کمالوندی: اجازه ندهیم فرصت‌ها به تهدید تبدیل شوند
۸۳۷۷۷۴
۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۰
۶۳۰۸ 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ایران، فرصت‌های زیادی دارد و باید سعی کنیم اجازه ندهیم این فرصت‌ها به تهدیدی برای کشور تبدیل شوند.

خبرگزاری مهر: بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در دهمین جشنواره تجلیل و تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغالزای کشور با تأکید بر ضرورت اتحاد برای درست شدن بهم ریختگی‌های موجود، گفت: البته پیش‌تر ما دنبال مسائل سیاسی بودیم و خیلی به مسائل اقتصادی توجه نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: من خودم تازه فارغ‌التحصیل از دانشگاه شده بودم. بعد از جنگ متوجه شدیم که نمی‌شود بخواهیم اقتدار داشته باشیم و یکی از مهمترین مؤلفه‌های قدرت یعنی اقتصاد را نداشته باشیم.

سخنگوی سازمان ملی انرژی اتمی تصریح کرد: اهمیت اقتصاد امروز بر هر کسی واضح است و شاید بتوانم با تجربه بیست و هفت، هشت سال کار در حوزه‌های دیپلماتیک بگویم ما در ابعادی در حوزه‌های سیاسی خیلی موفق بودیم و امروز جای تردیدی نیست که جمهوری اسلامی ایران در منطقه حرف اول و آخر را می‌زند.

کمالوندی با تاکید بر این نکته که ما در زمان نظام دوقطبی دنیا انقلاب کردیم و ارزش‌های جدیدی را مطرح کردیم، افزود: اما ما نتوانستیم این ارزش‌ها را درست مطرح کنیم. زمانی که من در اندونزی سفیر بودم از من می‌پرسیدند چارچوب اقتصادی این نظام اسلامی که شما تشکیل دادید چیست؟ اجازه بدهید بگویم جواب‌های ما دیپلماتیک بود چون هر چقدر می‌پرسیدیم اطلاعاتی به ما نمی‌دادند.

وی اظهار داشت: در این مدت انواع فشارها بود و به نظر من کشور، فرصت نکرده به حال مسائل اقتصادی فکری کند ولی نکته مهم این است که توازن قوا الان در سطح منطقه و دنیا به نفع جمهوری اسلامی ایران عوض شده و یک فرصت طلایی پیش آمده که ما می‌توانیم جهشی داشته باشیم که صدها سال آینده ما را تضمین کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ایران اسلامی در موقعیت ویژه ای است فرصت‌های زیادی دارد ولی بعضی از آنها خطرناک هستند و باید سعی کنیم اجازه ندهیم این فرصت‌ها به تهدیدی برای کشور تبدیل شوند.

کمالوندی با اشاره به اینکه ما یک دشمن غدار در آن طرف دنیا داریم که الان دیگر نقاب را کاملاً برداشته و حرف‌هایی که می‌زند که شاید قبلاً تصور شنیدن آنها سخت بود، یادآورشد: در موضوعات مختلف به راحتی تعهدات خود را زیر پا می‌گذارد؛ درباره یونسکو، تعهدات مربوط به کنوانسیون آب و هوایی و برجام و… تقریباً به هیچ چیزی پایبند نیست و حتی انتظار دارد بخش مهمی از دنیا هم با او همراهی کنند.

وی اضافه کرد: البته که ظاهراً اگر همراهی نیست با سکوت با او همراهی می‌کنند؛ به نظر می‌رسد دنیا به هیچ وجه این وضعیت را نمی‌پسندد اما اگر برخورد نمی‌کند برای این است که نمی‌تواند. آنها هم مترصد فرصت هستند که بتوانند بر شرایط غلبه پیدا کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به سوابق دیپلماتیک خود در کشورهای مختلف، تاکید کرد: انسان‌ها فطرتا عدالت طلب هستند. ما مجبور هستیم اگر می‌خواهیم ارزش‌های انسانی را حاکم کنیم باید اول از خودمان الگوی خوبی نشان بدهیم.

کمالوندی می‌گوید: نمی‌شود درون خانه را مرتب نکرده باشیم بخواهیم به بیرون پند و اندرز بدهیم.

وی با یادآوری این نکته که در جنگ تحمیلی همه دنیا یک طرف بود و همه ما در کنار هم در یک طرف بودیم، اظهارداشت: این موازنه از نظر علمی اصلاً قابل درک نبود اما در انتها ما بودیم که پیروز شدیم، علت آن این بود که همه آحاد جامعه با هم بودند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ایثار و فداکاری ارزش داشت و تا زمانی که این ایثار مثل شرکت فیروز و آقای موسوی وجود داشته باشند می‌تواند فضا را در سطح دنیا عوض کند.

کمالوندی با اشاره به بیانیه رهبر معظم انقلاب اسلامی که در ۴۰ سالگی انقلاب منتشر شد، تاکید کرد: این بیانیه تا اندازه زیادی راه آینده را مشخص می‌کند؛ همیشه نقاط ضعف وجود دارد. نیمه خالی یا نیمه پُر را دیدن در روش و منش افراد در جامعه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

وی افزود: اگر این آمار و ارقام به خصوص در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی حاصل شده به برکت افرادی مثل شما بوده و الان هم شرایط ویژه ای است که لازم است در میدان باشیم؛ در دو فراز از بیانیه رهبری به علم و پژوهش و اقتصاد اشاره مستقیم داشتند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در سرمایه گذاری اشاره کردند که اگر در دویست سال اخیر غرب تسلط داشتند به این دلیل بوده که سرمایه گذاری بسیار انجام شده ولی در کشور ما ما چندصد سال پیش نظامی گفته توانا بود هر که دانا بود.

کمالوندی با بیان اینکه روند رشد علمی در کشور ما مشخص است اما به نظر می‌رسد هدایت شده در یک حوزه و راه درست نیست، گفت: ما در سازمان انرژی اتمی جواب بعضی سوالات آژانس را می‌دهیم که آش نخورده و دهان سوخته است. طرف با دیدگاه خودش می‌گوید وقتی شما مقاله‌ای در حوزه چرخه سوخت دارید حتماً این را نوشتند که استفاده کنید.

«او این حرف را بر این مبنا می‌گوید که از هر یک مقاله در آلمان یک پترن صنعتی درمی‌آید در حالی که در صد مقاله ما یک پترن هم در نمی‌آید. این چرخ دنده‌ها با هم جور نیست. دانشگاه برای خود کار می‌کند، صنعت برای خود و طرف اروپایی با ذهنیت خودش می‌آید می‌گوید به من جواب بدهید.»

وی تصریح می‌کند: دانشگاه برای خود مواد هسته‌ای آورده در حالی که باید این را اعلام کند ولی نمی‌گوید و این نگفتن برای کشور هزینه ایجاد می‌کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه نمی‌خواهم همه کارهای ارزشمند دانشگاه‌ها را در حوزه هسته‌ای رد کنم، تاکیدکرد: ولی میزان اگر بخواهیم بگیریم خیلی نسبت مقالات با کارهایی که انجام شده بی تناسب است.

کمالوندی ادامه داد: هفت درصد منابع جهانی داریم در حالی که یک درصد جمعیت داریم؛ ۴۰ میلیون نیروی فعال تحصیل‌کرده داریم که ۱۴ میلیون تحصیلات عالیه دارند.

وی با بیان اینکه این سرمایه بسیار بزرگی است که در کشور ما موجود است، اظهارداشت: موقعیت ویژه جغرافیایی و ارتباط با شرق و غرب دنیا یک ظرفیت دیگر است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه در حوزه صنعت هسته‌ای، هزاران دانشمند متخصص جوان داریم که با یک تفاوتی نسبت به بعضی از حوزه‌های دیگر با یک انگیزه خاصی کار می‌کنند، افزود: انگیزه شأن حقوق نیست، می‌خواهند که بشود. می‌گویند خواستن توانستن است.

کمالوندی تاکیدکرد: با یک انگیزه بالا و خواستن بزرگی منشأ کارهای بزرگی شدند.

وی با بیان اینکه ما جز ۱۳ کشور دنیا هستیم که غنی سازی می‌کنیم، اذعان داشت: تولید اکسیژن ۱۸ که حدود ۳۰ هزار دلار هر کیلوی آن است. انواع رادیوداروها که به ۱۰ کشور دیگر صادر می‌کنیم در صورتی که شرکت‌های ما در تحریم هستند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: آمریکایی‌ها می‌گویند دارو و مواد غذایی در لیست تحریم نیست ولی فردی که این کار را می‌کند در تحریم می‌گذارند.

کمالوندی در پایان گفت: نمی‌شود اقتصاد فعالی داشته باشی و این اقتصاد دولتی باشد؛ مردم هستند که می‌توانند موتور این اقتصاد باشند و هر چقدر که بشود در این زمینه کار کرد به نظر می‌رسد کم است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Germany
10:02 - 1397/12/12
مجموع پیشرفتهای کشورهای منطقه ، مرهون بازار ۸۰ میلیونی ایرانی است که توان تولید پوشک و نخود و لپه .....ندارد ولی ادعای فضا و قدرت منطقه ای،....دارد ، فعالیتها اگر سالم بود ، امارات ، ترکیه ، ..... به گرد پای ما نمی رسیدن !
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
مثل برجام ؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج