترم سپاهان بعد از بازی با پرسپولیس گفته، دارند سر تیم شهرستانی او را می‌بُرند تا سرخپوشان پایتخت به سومین قهرمانی متوالی نزدیک شوند. او البته در تبریز هم از این حرف‌های خطرناک زیاد زده بود؛ سخنانی که شاید در کوتاه‌مدت با ایجاد جنگ‌های روانی باعث کسب برخی امتیازات شود اما در بلندمدت ریشه این ملک و مملکت را می‌سوزاند.

اگر این سال‌ها برای تماشای مسابقات پرسپولیس یا استقلال به خارج از تهران سفر کرده باشید و نوع برخورد برخی از هواداران میزبان را دیده باشید، حتما می‌دانید که داریم در مورد چه آفتی حرف می‌زنیم؛ بغض ترسناک و خشم مجهولی که سنگ می‌شود و بر سر کودکان می‌بارد، فحش می‌شود و زن و بچه هواداران رقیب را به رگبار می‌بندد، کینه و عداوت می‌شود و هر روز به فاصله‌های کاذب مردم این سرزمین دامن می‌زند.

امروز زور پرسپولیس بیشتر است و به خاطر موفقیت‌های چند سال گذشته، سنگ‌های درشت‌تری نثارش می‌شود اما بی‌گمان اگر استقلال هم در همین جایگاه بود، دشمنی‌های مشابه را تجربه می‌کرد. امثال امیر قلعه‌نویی برای این که یک جام دیگر به مجموع موفقیت‌های‌شان اضافه کنند و بعد از عالم و آدم طلبکار شوند که «چرا مجسمه ما را نمی‌سازید»، آتش به خرمن وحدت و همزیستی این مردم می‌اندازند.

امیر خان می‌فرماید پرچم ژاپن به نماد اعتراض علیه تبعیض تبدیل شده است؛ این یعنی او نه درک درستی از ناشایست بودن حمل پرچم ملی کشورهای دیگر دارد و نه قادر است پیامدهای منفی و مصیبت‌بار این آتش‌افروزی‌ها و دوگانه‌سازی‌ها را درک کند. کاش می‌شد دو کلمه حرف حساب با او زد و پرسید از کدام تبعیض سخن می‌گوید؟

در این که بسیاری از مردم ایران در سراسر کشورمان با محرومیت شدید دست و پنجه نرم می‌کنند تردیدی نیست. شرم بر آنان که می‌توانند در مسیر رفع این ظلم گام بردارند و این کار را نمی‌کنند. با این همه اما، حداقل در معادلات فوتبال ایران آنچه از آن به عنوان «تبعیض» یاد می‌شود مطلقا وجود خارجی ندارد؛ مخصوصا از جانب برخی باشگاه‌هایی که بیشتر از بقیه بر این طبل می‌کوبند.

باشگاه محترم سپاهان اصفهان که امروز در خط مقدم این جبهه ایستاده، شاید یکی از رکوردداران هزینه کردن در تاریخ معاصر فوتبال ایران باشد. این باشگاه قطعا در جمع سه تیم پرهوادار ایران جا نمی‌گیرد، اما حتی خواجه حافظ شیرازی هم می‌داند که سپاهان در این دو دهه چقدر هزینه کرده و شعار «حالا حالا قهرمانیم» محصول کدام ریخت‌وپاش‌های افسانه‌ای بوده است.

البته که کسی نمی‌تواند درایت، برنامه‌ریزی و خستگی‌ناپذیری ذاتی اصفهانی‌ها را در تبدیل شدن سپاهان به پرافتخارترین تیم ایران نادیده بگیرد اما بی‌گمان اجتماع شگفت‌آور ستاره‌ها در این تیم هم نقش بسیار مهمی در قد کشیدن طلایی‌پوشان داشته است.

همه جای دنیا منابع مالی بر اساس تعداد هوادار تقسیم می‌شود. محال است در اسپانیا حتی تیم‌های نامداری مثل اتلتیکو مادرید و والنسیا هم به اندازه بارسلونا و رئال مادرید پول داشته باشند. در ایران اما سپاهان به شکل مستمر برای دو دهه با نقض کامل تمام اصول «فیرپلی مالی» و با استفاده از حفره‌های پرشمار حقوقی در فوتبال ایران تا آنجا که می‌توانست ستاره جمع کرد و ویترین افتخاراتش را توسعه داد.

عجیب این که در تمام طول این مدت هم آنها در موضع مظلومیت، مدعی تبعیض بودند و اساسا تخم لق این ادبیات سیاه را اوایل دهه هشتاد محمدرضا ساکت به عنوان مدیرعامل اسبق همین باشگاه در فوتبال ایران شکست.

دیگر تیم شهرستانی مدعی مظلومیت هم تراکتورسازی است؛ شاید تنها باشگاه دنیا که برای سال‌های طولانی بهترین ستاره‌های تیم‌های رقیب را به عنوان سرباز به رایگان در اختیار می‌گرفت و باز از زمین و زمان شاکی بود. در حالی که پروسه خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال بعد از ۲۵ سال جنگ و دعوا هنوز نهایی نشده، تراکتورسازی امسال ظرف ۲۵ دقیقه به بخش خصوصی واگذاری شد و شاید گران‌ترین تیم تاریخ فوتبال ایران را بست اما هنوز هم صدای شکایت از تبعیض در این باشگاه بلند است.

شهر دل‌انگیزی که به شهر اولین‌ها شهرت یافته، لابد در عرصه فوتبال هم باید همین خصلت را حفظ کرده باشد؛ پس عجیب نیست که مالک تراکتور اولین شخص حقیقی در دنیا باشد که همزمان دو تیم در یک لیگ فوتبال دارد؛ با شال قرمز فرمانروایی می‌کند و با شال سبز، تیم وسط جدولی‌اش را به جان سایر مدعیان می‌اندازد. باز هم آن که از همه طلب دارد خود اوست؛ عجیب نیست؟

در این ماه‌ها فراوان گفتند و نوشتند که در مسیر پیشروی پرسپولیس در آسیا، دولت حمایت زیادی از سرخپوشان کرده و این از مصادیق تبعیض است. مثال‌ها با مزه هستند. وزارت آموزش و پرورش را متهم می‌کنند که چرا ساعت ۹ صبح مسابقه رفت پرسپولیس و کاشیما را در مدارس پخش کرده؛ خب حق هم دارند. وزارتخانه باید حداقل هفته‌ای یک بار بچه‌ها را تا غروب در مدرسه نگه دارد و امکان پخش بازی‌های لیگی سپاهان و تراکتور برابر استقلال خوزستان و نساجی قائم‌شهر را فراهم کند تا رفع تبعیض صورت بگیرد!

مثال دیگر که هزار بار پتک شد و بر سر پرسپولیس خورد، بازسازی ۲۰ روزه ورزشگاه آزادی برای برگزاری فینال لیگ قهرمانان آسیا بود. به نظر می‌رسد سرخ‌ها هر چه زودتر باید بابت این که در ورزشگاه سلطان قابوس عمان از کاشیما میزبانی نکردند، از تمام تیم‌های مظلوم لیگ برتر عذرخواهی کنند.

رنگ کردن در و دیوار آزادی (ورزشگاهی که به تیم ملی هم تعلق دارد و سرخابی‌ها بابت هر بار میزبانی در آن ۱۵۰ میلیون تومان اجاره‌بها می‌پردازند) تبعیض تشخیص داده می‌شود، آن هم از سوی سپاهان که استادیوم زیبای نقش جهان را به عنوان خانه خودش می‌بیند و البته تراکتورسازی که ورزشگاه بزرگ یادگار امام را در اختیار دارد.

حالا بگذریم از اینکه فولادی‌ها هم ورزشگاه اختصاصی خودشان را ساخته‌اند و پدیده هم در استادیوم مدرن مشهد از رقبا میزبانی می‌کند. انگار آن چه بر گرده فلک و فردوس سنگینی می‌کند، همین ورزشگاه کهنسال آزادی است که هزار جای سقفش چکه می‌کند اما برخی بزک کردن دو روزه صورتش را هم نمی‌توانند تاب بیاورند.

همین پرسپولیس در روزی برای بازی با سپاهان به اصفهان رفت که مدیرعاملش حق امضا نداشت و حتی نمی‌توانست دستور پرداخت هزینه‌های هتل را صادر کند. بعد از بازی اما از اراده آهنینی سخن گفتند که قرار است سرخ‌ها را به جام سوم برساند!

در همه این سال‌ها هواداران تیم‌های مهمان به آسانی و در امنیت کامل به ورزشگاه آزادی آمده‌اند، در بخشی از بهترین سکوهای استادیوم جا داده شده‌اند، تیم‌شان را تشویق کرده‌اند و بعضا حتی شعارهای شگفت‌انگیز و ساختارشکنانه سر داده‌اند، بی‌آنکه کوچک‌ترین خطری تهدیدشان کند. در تمام این مسابقات هم عملکرد بلندگوی ورزشگاه و گزارشگران تلویزیونی نسبتا منصفانه بوده است. به راستی اما آیا در برخی ورزشگاه‌های خارج از تهران هم فضا برای هواداران مهمان همین‌طور است؟

چقدر سر و صورت خونین دیده‌ایم؟ چقدر شنیده‌ایم که تماشاچیان تیم‌های مقابل را ساعت‌ها سر جای‌شان حبس کرده‌اند تا اول استادیوم و خیابان‌های اطرافش تخلیه شود و بعد این‌ها بتوانند راهی به بیرون پیدا کنند؟ حقیقتا این همه عصیان و نفرت از کجا می‌آید؟ آیا جز این است که جوسازی‌ها و هوچی‌گری‌های کور و بی‌منطق منجر به پدید آمدن چنین فضای خشم‌آلودی می‌شود؟

همین مصاحبه‌های مفت و بی‌پشتوانه و همین مظلوم‌نمایی‌های تحریک‌آمیز است که باعث می‌شود خون جوانان بی‌گناه در ایلام و اردبیل کف خیابان را رنگی کند و چندین خانواده گرفتار را تا آخر عمر به سوگ بنشاند. آیا این بازی، ارزش چنین هزینه‌های سنگین و کمرشکنی را دارد؟

فوتبال همه جای دنیا عنصر «وفاق» است اما ما در ایران ناشیانه آن را به عامل «نفاق» تبدیل کرده‌ایم و هر ساعت به دشمنی‌های کاذب دامن می‌زنیم. بترسید از این که یک روز سر یک بزنگاه مهم اجتماعی، همه ما در این شکاف و فاصله‌های خودساخته سقوط کنیم و سخت‌ترین تقاص را بابت سخیف‌‎ترین حرف‌ها پس بدهیم.

چه بسا تصویری که برخی مردم شهرستان‌ها از اهالی پایتخت دارند، برآمده از فیلم‌های سینمایی زرد و تجاری یا سریال‌های ونک به بالای تلویزیون باشد و آنها تصور کنند همه ساکنان تهران مثل همان مردان و زنان خوش‌پوش و بی‌دغدغه‌ای هستند که کل پول نفت و گاز مملکت در خدمت رفاه آنها هزینه می‌شود و البته دولت هم در کنار همه سرویس‌هایی که به این جماعت می‌دهد، مثل پلنگ مراقب است خط و خش روی تیم‌های محبوب‌شان نیفتد.

شاید خیلی‌ها ندانند میلیون‌ها نفر از مردم همین شهر زیر خط فقر زندگی می‌کنند و در اقتصاد سنگ‌دلی که ساندویچ کالباس صفر درصدش زیر ۱۵ هزار تومان نیست، از خروس‌خوان تا شغال‌خوان عرق می‌ریزند که شرمنده زن و بچه نباشند. همه ما کمتر و بیشتر به یک درد مبتلاییم.

حداقل به بهانه فوتبال دشمنی‌های جدید نسازید. این لعنتی آمده بود که رنگی به زندگی کسالت‌بارمان بپاشد و دو ساعت از رنج‌های روزمره فارغ‌مان کند. کاری نکنید که خودش به یک مصیبت بزرگ‌تر تبدیل شود. عذاب‌های واقعی، به اندازه کافی روح‌مان را خراش می‌دهند. اگر قرار نیست فوتبال مرهم این مردم دردمند باشد، حداقل اجازه ندهید مثل نمک روی زخم آنها بپاشد

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 109
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1397/09/25
معلوم شد که نگارنده این متن کثیف فقط میتونه یه لنگی بی مغز باشه
پاسخ ها
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
کاربر غلام
خودت را به نفهمی زدی یا واقعا معنی متن فوق الذکر را نمی فهمی....
چرا عمدا خودتان را به گیج بودن میزنید
نویسنده که واقعیت رو.بیان کرد
پس چرا داری دوباره چرت و پرت میگی
ایرانیم.
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
خفه باو.بی مغزتووامثال توبی منطق هاییه که حرف حسابم میسوزانتتون.چندنفرمث توبی فکرکافیه برای چرندگویی مثل اون قعله نوعی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
فعلاذکه بی مغزی تو به عالم و آدم ثابت شد بی ادب
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
کثیف تویی اق غلام.حرف حق میگه.سپاهان و تراکتور شاخ شدن الکی
persepolis
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
بسوز کیسه کش
تاج قمار باز
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
دمت گرم ولی کو گوش شنوا
اسدی
Greece
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
دقیقاً...بی مغز و نفهم
حسن
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
دلنوشته های یک لنگی


لطفا استقلال را قاطی خودتون نکنید. خود استقلال دلش از تبعیضها به نفع تیم حکومتی خونه
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1397/09/25
چه عجب یه نفر پیدا شد حقایق رو بگه.
United Arab Emirates
13:01 - 1397/09/25
لعنت بر قلعه نوعی و اون مدیر‌ تازه به دوران رسیده سوراختور
پاسخ ها
تاج قمار باز
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
لعنت به تو و ...
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1397/09/25
آفرین بر نویسنده عالی بود عالی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
غلط کرد
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1397/09/25
نویسنده محترم!
غیر از این است؟
اگر کسی بخواهد باور نکند در عقلش باید شک کرد.
تمام شواهد و قرائن حکایت از این واقعیت تلخ دارد.
به قیمت توهین به قومیت های عزیز و قهرمان ایرتن همیشه سعی شد امتیاز جمع کنند.
اگر درکش سخته به آرسیو گزارشات خودتان رجوع کنید.
واقعا قهرمانی در لیگ برتر ایران ارزش این را ندارد .
منطق داشته باشیم و بجای برخورد با معترضین صدایشان را بشنویم و حداقل با خودمان صادق باشیم.
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1397/09/25
بسیار عالی بود , تاسف بار اینکه با بررسیهای کارشناسان که امروز توسط روزنامه فرهیختگان بصورت مستند منتشر چاپ شد امسال بیشترین لطف رو داوران به سپاهان قلعه نوعی کردند و استقلال و پرسپولیس بیشترین ضرر رو از داوریها دیده اند . جالبه که قلعه نوعی بعد از کلی امتیاز مفت گرفتن برای زیر فشار گذاشتن داوران این چرندیات خلاف رو مطرح میکنه
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1397/09/25
از قلعه نوعی بیسواد که مقطع دبیرستان رو هم نتونسته بگذرونه چه انتظاری دارید ؟؟؟ اون با پول و ..... همیشه تیمهاش رو بالا برده
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1397/09/25
لعنت بر قلعه نویی مزدور که هر جا رفت تخم تفرقه و نفاق و چند دستگیها کاشتها
مردک تازه ادعا هم میکنه
امیر ککه هستی
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1397/09/25
آفرین .این رو باید به کیسه کشا یاد بدیم .که بدبختا نه تیم کیسه و نه تیم پرسپولیس ورزشگاه درست و حسابی دارن .این آزادی خراب شده هم ملی هست . اشغال تر از امیر قلعه مرغی ندیدم .و ....
پاسخ ها
اسدی
Greece
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
متاسفم به مدیریت برترینها که متن همچین آشغالی رو میزاره...
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1397/09/25
همیشه از متن های اصولی و علمی پشتیبانی کنیم با دید باز تری نگاه کنیم . عالی بود
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1397/09/25
کلا چرت و پرت نوشتی اخوی . یه نگاه به اطرافت بنداز و ببین اصلا اثری از عدالت میبینی ؟ کاری به فوتبال ندارم . اصولا کدوم عدالت در جامعه رعایت میشه ؟ چه کسی باید در جامعه و بین مردم عدالت رو جاری کنه ؟ اصلا نیست . وجود نداره . خب مگه میشه توی مملکتی که مردم عدالت رو توی خواب هم نمیبینن و رئیس جمهور مملکت وقتی دامادشو میزاره راس امور حساس و نجومی و وقتی من ۴ ساله کار کار پیدا نمیکنم ، پس اصلا تعجبی نداره که بی عدالتی به فوتبال هم نفوذ کنه . اصلا شک نکنید . عدالت از وقتی از بین ما رفت که فامیل بازی و قوم پرستی در دولتمردان ما مد شد و در نتیجه اختلاسهای میلیارد دلاری و عدم پیگیری شکل گرفت . هنوزم هست و خواهد بود .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
ظلم به همه میشه تهران جمعیتش از همه جا بیشتره از همه جا
بیشتر پولدار داره از همه جام بیشتر بدبخت داره
مسئله دومم اینه که اصلا مگه قوم تهرانی داریم؟ همه اینا همون بچه های شهرستانی هستن که بخاطر کار و... به تهران کوچ کردن چه خودش چه باباش چه بابا بزرگش..
از جمله خود من من هیچوقت هویت خودمو فراموش نمیکنم
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1397/09/25
دم نویسنده گرم ..تراکتوریها به داد و فریادهای الکی مینلازند و سپاهانیها به روابط این وسط استقلال چرا وارد بازی اینا شده جالبه چیزی که پرسپولیس داره اونا ندارند غیرته
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1397/09/25
مطلب عالی بود نه استقلالی بود و نه پرسپولیسی.
حرف حساب جواب ندارد.
البته استقلالی ها که این روزها آلت دست تراکتور و سپاهان شدند به زودی می فهمند که در برابر این دو تیم اونها هم حاشیه امنیت نخواهند داشت
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1397/09/25
تو خوب میدونی ریشه کجاست.پس قلمتو واسه سوزندن ریشه تبعیض خرج کن
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1397/09/25
درود به شرف آقای بهروش عزیز
درود درود
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1397/09/25
درود به شرف آقای بهروش عزیز
درود درود
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1397/09/25
حلالت باد آن شیری که خوردی
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1397/09/25
با عرض پوزش از نویسنده که سرشو کرده زیر برف
باید گفت که این یه حقیقته که شما نمیخوایید باور کنید
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1397/09/25
سپاس از نویسنده این مطلب که واقعا حق مطلب رو تمام وکمال ادا کردن،،،عــــــــــــااالی بود
Iran, Islamic Republic of
13:18 - 1397/09/25
واقعا متاسفم براتون که طرفدار تیم و رنگ خاصی هستین
Iran, Islamic Republic of
13:20 - 1397/09/25
دمت گرم که کاملا حرفت با منطق بود
United Arab Emirates
13:20 - 1397/09/25
بوسه بر دستانت نگارنده گل گفتی درود بر قلمت
Iran, Islamic Republic of
13:22 - 1397/09/25
بازم میگم در این مجله لنگیرو گل بگیرید بی شرفای بی وجدان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
اوخ اوخ به شرف کیسه برخورد
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1397/09/25
احسنت به این نوشتار منطقی و به دور از تعصب
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1397/09/25
چقدر شیتیل گرفتی اینا را نوشتی
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1397/09/25
دمت گرم، دست مریزاد، بالاخره یه نفر حرف حق زد.....
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1397/09/25
خیلی جلب /نویسنده دستتت درد نکنه
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1397/09/25
آقای قلعه نویی بارها ثابت کرده برا اینکه تیمش قهرمان شود ،دست به هر کاری میزند.حتی اگه خون چندین بی گناه ریخته شود.مهم اینه که تیمش قهرمان بشه،به چه روشی مهم نیست.دیگه کل فوتبال آقای قلعه نویی را میشناسن و میدونن منافقانه عمل میکند.واقعا این جوری قهرمانی که تا حالا بدست آورده ارزش داره!!!!؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1397/09/25
نفهمی و خودخواهی مرض بزرگی است که بعضیا برای رسیدن به منافع شخصی به هر آنشی که کمی کوره منافعشات را داغ کند هر هیزمی را که به دستشان آید در آن میریزند بی آنکه متوجه باشند ممکن است اینکارشان جامعه ای را در آتشی که برافروخته اند بسوزاند و آنگاه دم از میهن پرستی و درد مردم داشتن هم میزنند! شرم بر آنان که همه چیز را فقط برای خود میخواهد و مظلوم نمایی هم میکنند ! بی گمان نام انسان بر آنان نهادن شبیه یک شوخی است!
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1397/09/25
جالب بود، وسیله وفاق تبدیل شده به وسیله نفاق
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1397/09/25
واقعا درود بر شرفت ای نویسنده فهیم و شریف درود بر تو ای وطنپرست واقعی . درود بر قلم چنین نویسندگانی . عین واقعیتهای جامعه را در چند سطر گفتی . صمیمانه از نویسنده عزیز تشکر و قدردانی میکنم
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1397/09/25
هزاران درود بر شرفت ای نویسنده بزرگ و دانا
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1397/09/25
احسنت درود بر شرفت
ولی امسال قلعه این چیزها نمی فهمد اونک مدرک سیکل با استفاده از طرح دومادهای تبصره قدیم گرفته درک نمیکند که چی میگه عواقبش چیه اینها فقط پول مفت ادمشدن کرده
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1397/09/25
اگر بدون توجه به رنگها و احساسات مطالب را بخونید هرگز بی انصافی نخواهید کرد کاربران عزیز
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1397/09/25
دمت گرم بابت این مطلب زیبا
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1397/09/25
معلومه لنگی هستی ولی بااین چرت وپرتات نمیتونی نظرمردم تغیر بدی همه میدونن کی به کیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
متاسفم برای تو و امثال تو که با این شعور پایین کشور را نابود کرده اید . بقدری حماقت و حسادت در وجودت ریشه کرده که هرگز متوجه حقایق زندگی نمیشی .
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1397/09/25
این امیر ژنراتور اصول فوتبالش همین بود و هست.با همین استقلالشم که خودشو از مکتب اونا میدونه ولی برعکس خود استقلالیا هم بهش لقب مافیای فوتبال دادن قبولش ندارن.
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1397/09/25
احمق جان اگه امکان داره بفرمایید اگه تبعیض نیست چرا بازیکن تیم حکومتی سه بار توبیخ کتبی میشه ولی جبارف یه روزه مهدی کیانی رو یه ساعته محروم میکنن پس لطفا لال شو وحرف نزن
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1397/09/25
نه دوست عزیز اون کسی که این مملکت رو به جوون هم انداخته شمایید و رسانه های ناپاکتون و اون روسای ورزشمون که این وضعیت رو به راه انداختن
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1397/09/25
نویسنده آش لنگی بوده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
به جرات قسم میخورم که اصلا چیزی به نام فهم و شعور در وجودت نیست . مشت نمونه خرواره . نتیجه اینکه افرادی شبیه تو در حامعه زیاد هست و مانع بزرگی هستید برای رشد و افتخار ایران عزیر
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1397/09/25
خواندن این یاسین ها، در گوش لمپن پررو و بی سوادی مثل ا. ق. فایده ای ندارد. ایشون مرامش همینه. از عالم و آدم طلبکاره و همه هم فقط مشغول خوردن حق ایشون هستن. تو هر تیمی که ایشون باشه!!
United Arab Emirates
14:10 - 1397/09/25
آفرین به این تحلیل ونگرش
United States
14:10 - 1397/09/25
شما اگه درک درست وفهم درست دارین درست حرف بزنیم کودن
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1397/09/25
احسنت به این نویسنده تمام مطالب لازم را گفتن
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1397/09/25
شما كه خودت داري بذر دشمني ميپاشي بااين قلمت
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1397/09/25
شیر مادر حلالت.حرمت قلمت را حفظ کردی.
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1397/09/25
کمتر چرت بگو,نویسنده ی چرتپولیسی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
حیف خاک که بزنن توی سر احمقها . اصلا منظور نویسنده را فهمیدی . هرگز نمیفهمی چون عقده و حقارت کورت کرده
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1397/09/25
آقای نویسنده الحق دمت‌گَرم
شیرمادرت حلالت که گل گفتی و به عین واقع‌
از حقیقتی پرده برداری کردی که چشم های خیلی
از رانت خواران و حقه‌بازان این فوتبال رو میسوزونه
و روسیاهشون کرد... عالی بود ... گل گفتی.. دلمو خنک کردی
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1397/09/25
آقای نویسنده با این چرندیات تیم حکومتی رو ماس مالی یا همان مظلوم نمایی نکن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
احمق روشنگریه نه مظلوم نمایی نمیفهمی یا خودت رو زدی به نفهمی؟ البته تواین اوضاع کیسه و دکل بایدم نفهمی کر و کور بشی چه بهتر راحت باش
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1397/09/25
دقیقابا این متن موافقم عنصر نفاق و فدراسیون تو دل تیما کاش ته
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1397/09/25
لعنتی آخرش رو دوس داشتم، متن قشنگی بود ولی نبود میخ آهنین در سنگ
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1397/09/25
اولین باره که نویسنده ای موشکافانه وبدون حب وبغض حقیقت را نوشت زنده باشی وموفق
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1397/09/25
صد در صد تبعیض وجود داره فدراسیون و وزارت ورزش و شخص وزیر و خیلی از داوران لنگین
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1397/09/25
آفرین بر این قلم. من خودم شهرستانی هستم اما حرف حساب جواب ندارد.
United Arab Emirates
14:35 - 1397/09/25
الحق مگه چطور باید ثابت کنی لنگی هستی میگم بیرو یه هیس واست بفرسته
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1397/09/25
شما برو ریشه این تبعیض را در رسانه هایی بجور که همه جوره در خدمت دو تیم سوگلی پایتختند از مطبوعات گرفته تا رادیو و اکثر برنامه های تلویزیون طوری از این دو تا تیم صحبت میکنن که انگار فقط همین دو تا تیم توی ایران هستند و این نفرتی هم که ازش حرف میزنی بین شهرستانیها نسبت به این دو تیم یک سال ودو سال بوجود نیومده سالهاست از وقتی که ما یادمون میاد همین اش بوده و همین کاسه خب بقیه مردم ایران که گلابی نیستن تبعیضها رو میبینن و هی تکرار میشه اونوقت انتظار داری قربون صدقه این سوگلی ها برند؟!!!!!
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1397/09/25
اون موقع که سپاهان با هزار یک حرف وحدیث سه بار قهرمان شد همه این معترضا خفه خون گرفته بودن چرا چون میگفتن هر تیمی قهرمان بشه الا پرسپولیس. دیدن این اتفاق داره میفته دارن خودشونو جر میدن تا این اتفاق نیفته از قلعه‌نویی آب زیر کاه بگیر که از ترس شکسته شدن رکوردش بگیر تا رحمتی حقیر شما با حرف علیه پرسپولیس بزرگ نمیشد فقط خوار میشید که هستید
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1397/09/25
سپاهان به اندازه ی کافی از توبره داوری داره میخوره نظیرش خطای پنالتی دقیقه ی نودوچهار هوای تیم نساجی بر روی بازیکن سپاهان. اما همه ی اینها دلیل بر بی گناهی پرسپولیس که عملا یک تیم حکومتی هست وهمه ارکان نظام درخدمتش هستند نیست. نویسنده این مقاله اگر ازدیدن حقایق عاجزه لااقل باید بعنوان یک انسان شرافت قلمش رو حفظ میکرد و به نانی، شرافتش را به حراج نمیگذاشت.
France
14:55 - 1397/09/25
درودبرشرف نویسنده .فقط یک نویسنده ازاداندیش واینده نگر وغیروابسته وغیرفاسدمیتونه همچین مطلب پرمغزی بنویسه .متشکرم ....
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1397/09/25
اینجاست که باید گفت زبان در جواب حرف حق شما قاصر است
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1397/09/25
دمت گرم واقعا حال کردم با این پست
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1397/09/25
درست گفتی، تبعیض‌ها درهمه جا به نادرستی درمورد تهرانیها حکم میکند.مثلا در تهران دوسوم مردم ازدیگر استانها آمدند وامرار معاش میکنند ولی وای بهروزی که در شهری بخوای کاسبی راه بیندازی.میگویند تهرانی بچه فلان اومده و...تاکی بی تفکری همه ازیک کشوریم چرا با همدیگه اتحاد نداریم و این فحش دادن درهمه جا که تهرانی ها حضور دارند دیده شده .یعنی چی این کارها آخه
France
15:01 - 1397/09/25
متن بسیار زیبا و تذکر واقعا به جایی است
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1397/09/25
با عرض معذرت از خبرنگاران و قلم به دستان شریف و با وجدان...
جناب نویسنده تو خودت آفت فوتبالی با این نوع نگارشت.
تو و فردوسی پور و داورهایی که مثل شما هستن جزء......ترین مشکلات این فوتبال هستین
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1397/09/25
آقای قلعه نوعی ازالان حاشیه درست میکنه که اگه تیمش قهرمان نشد بگه اره من از اول فصل میگفتم .ابر ‌مه .وبادوخورشید همه باهم دست بهم دادن تا ماقهرمان نشیم.اما اقای نوعی قراردادشما چقدره؟ تقریبا یک برابرنیم مربیان خارجیه؟ تیم سپاهان هم بیشترین هزینه راکردبرای خرید بازیکن ومربی! حق داری آقای ملیاردری حق داری...ولی شرم برکسانی که ازخون دل کارکنان فولاد مبا رکه میخورند وریخت پاش میکنن بعد جارجنجال رامیندازند که فلان داور مقصره شما راست میگی نومیدون نشون بدین گل بزنید ببینیم کی میتونه گل شما رانادیده بگیره؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1397/09/25
عجب...الان باید برای مظلومیت پرسپولیس گریه کنیم.
United Arab Emirates
15:25 - 1397/09/25
روزنامه بی قانون چندگرفتی تا این چرندیات را به خوانندگان القا کنی چیزیکه عیان است چه حاجت به بیان است چرا به اصل قضیه اشاره نمیکنید که چرا برای این دو تیم پایتخت، دولت هزینه میکندودر این سالهای باپول ملت بهترین مربیان،بهترین بازیکنان وبهترین امکانات از قبیل ایاب،ذهاب، هتل،تغذیه،البسه را در اختیاراین دوتا تیم قرارمی دهد اما تیم های شهرستانی حتی بابت خوردن یک غذای ناچیز به کس ناکس بدهکارند به قول اقای میر سلیم این دیگه چه میگید وقتی دولت برای تیم خودش هزینه میکند انتظار ندارید خادمین چاکر و سینه بدست مثل فدراسیون،کمیته داوران،کمیته انضباطی،کمیته اخلاق،وکیل ،وزیر ورسانه های جیره خوار داخلی مثل شماها در خدمت این تیم ها باشند،تبعیض هست خوبش هم هست.تا زمانیکه دولت دست از حمایت مادی ومعنوی از این تیم ها خصوصا پرسپولیس برندارد وگام اساسی برای خصوصی سازی این دوتا تیم نداشته باشدتبعیض بصورت ذاتی برای این دو تا تیم وجود دارد وکاری هم نمیشودکرد.
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1397/09/25
درود بر شرافت قلم شما،سرافراز باد ایرانی
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1397/09/25
درود بر شرافت قلم شما،سرافراز باد ایرانی
United Arab Emirates
15:30 - 1397/09/25
یعنی تخم نفاق رو خوب پاشوندی لنگی بی شخصیت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
... اقسوس باید خورد برای کشوری که مردم دانا کم داره و نادان و خرافاتی و احساسی فراوان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
ی ثانیه از عقلت استفاده کن و تفکر رنگی را کنار بگذار و برو تحقیق کن در مورد قلعه نوعی
Iran, Islamic Republic of
15:45 - 1397/09/25
فعلا برید آب بریزید نسوزید نویسنده لنگی صفت چقدر مغرضانه و یک طرفه نوشتی بدون رعایت کردن عدالت اون محله فرهیختگان هم که مال خود تون
Iran, Islamic Republic of
15:52 - 1397/09/25
نگو برترین ها بگو تریبون دشمنی با شهرستانی ها
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1397/09/25
متاسفانه فوتبال ایران شده جولانگاه مثل قلعه نوعی بیسواد که هرجا بوده سخنانش بوی تفرقه میدا ده
امیر قلعه نوعی کسی است که در جواب سوال انتقادی یک خبر نگار بجای پاسخ منطقی به اوباش همراه خود در ملا عام دستور کتک زدن خفه کردن خبر نگار را داد
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1397/09/25
دقیقا درست میگه استقلال خودشو الت دست سپاهانی ها تراکتوری ها کرده به جای اینکه کنار ما باشه علیه ما شده بیشترین امتیازو جلو همین تیم ها از دست داد داوری جلو سپاهان اینارو بازنده کرد به نفع سپاهان گل اینارو افساید گرفت بعد جنگشون با ماست ما قبول داریم رقیب سنتی با همیم اتفاقا جذابیت فوتبالمون همینه میدونیم ترجیح میدین اگه خودتون قهرمان نشدین هر تیمی بشه جز پرسپولیس اما این مسائل باعث میشه سر خودتونو ببرن که دارن میبرن و شما تو تصور اینی که دارن به نفع ما میگیرن در حال که بدجور در اشتباهی برادر
Iran, Islamic Republic of
16:41 - 1397/09/25
تمام مطلبو بادقت خوندم،،تمام نظرات مخاطبین روهم خوندم،،،اون عده ای ک بانظر شما موافقند انسانند،،،و بقیه ....
Iran, Islamic Republic of
17:36 - 1397/09/25
بنظر من این قلعه مرغی تو هر تیمی رفته اگه اون تیم را قهرمان نکرده با خفت و خواری از اون تیم بیرونش کردند چون بر خلاف قدش دهنش خیلی گنده س!!
Iran, Islamic Republic of
17:43 - 1397/09/25
دمت گرم دمت گرم نویسنده حقیقت کامل نوشتی مغز مطلب نوشتی همه هوادارای فوتبال میدونن که قلعه نوعی مافیای این فوتبال و باشگاه سپاهان ریخت و پاش ترین باشگاه الان هم هردو اینا کنار هم هستن پس معلومه همین میشه باز دمت گرم نویسنده عزیز با این مطلب خوبت
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1397/09/25
با اینکه شخصا از منتقدان توجه به پایتخت نشینان بودم ولی این متن بسیار زیبا و اصولی بود. افرین به این دقت نظر.
Iran, Islamic Republic of
21:29 - 1397/09/25
بر پدر هر چه دروغگو لعنت و بر پدر هر چه قلم به دست دروغگو لعنت و هزاران بار لعنت.
آدم دروغگو حافظه ندارد اون صدا وسیمای شما ، اون فداراسیون شما ، اون وزارت ورزش شما و کمیته داوران شما و ده ها موارد دیگر. ای قلم به دست مزدور چرا چشمات را به روی واقعیات تلخ بستی نمیخوای ظلم واضح تمام ارکان فوتبالتان علیه تیمهای شهرستانی را قبول کنی . همه چیز در دست تیمهای کثیف و لجن پایتخت متمرکز است روزنامه ها هم در اختیار این کثافتهاست دیگه دست کثیف همه شما رو شده مطمئن باشید روزی میرسد تاوانش پرداخت خواهید کرد و آن روز نزدیک است
و لعنت بر اون کسی که مانع انتشار این پیام شود
France
21:35 - 1397/09/25
نویسنده لنگی ،اره همه طوره تبعیض وجود داره،همین حمایت شما به اصطلاح نویسنده های قلم به مزد شاهد بر مدعاست،لعنت به‌مافیای کثیف لنگ
Iran, Islamic Republic of
23:38 - 1397/09/25
کاملا مشخصه نویسنده محترم طرفدار کدوم رنگه.نکته اول.جناب نویسنده یه سابقه بیار که تو مدارس ایران یه بازی فوتبال اونم ازنوع ملییش اونم بقول شما باشرق آسیا پخش شده باشه .نه وجدانی بگو اگه هست ماهم بدونیم .این غیر ازین میتونه باشه آقای وزیر محترم با اون آقازاده واطرافیانش هدفشون گسترش هواداران تیم محبوبشون تو مدارس وافزایش هوادار تیم مورد علاقش بوده.ولی خدا هم خوب گذاشت تو کاسش.سکه یه پول شدن.نکته دوم .همین ورزشگاه آزادی که میفرمایید ملی هست.مگه برای بازیای ملی ازش استفاده نمیکردیم .کره .قطر.چین .وخیلیای دیگه مگه نیومدن اینجا بازی کردن.مشکلی داشت .غیر ازینه که برای مسئولین مملکت ما تیم ملی یعنی پرسپولیس
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1397/09/25
باید بین تمام استانها یک ائتلاف زد تیمهای حکومتی مرکز و خود سازمان ورزش به راه بیوفته حتی لیگ رو هم به نوعی طبق منافع دوباشگاه بیت المال خور هماهنگ میکنن
تاج کبیر. چهارفینال آسیا .دوقهرمانی آسیا
Iran, Islamic Republic of
01:32 - 1397/09/26
لنگی چرت ننویس. مردم‌چشم دارن ناداودیها بر علیه استقلال و بقیه تیمها و ب سود لنگ رو دیدن. لطفا ب شعور مردم توهین نکن مردمو بچه فرض نکن
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1397/09/26
صحبت اراجیف بیش نیست اگر راست میگید امتیازات داوری که گرسگولیس از داوری گرفته رو حساب کنید. قلم خودمون را ارزان نفروشیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج