طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان جدی شد
۸۲۷۳۹۸
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۷
۳۶۰۶
طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان پس از عدم بررسی طرح «تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی» مجددا برای بررسی در مجلس تهیه و تدوین شد.

خبرگزاری فارس: جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجددا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان را تهیه و تدوین کردند.

پیش‌تر قرار بود طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی (شامل ۴ طرح طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان، طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی، طرح تشدید مجازات قضات مفسد و طرح اصلاح نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی) متشکل از 51 ماده در دستور کار خانه ملت قرار گیرد که به دلیل عدم بررسی این طرح در پارلمان پس از گذشت چندین ماه، طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان مجددا برای طرح در صحن مجلس تهیه و تدوین شد.

در همین زمینه، محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و شاندیز و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به فارس با اعلام تدوین طرح مذکور، گفت که قرار است دوفوریت این طرح در نشست فردای مجلس مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

متن کامل این طرح به شرح ذیل است:

طرح قانونی «دوفوریتی» اعاده اموال نامشروع و اجرای اصل 49 قانون اساسی

مقدمه :

مطابق اصل 49 قانون اساسی « دولت موظف است ثروتهای ناشی از غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوء استفاده از موقوفات، سوء استفاده از مقاطعه کاری ها و معاملات دولتی، فروش زمین های موات و مباحات اصلی، دائر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت المال بدهد. این حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود.»

هر چند مجلس شورای اسلامی در تاریخ 25/6/1363 قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی را در 14 ماده به تصویب رسانده است لیکن فضای حاکم بر آن زمان بگونه ای بوده است که اجرای اصل 49 را بیشتر به مسئولان و کارگزاران قبل از پیروزی انقلاب معطوف کرده اند و هم در مقام قانونگذاری و هم در مقام عمل از ظرفیت اصل 49 قانون اساسی برای پیشگیری از فساد و شکاف طبقاتی و ویژه خواری و سوء استفاده از مقام و موقعیت شغلی استفاده نشده است.

اجرای صحیح اصل 49 قانون اساسی نسبت به کلیه مسئولان حکومتی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سمت داشته اند می تواند ضمن افزایش اعتماد و امید مردم به مسئولان حکومت و اثبات اینکه اکثریت مدیران و مسئولان حکومت در قوای سه گانه و سایر دستگاه های حکومتی از سلامت لازم برخوردارند زمینه برخورد با عده ای از سوء استفاده کنندگان از بیت المال و غارت کنندگان اموال ملت را نیز فراهم می سازد و این حقیقت را برای ملت ایران ثابت می کند که مجلس شورای اسلامی اجرای اصل 49 قانون اساسی و اعاده اموال نامشروع را صرفا برای کارگزاران حکومت شاه تجویز نکرده است بلکه این اصل مترقی برای مقامات و مدیران پس از پیروزی انقلاب اسلامی اسلامی نیز کاربرد خود را دارد. بر این مبنا با توجه به تأکیدات دین مبین اسلام و کلمات امیرالمؤمنین علی علیه السلام که فرمودند:« ان الله تعالی فرض علی ائمة الحق أن یقدروا انفسهم بضعفة الناس کیلا یتبیغ بالفقیر فقره

خداوند بر پیشوایان جامعه اسلامی واجب کرده است که خود را با ضعفای مردم بسنجند تا فقرا به دلیل فقرشان طغیان نکنند.» ونیز تأکیدات حضرت امام خمینی رحمه ا.. علیه مبنی بر ضرورت پاکدستی مسئولان و مدیران جمهوری اسلامی، و تأکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت اصلاح گری در مبارزه با فساد و تبعیض و فقر، پس از جلسات متعدد با کارشناسان حقوقی طرحی آماده شده است که بر اساس آن قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی به کلیه مقامات، مسئولان و مدیران در قوای سه گانه و همه منصوبان مقام معظم رهبری تسری یابد و قوه قضائیه همانگونه که موظف بوده است اموال نامشروعی که مسئولان و کارگزاران زمان شاه تحصیل کرده اند به صاحب حق یا بیت المال برگرداند اکنون موظف باشد که بر اساس اصل 49 قانون اساسی و قانون نحوه اجرای آن اصل اموال نامشروعی که احیانا مسئولان و کارگزاران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحصیل کرده اند را نیز به صاحب حق یا بیت المال برگرداند. علیهذا طرح اعاده اموال نامشروع و اجرای اصل 49 قانون اساسی با قید دو فوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی می گردد.

ماده 1- احکام مقرر در مواد 5 تا 14 قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی شامل رؤسای قوای سه گانه، معاونان و مشاوران آنها، وزراء، معاونان و مشاوران آنها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استانداران و معاونان آنها، شهرداران و معاونان آنها، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان، رئیس و معاونان دفتر مقام رهبری و مشاورین ایشان و کلیه منصوبان مقام رهبری و کلیه فرماندهان نیروهای مسلح درجه سرتیپ 2 و بالاتر و سایر مسئولان موضوع قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران مصوب 9/8/1394 از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی می شود.

تبصره 1- دادستان و مقام صالح قضایی ذیربط می توانند حکم مقرر در این ماده را نسبت به ذی حسابان دستگاه های اجرایی، کارکنان سازمان امور مالیاتی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،‌ سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور گمرک، شهرداریها، کارکنان مناطق آزاد و مناطق ویژه تجاری، بانک ها و بیمه های دولتی و سازمان اوقاف و امور خیریه اعمال نمایند.

تبصره 2- همسر و فرزندان و کلیه کسانی که از طریق ارتباط با مقامات و مسئولان موضوع این ماده و تبصره 1 آن منفعت مالی کسب کرده اند مشمول این قانون هستند.

ماده 2- حکم ماده 1 و تبصره های آن نسبت به کلیه رؤسا و مدیران مؤسسات و شرکت هایی که بخشی از سرمایه آنها متعلق به دستگاه های موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه باشد یا به نحوی از انحاء از اعتبارات دستگاه های مذکور یا بودجه عمومی استفاده کنند و رؤسا و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی نیز جاری است.

ماده 3- اموال نامشروع، اموالی است که از طریق رفتار مجرمانه یا غیرقانونی یا سوء استفاده از مقام و موقعیت شغلی یا اطلاعات ناشی از جایگاه و اعمال نفوذ بر خلاف حق تحصیل شده باشد.

ماده 4- سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کل کشور، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ادارات و دفاتر آنها در سراسر کشور مکلفند اطلاعات خود در خصوص ثروت های نامشروع افراد مشمول این قانون را به قوه قضائیه یا مرکز یا مرجعی که قوه قضائیه برای اجرای این قانون معین می کند اعلام نمایند.

همچنین کلیه رؤسا، مدیران و کارکنان دستگاه های مندرج در ماده 1 این قانون موظفند اطلاعات خود در خصوص ثروت های نامشروع افراد مشمول این قانون را به یکی از دفاتر و ادارات مراجع چهارگانه مندرج در این ماده و یا به رئیس کل دادگستری استان و یا به مرکز یا مرجعی که قوه قضائیه در هر استان برای اجرای این قانون تعیین می کند اعلام نمایند. استنکاف از اجرای این ماده مستوجب حبس تعزیری درجه 6 یا انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی به مدت 6 ماه تا 2 سال و منع اشتغال در بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری خواهد بود.

ماده5 – قوه قضائیه یا مرجعی که برای اجرای این قانون تعیین می شود موظف است حداکثر هر سه ماه یکبار گزارش مشروح اجرای این قانون را از طریق رسانه ملی به اطلاع عموم مردم برساند.

ماده6 – از تاریخ تصویب این قانون تحصیل هرگونه منفعت و امتیاز مادی ناشی از اعمال نفوذ بر خلاف حق یا سوء استفاده از مقام و موقعیت شغلی توسط کارکنان کلیه دستگاه های مندرج در ماده 1 این قانون و یا سوء استفاده از اطلاعاتی که با توجه به سمت یا هرگونه رابطه با مقامات، رؤسا، مدیران و کارکنان دستگاه های مندرج در ماده 1 این قانون در دسترس افراد قرار می گیرد ویژه خواری(رانت) محسوب می شود و در صورتی که از هر یک از طرق مذکور در این ماده مالی تحصیل شود، تحصیل کننده مال و ارائه دهنده اطلاعات علاوه بر ضبط اموال تحصیل شده به حبس درجه 5 یا جزای نقدی معادل دو برابر اموال یا وجوه تحصیل شده یا به هر دو مجازات محکوم می شوند.

انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:56 - 1397/11/13
مرغ داخل صف برای ۱۰۰۰ تومان ارزان تر کرامت مردم ایران را خدشه دار کردید .
مسولین دزدی می کنند . آزاد هستند .
هیچ سیاست درست خارجی نداریم .
متاسفانه فروش نفت از ۳ میلیون بشکه به ۵۰۰ بشکه رسیده .
که خرج وزیر نفت و معاونان را. بزور می دهید .
مملکت داری به این گندی نوبر است .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
سی سال تو اداره کار کردیم مدیران سطح پایینو فیششون قایمکی پلمب تحویل ریس دفترش میدادن ، با مدیر حقوق مزیا میگفتم مدیر چقدر میگیرن ، میگفت نمیشه خواهشا من از نون خوردن نداز ، حالا تو حساب کن اون بالا ها چه خیره ! وای وای وای
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1397/11/13
۲۰ساله که قراره تصویب. بشه.اما دریغ از صداقت برخی مسولین غارتگر
پاسخ ها
A 21
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
یکی باید مراقب خود مجلسی ها باشه
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1397/11/13
خبر جنجالی نزنید اول سوال کنید رفیق دوست حاضره ماشینشو پس بده یا حق خودش میدونه و آرپی جی میکشه هرکی بگه ! بدجور طفلی جدی و قاطع هست تنها خاصیتش سیم خاردار خریده زمان جنگ و گذاشته زیر پیرهنش اورده......!!!! خخخ برید خودتون را مسخره کنید. مردم شعورشان بالا و چون نام دین بین مسئولان ومردم قرار گرفته حیا راپیشه و فعلا سکوت کرده اند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
به همان سرعت که سلطان سکه و.... سلطان... رااعدام کردید لطفا"در این مورد هم سریع عمل کنید تا باورتان کنیم
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1397/11/13
این قانون خیلی مسخره هست، مدرک قراره کی پیدا کنه؟ کی بررسی کنه؟ املاک نجومی چی شد؟ افشا کنندش کی از زندان آزاد میشه؟
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1397/11/13
اگه راست باشه پیشنهاد میکنم اول شهرداران و روسای بانکها و روسلی ثبت اسناد و املاک چهل سال گذشته را مورد بررسی قرار بدید مطمن باشید به جاهای خوبی خواهید رسید
پاسخ ها
ممد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
شما زیاد جدی نگیر. الان نزدیک 22 بهمن هستیم باز مسئولین شور و شوق پیدا کردن
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1397/11/13
مگه مسئولان هم مال آلوده دارند؟؟
پاسخ ها
بی نام‌
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
مال غیر آلوده کمی ولی مال آلوده بسیار آثارش از فقری که در جامعه حاکم است مشهود است نیاز به ذره بین ندارد
Iran, Islamic Republic of
18:13 - 1397/11/13
ببین چقدر فساد در کشور است که مرکز قانون تازه فساد در اموال را جدی گرفته ،نکنه مسئولین ما معصومند یا فرستاده خدا
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1397/11/13
آگه دیر بجنبید اموال را به اروپا وامریکا وکانادا انتقال خواهند داد وبه اسم فرزندانشان
پاسخ ها
بی نام‌
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
تا حالا هم انتقال دادن مطمئن باش
Qatar
18:42 - 1397/11/13
ملت دارند کم کم دیوانه میشن بابا دست بردارین از این کیش مکیش بسه دیگه اسمان کردید یک وجب از عرب ها تمدن یاد بگیرین چقدر سر بجون همدیگر میکنید یک فکر اثاثی برای اقتصاد این مملکت کنید هر ساعت احمدی نژاد وحسن روهانی میارین رودشک کشتی مردم سر گرم میکنید
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1397/11/13
مگه اموال نامشروع خود را رو کردن
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1397/11/13
اگه اجرا نشه من و بسیاری از مردم به هیچکدام منبعد رای نخواهیم داد.
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1397/11/13
این قانون فقط در کلانشهرها محصور نباشد بابا این شهرستانها دور افتاده بیشتر غارت شده مخصوصا زمینهای کشاورزی مردم فقیر تصرف وغارت کردن مسئولین وکارمندا ادارات کشاورزی...بخدا زمینهای مردم بردن ودارن میخورن و بدبخدا مودن .چکار کنن زورشان ندارند..مخصوصا ایلام وخوزستان
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1397/11/13
اینم جدیدا مطرح کردن یعنی داریم اقدام وپیگیری میکنیم دروغ هستش همشون دستشون از وزیر نماینده مدیر مسئول تو یه کاسه هستش مردم دارن بازی میدن میدونن آتش زیر خاکستره
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1397/11/13
40 سال است منتطر عدالت علوی هستیم آنچه در اول انقلاب وعده داده شده عمل کنید
Iran, Islamic Republic of
22:28 - 1397/11/13
بررسی مدیران سازمان هواپیمایی کشوری در اولویت است تا ببینید بابت اخذ رانت ودلالی باعث سانحه نکشتن مردم بیگناه شدند
Iran, Islamic Republic of
07:11 - 1397/11/14
بعد چهل سال انقلاب مستضعفین..تازه بصورت طرح این موضوع جدی شده!!!!! دمتون گرم با این روییی که دارید...
Iran, Islamic Republic of
08:15 - 1397/11/14
دوباره بهمن آمد وحرف و وعده های قشنگ قشنگ شروع شد............
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج