جهان وارد سال ۲۰۱۹ میلادی شد
۸۱۴۵۰۲
۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۹
۱۱۲۸۸
سال 2019 میلادی از شرقی ترین نقطه کره زمین؛ در منطقه « تونگا » واقع در اقیانوس آرام جنوبی آغاز شد.

خبرگزاری ایرنا: سال 2019 میلادی از شرقی ترین نقطه کره زمین؛ در منطقه « تونگا » واقع در اقیانوس آرام جنوبی آغاز شد.

مجمع‌ الجزایر تونگا با 748 کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی بالغ بر 100هزار نفر در حد فاصل نیوزیلند وهاوائی قرار دارد. پس از آن جمهوری 'کریباتی' و ایالت مستقل 'ساموآ'،نیوزیلند، ژاپن، استرالیا ومابقی سرزمین های دیگر وارد سال نو میلادی خواهند شد.

آخرین منطقه ای که وارد سال جدید میلادی خواهد شد؛ منطقه 'هونولولو' ایالت هاوایی و 'جزیره بیکر' (Baker Island) متعلق به آمریکا واقع در اقیانوس آرام خواهند بود.

جهان در سال 2018 میلادی شاهد تحولات، رخدادها و چالش های بسیاری بود که برخی از این چالش ها به عنوان مسائل پیش روی بشریت ؛ به سال 2019 میلادی منتقل خواهند شد.

در سال 2018 شاهد تحولاتی در جغرافیای سیاسی در منطقه شرق دور بودیم، دیدار رهبران دو کره و نیز ملاقات تاریخی رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سنگاپور را می توان در زمره این تحولات برشمرد.

از دیگر موارد در سال 2018میلادی تنش های سیاسی و اقتصادی بین واشنگتن و متحدان دیرینه آن دراروپا بخصوص اعمال تعرفه های گمرکی و همچنین جنگ تجاری با پکن را می توان به شمار آورد که این چالش ها همچنان در سال 2019 میلادی ادامه خواهد یافت.

خروج جنجالی و یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای ایران درماه مه 2018 برابر با 18 اردیبهشت ماه که با واکنش های گسترده بین المللی مواجه شد؛ از دیگر تحولات مهم سال گذشته میلادی بود که پیش بینی می شود ؛ تاثیرات این اقدام آمریکا؛ در سال آینده نیز ادامه داشته باشد.

تحولات منطقه ای نیز همچون برگزاری انتخابات در عراق و تصمیم آمریکا مبنی بر خروج نظامیان این کشور از سوریه را می توان از دیگر تحولات مهم سال 2018دانست که حدس و گمان ها درباره اینکه آیا نظامیان آمریکایی واقعا سوریه را ترک خواهند کرد یا خیر ؟ و تاثیرات آن بر منطقه و جهان در سال جدید میلادی نیز ادامه خواهد داشت.

در داخل آمریکا نیز تشدید فشارها بر شخص رئیس جمهوری از سوی کمیته تحقیق مداخله روسیه درانتخابات 2016ریاست جمهوری آمریکا به سرپرستی بازپرس ویژه«رابرت مولر» و تعطیلی بخش هایی از دولت فدرال برسر اختلاف تامین هزینه ساخت دیوارمرزی بین مکزیک و آمریکا از دیگر مسائلی است که ادامه این بحران ها را باید در سال 2019 نیز شاهد بود.

در اروپا نیز اعتراض ادامه دار جنبش'جلیقه زردها' در فرانسه و نگرانی رهبران اروپا همچون آلمان و فرانسه در قبال مسکو و همچنین بحث خروج انگلیس از اتحادیه اروپا(برگزیت)،از میراث هایی هستند که می توانند به عنوان چالش های باقی مانده به سال 2019 میلادی منتقل شوند.

مواردی که می توان به عنوان چالش های جغرافیای سیاسی 2019 برشمرد از جمله مساله سوریه خواهد بود.

ازدیگر چالش های پیش رو درسال2019 باید به موضوع روسیه و اوکراین اشاره کرد که تحولات سیاسی دراین منطقه برای بخصوص طرف اروپایی با توجه به آنکه آمریکای کنونی با ریاست جمهوری دونالد ترامپ تلاش دارد تا خود را از صحنه منازعات بین المللی کنار بکشد، موجب نگرانی است.

موضع چین و منازعات تجاری و سیاسی با آمریکا همچنان ادامه خواهد داشت از جمله تنش های نظامی بر سر دریای چین جنوبی خواهد بود.

کره شمالی نیز از دیگر موضوعاتی است که جهان در سال 2019 تحولات آن و از جمله امکان دیدار مجدد رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این سال مطرح است.

جنگ یمن و حملات ائتلاف عربی - غربی به سرکردگی عربستان سعودی از دیگر بحران هایی است که در سال 2019 میلادی نیز جهان شاهد آن خواهد بود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج