ژاله صامتی از دلیل بازی در «حمال طلا»‌ پرده برداشت
۸۳۰۱۷۰
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۰
۷۴۱۴
ژاله صامتی در نشست خبری فیلم «حمال طلا» از دلیل بازی کردن در این فیلم پرده برداشت.

خبرآنلاین: در آخرین ساعات برگزاری جشنواره فیلم فجر فیلم «حمال طلا»‌ به کارگردانی تورج اصلانی در پردیس ملت به نمایش درآمد و نشست خبری فیلم با حضور کارگردان و عوامل فیلم برگزار شد.

دل پر آقای تهیه‌کننده از منتقدی که همه می‌دانند کیست

در نشست خبری فیلم «حمال طلا» منصور سهراب‌پور، تهیه‌کننده این فیلم در پاسخ به سوالی در مورد دومین حضورش در جشنواره امسال پس از فیلم «درخونگاه» از فرصت برای پاسخ دادن به مسعود فراستی استفاده کرد و گفت: «من دوست داشتم بیش از آنکه در مورد حمال طلا صحبت کنم، ابتدا درباره حملاتی که به فیلم درخونگاه شد صحبت کنم.

در برنامه‌ای که همه ما می‌دانیم، یک شبه منتقدی که از یک جا خوراک می گیرد، دور از ادب و دور از شان یک آدم فرهنگی، هرچه بخواهد به زبان می آورد و هرچه بخواهد می گوید. از ظاهر خشنی که برای خود ایجاد کرده و کسی جرات نمی کند به او حرفی بزند تا این حرف هایی که درست نیست.

او به راحتی زحمت عوامل فیلم را نادیده می‌گیرد و بدون حضور نماینده فیلم به آن توهین می کند. این شخص، فرد کم‌شخصیتی است که می‌توان به راحتی به سابقه او مراجعه کرد تا فهمید از کجا تغذیه می شود. اگر ما شورای پروانه ساخت داریم، چرا این آقا به خودش اجازه می‌دهد هر حرفی بزند؟

طی سالیان گذشته فشارهای اقتصادی زیادی به مردم آمد که ریشه های بسیاری دارد اما اگر علمای ما درباره ربا صحبت کرده اند و در قرآن ۸ آیه در این مورد وجود دارد، من نمی دانم کجای این مورد مشکل دارد که این آقا با آن مخالف است؟»

سهراب‌پور ادامه داد: «ما در هر دو فیلم سعی کردیم این پدیده را به تصویر بکشیم و به عنوان هنرمند وظیفه داشتیم در مورد مشکلات مردم فیلم بسازیم. سوابق افراد مشخص است. آن ۸ سالی که فیلم درخونگاه از آن صحبت می کند را من به آن افتخار می کنم. این افراد کم شخصیت هم مشخص است که کجا بودند. من امیدوارم که جلوی این اشخاص کم شخصیت گرفته شود و برای آن چاره ای اندیشیده شود.»

ژاله صامتی: عاشق کارهای سخت هستم

ژاله صامتی بازیگر این فیلم در پاسخ به سوالی درباره نقش‌هایش در «درخونگاه» و «حمال طلا » و تفاوت آنها با هم، گفت: «من عاشق کارهای سخت هستم. فرقی نمی‌کند یک سکانس یا یک نقش اول.

من قبل از فیلم «حمال طلا» به عنوان فیلمبردار ۵ فیلم با تورج اصلانی همکاری داشتم وقتی برای این فیلم به من گفتند و اینکه دو سکانس بیشتر نیست دلم نیامد قبول نکنم. چون تورج اصلانی در هر فیلمی باشد خوب است و به نظرم این کار هم جذاب بود.»

چرا «حمال طلا»‌ اینقدر سیاه است؟

از تورج اصلانی کارگردان فیلم درباره هدفش از نشان دادن این همه کثافت در فیلم «حمال طلا» و اینکه آیا می داند وزیر اقتصاد اکنون کیست، سوال شد که او در پاسخ گفت: «روح کار ما فیلمسازی است. به عنوان یک فیلمساز در اجتماع یک شاخک‌هایی داریم که به نسبت بعضی از سوژه ها شاید تیزتر باشد.

طبیعتا نمی تواند کسی که مدعی کار فرهنگی هنری است در اجتماعی زندگی کند و چشمش را روی اجتماع ببندد. همه این تعفنی که شما دیدید من هم دیدم و چیزی ساخته ذهن من نیست.

این یک شغل است و این تعفنی که شما از آن صحبت می کنید برای من به مثال پول مثل چرک کف دست است برمی گردد. انسان امروز درگیر با چالش چرکی است که قرار است پولی از آن دربیاورد. در روح ما هم این تعفن هست وقتی به اقتصاد فکر می کنیم. برای من مهم نیست وزیر اقتصاد کیست، برآیند و محصول کار او چیست برای من مهم است. من یک شهروند هستم که کارکردهای وزیر وزرای لیدر این بخش را می بینیم.

وقتی من فیلمبرداری کردم ۱۰ماه گذشته سکه یک میلیون و ۵۰۰ بوده الان ۴ میلیون و خرده ای است. این برآیند کار وزیر است که ایشان باید این مدل اتفاقات را سروسامان بدهد.»

کارگردان حمال طلا درباره نقش ژاله صامتی در این فیلم گفت: «زمانی که ما فیلمنامه را می نوشتیم دیدیم فضا خیلی مردانه و زمخت است و تصمیم گرفتیم یک مشتری زن را وارد کنیم. ایشان به عنوان یک مدیر یک موسسه خیریه که هرازگاهی هدیه ای به خانم ها در مراسم هایشان می دهند وارد فیلمنامه شدند.

مجموعه ای که بیشتر با زنان سرپرست خانوار در ارتباط است و شاید خانم ژاله زندگیش را وقف همین زنان کرده است. شاید رویایی برای ازدواج دارد و رویش نمی شود مطرح کند. ناشی است و بلد نیست چون با مردها خیلی در ارتباط نبوده و این فرد هم نمونه های بیرونی دارد.»

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:07 - 1397/11/22
فیلم حمال طلا، ذات تبار کارگردان و تهیه کننده آن را به واضح ترین شکل ممکن نشان می دهد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج