هفت داستان کودکانه قدیمی برای ترساندن بچه‌ها
۸۳۴۷۷۹
۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
۱۲۰۹۱ 
این داستان‌ها هر چند عبرت آموز بودند گاهی نویسندگان در نوشتن آن‌ها اغراق می‌کردند و داستان‌های هشدار دهنده و ترسناکی را برای کودکان می‌نوشتند.
وبسایت تابناک باتو: داستان سرایی از ابتدای توسعه تفکر انسانی آغاز شده است. هر داستانی زاییده نیاز جامعه‌ای معین به انتشار مفهومی خاص بوده است. به همین دلیل، داستان نویسی موضوعات مختلفی را در بر می‌گیرد. داستان‌های جنگی، دینی، عاشقانه و... در برهه‌ای از زمان، داستان‌های عبرت آموز و هشدار دهنده شایع شده بودند تا کودکان را از رفتار‌های خاص و یا بی ادبانه برحذر دارند، مانند دروغگویی یا دور شدن از خانه در هنگام شب و... این داستان‌ها هر چند عبرت آموز بودند گاهی نویسندگان در نوشتن آن‌ها اغراق می‌کردند و داستان‌های هشدار دهنده و ترسناکی را برای کودکان می‌نوشتند. در این مطلب با چند نمونه از آن‌ها آشنا خواهید شد.

۱. عاقبت بچه‌ای که ناخنش را بجود
 
پیام اخلاقی: ناخن هایت را نجو!
 
هفت داستان کودکانه قدیمی برای ترساندن بچه ها

این داستان درباره پسری است که عادت ناپسند مکیدن انگشتان و جویدن ناخن هایش را دارد. مادر پسرک گفته اگر این عادت زشت را کنار نگذارد، عاقبت تلخی در انتظارش است و خیاطی با قیچی بزرگی انگشتان او را قطع خواهد کرد. این داستان ترسناک بخشی از کتابی به نام Struwwelpeter نوشته (هاینریش هافمن) در سال ۱۸۴۵ میلادی است. این کتاب شش داستان را با مفاهیم مختلف در بر می‌گیرد: هر غذایی که جلویت می‌گذرند بخور، با حیوانات مهربان باش، ناخن‌ها و موهایت را کوتاه کن و... این موضوعات در قالبی ترسناک به کودکان ارائه شده است.

۲. دخترک گریان
 
پیام اخلاقی: به هر چی داری راضی باش و دائماً گریه نکن!
 
هفت داستان کودکانه قدیمی برای ترساندن بچه ها

این داستان درباره دختر کوچکی است که با وجود داشتن زندگی زیبا و خوب همیشه گریه می‌کند. مادرش به او هشدار داده که اگر زیاد گریه کند بینایی اش را از دست خواهد داد. دخترک سرانجام نه تنها بینایی اش را از دست می‌دهد بلکه چشمهایش از حدقه بیرون می‌آیند و روی زمین می‌افتند.

۳. عاقبت تقلید از پسرها
 
پیام اخلاقی: یک دختر باید رفتار دخترانه داشته باشد!
 
هفت داستان کودکانه قدیمی برای ترساندن بچه ها

این داستان کودکانه درباره دختری است که رفتار‌های پسرانه و گاهی بی ادبانه دارد و ذرّه‌ای ظرافت و رفتار دخترانه در او به چشم نمی‌خورد. در پایان داستان او واقعاً به یک پسر با شغل دریانوردی تبدیل می‌شود. این داستان در سال ۱۸۵۹ میلادی نوشته شده است.

۴. شنل قرمزی
 
پیام اخلاقی: ضرورت عمل به نصیحت والدین
 
هفت داستان کودکانه قدیمی برای ترساندن بچه ها

این داستان درباره دختری است که به نصیحت مادرش که گفته در مسیر رفتن به خانه مادربزرگ با غریبه‌ها حرف نزن، عمل نکرده است. مشکل شنل قرمزی از نصیحت ناپذیری اش شروع می‌شود. این داستان می‌خواهد بچه‌ها را بترساند تا از عواقب گوش ندادن به حرف بزرگتر‌ها بر حذر باشند. اصل این داستان به نسخه ایتالیایی قرن دهم با عنوان (مادربزرگ قلابی) برمی گردد و نسخه‌های زیادی از روی آن نوشته شده که معروفترینش داستان برادران گریم است.

۵. مکس و موریتز
 
پیام اخلاقی: شَرور نباش و دیگران را اذیّت نکن!
 
هفت داستان کودکانه قدیمی برای ترساندن بچه ها

(ویلیام بوش) در سال ۱۸۶۵ میلادی داستانی درباره دو کودک نوشت که رفتار‌های خبیثانه‌ای داشتند، برای مثال با دادن دانه‌های سمّی پرندگان را می‌کشتند، خیاط را درون رود انداختند، مرغ‌هایی که قرار بود پخته شود را می‌دزدید، مو‌های معلمشان را آتش زدند و در تختخواب عمویشان حشرات موزی انداختند. پایان این دو کودک در داستان تیره و تار بود و یک کشاورز آن‌ها را تکه تکه کرد و گوشتشان را به عنوان غذا جلوی مرغابی‌ها ریخت.

۶. ربکا
 
پیام اخلاقی: در‌ها را محکم نکوب
 
هفت داستان کودکانه قدیمی برای ترساندن بچه ها

این داستان درباره دختر خوبی به نام ربکا است. او فقط یک رفتار زشت دارد و در‌های خانه یا هر مکان دیگر را محکم می‌کوبد تا بقیه را بترساند. سرانجام در یکی از این مردم آزاری‌ها سنگ بزرگی روی سرش می‌افتد و می‌میرد. این داستان را (هیلاری بیلوک) نوشته بود.

۷. پیرزن گونی به دست
 
پیام اخلاقی: بچه‌ها زود بخوابند و بازیگوشی نکنند!
 
هفت داستان کودکانه قدیمی برای ترساندن بچه ها

داستان پیرزنی به نام (ام عدل) در مناطق اطراف مدیترانه و سوریه، یک داستان قدیمی است. پیرزنی که یک گونی روی دوشش انداخته و بچه‌های شلوغ و بازیگوش را درون آن می‌اندازد و بالای کوه می‌برد و در آنجا با تخت سوزنی و پوشاندن لباس‌های ضخیم مجازاتشان می‌کند. پیزرن همیشه پشت پنجره‌های خانه‌ها می‌ایستد و به حرف‌های اهالی خانه گوش می‌کند تا بچه‌های خوب و بد را بشناسد. این داستان برای این است که بچه‌ها شب‌ها را زود بخوابند، زیرا پیرزن شب‌ها کارش را شروع می‌کند.
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1397/12/16
اگه این داستان ها رو برای بچه های الان تعریف کنی باور که نمیکنن یه بیلاخ هم بهت نشون میدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
والا کاش فقط اینا باشه ماشالا مییییخورنت ماها پیششون درس پس میدیم
طراوت
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
والا
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1397/12/16
این داستان مکس و موریتز خودش یه horror movies بود من بزرگسال کپ کردم بدبخت بچه ها
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1397/12/16
داستان پیرزن گونی به دست رو تو خراسان هم شنیدم که اونجا بهش میگفتن جُل جُلِ خسته! یه زنی که شبا میرفته بالا پشت بوم و بچه هایی که دیر میخوابیدن رو میبرده با خودش.
پاسخ ها
N.A.J.A
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
پس چرا من نشنیدم؟
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1397/12/16
چرا این روشهای تنبیهی زیبا و خلاقانه کمرنگ شده!؟به نظرم تو ایران ظرفیت های زیادی نظیر کاراکترهای سمندون ،مادربرزگه و گربه شهرموشها و... برای احیای این مهم فراهم است
پاسخ ها
کارشناس علوم تربیتی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
چون دیگه تنبیه روش تربیتی محسوب نمیشه واین داستانا مال زمانی بود که از تنبیه وتشویق واسه شکل دادن رفتار بچه ها استفاده میکردن و نتیجه ای جز ترس واضطراب برای بچه نداشت درضمن بعضی رفتارهای بد روکه شاید بچه بلد نیس یادشون میده مثل دزدی و.. والان کاملا از لحاظ علمی منسوخ شدده...خودمنو توبچگی خیلی از اینچیزا ترسوندن والان یه موجود ترسو وبزدل باراومدم حتا تو تصمیمات مهم زندگی ...نکنید از اینکارا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
خخخخخ عالی بود
United States
13:48 - 1397/12/16
بچه های الان نه تنها میخندن به این ماجراها، بلکه آموزش جلوگیری از باردار شدن رو هم تو تبلتشون نشونت میدن
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1397/12/16
خودمون هم کم نداریم. مثل نمکی
نمکی هفت درو بستی یه درو نبستی نمکی
یا
آستین درازه (یه آدم بد با دستها و آستین های دراز که بچه هایی که دیر می خوابن رو از دودکش بالا می کشه و میبره)
Iran, Islamic Republic of
03:16 - 1397/12/17
هر شب ساعت ۱۲ به فردا قرار دلار و کل اجناس قیمتاشان بتلابرن و گران شن فکر کنید اینقدر ترسناکن و میترسید تا دستشویی نمیتوانید برید با تشکر از سایت خوب برترینها دست شما درد نکند
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1397/12/17
برا ما داستان مادر شب رو تعریف میکردن ... من همش منتظر بودم سقف خونه رو بشکافه و بیاد منو با خودش ببره
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1397/12/17
چند روز پیش رفتم خونه ی خواهرم یه بحثی پیش اومد که ما رسیدیم سر قضیه ی یه سر دو گوش ( وقتی کوچیک بودیم برای اینکه شب بخوابیم بهمون می گفتن یه هیولا هست به اسم یه سر دو گوش اگه بیدار باشیم میاد می خوردمون ) بعد خواهرم گفت یه زمانی از این یه سر دو گوش چقدر می ترسیدیم خواهر زادم که ۱۱ سالشه گفت که از بی عقلی خودتونه مگه نمی فهمیدین یه سر دو گوش همون آدمه خلاصه می خواستم بگم این داستان ها اینا رو نمی ترسونه
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1397/12/18
منم ترسيدم چه برسه به بچه ها
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج