پاسخ به شایعات درباره گنجینه موزه هنر‌های معاصر
قالیشویی بانو_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی بانو_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۸۴۳۴۲۰
۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۲
۲۷۲۲
اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به برخی شایعات درباره فروش پنهانی آثار موزه هنرهای معاصر، توضیحاتی ارائه کرد.

خبرآنلاین: با توجه به انتشار گزارش‌ها و مطالبی در رسانه‌ها و فضای مجازی مبنی بر فروش پنهانی آثار موزه هنرهای معاصر، نحوه خرید اثر برای گنجینه موزه به شرح زیر اعلام می شود.

آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران دارای شماره اموال دولتی اند و به هیچ وجه امکان فروش آنها وجود ندارد.

بنا به آنچه در قوانین خرید اثر برای موزه هنرهای معاصر ثبت شده ، موزه به عنوان نهاد دولتی امکان خرید اثر را به صورت مستقیم ندارد و وظیفه خرید برای گنجینه موزه را موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر انجام می دهد که طبق اساسنامه حق خرید و فروش آثار هنری را دارد.

اداره کل هنرهای تجسمی، وظیفه حمایت از هنرمندان این رشته ها را به عهده دارد و در راستای تحقق این هدف به شیوه های گوناگون از طریق موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر اثر هنری خریده است که به شرح زیر اعلام می شود:

۱ . خرید از هنرمندانی که مشکلات مالی دارند و از اداره کل هنرهای تجسمی درخواست خرید اثر دارند. این خرید با موافقت گروه کارشناسی انجام می شود و خرید نهایی را موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر انجام می دهد. آثار قابل توجهی در این سال ها به این شیوه خریده شده است.

۲. از انجا که اداره کل هنرهای تجسمی متولی برگزاری بی‌ینال ها و جشنواره های تخصصی تجسمی است، به پیشنهاد شورای سیاستگذاری بی ینال ها و جشنواره ها، تعدادی از آثار هنرمندان جوان برای حمایت از آنها خریده می شود از آنجا که این هنرمندان عمدتا جوان اند و اثر آنها برای حضور در گنجینه موزه شرایط لازم را ندارد به گنجینه موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر انتقال پیدا می کند و در واقع مالک این آثار موسسه است نه موزه. برخی از هنرمندان نیز برای کسب اعتبار اثر خود را به موزه اهدا می کنند که البته پذیرش این گونه آثار نیز شرایط خاص خود را دارد.

برخی از آثار ارزشمند هنرمندان که برای تکمیل گنجینه موزه خریده می شود نیز از طریق اعلام نظر کارشناسان است و این خرید ها معمولا از راه بی ینال ها و جشنواره ها نیست و به صورت شخصی خریده می شود.

مساله ای که برای هنرمندان شبهه ایجاد کرده این بوده است که سال های طولانی مدیر موزه و مدیرکل هنرهای تجسمی یک شخص بوده و خرید های حمایتی از سوی مدیر کل در نظر عموم و هنرمندان خرید برای موزه تلقی شده که اسناد موجود خلاف این نکته را نشان می دهد.

مضاف بر این که آثاری که برای موزه و به دستور مدیرکل هنرهای تجسمی، توسط موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر خریده شود، طبق تفاهم نامه ای قانونی و به صورت مکتوب به موزه اهدا می شود.

در ادواری که خرید و فروش آثار هنری رونق چندانی نداشت، اداره کل هنرهای تجسمی عموما آثار هنرمندانی را می خرید که امروز هر یک صاحب نامی شده اند و آنها را در گنجینه موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر نگهداری می کرد و با استناد به مصوبه هیات مدیره موسسه در راستای تحقق اهداف گردش اقتصاد هنر، بخشی از این آثار به فروش رسیده که البته این آثار هیچکدام به موزه تعلق نداشته اند.

باید به این مساله اشاره کنیم که در سال ۱۳۸۵ در زمان مدیریت زنده یاد دکتر عبدالحمید حسینی راد در موزه هنرهای معاصر، نمایشگاهی به دبیری دکتر ایرج اسکندری با عنوان جنبش هنر نوگرای ایران از مجموعه گنجینه موزه برپا شد که برای تکمیل نمایشگاه جنبش هنر نوگرای ایران ۳۹ اثر از آثار موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر به صورت امانی در اختیار این نمایشگاه قرار گرفت که پس از پایان نمایشگاه به موسسه برگردانده شد.

کاتالوگ نمایشگاه با عنوان اصلی جنبش هنر نوگرای ایران و عنوان فرعی مجموعه آثار ایرانی موزه هنرهای معاصر تهران منتشر شد. این عنوان باعث شد این مساله پیش بیاید که همه آثار این نمایشگاه از آثار گنجینه موزه معاصر است و به دلیل قصوری که در طراحی این کاتالوگ صورت گرفت، این مساله پیش آمد و باید مشخصات و محل نگهداری آثار به طور مشخص در کاتالوگ بیان می شد.

برای اطلاع عموم فهرست این ۳۹ اثر به زودی منتشر می شود.

در پایان لازم به ذکر است که بعد از ایام تعطیلات نوروز و در فرصت مقتضی، نشست رسانه ای در موزه هنرهای معاصرتهران برگزار خواهد شد تا اهالی رسانه پرسش های خود را مطرح کنند.

همچنین بانک اطلاعات آثار گنجینه موزه نیز به زودی منتشر می شود تا هنرمندان و علاقه مندان از آثار گنجینه اطلاع یابند. پس از بازسازی نیز دیداری از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران برای اصحاب رسانه برنامه ریزی خواهد شد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1397/12/26
یاد تابلوهای ارزشمند اندی وارهول به خیر که بعد از انقلاب توسط موزه پاره و سوزانده شدند. اگر می‌ماندند امروز هر کدام میلیونها دلار قیمت داشتند.
Iran, Islamic Republic of
00:53 - 1397/12/27
از اول بگو میفروشیم این همه سغرت کبری چیدی آخرش هم گفتی میفروشیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
دکتر عارفی - موبایل فوتر
استیل رگال_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کالابرد_فوتر
فنی آتل_فوتر
استیل رگال_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
چوب و هنر _فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222