رمزگشایی آیت الله منتظری از نیت مصباح یزدی
۸۱۴۸۸۹
۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
۷۶۳۷
مستند «آن زمستان» سعی کرد با نشان دادن چند برگه با خطوط عجیب و غریب، به شبهات درباره سوابق انقلابی آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی پاسخ دهد. البته قبلا آیت‌الله حسینعلی منتظری در جایی از کتاب خاطرات خود از این خطوط رمزگشایی و نقل کرده بود که مصباح‌یزدی منشی جلسه یازده نفره متشکل از روحانیونی بوده که قصد داشتند حوزه را اصلاح کنند.

خبرگزاری ایرنا: مستند «آن زمستان» سعی کرد با نشان دادن چند برگه با خطوط عجیب و غریب، به شبهات درباره سوابق انقلابی آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی پاسخ دهد. البته قبلا آیت‌الله حسینعلی منتظری در جایی از کتاب خاطرات خود از این خطوط رمزگشایی و نقل کرده بود که مصباح‌یزدی منشی جلسه یازده نفره متشکل از روحانیونی بوده که قصد داشتند حوزه را اصلاح کنند.

مستند «آن زمستان» که امسال در جشنواره سینما حقیقت اکران عمومی شد، روایتی از زندگی آيت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی، رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) است که کارگردان در پلان‌های مختلف اصرار دارد به مخاطب القا کند آیت‌الله مصباح علاقه‌ای به مسائل سیاسی ندارد.

در این مستند که از صد روز مانده به انتخابات مجلس دهم و خبرگان رهبری آغاز شده و تا یک ماه بعد از آن ادامه دارد، به مخاطب می‌گوید آیت‌الله مصباح در بحبوحه انتخابات توجهی به مسائل مربوط به آن ندارد و حتی زمانی که گروه‌های سیاسی به او مراجعه می‌کنند، آیت‌الله آنان را به ادای نماز در حرم حضرت معصومه دعوت می‌کند.

با این حال کارگردان مستند «آن زمستان» سعی کرده با استناد به چند برگ کاغذ که با خطوط عجیب و غریب پر شده، فعالیت‌های سیاسی محمدتقی مصباح‌یزدی قبل از انقلاب را نشان دهد.

در جايي از این مستند، چند برگ كاغذ با خطوطي عجيب ‌و ‌غريب، شبیه خط میخی نشان داده مي‌شود. یکی از افراد حاضر در این صحنه ماجرای این برگه‌ها را از آيت‌الله مصباح می‌پرسد که او در جواب می‌گوید اين خط اختراعي‌اش پيش از انقلاب برای جلسات سری بوده است. مصباح‌یزدی می‌گوید او مشروح جلساتي را كه با ديگر روحانيون داشته، با اين خط مي‌نوشته است و خودش اين خط را اختراع كرده بود: «چون كاتب جلسه من بودم و هيچ‌كسي جز خودم نمي‌توانست آن را بخواند.»

در این مستند بیش از این به سوابق انقلابی آیت‌الله مصباح‌یزدی اشاره نشده است. اما آیت‌الله حسینعلی منتظری در کتاب خاطرات خود روایتی از فعالیت‌های پیش از انقلاب محمدتقی مصباح‌یزدی دارد که از خطوط عجیب‌وغریب نمایش داده شده در مستند «آن زمستان» رمزگشایی و ابعاد فعالیت انقلابی آیت‌الله را بیان می‌کند.

کتاب «خاطرات» بخشی از خاطرات مرحوم آیت‌الله حسینعلی منتظری مشتمل بر یازده فصل است که در 1600 صفحه تنظیم شده و کلیشه و اصل اکثر اسناد و نامه‌ها در آن آمده است.

آیت‌الله منتظری در خاطرات خود به جلسه ۱۱ نفره متشکل از او و آقایان عبدالرحیم ربانی شیرازی، علی مشکینی، احمد آذری‌قمی، ابراهیم امینی، علی قدوسی، اکبر هاشمی‌رفسنجانی، سیدعلی خامنه‌ای، سیدمحمد خامنه‌ای، محمدتقی مصباح‌یزدی و مهدی حائری تهرانی اشاره می‌کند که یک بخش از برنامه‌های آنان اصلاح حوزه علمیه بوده است، هرچند اهداف انقلابی هم داشتند. منتظری می‌گوید که محمدتقی مصباح‌یزدی منشی جلسات این هیات ۱۱ نفره بوده است.

با این حال این تشکیلات که در مستند «آن زمستان» به عنوان نمونه فعالیت انقلابی آیت‌الله مصباح‌یزدی معرفی شده، به فاصله اندکی توسط مامورین ساواک برچیده و برخی اعضای آن هم دستگیر می‌شوند. اما آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی جزو بازداشت‌شدگان نیست.

انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1397/10/11
هیچکس و هیچ چیز نمی تواند چهره علمی و موثر علامه مصباح یزدی را خدشه دار کند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
درست میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
علامه؟!! به نظرم معنی علامه را نمی دانید یا مصباح را. نمیشناسید
صادقی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
ولی طرفداری بی چون چرا ازاحمدی نژاد آبروی ایشان خشه دارشد
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1397/10/11
آقای خامنه ای از او به مطهری دوران کنونی نام بردند . به نظرم رهبری مصباح را بهتر میشناسند.
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1397/10/11
این هجمه های که برمعظم له می شود نشان از عمق کینه دشمنان وایادی داخلی آنان نسبت به پیروان راستین امام ره وروحانیت مدافع ولایت است ولی ایشان در دوعالم سر فراز خواهند بود
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1397/10/11
این هجمه های که برمعظم له می شود نشان از عمق کینه دشمنان وایادی داخلی آنان نسبت به پیروان راستین امام ره وروحانیت مدافع ولایت است ولی ایشان در دوعالم سر فراز خواهند بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج