سیدبشیر حسینی، داور خاص مسابقه عصر جدید
۸۳۶۴۴۳
۰۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
۲۷۴۷۳
تیم سازنده برنامه عصرجدید لیست داوران مسابقه استعدادیابی را منتشر کرد و چهار داور برنامه در یک تیزر تلویزیونی بی‌واسطه با مردم سخن گفتند.

روزنامه رسالت: تيم سازنده برنامه عصرجديد ليست داوران مسابقه استعداديابي را منتشر کرد و چهار داور برنامه در يک تيزر تلويزيوني بي‌واسطه با مردم سخن گفتند. آن‌ها از مردم خواستند تا فيلم استعدادها و توانايي‌هايشان را براي برنامه ارسال کنند:

داوري‌که قلم و‌کاغذ دارد!

امين حيايي(بازيگر)،رويا نونهالي(بازيگر) آريا عظيمي‌نژاد(موسيقي‌دان) و سيدبشير حسيني(استاددانشگاه). اما چرا اين داوران و اين ترکيب بايد بزرگ‌ترين مسابقه استعداديابي ايران را داوري کنند؟

۱) امين حيايي به‌عنوان بازيگر شناخته شده سينما و تئاتر، باتوجه به محبوبيتي که دارد احتمالا نيازي به اقامه دليل و برهان براي حضورش در اين ترکيب چهارتايي وجود ندارد، همين که او امين حيايي است براي ما قانع کننده است. يک بازيگر توانمند و محبوب!

۲) بدون شک از ابتدا قابل پيش‌بيني بود که حجم زيادي از فيلم‌هاي ارسالي به برنامه در حوزه موسيقي و مشخصا خوانندگي باشد پس حضور يک آهنگساز کاربلد و خلاق در ترکيب چهارتايي داوران لازم مي نمود.

کسي که بتواند به صورت تخصصي شرکت کننده‌هايي را داوري کند که قطعه‌اي مي‌خوانند يا ريتمي مي نوازند. چه کسي بهتر از آريا عظيمي نژاد که هم خوش ايده است، هم خوش بيان و صريح و هم مسلط به موسيقي و آواهاي بومي کشورمان؟

۳) رويا نونهالي يک بازيگر تئاتر درجه يک و داراي تجربه هاي موفق سينمايي و تلويزيوني است. شيوه بيان خاص او و تسلطي که بر اجرا دارد شايد به تنهايي ما را قانع نکند که او در ليست داورها قرار بگيرد، اما وقتي اين را در نظر بگيريم که تعداد قابل توجهي از شرکت کنندگان برنامه زن هستند، احتمالا نظرمان تغيير خواهد کرد. پس حتما لازم است که يکي از چهار داور با رويکرد خاص زنانه‌اش به ارزيابي اجراها بپردازد و بتواند با خانم‌هايي که “عصر جديد” را براي ارائه توانمندي‌ها و استعدادهايشان انتخاب کرده‌اند بيشتر هم‌ذات پنداري کند.

۴) اما چهارمين داور، شخصيت کمتر شناخته شده‌اي است که احسان عليخاني او را يک استاد دانشگاه در رشته ارتباطات معرفي مي کند. او را نمي شناسيم و به انتخاب تيم برنامه‌ساز عصر جديد براي داور چهارم شک مي کنيم.
سيدبشير حسيني چرا اينجاست؟ بدون تعارف بايد گفت در عصر جديد چهار داور نداريم بلکه سه به علاوه يک داور داريم! سه نفري که ترکيبشان کنار هم معنا دار و موزون است و يک نفري که سازش با بقيه کوک نيست و احتمالا خارج مي‌زند! همان يک نفري که خشک و بي روح نشان مي‌دهد و معلوم نيست چرا انتخاب يا انتصاب شده؟!

گمانه زني‌ها شروع مي‌شود‌. بعد از مشاهده فرضيه‌سازي اولين مرحله پژوهش علمي است. فرضيه ها بدون آزمايش شدن نظريه مي‌شوند و در دل رسانه‌هاي ريزو درشت جا خوش مي‌کند. “داور نچسب برنامه عصر جديد” و “وصله ناجور” دو تا از همان فرضيه‌هاي آزمون نشده است.

قسمت اول برنامه عصرجديد با مشکلات عديده صدابرداري و تدوين آغاز مي‌شود‌. روز آزمايش فرا مي‌رسد. بعد از اجراي هر شرکت کننده نظر هر داور را به تفکيک مي‌شنويم. بي اختيار مقايسه مي‌کنيم. هر داور چه شرکت کننده‌اي را رد يا تاييد مي کند. هنگام اجراي هر شرکت‌کننده دوربين عصرجديد واکنش داورها را شکار مي‌کند.

شگفت زده شدم! يکي از داورها جلوي خودش روي ميز کاغذهاي رنگي و يک‌سري خودکار چيده بود. حين اجراها تنها داوري بود که چيزهايي را يادداشت مي کرد. وقتي نوبت نطق داورها شد “نظر” نداد، بلکه “استدلال” کرد. مي نوشت و “استدلال” مي‌کرد.

در همان قسمت اول برنامه مي‌شد حدس زد استاد دانشگاهي که از کليد واژه‌هايي مثل “فنون اقناع” و “قانون‌بان” استفاده مي‌کند احتمالا آمده تا ارزيابي تخصصي‌تر و علمي‌تري نسبت به سه داور شناخته شده داشته باشد. اگر از او اين جمله را شنيديم که: با اجرايت ارتباط برقرار نکردم و دوستش نداشتم بلافاصله براي اين اظهارنظر دليل و منطقي آورده شد، اما اين پايان ماجراي قسمت اول نبود،

“داور نچسب” اين‌بار تصميم گرفت در همان گام ابتدايي برنامه خطر کند و يکي از سه “اعتبارنامه” اش را خرج کند. آن‌هم براي دختري نوزده‌ساله که چند شخصيت را همزمان دوبله مي کرد و داور کمتر شناخته شده اجرايش را با درنظر گرفتن همه محدوديت‌هاي عزيز و مقدسي که براي بانوان کشورمان وجود دارد پسنديد و او را به “باشگاه مهارت” عصرجديد فرستاد. و باز هم يک استدلال: ” ما قرار است در اين برنامه استعداديابي کنيم و اين دختر جوان ۱۹ساله با توجه به شرايط سني و توانايي‌هاييکه دارد، بدون شک در باشگاه مهارت شکوفا خواهد شد.”

اين يعني چهارمين داور به بهانه برنامه تلويزيوني عصرجديد آمده تا رويکرد تربيتي را در مسابقه استعداديابي ارائه دهد. نمي‌دانم، شايد اين به تجربه معلمي اين وصله ناجور برگردد.

دکتر سيدبشير حسيني در اتاق دانشگاهي‌اش زير باد کولر، پشت ميزش و پشت کلي مقاله علمي تلنبار شده روي ميز سنگر نگرفت! بيرون آمد از اتاقش و سعي کرد، ادبيات دانشگاهي‌اش را به زبان ساده براي مردم کوچه و بازار ترجمه کند‌.قاطع نظر داد. به حداقل‌ها راضي نشد و سعي کرد سليقه‌اي و احساسي قضاوت نکند. حالا داور کمتر شناخته شده درحال شناسايي شدن است…. کم‌کم وصله ناجور، جور مي‌شود و داور نچسب مي‌چسبد به دل‌هاي مخاطبيني که براي اظهار نظر داوران بزرگ‌ترين مسابقه استعداديابي ايران، قاعده ، شاخص و معيار را ضروري مي‌دانند.

فرضيه‌ها در اين آزمايش رد مي‌شوند، اما ما عادت کرده به نظريه‌هايي که در آزمايشگاه واقعيت‌ها آزمون نشده‌اند.
هنوز هم نظرم عوض نشده، عصرجديد چهار داور ندارد، “سه به علاوه يک ” داور دارد. داور چهارم فرق مي‌کند‌ بازيگر و موسيقي دان نيست سلبريتي نشده، اما مي‌نويسد و “استدلال” مي کند.
“داوري که قلم و کاغذ دارد”!

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:1
United States
10:48 - 1397/12/08
از همون قسمت اول برنامه کاملا مشخص شد یه داور به تمام معنا هست که بدون دلیل و استدلال و منطق حرف نمیزنه
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1397/12/08
با
سلام برنامه خوبی هست ولی خانم نونهالی درحد اندازه داور نیست اگرم میخواستن از ی خانم حتما استفاده کنن خیلی خانمهای درجه یک دیگه بود نه ایشون
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
من هم باشما موافقم واین موردکاملا دربرنامه مشهود است
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
دقیقا...کاش حالا که یک دونه فقط خانم انتخاب کردن یک فرد بهتر و دقیق تر رو دعوت میکردن
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1397/12/08
حقیقتا داوران این برنامه در حد و اندازه این برنامه مفرح نیستن از آقای احسان علیخانی تقاضا میشود تدبیری نو بی اندیشن
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1397/12/08
خاهشا داور های این برنامه رو عوض کنید اصلا خوب نیستن
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1397/12/08
خیلی زشته داور نچسب یعنی چی ؟؟؟واقعا ادبیات خوبی نیست .بعدشم چه اشکالی داره که باشه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
سوگیری احمقانه نویسنده رو میرسونه
Iran, Islamic Republic of
21:15 - 1397/12/08
اصلا داور های خوبی نیستن..
این دورا،باید اینو بدونن که واسه کشف استعداد اومدن لینجا و واقعا تا اینجا استعداد های فوق العاده ای رو دیدیم..
مثلا اون خانمی که کلمات رو برعکس میکرد،واقعا یه استعداد خاص بود اما داور مسابقه گفت که اگه وقتتو روی یه کار دیگه میزاشتی موفق تر بودی،درصورتی که واقعا استعداد جالبی بود
بجای این داورا بایستی از اشخاصی امثال علی دایی و مهران مدیری و محمد علیزاده و کتایون ریاحی استفاده میکردن و مجریش هم گزار بود
پاسخ ها
پویا
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۸
کامله معلومه که الکی نظر دادین.فقط افراد سلبریتی و به درد نخور .مسابقه برای استعداده نه مسخره بازی و فقط بازیگری.
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1397/12/11
کاملا با شما موافقم،داور فوق العاده با استدلال های قوی.
Iran, Islamic Republic of
18:58 - 1397/12/13
به نظرمن داورا برای کشف استعداد مناسب نیستن وشایدم بخاطرکمبودچنین برنامه هایی باشه
Iran, Islamic Republic of
00:43 - 1397/12/20
داورها خیلی بد داوری کردن .حداقل برن برنامه خارجی رو ببینن بعد یاد بگیرن که تو ذوق شرکت کنندهها با پررویی نزنن
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1398/01/11
سلام
واقعا داوری کردن این چهار تا به اصظلاح داور مسخره است نه آگاهی دارن نه تبحر نه دانش و... واقعا حیف این همه استعداد که میان برنامه اجرا میکنن با ناداوری روبرو میشن یکیشون که فقط عاضق موسیقی محلیه و نمیدونه استعداد شگرف و ذاتی با آواز خوندن فرق داره خیلی خیلی ناداوری تو این برنامه مشخصه خواهش میکنیم دنبال داورهای آگاه و با تکنیک بگردین بخش آواز خوانی را جدا کنید اصلا با استعدادهای خاص متفاوته
Iran, Islamic Republic of
03:02 - 1398/01/12
بهترین داورهارو اوردین از شما تشکرمیکنم
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1398/01/15
اولا این برنامه الکی نیست که شما ها براش تایین تکلیف کنید
دوما اگه می خواستین تمومه داورا کسانی باشند که شما ها میشناسید که بیشتر در بازیگریه که برنامه باید استعداد بازیگری رو نشون بده!
سوما اصلا شما چیکار دارید ..اگه برنامه رو دوست ندارید تلویزیون خیلی شبکه های مختلفی داره برین اونو نگاه کنیدچرا شر بپا میکنید !؟
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1398/01/19
دکتر بشیر حسینی اصلا با حق رای نمیده مخصو صا او ن آقایی که او مده بود نام استان و شهر هارو می گفت باید می رفت فینال به اون منفی داد هر وقت هم می خواد زززززنگو بزنه میگه با عشق هر وقت هم آقای علی خوانی بهش می گه حا لییییش نمیشه یا به اون بفه مونین یا به جای اون داور دیگه ای رو بیا رین هر وقت زنگ و بزنه فکر میکنه که با کلاسه
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1398/01/21
یکی از اشتباهات داوری برنامه که خیلی بی ادبی میتونه محسوب بشه اینه که وسط اجرا شرکت کننده زنگ قرمز رای منفی رو میزنن و اجازه نمیدن که کارش که کامل تموم شد بعد رای بدن که نشانه بی ادبی و بی احترامی میتونه باشه. و بعضی شرکت کنند ها که کارشون بی نقص بود مثل اون آقایی که حافظه خیلی قوی داشت نمیدونم چرا رای منفی دادن
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1398/01/23
برای این کشور متاسفم،،،شبکه 3رو لگد کوب کردین،،لطفا دیگه نگید چرا مردم ماهواره میخرنو ب صدا وسیما علاقه ای ندارن،،اقای حسینی نقششو خوب ایفا میکنه،، بقول همون مسئول کشور ، خلایق هرچ لایق،،بیخودنیس نخبه های ما ازایران خارج میشن،،
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1398/04/31
سلام خواهشا اگه میشه ما خیلی ازلحاظ مالی زیرفقریم اگه میشه کمکمون کنید
Iran, Islamic Republic of
00:14 - 1399/01/08
خدا حفظتون کنه اقای سید بشیر حسینی عزیز انشاالله چشم دشمنان وبد خواهانتون کور ؛سید بزرگوار، واقعا مثل بعضی داورای دنیا زده وطرفدارای بیسوادشون نیستید ومدرکتونو مثل جوجه دکترای امروزی پر ادعا نگرفتین...همیشه حق رو میگید؛حق نگهدارتون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج