موج اتهام‌زنی در جنگ پرسپولیس و سپاهان
۸۱۵۹۹۸
۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۱
۸۹۳۲
جنگ قهرمانی بار دیگر بین قرمز و زردهای ایران اوج گرفته و سپاهانی‌ها خوب می‌دانند پرسپولیس اگر امسال هم جام را بگیرد، با رکورد پنج قهرمانی آنها در ادوار لیگ برتر برابری خواهد کرد.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: بعد از سال‌های طولانی امسال پرسپولیس و سپاهان بار دیگر به‌طور دوشادوش در کورس قهرمانی لیگ برتر قرار گرفته‌اند. سرخپوشان قهرمان دو دوره اخیر لیگ هستند و امسال هم عزم‌شان را برای کسب سومین قهرمانی جزم کرده‌اند.

از سوی دیگر سپاهان هم با پنج عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شود. این تیم در چند سال گذشته دچار افول شده بود و حتی سال گذشته در مقطعی خطر سقوط به دسته پایین‌تر را هم حس می‌کرد. آنها اما امسال با بازگرداندن امیر قلعه‌نویی و جذب چند ستاره، بار دیگر بازگشت به دوران اوج را هدف گرفته‌اند.

از قضا رقابت پرسپولیس و سپاهان در نیم‌فصل اول هم تنگاتنگ دنبال شد و در نهایت سپاهان به لطف تفاضل گل بهتر عنوان قهرمانی نیم‌فصل را به خود اختصاص داد. البته که کورس امسال میهمانان دیگری هم دارد؛ از استقلال و تراکتور که این دومی حسابی هم ریخت‌وپاش کرده تا پدیده مشهد که شگفتی‌ساز نیم‌فصل نخست بود و ممکن است بعد از تعیین تکلیف اقتصادی و واگذاری به یک گروه خودروسازی، در دور برگشت هم بالانشین باقی بماند.

موج اتهام‌زنی در جنگ پرسپولیس و سپاهان

با وجود این رقابت پرسپولیس و سپاهان ریشه‌های تاریخی دارد؛ به‌طوری که نبردهای ۲۰ سال گذشته آنها همیشه با حواشی فراوانی همراه بوه است. از سوی دیگر سپاهانی‌ها خوب می‌دانند پرسپولیس اگر امسال هم جام را بگیرد، با رکورد پنج قهرمانی آنها در ادوار لیگ برتر برابری خواهد کرد.

سرخپوشان پایتخت با ۱۱ قهرمانی سراسری و با فاصله چشمگیر نسبت به رقبا پرافتخارترین تیم تاریخ مسابقات باشگاهی در ایران هستند، اما در لیگ برتر یک جام از سپاهان کم دارند و نزدیک شدن آنها به طلایی‌پوشان، ظاهرا برای مدیران سپاهان حساسیت‌زا شده است.

مجموعه این مسائل باعث شده طی ماه‌های گذشته و مخصوصا بعد از بازی دو تیم در اصفهان، شاهد نبرد تمام‌عیار آنها در فضای رسانه‌ای باشیم. البته که این به خودی خود چیز عجیب یا حتی بدی نیست، اما اتفاق منفی زمانی رخ می‌دهد که کل‌کل و کشمکش بین این دو باشگاه محبوب، رنگ آشکار اتهام‌زنی به خودش می‌گیرد.

عجیب است که مسوولان این دو تیم هر چه دوست دارند به هم می‌گویند و هیچ‌کس هم در فوتبال ایران پیدا نمی‌شود که صحت و سقم ادعاها و اتهام‌زنی‌های بسیار مهم آنها را پیگیری کند.

از اراده پنهانی تا غائله گز و سکه

آتش جنگ بین این دو تیم از چند روز قبل از بازی روز ۱۸ آذر شروع شد، سپس با سنگ‌پرانی به اتوبوس پرسپولیس در اصفهان و پرتاب نارنجک‌های مهیب در ورزشگاه نقش‌جهان و تصمیمات بحث‌برانگیز کادر داوری ادامه یافت و نهایتا با اعلام احکام انضباطی به اوج رسید.

بر این اساس سپاهان از حضور تماشاگرانش در یک بازی خانگی محروم شد و استنلی کی‌روش و کمال کامیابی‌نیا از دو تیم نیز با محرومیت یک جلسه‌ای مواجه شدند.

چند روز بعد که غائله‌ها خوابید، ناگهان حکم یک جلسه محرومیت برانکو ایوانکوویچ به‌خاطر تخلفاتش در بازی با ذوب‌آهن اعلام شد؛ مسابقه‌ای که قبل از بازی با سپاهان برگزار شد، اما حکمش را دیرتر از آن بازی صادر کردند! بعد از آن بود که پرسپولیسی‌ها در حمایت از برانکو به تندی از کمیته انضباطی انتقاد کردند و انفعال فدراسیون در قبال مصاحبه‌های مشابه از سوی مربیانی همچون امیر قلعه‌نویی را زیر سوال بردند.

همین مساله باعث شد باشگاه سپاهان بار دیگر علیه پرسپولیسی‌ها بیانیه صادر کند و در بخشی از آن بنویسد: «متاسفانه عده‌ای یاد گرفته‌اند همیشه طلبکار باشند تا از طریق عدم تمکین به قانون بتوانند با ایجاد فشارهای روانی کاذب به اهدافی که می‌خواهند دست پیدا کنند. در کمال تعجب باوجود رای بسیار سنگین برای باشگاه سپاهان، شاهد رایی متفاوت برای پرسپولیس هستیم که یادآور اتفاقات بازی این تیم مقابل سایپاست.»

به زبان ساده سپاهانی‌ها پرسپولیس را به برخورداری از حمایت‌های سازمانی متهم می‌کنند. مثال‌شان هم بازی این فصل سرخپوشان با سایپا است که در پایان آن درگیری‌هایی در تونل ورزشگاه تختی به وجود آمد، اما حکم انضباطی آن فقط به چند توبیخ و جریمه مالی محدود شد.

باشگاه سپاهان البته بعد از محرومیت یک جلسه‌ای‌اش، با صراحت بسیار بیشتری پرسپولیس را متهم کرده بود: «همه‌ ابهامات موجود باز هم فرضیه همیشگی تلاش برای قهرمان کردن یک تیم با ضربه زدن به رقیبش را تقویت می‌کند؛ درست مثل فصل ۸۶ با اندکی تفاوت در ظاهر سناریو.»

اشاره سپاهانی‌ها به لیگ هفتم است؛ سالی که آنها به خاطر پرتاب ترقه و کور شدن چشم یک سرباز وظیفه، مدت‌ها از برگزاری مسابقات خانگی محروم شدند و ۳ امتیازشان را هم با حکم کمیته انضباطی از دست دادند تا پرسپولیس با وجود کسر ۶ امتیاز از سوی فیفا قهرمان ایران شود.

البته سرخپوشان هم بیکار نماندند و در واکنش به این بیانیه، روی سایت رسمی باشگاه نوشتند: «اگر سپاهانی‌ها می‌خواهند ما را به تاریخ ارجاع دهند، ما هم مجبوریم گریزی به تاریخ بزنیم. آن زمان اخبار زیادی مبنی بر برخی هدایا به برخی اشخاص و مسائل دیگر بیرون می‌آید که گفتن آن خوب نیست.» از این سو اشاره پرسپولیس هم به شایعاتی است که در مورد قهرمانی سپاهان در لیگ دوم حرفه‌ای مطرح می‌شد؛

از جمله این ادعا که در اصفهان به برخی داوران گز سکه هدیه داده شده بود. این شایعه و اظهارنظری منتسب به محمد دادکان در این مورد، اخیرا به بهانه بازی رودرروی دو تیم با تیراژ وسیع در فضای مجازی بازنشر شد.

پرافتخارها تهمت می‌زنند

چنان‌که می‌بینید جای خالی یک قوه نظارتی مقتدر و قدرتمند در فوتبال ایران به شدت احساس می‌شود؛ قدرتی که مو را از ماست بیرون بکشد و با پیگیری دقیق این ادعاها، صحت و سقم آنها را به مردم یادآوری کند. در غیاب چنین نهاد و چنین نظارت مطلوبی است که هر تیمی می‌تواند به راحتی برای فضاسازی به سود خودش، اتهامات بسیار جدی به دیگران بزند.

قطعا اگر هر کدام از این اظهارنظرها در یک کشور حرفه‌ای و ساختار قانون‌مند انجام می‌شد، فرد اتهام‌زننده ناچار می‌شد اسناد و مستدلاتش را مطرح کند، اما در ایران فقط حرف بی‌مالیات می‌زنند و افکار عمومی را مسموم می‌کنند. جالب است؛ تیم‌هایی همدیگر را به برخورداری از حمایت‌های ویژه متهم می‌کنند که در تاریخ لیگ برتر از همه پرعنوان‌تر هستند. اگر قهرمانی‌ها اینطور توزیع می‌شود، شما چطور این همه جام گرفتید؟

قلعه‌نویی هم محروم شد

پس از شکایت کمیته داوران از امیر قلعه‌نویی مبنی بر اعلام مطالبی در مصاحبه‌های خود علیه داوران، کمیته انضباطی سرمربی سپاهان را به یک جلسه محرومیت از همراهی تیم خود و پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد. به این ترتیب قلعه‌نویی هفته شانزدهم لیگ برتر نمی‌تواند در دیدار تیمش با صنعت نفت آبادان روی نیمکت زرد‌پوشان اصفهانی بنشیند. پیش از این محرومیت برانکو به دلایل مشابه، باعث اعتراض باشگاه پرسپولیس به عدم رعایت عدالت از سوی کمیته انضباطی شده بود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:28 - 1397/10/14
بابا ول کنید این دعواها رو.اینا کار تیمای دیگه س که شمارو از میدون خارج کنن.فوتبالتونو بازی کنید.مگه خاله زنکید.
Iran, Islamic Republic of
18:28 - 1397/10/14
استقلال و تراکتور ، که این دومی حسابی هم ریخت و پاش کرده ...
معلومه متن با کینه و باغرض نوشته شده . این دومی یعنی چی خب اسمشو درست بنویس
Iran, Islamic Republic of
19:14 - 1397/10/14
بابا تاج ساکت داور سپاهان امسال قهرمان لیگ میشوند مبارک باشه
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1397/10/14
تازه آب های آلوده
غش کردن قهرمانی بنفع سپاهان ک همین باعث ازدست رفتن قهرمانی پرسپولیس شد
پنالتی اشتباه مسعود مرادی برای سپاهان ک درمرحله نیمه نهایی حذفی بود
بازم اشتباهات فینال جام حذفی در اصفهان به نفع سپاهان
و....
این قلعه نوعیه مافیا همیشه ازداوری سود میبره بازیکنای حریفو ازطریق مدیربرنامه شون اغفال میکنه بعدم ادعای پاکی داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
تیم کثیف مافیای اصفهان + گروهبان قندلی مافیایی= قهرمانی به رنگ زرد چرک
تا وقتی تاج و ساکت و گروهبان قندلی هستند مافیا پابرجاست
کثافتکاری امیر مافیایی در قهرمانیهای نجس کیسه بی هویت و بی وطن و بی شرف هم کاملا مشهود و ملموسه. ارجاع به صحبتهای مدیر عامل وقت کیسه واعظ آشتیانی
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1397/10/14
چه خر کیف شدن سپاهانیا ازصدقه سر پرسپولیس کبیر چند روز اومدن. تو چشم. حالشو ببرید ازاین ترحم ها به زمین خورده ها زیاد کردیم شله زردم یکیش.
Iran, Islamic Republic of
01:04 - 1397/10/15
یکی نی بگه پست فطرتها از زمانی که فدراسیون دست اصفهانیها افتاد کدوم تیم از قلع و قم فدراسیون در امان موند اون از بازی کذایی که اب مسموم دادید به بازیکنان پرسپولیس و اینم از بازی اخرتون که با لگد بازیکن پرسپوایس رو زدید اصفهانیهای رذل و اماده خور
Iran, Islamic Republic of
01:27 - 1397/10/15
شله زردها جیغ نمیکشند به ارباب شون پرسپولیس تعظیم میکنند.
Iran, Islamic Republic of
02:01 - 1397/10/15
زردک ها فقط یاد دارن پول صنایع فولاد کشور ما رو به سکه طلا تبدیل و همراه با گز به مسئولین رشوه بدن و اینجوری قهرمانی بخرن. وگرنه الان با تراکتور بی افتخار هیچ فرقی نداشتن. انشاالله که زودتر منحل بشین.
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1397/10/15
همیشه در تمام ادوار لیگ تمام ارگانهاحامی دو تیم حکومتی سرخابی بودن حالا این وسط یکی دوباری هم از عوامل سپاهان تونستن نفوذ کنن و حتی به نفع سپاهان در مقطعی حرکتی انجام بدن ولی با این حال نفوذ و لابی همبسه به نفع دو تیم حکومتی مرکز بوده و هست
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1397/10/15
چرکپولیش حکومتی و مافیایی بیت المال خور ایران
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1397/10/15
بعضی از عنوانهای چرکپولیس بسیار کثیف و با لابی و عوامل پشت پرده بدست اومد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج