تعداد ماهواره‌های موجود در مدار زمین در سال ۲۰۱۸
۸۱۱۹۴۱
۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۴
۱۳۱۵۲
دفتر امور فضایی ملل متحد با توجه به آمار سال 2018 خود، تعداد ماهواره‌های موجود در مدار زمین را اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: ماهواره جسمی در فضا است که در اطراف یک جسم بزرگ‌تر حرکت می‌کند و دارای دو نوع طبیعی ( ماه در مدار زمین) و مصنوعی (ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین) است.

براساس گزارش «پیکسی لیتیکس»، تا اواسط قرن بیستم ماهواره‌های مصنوعی وجود نداشتند اما اکنون تعداد ماهواره‌ها به قدری زیاد شده که سازمان‌هایی مسئولیت ثبت آنها را به عهده دارند.

چه تعداد ماهواره به دور زمین می‌چرخد؟

طبق فهرست تهیه شده از اشیا پرتاب شده به فضا توسط دفتر امور فضایی ملل متحد، در حال حاضر 4857 ماهواره در مدار زمین حضور دارند که این تعداد نسبت به سال گذشته 4.79 درصد افزایش داشته است.

همچنین بخش قابل توجهی از آن، 453 تاسواره است که با هدف مشاهده زمین و برقراری ارتباط به فضا پرتاب شده‌اند. تاسواره‌ها، ماهواره‌های کوچک مکعب شکلی در ابعاد ۱۰×۱۰×۱۰ و وزنی در حدود ۱۳۰۰ گرم تعریف شده‌اند.

چه تعداد از ماهواره‌های موجود در مدار زمین فعال هستند؟

اتحادیه «دانشمندان نگران» (UCS) تعداد ماهواره‌های قابل استفاده در مدار را ثبت کردند که طبق آخرین به روزرسانی آنها، تا پایان آوریل سال 2018، تعداد 1980 ماهواره فعال در مدار زمین وجود دارد که نسبت به سال گذشته 13.92 درصد افزایش یافته است.

این بدان معنی است که 2877 قطعه فلزی بی‌فایده در اطراف زمین پراکنده هستند. البته برخی از این ماهواره‌های غیرفعال، خراب شده و به زمین بازگشته‌ یا در اتمسفر سوخته‌اند.

طبق پایگاه اطلاعاتی UCS، از 453 شی پرتاب شده در سال 2017، تنها 390 مورد آنها تا پایان آوریل سال 2018 در فضا مانده‌ و 14 درصد آنها به زمین برگشته‌اند.

تعداد ماهواره‌های موجود در مدار زمین در سال ۲۰۱۸

کار این ماهواره‌ها چیست؟

براساس به روزرسانی UCS، از این تعداد ماهواره‌ موجود در فضا، 792 ماهواره ارتباطی، 661 ماهواره مشاهده زمین، 121 ماهواره هوانورد و موقعیت‌یاب، 23 ماهواره زمین‌شناسی، 76 ماهواره مشاهده فضا و 213 ماهواره با هدف توسعه فناوری است.

گفتنی است؛ نسبت به آمار سال گذشته، تعداد ماهواره‌های ارتباطی 6.7 درصد، ماهواره مشاهده زمین 10.9 درصد، ماهواره‌های با هدف توسعه فناوری 10.4 درصد و ماهواره‌های موقعیت‌یاب 12 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که تعداد ماهواره‌های مشاهده فضا و علوم زمین‌شناسی هیچ تغییری نکرده‌ است.

لازم به ذکر است؛ ماهواره‌های دیگری نیز وجود دارند که با اهداف متعددی به دور مدار زمین می‌چرخند.

ماهواره‌ها متعلق به چه نهادهایی هستند؟

طبق این گزارش، تعداد 826 ماهواره تجاری، 523 ماهواره دولتی، 399 ماهواره نظامی و 138 ماهواره غیرنظامی هستند.

همچنین 278 ماهواره (14.6 درصد) برای مصارف چندگانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج