محمد باسط درازهی نماینده سراوان؛ از ویدیو جنجالی تا استیضاح وزیر اقتصاد
۸۰۹۸۱۷
۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
۸۴۰۳
داستان از این جا شروع شده که کلیپی در سایت‌ها منتشر شده است مربوط به درگیری لفظی نماینده مجلس یک شهر با کارمند یک اداره دولتی. خب صد البته همیشه تماشای دعوا و درگیری برای مردم ما جذاب بوده است. این بار که یک طرف دعوا نماینده مجلس است، ماجرا خیلی جذاب‌تر شده است.

وب‌سایت فرادید: ویدئوی مربوط به نماینده سراوان را دیده اید؟ احتمالا شما این کلیپ را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تماشا کرده اید. این ویدئو در سایت‌های مختلف چند هزار بار کلیک خورده و به موضوع بحث و کنکاش برخی از رسانه‌ها تبدیل شده است.

اما اصل ماجرا چیست؟ چرا این ویدئو برای همه این قدر مهم است؟ داستان از این جا شروع شده که کلیپی در سایت‌ها منتشر شده است مربوط به درگیری لفظی نماینده مجلس یک شهر با کارمند یک اداره دولتی. خب صد البته همیشه تماشای دعوا و درگیری برای مردم ما جذاب بوده است. این بار که یک طرف دعوا نماینده مجلس است، ماجرا خیلی جذاب‌تر شده است.

در کنار اشتیاقی که همه برای دیدن این ویدئو دارند، اشتیاق برای قضاوت ماجرا و اظهار نظر درباره آن هم دارند. کاربران در شبکه‌های اجتماعی و حتی فعالان مدنی، نظر‌های مختلفی درباره این کلیپ ارئه داده اند. بیایید ببینیم که ویدئو و جزییاتش چه بوده است. نماینده مجلس سراوان در دفاع از خودش چه گفته است. افراد مختلف درباره این قضیه چه گفته اند.

در ویدئو دقیقا چه اتفاقی افتاده است؟

آن چیزی که از ویدئو پیداست این است که چند نفر در یک اداره دولتی هستند. یک کارمند در حال گفتگو با ارباب رجوعی است که کمی عصبی به نظر می‌رسد. چند ارباب رجوع دیگر هم حضور دارند.

ارباب رجوع درخواستی از کارمند دارد. اما کارمند می‌گوید که درخواست او را نمی‌تواند اجابت می‌کند. ارباب رجوع الفاظ بی ادبانه به کار می‌برد. کارمند هم می‌گوید که ادب را رعایت کند و به بقیه می‌گوید ببینید این فرد با این ادبیات، نماینده مجلس است. یکی از ناظران ماجرا هم به طرفداری از کارمند، وارد میدان شده و نماینده مجلس را از اداره بیرون می‌کند.

فرد حاضر در این ویدئو که نماینده مجلس معرفی می‌شود، چه کسی است؟ گفته می‌شود او محمد باسط درازهی، نماینده سراوان، یکی از شهرستان‌های سیستان و بلوچستان است.

واکنش نماینده سراوان به این ویدئو چه بود؟

محمد باسط درازهی، روز دوشنبه ۲۶ آذر بعد از انتشار این کلیپ در واکنش به آن نوشت که بخش‌هایی از واقعیت در ویدئوی منتشره، بریده شده است.

به گفته او ماجرا از این قرار بوده که وی برای پیگیری مسائل گمرکی حوزه انتخابیه اش با رییس اداره گمرک قرار ملاقات گذاشته است. هنگامی که این نماینده برای دیدار با ریاست گمرک به اداره مطبوعش مراجعه کرده، حدود ۴۰ تا ۴۵ دقیقه معطل شده است. دو کارمند گمرک هم در واکنش به پیگیری آقای درازهی به او توهین کرده و گفته اند «ما هر چی می‌کشیم از شما می‌کشیم.»

این جر و بحث چند دقیقه طول کشیده و کارمندان گمرک با توهین و دشنام به این نماینده از ملاقاتش با رییس اداره گمرک جلوگیری کرده اند.

محمد باسط درازهی نماینده سراوان؛ از ویدیو جنجالی تا استیضاح وزیر اقتصاد

درازهی ادعا کرده بخش‌هایی از ویدئو که در آن به او توهین شده، حذف شده است. او همچنین وعده داده که طرح استیضاح وزیر اقتصاد را به دلیل برخورد نامناسب زیر مجموعه اش پیگیری خواهد کرد.

جمع آوری امضا برای استیضاح وزیر اقتصاد و عذرخواهی وزیر مربوطه

روز سه شنبه ۲۷ آذر علی کرد، نماینده خاش در مجلس از تهیه طرح استیضاح وزیر اقتصاد، فرهاد دژپسند خبر داد. این نماینده به خبرنگاران گفت: استیضاح وزیر اقتصاد به دلیل توهین به نماینده سراوان مطرح شده و برکناری رییس گمرک و رییس حراست گمرک هم از خواسته‌های نمایندگان مجلس است.

کمی بعد از انتشار این خبر بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رییسه مجلس اعلام کرد که در جلسه غیر علنی صبح سه شنبه 27 آذر در مجلس، وزیر اقتصاد از نماینده سراوان عذرخواهی کرده است.

محمد باسط درازهی نماینده سراوان؛ از ویدیو جنجالی تا استیضاح وزیر اقتصادبهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رییسه مجلس

نعمتی هم تاکید کرد فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده، تحریف و تقطیع شده بود. او از بررسی بیشتر این مسئله توسط وزیر اقتصاد و مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس خبر داد.

واکنش مردم به این ویدئو و خبر‌های بعدی آن چه بود؟

کاربران فضای مجازی پس از انتشار این کلیپ به روش‌های مختلف به نماینده سراوان حمله و رفتارش را محکوم کردند.

یکی از کاربران خطاب به این نماینده نوشته بود: «آقای نماینده، تو نوکر و خادم مردمی نه سرور. اگر قرار است خود را آقای مردم بدانید، شک نکنید مردم ...».

برخی نیز برخورد کارمند با نماینده مجلس و جسارتش در برابر او را تحسین کردند. به اعتقاد آن ها، این کارمند در مقابل زیاده خواهی نماینده، ایستادگی کرده است. یکی از فعالان سیاسی ساکن خارج، این ویدئو را نشان دهنده افزایش آگاهی سیاسی و قدرتمند شدن مردم در دوره جمهوری اسلامی دانسته است چرا که در دوره پهلوی هیچ کس جرات ایستادگی در برابر هیچ یک از افراد درون حکومت را نداشت.

اما خبر انتشار عذرخواهی وزیر از آقای درازهی، خشم مردم را در فضای مجازی، شعله ورتر کرد. برخی گفتند که عذرخواهی وزیر حتی از رفتار نماینده سراوان هم زشت‌تر بوده است.

باید منتظر ماند و دید که هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان چه عکس العملی نشان خواهد. امیدواریم کاربران فضای مجازی با دقت در صحت و سقم و همه جوانب چیز‌هایی که می‌بینند، قضاوت کنند. از آن جایی هم که مجلس، خانه ملت و جایگاه افرادی مانند مدرس بوده است پس نمایندگان ملت باید دفاع از حقوق مردم را در اولویت قرار دهند، نه خودشان را.

انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1397/09/28
جای تاسف داره برای وزیر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
کلا هر حرف یا کلیپی از این مسئولین نظام درمیاد همش فتوشاپه چقد مظلوم هست این مسئولین نظام انواع و اقسام بی احترامیا بهشون میشه اینام با این همه بی احترامی که بهشون میشه کارهاشونو به نحو احسن انجام میدن بخاطر‌همین مسئولین هستش که کشور گل و بلبلی داریم ما همه باید سپاسگزار مسئولین باشیم که چهل ساله بهترین کشور و بهترین زندگیو برای مردم ایران به ارمغان اوردن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
واقعا کسی تواین مملکت نیست که از این به اصطلاح نمایندگان مردم بازخواست بکنه که تو این سالهایی که مثلا نماینده مردم هستن چه غلطی کردن یا فقط تا اونجایی که تونستن جیب مردمو خالی‌کردن.خودشون به مردم انواع و اقسام بی احترامیارو میکنن ولی وقتی یه نفر بهشون بی احترامی میکنه میخوان زمین و طمانو استیضاح کنن
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1397/09/28
کاش کلنل لیاخوف دوباره مجلس را به توپ ببنده خلاص شیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
تنها کاری که به اصطلاح نمایندگان مردم تو مجلس انجام میدن استیضاح کردن به جز این هیچ غلطی نمیکنن البته یه کار دیگه ام میکنن که بخوبی انجامش میدن یعنی چهل ساله به بهترین نحو ممکن انجام میدن اونم بدبخت کردن مردمه
Iran, Islamic Republic of
10:35 - 1397/09/28
وقتی ارباب رجود به نماینده گفت خاک بر سر ملتی که به شما رای داند نماینده گفت خاک بر سرشان من از نظارت مجلس خواهش میکنم این قسمت را بررسی کنید اگر جعلی نیست بخاطر این حرف آقای نماینده که به ملت توهین شده باید برخورد جدی با ایشان بشه تا دیگه به مردمی که به این بی لیاقت ها رای میدن توهین نشه.
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1397/09/28
نمایندگان مجلس بخوایم حساب کنیم شدن یک طبقه از افراد جامعه که کسی نباید به اونا کمتر از گل بگه و فقط اونا حق انتقاد دارن و کاش انتقادشون هم دردی از مردم دوا میکرد همشون شدن منفعت طلب و این وسط هرکی باهاشون مخالف باشه له میشه اینا اگه صلاح مردمو میخواستن طرح شفافیت آرا رو رد نمیکردن یه مشت رانت خوار رو جمع کردیم که به هیچ وجه نمیخوان منافعشون به خطر بیفته!
United Kingdom
14:51 - 1397/09/28
چرا در دوره پهلوی مردم نمی ایستادن؟؟؟؟ واقعا نمیدونی؟ برای اینکه در نمونه کوچیک یه دکتر می رفتی تا دم در باهات می اومد. من بچمو می بردم دکتر از بغلم می گرفت می بوسیدش باهاش حرف میزد و خودش لباسشو در می آورد. پشت میز نمی نشت با بی ادبی و تند بگه برو لباسشو درآر.
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1397/09/28
واقعا متاسفم برای خودمون...دلم برای خودمون میسوزه با این کشورداری با این نماینده ها
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1397/09/29
نمایندگان مجلس از این عصبانی نیستند که یکی از نمایندگان را از یک اداره به بیرون پرت کردنند
وحشت آنهااز این است که که (مردم دیدند که میشه یک نماینده مجلس رو بیرون پرتاب کرد )
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1397/09/30
با این مسئولین بی اخلاق و اختلاس گر دیگه هیچ وقت برای هیچ انتخاباتی حاضر نیستم رای بدم
ایشالا به زودی ظلم و ستم مسئولین در حق مردم ایران ریشه کن بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
یک ایرانی باهات موافقم .
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1397/10/01
حیف از نام نماینده مجلس که به این موجود گذاشته شده
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1397/10/02
نماینده های دیگه که باهاش همصدا شدن جهت استیضاح وزیر خیلی هوشمندانه عمل کردن وگرنه کوتاه میومدن بعدی خودشون بودن و اینجوری بدتر میشد وزیر هم باید در برابر قدرت و مصونیت نماینده ها کم میاورد چاره ای نداشت گاهی باید بین بد و بدتر یکی رو انتخاب کرد همه ی اینها بخاطر حفظ نظم و جلوگیری از هرج و مرج در قوه ی مقننه لازم بوده .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج