مکارم: منشأ گرانی‌ها بی‌انصافی برخی تجار است
۸۲۹۷۶۸
۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
۱۲۳۰۵ 
یکی از مراجع تقلید، منشأ گرانی‌های اخیر در کشور را سوء مدیریت و بی‌انصافی برخی تجار و کسبه دانست و گفت: در دهه چهارم از پیروزی انقلاب و در حساس‌ترین شرایط انقلاب هستیم.

خبرگزاری مهر: آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر شنبه در مراسم سالروز شهادت حضرت زهرا(س) که با حضور آیت الله العظمی سبحانی از مراجع تقلید و اقشار مختلف مردم در مدرسه امیرالمؤمنین(ع) در قم برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت دخت نبی مکرم اسلام(ص) زهرای مرضیه(س) گفت: در آستانه روز ۲۲ بهمن‌ماه و روز استکبار ستیزی قرار داریم.

آیت الله مکارم: منشأ گرانی‌ها سوء مدیریت و بی‌انصافی برخی تجار است

آمریکا می‌گوید ما آخرین تحریم‌ها را کردیم. ببینم مردم در مقابل انقلاب می‌ایستند یا نه. اگر تحریم جواب داد، تحریم‌ها را بیشتر می‌کنیم، بنابراین باید در روز ۲۲ بهمن با شکوه‌تر از همه و با وجود همه سختی‌ها و تحریم‌ها بیایم تا به دشمن بگویم ما لحظه‌ای از انقلاب و نظام و آرمانهای امام راحل جدا نمی‌شویم.

وی ادامه داد: نمی‌توانیم در مقابل دشمن تسلیم شویم و نمی‌توانیم مشکلات را تحمل نکنیم. نمی‌گویم نمی‌شود مشکلات را حل کرد، یکی از مشکلات بانک‌ها هستند. جریمه پشت جریمه و سودها باعث بیچارگی مردم شده است.

استاد سطوح عالی حوزه افزود: گفتیم حداکثر ۴ درصد به عنوان کار مزد و هزینه کارکنان و برای همه سود بگیرند. این‌ها گفتند ۴ درصد در هر سالی. چه کار عجیب می‌کنند و مردم را به خاک و سیاه کشاندند.

وی اظهار داشت: بیایم بگویم ما نسبت به مشکلات کشور و گرانی اعتراض داریم و داد و فریاد هم می‌زنیم، ولی این دلیل نمی‌شود از انقلابمان لحظه‌ای جدا شویم.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه افزود: معمولاً برای شهادت حضرت زهرا(س) ۶ روز و در دو زمان مراسم گرفته می‌شود، چون دلیل این هم مانند قبرش مخفی است و دلیل دیگر این است که اهل فضل در مورد عظمت ایشان بیشتر صحبت کنند و مردم از فضائل ایشان بهتر بدانند ومطلع شوند.

وی افزود: زهرای مرضیه(س) فضایل زیادی دارند و روایات فراوانی است که درکتاب اهل سنت از فضائل ایشان آمده و حتی در کتاب‌های کسانی که به ایشان علاقه نداشتند باز فضائل ایشان نقل شده است.

این مفسر قرآن کریم افزود: از عایشه نقل شده است که وقتی زهرای مرضیه بی تابی می‌کردند پیامبر(ص) فرمودند، آیا راضی نیستی که از بهترین زنان اهل بهشت و زنان دنیا باشید. در روایت دیگر از مهم‌ترین کتاب‌های اهل سنت آمده که پیامبر(ص) فرمودند «آیا راضی نسیتی که خدا در برابر مشکلات تو را بانوی بانوان عالمین و بانوی بانوان مؤمنان و امت قرار دهد».

وی گفت: مرحوم مجلسی از پیامبر(ص) نقل کردند که ایشان فرمودند زهرا سه روز غذا نخورده است و حتی زهرا مرضیه فرمودند، من و فرزندانم هم سه روز غذای نخوردیم، این‌ها نشان می‌دهد اسلام به سادگی به اینجا نرسیده است و پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) با سختی‌های زیادی دین را حفظ کردند و به اینجا رساندند.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: بعد غذای آسمانی آمد و از این غذا افرادی که گرسنه بودند سیراب شدند و به وسیله این مسئله ۴ هزار نفر مسلمان شدند.

وی افزود: نمی‌گویم مردم در محدودیت باشند و در رفاه نباشد، ولی در برابر این گرانی و تحریم‌ها که از سوی دشمنان ایجاد شده، باید صبر و تحمل کرد و این صبر از رموز موفقیت است.

مرجع تقلید شیعیان بیان داشت: ای مردم فرزندان خود را به قرآن آشنا کنید. اگر به قرآن آشنا شویم بسیاری از مشکلات از بین خواهد رفت.

وی افزود: در میان فضائل حضرت زهرا(س) همین خطبه‌های ایشان که یکی خطبه فدک بسیار مهم است. در این خطبه مسائل زیادی مطرح شده است. فصیح‌ترین و بلیغ‌ترین عبارات ایشان بکار برده و این خطبه بسیار پربرکت است. اگر شرح‌های متعددی در مورد این کتاب نوشته شود، بسیار بجا است.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: در طول تاریخ این خطبه بود که اسلام را حفظ کرد. در بخشی از خطبه فلسفه احکام است. ما احکام را تابع مصالح و مفسده می‌دانیم و این فرق بین دو مذهب شیعه و اهل سنت است. غالب اهل تسنن اعتقادی به مصالح و مفسده نمی‌دادند و محال است، خدا بدون مصالح و مفاسد احکامی را بیان کرده باشد. حضرت زهرا(س) درهمین خطبه بر اساس مصالح و مفاسد احکامی را بیان کرده است.

وی ابراز داشت: در این خطبه آمده است «خدا ایمان برای شما را واجب کرده است که شرک از شما برطرف شود، نماز را واجب کرده است تا از تکبر دور شوید و زکات را واجب کرده که روح شما پاک و روزی فراوان شود».

استاد سطوح عالی حوزه عنوان کرد: اولین فائده انفاق این است که روح انسان پاک می‌شود. بخل، حرص و وابستگی به دنیا به وسیله انفاق از انسان دور می‌شود.

وی بیان داشت: قرآن می‌فرماید «مَثَلَ الذِین ینفِقُونَ أَموَالَهُمْ فی سبیل اللّهِ کمَثَلِ حَبّةٍ أنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِی کلِّ سُنْبُلَةٍ مِائةُ حَبَّةٍ واللّهُ یضاعِفُ لِمَنْ یشَاءُ واللّهُ واسعٌ علیمٌ»، انسان با انفاق پرورش پیدا می‌کند وحتی در مورد انفاق بیان شده که قبل از اینکه انفاق بدست مردم برسد به دست خدا می‌رسد و خود بهره‌مند می‌شود. این نگاه اسلام به انفاق فی سبیل الله است.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: در روایات آمده وقتی که دست شما تنگ است انفاق کنید. الان در شرایط سختی هستیم عده‌ای تحت فشار هستند و ایام عید است خانواده‌هایی محروم نه لباسی و نه غذایی دارند. اوضاع بسیار سختی است آیا این مشکلات به دلیل تحریم خارجی است؟. آیا بی انصافی بعضی تجار و کسبه نیست؟ آیا بی تدبیر و عدم مدیریت بعضی مسئولین نیست، بدون شک این گونه است.

وی افزود: در دهه چهارم از پیروزی انقلاب و در حساس‌ترین شرایط انقلاب هستیم. اگر آحاد مردم باهم نباشند و در مقابل تحریم‌ها درست عمل نکنند و مردم در سختی‌ها مقاومت نکند، کار به جایی سخت‌تری می‌رسد.

مرجع تقلید شیعیان ابراز داشت: به همه مردم می‌گویم، در این شرایط سخت و گرانی به فکر نیازمندان و هم نوع خود باشید. کسی برای ۳ میلیون تومان زندانی بود و پول نداشت به زندان رفت. آیا برای این نوع مسائل نباید فکری شود. در گوشه و کنار مشکلات فراوان است اگر دست به دست هم بدهند، خیری پیدا شود، مشکلات حل می‌شود. باید به فکر هم نوعان بود و نباید ازکنار رسیدگی به مشکلات مردم به سادگی عبور کرد وبی تفاوت بود.

وی با اشاره به حفظ اسرار اسلام و اقامه نماز اول وقت افزود: مردم به نماز اول وقت اهمیت دهند، در روایت است شیعیان به وسیله حضرت زهرا(س) نجات پیدامی کنند اما کدام شیعه؟ شیعه‌ای که به نماز اول وقت و به انفاق اهمیت دهد.

انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1397/11/20
حاج آقا منشاء گرانی قیمت افسار گسیخته دلار تجار وقتی با دلار گران جنس بخرد گران هم میفروشند
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1397/11/20
منشا گرانیها مافیای اقتصادی هستند و اونا کیا هستند.....
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1397/11/20
اون برخی تجاررا هم بگیرید اعدام کنید ببینید اقتصاد درست میشه. بابا مملکت را تو انزوا قرار دادین منابعش را هم قورت میدین و بذل و بخشش میکنید بعد میگین چرا اقتصاد اینجوریه عجبا!!!!
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1397/11/20
مکارم چرا نمی خواهی واقعیت را قبول کنی گرانی بی تدبیری دولت آست
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1397/11/20
هیچ چیو گردن نمیگیرن
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1397/11/20
من تا الان فکر میکردم اصغر آقا قصاب محلمون دلیلشه چقد گناهشو شستم..خیلی مچکر ذهن درگیر منو راحت کردی...هههه
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1397/11/20
عجب علم و کمالاتی!!!!بـــــــــه بــــــــه!!!!
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1397/11/20
فقط و فقط بی لیاقطی مسؤلینه اگر هم حرف شما درست باشه باز هم بی لیاقتی مسؤلین در ناتوانی در اداره کشوره
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1397/11/20
من منشا را که دیدم یک لحظه فکر کردم منظورش گادوین منشا بازیکن جدید استقلاله
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1397/11/20
چرادرچنین روزهایی مشکلات وگرانی به یاد تان میوفته...
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1397/11/20
بزرگترین تاجران تو ایران خود دولت ونهادهای خصولتی وشبه دولتی و نهاهای نظامی و ارگانها هستند این رو آدم و عالم می داند.مثلا وقتی می گوییم دولت، شما نمونه اش رو در دو شرکت خودرو ساز عمده کشور می بینی که سالیان سال است با جان و سرمایه مردم بازی کرده و به هیچ کس هم پاسخگو نیستند...
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1397/11/20
خیر حاج اقا‌ بی لیاقتی و بیعرضگی مسئولین
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1397/11/20
سلطان منشأ گرانی آقازاده ها و دولتی‌ها هستند ....گوشت را عمه ی من وارد می‌کنه
United Arab Emirates
14:28 - 1397/11/20
نه آقا جون منشا گرانی دولته
Iran, Islamic Republic of
14:38 - 1397/11/20
راست میگی دولت کاره ای نیست خخخخخ
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1397/11/20
خیر منشا گرانیها فقط افزایش دلار هست وبس ،انصاف وقتی همه اجناس را که اکثزا هم خارجین به سه برابر قبل میگیرن کدام عقل ومنطقی حکم میکند که زیر سه برابر وارزانتر بفروشند شما دلارو به 3700 قبل برسون بعد ببین اکر قیمتها به یک سوم نرسید هر چیزی قائده ایی دارد جناب
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1397/11/20
اول ببین خود تجار کیا هستن...
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1397/11/20
البته مسولین خائن هم هست و اختلاسهای میلیارد دلاری
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1397/11/20
د رودبرایت الله مکارم مشکل تحریم نیست مشکل خیانت های داخلی است
United Arab Emirates
15:49 - 1397/11/20
خدا بیامرزد پدرش را و رحمت بکند مادرش را
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1397/11/20
دولت مسئول ملت است . گرانی به دیگران نسبت ندهید . مسئول گرانی ها را با این حرفا گم نکنید .
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1397/11/20
نه خیر ،سیاست درگیر کردن مردم برای اب ونونشونه
Iran, Islamic Republic of
17:20 - 1397/11/20
داد و هوار از گرانی..آقای مکارم تور خدا یه فتوای خفن بده بده مسولین بفهمند تمام دارایشان همه حرام است
Iran, Islamic Republic of
19:48 - 1397/11/20
اقتصاد کشور اسلامی نیست وشما ها باید جوابگو باشید تا عده ای پول پرست ودنیا خواه نتوانند اینگونه مردم را آزار واذیت دهند وبزرگان دین ومذهب راهی را برای گرانی نداشته باشند باید بمانند حضرت علی ع عمل کرد که با شلاق در بازار کوفه نظارت بر تجار وکاسب کار داشته اند اگر دوتا از تجار خائن به کشور ومردم را شلاق می زدند ممکن بود وضع اینگونه به گرانی نکشد وما هردم آمریکا را مقصر ندانیم تجاری که به مسامان باشد ودر خرید وفروش خیانت به مردم داشته مجازاتش با شماهاست
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1397/11/20
حرف درست را همیشه حاج اقامیزندالبته کمی با ملاحظه زیر ابه کدام تجاراشاره نمیکندکه دولتی یاشخصی
پاسخ ها
حیات داودی
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
مگه تاجرشخصی هم داریم؟؟همه تجارمادولتی خصولتی آقازادگی وازمابهترونن...یاخدافرج رونزدیکترکن ..
Iran, Islamic Republic of
02:52 - 1397/11/21
یه جوری راجب به بانکها صحبت میکنند که انگار این بانکها شعبه و نمایندگی امریکا در ایران است و مراجع تا به حال حق اعتراض نداشتند یا خودرو سازها و پتروشیمی و سایر ارگانها و نهادهای دولتی یکی نیست بگه کی ارز رو سه برابر کرده و کی باعث اختلاس و رشوه و رانت و اقازادهاست اصلا عمده واردات با ارز دولتی توسط چه اشخاصی انجام میشه حاج اقا اینا همشون داخل نظام جمهوری اسلامی ایران هستند نه افراد بیگانه و دشمن چرا شما هم طوری صحبت میکنید که مثلا در جریان خیلی چیزها نیستید شما مرجع و عظما هستید بعد از چهل سال تازه متوجه اعمال بانکها شدید چرا حالا فتوا نمیدهید که در نظام جمهوری اسلامی ایران این چه عملکرد خلاف اسلامی است که در اقتصاد این مملکت صورت میگیرد چرا مردم به جای دغدغه دین درگیر نان شبانه زن و بچه هستن مگر نه اینکه از هر طرف فقر اید از همان طرف دین بیرون میشود سانسورچی بزار مردم بشنوند و نظر بدهند
Iran, Islamic Republic of
04:08 - 1397/11/21
آفرین عاموجان...بلخره ریشه گرانی روپیداکردن...!!!!!!متشکریم حاج آقاخوب شدمتوجه شدی...
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1397/11/21
جناب آیت الله کمی بی انصافیست چرا گردن تجار می اندازید.
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1397/11/23
متاسفانه دولت مردان کاری کرده اند که ملت هر کس زورش برسد خون دیگری را می مکد بقول معروف وقتی پیش نماز ..........
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج