چین به ادعای پمپئو پاسخ داد
۸۴۲۰۵۳
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۵
۵۶۶۴
سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادعاهای مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اعمال محدودیت توسط چین برای دسترسی کشورهای آسیایی به انرژی در دریای جنوبی چین را رد کرد و آن را «غیر مسئولانه» خواند.

خبرگزاری ایرنا : سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادعاهای مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اعمال محدودیت توسط چین برای دسترسی کشورهای آسیایی به انرژی در دریای جنوبی چین را رد کرد و آن را «غیر مسئولانه» خواند.

لوکانگ روز چهارشنبه در پکن در جمع خبرنگاران افزود: ملت های منطقه قادر به حل مشکلات خود در دریای جنوبی و مقابله با اختلافات هستند و کشورهای خارج از منطقه نیز باید از تشدید مشکلات و اختلال در وضعیت هماهنگ موجود خودداری کنند.

او بدون نام بردن از آمریکا یا هر کشوری دیگری افزود: یک 'کشور خارج از منطقه' بارها و بارها سعی کرده است منطقه را بی ثبات کند و علیه منافع کشورهای منطقه عمل کند.
سخنان لوکانگ پاسخی به اظهارات مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بود که امروز در هیوستون آمریکا اعلام کرد چین از طریق توسعه ساخت و سازها در دریایی جنوبی، دسترسی کشورهای جنوب شرق آسیا به بیش از 2.5 تریلیون دلار از ذخایر انرژی قابل بازیافت را قطع کرده است.

پمپئو در سخنرانی خود ساخت تاسیسات دریایی غیر قانونی چین در آبراه های بین المللی را مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد که این موضوع صرفا یک مساله امنیتی نیست.
او گفت: جلوگیری چین از توسعه انرژی در دریای چین جنوبی از طریق زور، به این معنی است که پکن مانع از دسترسی اعضای 'آ.سه.آن' به منابع انرژی قابل بازیافت شده است.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود در مقابل، دولت ایالات متحده آمریکا مروج امنیت انرژی برای ملت های جنوب شرق آسیا است و ما می خواهیم کشورهای منطقه بتوانند به انرژی خود دسترسی داشته باشند.
دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود 3.میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را در بر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است.

جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاکید می‌ورزد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج