سفیر برزیل پس از هفت سال به سوریه بازگشت
۸۳۸۹۲۷
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۹
۴۶۹۹ 
برزیل که از سال 2012 تمامی کارکنان سفارتخانه خود را به دلایل امنیتی از دمشق خارج کرده بود، امروز روابط خود با سوریه را در سطح سفیر فوق‌العاده از سر گرفت.

خبرگزاری فارس: «فابیو فاز بیتالوکا» به عنوان سفیر فوق‌العاده برزیل امروز استوارنامه خود را در دمشق تقدیم «ولید معلم» وزیر خارجه سوریه کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) بیتالوکا از امروز به عنوان سفیر فوق‌العاده* جمهوری برزیل کار خود را در سوریه آغاز می‌کند.

برزیل در سال ۲۰۱۲ تمامی دیپلمات‌های خود را از دمشق به دلایل امنیتی و در راستای حفظ جان آن‌ها به سائوپائولو فراخواند اما ساختمان سفارت را برای انجام اقدامات کنسولی باز گذاشت.

برزیل همچنین یک کاردار در سفارت خود در لبنان برای ارتباط با دولت سوریه تعیین و سپس در سال ۲۰۱۷ «فابیو فاز بیتالوکا» را به عنوان کاردار خود به دمشق اعزام کرد.

به نوشته پایگاه خبری عنب بلدی، موضع برزیل از ابتدای بحران سوریه، بیش از هرچیزی سکوت و عدم موضع‌گیری بوده است؛ هرچند تعدادی از کشورهای آمریکای جنوبی حمایت خود را از برخی قطعنامه‌های بین‌المللی در خصوص سوریه اعلام کردند اما برزیل اخیرا تلاش کرده بود تا در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری در راستای عادی‌سازی روابط با دولت سوریه قدم بردارد.

دولت سوریه نیز در ژانویه ۲۰۱۸ و در خلال سفر یک هیأت پارلمانی از برزیل به دمشق، خواستار همکاری اقتصادی با برزیل و عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با این کشور شده بود.

در سال ۲۰۱۸ با آزادسازی بخش وسیعی از خاک سوریه به دست ارتش و بازگشت امنیت به شهرهای مرکزی و جنوبی این کشور، شرایط برای بازگشت کشورها و عادی‌سازی روابط با دولت دمشق، فراهم شد. به طوریکه تاکنون امارات و بحرین سفارت‌خانه خود را در دمشق بازگشایی کرده‌اند و بحث و جدل‌هایی در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب وجود دارد.

* سفیر فوق‌العاده: سفیر فوق العاده بالاترین درجه یک سفیر از لحاظ دیپلماتیک است که به آن فرستاده ویژه نیز می‌گویند و دارای اختیارات ویژه می‌باشد و اختیار این را دارد تا قراردادهایی را با کشور میزبان به نام دولت یا هیأتی که سرپرستی آن را بر عهده دارد امضاء کند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج