آیا نسل جوان بی‌ادب شده؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۸۲۶۱۷۷
۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
۷۲۰۱
جوان‌های امروز همه آدابی که در جامعه ایران حاکم است بلدند، اما به نظرشان عیب و ایراد‌هایی دارد یا اصلاً لزومی نمی‌بینند براساس آن زندگی کنند. محمد می‌گوید: «اگر قدیمی‌ها چیز‌هایی را رعایت می‌کردند، دلیلی ندارد ما هم مثل آن‌ها باشیم. الان زمانه عوض شده. مگر آن موقع اینترنت داشتند؟ نداشتند. خب ما داریم. رفتارمان عوض شده و شبیه‌شان نیست. چون شبیه‌شان نیستیم دلیل نمی‌شود که بد باشیم.»

روزنامه ایران: وارد واگن مترو که می‌شود نگاه دو سه نفر به سمتش برمی‌گردد. شلوار ورزشی و گرمکن طوسی پوشیده با خط‌های نارنجی. ساک ورزشی‌اش را هم انداخته روی دوشش. آنقدر حواسش به گوشی موبایلش است که اصلاً متوجه نگاه ها نمی‌شود. تکیه می‌دهد به در بسته. یکی دو دقیقه نگذشته که شروع می‌کند به حرف زدن با موبایلش. بلند بلند. قهقهه می‌زند و وسط حرف زدن به کسی که پشت خط است تکه‌های عجیب و غریب می‌پراند.

مرد میانسالی که با همسرش روی صندلی نشسته نگاه چپ چپش را از پسر می‌گیرد و به همسرش می‌گوید: «جوون نیستن که. هیولان. زمان ما کی این طوری بود؟ یه ذره ادب نداره جلوی این همه بزرگ‌تر.» ادب، آداب اجتماعی، نزاکت و... اینها چیزهایی است که خیلی‌ها جوان‌ها را به نداشتن‌شان متهم می‌کنند. به اینکه احترام نمی‌گذارند و حواسشان به خیلی چیزها نیست. اما جوان‌ها می‌گویند که هم سن و سال‌های آنها در هر دوره و زمانه‌ای متهم هستند. این یک قانون نانوشته است!

آیا نسل جوان بی‌ادب شده؟

جزو کدام گروهید؟

شلوارهای گرمکن و فاق کوتاه، پیراهن‌های جذب و کوتاه، مانتوهای جلوباز و کلاه به جای روسری و شال، فحش دادن بی‌پروا و بلند بلند در خیابان و فضای مجازی، بی‌خیال میهمانی‌های خانوادگی شدن و... همه اینها بهانه‌هایی است که باعث می‌شوند بزرگ‌ترها بگویند جوان‌ها آداب اجتماعی را بلد نیستند یا اگر بلدند، برایشان مهم نیست و رعایتش نمی‌کنند. حتی دهه شصتی‌ها با اینکه هنوز خودشان هم جوانند دهه هفتادی را به این چیزها متهم می‌کنند و دهه هفتادی از درک نشدن و فهمیده نشدن گله می‌کنند.

محمد شلوارش پایین تر از حد معمول است. از آن شلوارهایی که احساس می‌کنی همین الان و هر آن از پای صاحبش پایین می‌افتد. یک سویی شرت گل و گشاد هم پوشیده و کلاه لبه‌داری هم روی سرش دارد. می‌بینم که مغازه‌داری که جلوی در مغازه خرازی‌اش و روی پله ایستاده نگاهش می‌کند و چشمش دنبالش می‌دود. محمد از همان‌‎هایی است می‌گوید درک نمی‌شود. نه خودش و نه هم سن و سال‌هایش که دوست ندارند شبیه بزرگترها باشند.

می‌گویم تا به حال شده کسی به لباست یا طرز حرف زدن و رفتارت ایراد بگیرد؟ می‌گوید: «زیاد! در خانه که هفته‌ای چندبار جر و بحث داریم. پدرم می‌گوید آبرویش را می‌برم و مادرم هم می‌گوید این شکلی می‌روی بیرون و اینطوری حرف می‌زنی در و همسایه چه می‌گویند؟!»

همان چیزی که پدر و مادرها از آن می‌ترسند؛ اینکه جوان‌شان از نگاه بقیه مردم آدم عجیب و غریب یا آدمی که به فرهنگ و آداب اجتماعی ایرانی اهمیت نمی‌دهد بیاید.

جوان‌های امروز همه آدابی که در جامعه ایران حاکم است بلدند اما به نظرشان عیب و ایرادهایی دارد یا اصلاً لزومی نمی‌بینند براساس آن زندگی کنند. محمد می‌گوید: «اگر قدیمی‌ها چیزهایی را رعایت می‌کردند، دلیلی ندارد ما هم مثل آنها باشیم. الان زمانه عوض شده. مگر آن موقع اینترنت داشتند؟ نداشتند. خب ما داریم. رفتارمان عوض شده و شبیه‌شان نیست. چون شبیه‌شان نیستیم دلیل نمی‌شود که بد باشیم.»

دکتر محمد مهدی لبیبی جامعه‌شناس تقریباً با او هم نظر است. او می‌گوید: «فرهنگ در عین ثبات متغیر است. در هر دوره نسلی 4 گروه به وجود می‌آیند. گروه اول همنوایان هستند که همان سنت‌های قبلی و هنجارهای جامعه را قبول دارند و رعایت می‌کنند و تغییری در آنها نمی‌بینید. مثل پدر و مادرشان هستند و بچه‌هایشان را هم همان طور تربیت می‌کنند. گروه دوم نوآوران هستند یعنی افرادی که اهداف را قبول دارند ولی شیوه‌های اجرا را قبول ندارند و سلایق جدید دارند.

معمولاً پدر و مادرها به همین دلیل اختلاف نظر با بچه‌هایشان پیدا می‌کنند. گروه سوم فرمالیست‌ها هستند که ارزش‌ها را از دست می‌دهند و می‌گویند پدر و مادرم یا گذشتگان اشتباه می‌کردند اما من به خاطر دلخوشی آنها پایبندی ظاهری نشان می‌دهم. گروه چهارم طغیانگرها هستند که کنده می‌شوند از فضای قبلی و پایبندی به ارزش ها و روش‌ها را قبول ندارند. به نظر من بیشتر جوان‌های جامعه ما امروز جزو گروه دوم هستند.»

به گفته او ما فرهنگ را عوض می‌کنیم و فرهنگ دوباره ما را که در جامعه هستیم تحت تاثیر قرار می‌دهد اما الان سرعت تغییرات زیاد شده و این تغییرات را در فواصل 5 ساله می‌بینیم برای همین کاملاً احساس می‌کنیم پوشش افراد، رفتارشان، برخوردشان، اعتمادشان، نوع بیان و تعامل‌شان با دیگران تغییر کرده است.

هم اعتراض هم اقتضای جوانی

تنها نشسته روی یکی از صندلی‌های پارک. هوا کم کم تاریک می‌شود و پارک در سرمای دی ماه زیاد شلوغ نیست. سیگار می‌کشد و حسابی در فکر است. کنارش که می‌نشینم بی‌تفاوت نگاه می‌کند و خودش را می‌کشد آن طرف‌تر. اسمش میناست و 25 ساله است. دانشگاهش تازه تمام شده. فیزیک خوانده و هنوز نتوانسته کاری پیدا کند. فکر و خیالش هم بابت همین چیزهاست.
وقتی می‌پرسم کسی از سیگار کشیدنت ایراد نمی‌گیرد، سرش را تکان می‌دهد و می‌گوید: «پوووف... هر روز. در خانه که جرأت ندارم بکشم اما مادرم از بوی لباس‌هایم فهمیده با اینکه کلی عطر و اسپری روی خودم خالی می‌کنم. اما تا به حال یک بار به رویم آورده و گفته مریض می‌شوم. چون در خانه سیگار نمی‌کشم هر وقت بیرونم این کار را می‌کنم. محال است هربار کسی نگاهم نکند یا چیزی نگوید.»

چرا سیگار می‌کشی؟ حیف جوانی‌ات نیست؟ زمان ما دخترها جرأت نداشتند در خیابان سیگار بکشند، حیا ندارند اینها و... جملاتی است که مینا بین سر تکان دادن‌ها و چپ چپ نگاه کردن‌ها شنیده و کم کم برایش عادی شده است. هرچند گاهی حسابی عصبانی‌اش می‌کنند: «یک بار با دوستم همین جا نشسته بودیم و سیگار می‌کشیدیم. خانمی آمد و با عصبانیت توی صورت‌مان داد زد و هرچه از دهانش درآمد گفت. می گفت خجالت نمی‌کشید، شعور ندارید، حیا نمی‌کنید، دختر جلوی همه نباید سیگار بکشد و چندتا هم بد و بیراه گفت. اولش هیچی نگفتم بعد دیدم نمی‌شود. داشتم از عصبانیت می‌ترکیدم. منم بلند داد زدم به تو چه؟ مگر کسی نظرت رو پرسید؟»

به نظر مینا سیگار کشیدن دختران از آن چیزهایی است که جامعه ایرانی هنوز نپذیرفته است. می‌گویم با این رفتارها و برخوردها فکر کرده‌ای شاید بهتر باشد که سیگار نکشی؟ می‌گوید: «اصلاً. نمی‌شود که همیشه ما کوتاه بیاییم بالاخره جامعه هم باید تغییر کند. اینکه فکر کنند فقط پسرها حق سیگار کشیدن یا خیلی کارهای دیگر را دارند و دخترها ندارند باید یک جایی درست شود. هرچه می‌خواهند بگویند.»

به نظر بعضی‌ها مینا و رفتارش اقتضای جوانی است اما بعضی‌ها هم می‌گویند کسانی مثل او می‌خواهند با این رفتارها اعتراض‌شان را نشان بدهند و با بعضی چیزها در جامعه مبارزه کنند. مخصوصاً به نظر آنهایی که به نظرشان جوان‌های امروز به همه چیز معترضند و زیر بار هیچ چیز نمی‌روند. دکتر لبیبی می‌گوید: «این رفتارها ترکیبی از همه اینهاست. ممکن است برای بعضی‌هایشان نوعی تقابل باشد. اینکه بخواهند خودشان را نشان بدهند و بگویند ما با دیگران متفاوتیم و این تمایز را به این شکل نشان بدهند. اینکه استقلال فردی خودش را نشان بدهند یا بگوید هرچه در گذشته وجود داشته درست نیست.»

آیا نسل جوان بی‌ادب شده؟

ما بی‌نزاکت نیستیم

فقط لباس پوشیدن و حرف زدن و سیگار کشیدن نیست. خانواده‌هایی که عادت دارند به دور هم جمع شدن و میهمانی خانوادگی یا سفرهای دسته‌جمعی از اینکه جوان‌هایشان همراهی‌‌شان نمی‌کنند شاکی هستند. این هم یکی دیگر از آدابی است که در جامعه ایرانی جا افتاده و به نظر بزرگ‌ترها جوان‌های این دوره و زمانه به آن احترام نمی‌گذارند. هم محمد و هم مینا این حرف را شنیده‌اند.

محمد می‌گوید: «من اصلاً حوصله این چیزها را ندارم. ترجیح می‌دهم با دوستانم وقت بگذرانم. وسط آدم‌هایی که حرفم را نمی‌فهمند و تکه می‌اندازند و سؤال‌های بیخود می‌پرسند بشینم که چه بشود؟ سفر خانوادگی هم اعصابم را می‌ریزد به هم. هربار کلی سرش دعوا و مرافعه داریم اما یکی دو بار بیشتر زیر بارش نرفته‌ام و هربار هم دعوا شده یا دلخوری پیش آمده خودشان پشیمان شده‌اند که چرا اصرار کرده‌اند. دوست ندارم ناراحت‌شان کنم اما خب با هم فرق داریم و خیلی چیزها که برایشان مهم یا جذاب است برای من نیست.»

مینا هربار که قرار است مادرش میهمانی بدهد در می‌رود و به قول خودش به خانه دوستش پناهنده می‌شود. میهمانی هم کمتر می‌رود هرچند عیدها دیگر نمی‌تواند فرار کند و حداقل سه،چهار جا باید برود یا موقع بازدید پس دادن خانه بماند: «متنفرم از عید و دید و بازدیدش. از فامیل‌بازی. پدرم می‌گوید شماها از آدمیزاد به دورید اما من می‌گویم فقط حوصله ندارم. همین. حرف‌هایشان برایم جالب نیست یا از دست رفتارهایشان حرص می‌خورم.»

همین حرف‌ها و رفتارهاست که باعث می‌شود پدر و مادرها، فامیل یا دوست و همسایه و غریبه که سن و سالی ازشان گذشته بگویند جوان‌ها به آداب اجتماعی بی‌توجهند یا بی‌احترامی می‌کنند. می‌گویند جوان‌های این دوره و زمانه بی‌نزاکتند!

اما به قول دکتر لبیبی اینکه بگوییم نسل جوان مثل قبلی‌ها نیستند، ارزش‌ها را از دست دادند و احترام نمی‌گذارند نگاهی منفی به تغییرات این زمانه است:«این تغییر همیشه بوده اما در گذشته کند بوده و الان سرعتش زیاد شده برای همین برای نسل قبلی تطبیق دادنش مشکل می‌شود. احساس نگرانی می‌کنند اما این تغییر را نباید منفی ببینیم چون شرایط الان با شرایط گذشته فرق کرده. باید گفت دورانی که شما زندگی می‌کردید این دوره نبود. شاید شما هم الان جوان بودید همین شکلی زندگی می‌کردید برای همین مقایسه‌اش با گذشته و گفتن اینکه ما قبلاً این طور بودیم حتماً باید بعدی‌ها هم همین طور باشند منطقی نیست. جلوی تغییر را نمی‌شود بگیریم. از این تغییرات ناراحت نشویم. مسأله خاصی در جامعه پیش نمی‌آید. در واقع این تغییرات باعث پیشرفت می‌شود به شرطی که نگاه‌مان مثبت باشد.»

انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:2
India
12:04 - 1397/11/11
من متولد 79 هستم خودم و واقعا میبینم چقدر نسل جدید تحت تاثیر جو بد شده و بی ادب
پاسخ ها
نگین
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
منم هم متولد ۷۹ هستنم و سال اخر دبیرستانم
ولی احساس می کنم بی ادبی الان مشکل بچه های نسل ما نیست مشکل عصبانیت بیش از حده و این بی ادبی از همین نشأت میگیره
هر معلمی که وارد شه بچه ها بهش بی اعتمادن و ازش عصبانین ش نسبت به خانواده ها عصبانین نسبت به مدرسه نسبت به جامعه نسبت به کنکور نسبت به پسر ها نسبت به. خودمون
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
تو خودتو جز نسل جدید حساب نمیکنی
setareh
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
با نگین موافقم .
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
واقعا حرف نگین درسته
Iran (Islamic Republic of)
12:12 - 1397/11/11
صدوچهل درصد
Pakistan
13:25 - 1397/11/11
من ۱۷سالمه.
و کاملا موافق اینم که نسل جدید، حیا رو خورده و آبرو رو قی کرده!
تا بهشون حرف میزنی، میگن ما درک نمی‌شیم!
یه چیزی یاد گرفتن به خدا.
خونواده ها هم زود کوتاه میان.
زود جلو خواسته های بچه هاشون وا میدن.
پدر باید اقتدار داشته باشه، نه اینکه هر چی بچش بیجا گفت ککشم نگزه.
تو این مورد، ۶۰درصد خونواده ها مقصرن و ۴۰درصد بچه‌ها.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
مطمئنی ۱۷ سالته مثل پیرمردای ۹۰ ساله کامنت گزاشتی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
نسل جوان هیچ هم بی ادب نیست ... ما ها تو سن حساسیم خودم ۱۴ سالمه و میرم هشتم
ولی باید بدونید اونی که خیانت دیده ... طرد شده ... چه خاکی سرش بریزه ؟ هاان ؟
نسل جوان بی ادب نیست .. درد کشیده ... رنج داشته ... همه باعثش هم شما هایید
احسان
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
17،40
من دقیقا شرایط تو رو دارم و به نظرم حرفت منطقیه
Iran (Islamic Republic of)
14:49 - 1397/11/11
فقط و فقط فضای مجازی ملت رو بی ادب کردی
فضای مجازی نگو ، بگو فضای بی بند و باری
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
اینجوری هم نیس از خودت حرف نزن
Iran (Islamic Republic of)
15:03 - 1397/11/11
بی ادبی یکطرف بی حیایی و دریدگی اکثر جوانها قابل مشاهده اس و جای تأسف داره
Iran (Islamic Republic of)
15:21 - 1397/11/11
سلام، من بعنوان یک میانسال عقیده خودمه میگم ،بسیاری ازجوانهای امروز ادب ونزاکت روازیادبردن بابزرگتربدحرف میزنند ،تواتوبوس یامترواگرادم مسنی سرپاباشه حاضرنیستن جاشونه بدن به طرف که بشینه،تواماکن عمومی لوس بازی واداهای عجیب غریب وکلمات رکیک بکارمیبرن واینه حق خودشون میدونن که هرطوردلشون میخوادرفتارکنن ،بنظرمن این رفتارها ناشی ازتربیت اشتباه والدین وآموزش نادرست ازطرف معلمین ومسئولین روابط اجتماعیه.
Iran (Islamic Republic of)
17:24 - 1397/11/11
نسل جوان بی ادب نشده
فقط با یه سری از حقایق راحتر کنار اومده و این یه چیز طبیعیه
پاسخ ها
Mohammad
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
دقیقا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
شلواری که کشیده بشه زمین حقیقته؟؟ یا یه سری کلمات زشت و رکیک؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
باهاتون موافقم
Iran (Islamic Republic of)
22:04 - 1397/11/11
تعریف ادب و نزاکت و احترام برای نسل جدید متفاوت هست. بزرگترها از دید اونها تفاوتی با دوستان هم سن ندارند. معلم در جایگاه همسان قرار داره از دید اونها. به قول خودشون میخوان خیلی راحت باشند و به قول اونها ما دهه های قبل خیلی چیزها رو سخت می گیریم. خلاصه مصداق بارز بابا دنیا دو روز هست و باقی ماجرا!
Iran (Islamic Republic of)
22:12 - 1397/11/11
سلام لطفا مطالب جدید بارگذاری کنید ؛ مطالب روزنامه ها رو کپی پست نکنید با چند روز تاخیر و به اسم کسی دیگه ای میفرستین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
غلط کردی
صبا
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
اتفاقا مطالب برترین ها کپی نیست. مطالب جاهای دیگه ممکنه از این جا کپی بشه. من سرچم زیاده. اینو با اطمینان میگم.
Iran (Islamic Republic of)
17:16 - 1397/11/12
جوانها از شرایط سخت زندگی بیکاری و عدم دسترسی به خواسته هایی که حق یک انسان برای زندگیست ناراحتن و خشم خودشونو اینجوری نشون میدن و البته شبکه های اجتماعی هم بی‌تاثیر نیستن
پاسخ ها
من
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
هیچ چیز بی ادبی و بی حیایی رو توجیه نمیکنه
Iran (Islamic Republic of)
00:54 - 1397/11/13
خدا به داد آیندگان برسه .
من 41 سالمه ،مادر شوهرم خیلی جاها ،بارها ،واقعا اعصابم رو خرد می کنه ،بیش از حد طرف دخترهاشه ،اما خدایی موقعی که بچه هام نوزاد بودن خیلی بهم کمک کرد ،منم به یاد اون خوبیها الان که سن اش بالاست می گذرم و چیزی نمی گم ،حالا نسل آینده نه مادر شوهره بلده عروس داری کنه نه دختره حاضره به خاطر سن و سال مادرشوهر هم که شده کوتاه بیاد .
Iran (Islamic Republic of)
17:53 - 1397/11/23
چون نسل حاصل تربیت نسل قبلی هستیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
ادیب_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کالازم_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تنورستان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کالازم_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو