شبهات شکایت از جهرمی و استعفای ظریف
۸۳۵۹۸۴
۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰
۱۰۷۹۲
اعلان شکایت از وزیر ارتباطات منجر به طرح احتمال انفصال «محمدجواد آذری جهرمی» از خدمات دولتی شد. در مقابل، رئیس جمهوری از وزیر جوان دولتش قاطعانه حمایت کرده و آذری جهرمی گفته است بی توجه به حواشی به کار خود ادامه می دهد. در همین حال استعفای ظریف نیز خبرساز شده است.

خبرگزاری ایرنا: تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، موافقت نمایندگان مجلس با وزیر پیشنهادی «حسن روحانی» برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اواخر مردادماه پارسال هر چند با تعداد 152 رای موافق مقابل ۱۲۰ رای مخالف، هفت رای ممتنع و ۹ رای باطله چندان قاطعانه نبود اما انتخاب یک وزیر دهه شصتی در کابینه دوازدهم نقطه قوتی برای کابینه دوم روحانی محسوب می شد.

رئیس جمهوری چند ماه بعد و در بحبوحه بحث و نظر و گمانه زنی ها در مورد فیلترینگ و بسته شدن پیام رسان های خارجی تلفن همراه اعلام داشت که دست وزیر ارتباطات کابینه روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت اما رخدادهایی که در ادامه به وقوع پیوست تردیدهایی را در این زمینه به وجود آورد.

با وجود انتقاداتی که در زمینه عملکرد وزیر ارتباطات و سرنوشت وعده انتخاباتی روحانی مبنی بر مسدود نشدن فضای مجازی مطرح می شد، برخی بر این باور بودند که محدودیت های تازه در این فضا فراتر از اراده و تصمیم دولت شکل گرفته است.

شبهات شکایت از جهرمی و استعفای ظریف

قرار گرفتن آذری جهری در راس وزارت ارتباطات حاشیه های دیگری نیز داشت که به سوابق وی بازمی گشت. به گفته برخی، مدیریت وی در اداره کل امنیت سیستم‌های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات در وزارت اطلاعات، پیشینه ای پیچیده و امنیتی را برای وی رقم زده و این مغایر با چهره ای است که او به عنوان دولتمردی جوان و پیشرو ارائه می دهد. آذری جهرمی اما بارها در برابر طرح شایعات گوناگون که برخی آن را دارای اهداف تخریبی می خواندند اعلام داشت «هیچگاه شغل بنده بازجویی یا مشاوره فنی آن یا تفتیش منازل نبوده‌است» و گفت آماده است تا به صورت حضوری و مستقیم با مدعیان روبرو شود.

با گذشت کمتر از یک سال از عمر وزارت آذری جهرمی، آنچه بیش از هر چیزی نام وی را بر سر زبان ها انداخت و باعث شد بسیاری از وی به عنوان وزیری جسور در کابینه یاد کنند، افشای لیست ارزبگیران دولتی از وزارت ارتباطات بود.

وی نخستین وزیری بود که برای شفاف سازی در زمینه سرنوشت ارزهای دولتی در تیرماه امسال پیشگام شد و فهرستی از واردکنندگان گوشی های تلفن همراه را منتشر کرد؛ فهرستی که به گفته برخی ناظران شامل اعضای «یک گروه صاحب نفوذ» بود و اقدام وزیر جوان بازخوردهایی مثبت را به همراه داشت.

آذری جهرمی از جمله چهره هایی بوده که به دلیل حضور فعال در فضای مجازی و رویکرد تعاملی با کاربران این فضا مورد توجهی ویژه بوده و بسیاری از اظهارنظرهای وی در زمینه های مختلف مورد استقبال قرار گرفته است.

پس از گفت و شنودهای توئیتری چند هفته پیش وی با مضمون «اعلام خبر خوش» که بعدها مشخص شد قرار بوده به فرجام پرتاب موشک ماهواره بر به فضا اختصاص یابد، نقطه نظر وی درباره برنامه های صدا و سیما نیز بارهای خبرساز شده است.

وی چند روز پیش و پس از پخش برنامه ای در صدا و سیما که مورد انتقاد قرار گرفت و مروج خشونت خوانده شد در نشستی با حضور زنان شاغل در وزارت ارتباطات بیان داشت: قوام و انسجام خانواده ارزشمند است اما حفظ جان هم مهم است، در صدا و سیما یک فرد را می آورند که 27 بار کتک خورده و باز هم زندگی می کند. لازم نیست برای حفظ قوام خانواده تحمل در برابر کتک خوردن زنان را آموزش بدهیم، بلکه باید حمایت های لازم را به همراه آموزش کافی انجام دهیم تا زنان جامعه رشد کنند.

برخی می گویند اظهارنظرهایی از این دست سبب شده تا حساسیت ها روی آذری جهرمی به نسبت بسیاری دیگر از دولتمردان تشدید شود. در این زمینه برخی به انتشار خبر ممنوع التصویری وی در صدا و سیما در اردیبهشت ماه امسال اشاره می کنند که در بسیاری از رسانه ها بازتاب یافت.

به نوشته این رسانه ها پس از اعتراض آذری جهرمی به موضوع صوت و تصویر فراگیر و افشای جزئیاتی از قراردادهای صدا و سیما با پیمانکاران، ابلاغیه ای به معاونت سیاسی و بخش خبر ارسال شده تا پخش اخبار از وزیر ارتباطات و وزارت ارتباطات صرفا با هماهنگی معاونت مربوطه صورت پذیرد.

طرح احتمال انفصال وزیر ارتباطات از خدمات دولتی دو روز پیش باز هم نگاه ها را متوجه آذری جهرمی ساخت. دادستان کل کشور روز یکشنبه (چهارم اسفندماه) در همایش ملی «پلیس، عدالت ترمیمی و پیشگیری از جرم» با اشاره به افزایش 300 درصدی کلاهبرداری های رایانه ای و رشد 140 درصدی جرایم رایانه ای طی 10 ماه گذشته بیان داشت: یکی از حرف‌ها و گلایه‌های ما به مسوولان فرهنگی و به کسانی که امروز سردمدار مدیریت فضای مجازی هستند همین است که چرا در جامعه اسلامی باید فضای مجازی ما رها باشد تا ما شاهد این همه جرم و این همه گناه در جامعه باشیم. به گفته حجت الاسلام «محمدجعفر منتظری» سخن من خطاب به کسانی است که می‌توانند فضا را از آلودگی‌ها پاک نگه دارند.

پس از بیان این گلایه و انتقادات از سوی دادستان، معاون امور فضای مجازی وی در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها اظهار داشت تذکرات متعددی مبنی بر ضرورت اجرای قوانین و مصوبات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و اجرای دستورات قضایی به وزیر ارتباطات داده‌ شده بود به رغم لازم الاجرا بودن و متاسفانه آقای وزیر به هیچ یک از این تذکرات تمکین نکرده است.

«جواد جاویدنیا» با اشاره به شکایت از آذری جهرمی در دادسرای کارکنان دولت گفت: مردم اهواز از وزیر ارتباطات بابت عدم ایجاد بستر امن و لازم برای فضای مجازی در کشور شکایت کردند، این شکایت هم به دلیل این است که تعدادی از جوانان جذب گروه‌های تکفیری شده و درنهایت حادثه تروریستی رژه نیروهای مسلح رخ داده و عزیزانشان شهید شدند. البته مردم اهواز هم از وزیر ارتباطات و هم مدیران اینستاگرام و تلگرام طرح شکایت کردند.

به گفته وی وزیر ارتباطات دو عنوان شکایت دارد، یکی عدم اجرای قوانین و مقررات دولتی و عدم اجرای دستورات قضایی موضوع ماده ۵۷۶ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی است. دومین عنوان شکایت وزیر ارتباطات هم بسترسازی برای جاسوسی رایانه‌ای دشمنان از اطلاعات کلان مردم(بیگ دیتا) است.

یک روز پس از این اظهارات بود که آذری جهرمی در حاشیه افتتاح چند پروژه در پژوهشگاه فضایی ایران و در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره احتمال انفصال از خدمات دولتی بیان داشت: از ۶ صبح تا ۱۱ شب مشغول کاریم تا در این شرایط دشوار اقتصادی، گرهی از مشکل مردم باز کنیم، به خصوص بحث توسعه زیرساخت های اشتغال در بخش فناوری اطلاعات، بنابراین وقتی برای پرداختن به این حواشی نمانده است.

وی تصریح کرد: پرداختن به حاشیه ‌ها باعث می‌شود از مأموریت خود دور بمانیم و شخصا نمی‌خواهم وارد این مسائل حاشیه‌ ای شوم.

در همین ارتباط رئیس جمهوری نیز در جمع مدیران وزارت کار عنوان داشته مسائل اخیر به این خاطر پیش آمده که وزیر ارتباطات به نفع مردم کار کرده و به دستورات بی ربط بی اعتنا بوده است. به گفته روحانی، وزیر جوان به کار خود را با قدرت به انجام خواهد رساند.

در شرایطی که در دقایق پایانی دوشنبه شب خبر استعفای وزیر امور خارجه نیز به سرعت در رسانه ها انتشار یافت، شبهات گوناگونی در زمینه اعمال فشار بر چهره های شاخص دولت گسترش می یابد بخصوص اینکه آذری جهرمی همچون «محمدجواد ظریف» بارها از سوی ناظران به عنوان یکی از نامزدهای محتمل پس از اتمام دوره ریاست روحانی عنوان شده است.

برخی هم می گویند هدف نهایی رقبای روحانی، فروغلتیدن دولت و اعضای آن در ورطه انفعال و محافظه کاری مفرط است که با اعمال فشار بر همراهان روحانی در کابینه دنبال می شود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج