کمیته ملی ریشه‌یابی سیلاب تشکیل می‌شود
۸۴۵۸۵۴
۰۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
۶۱۷۱
رئیس جمهور از تشکیل کمیته ملی ریشه‌یابی سیلاب با هدف انجام اقدامات کوتاه‌ و بلندمدت خبر داد.

خبرگزاری مهر: رئیس جمهور از تشکیل کمیته ملی ریشه‌یابی سیلاب با هدف انجام اقدامات کوتاه‌ و بلندمدت خبر داد.

کمیته ملی ریشه‌یابی سیلاب تشکیل می‌شود

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در اولین جلسه هیأت دولت در سال جدید، اظهار داشت: در آغازین روزهای سال ۱۳۹۸ مردم با همه توان و نیرویی که در اختیار داشتند به کمک و یاری همدیگر شتافتند و این جای قدردانی دارد.

روحانی با بیان اینکه در آغاز سال جدید شاهد دو نعمت بزرگ هستیم، گفت: یکی از این نعمات و رحمت الهی، بارش باران است که می‌تواند آثار و برکات فراوانی برای کشاورزی و تأمین نیازمندی‌های آبی کشور و جبران کمبود ذخایر آب‌های زیرزمینی داشته باشد. اما در عین حال شدت بارندگی در زمان‌های کوتاه و در یک منطقه کوچک، چنانچه پیش‌بینی‌های لازم در سال‌های گذشته و طرح‌های قبلی انجام نداده باشیم، می‌تواند برای مردم مشکل‌آفرین و تهدیدزا باشد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: نعمت بالاتر از رحمت خداوند، همکاری و هماهنگی و ایثار و کمک مردم در حوادث روزهای اخیر بود و این نعمت بسیار ارزشمندی است.

روحانی گفت: اگر چه در سال‌های قبل هم گاهی در برخی از استان‌ها شاهد مشکل سیل بودیم، اما اینکه یک مرتبه از ۳۱ استان کشور حدود ۲۵ استان و در برخی روزها همه استان‌ها درگیر آن شوند، شاید بی‌سابقه و یا کم‌سابقه باشد. چنین اتفاقی باعث می‌شود کمک‌رسانی از یک استان به استان همجوار کم شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: شرایط امسال ظاهراً شرایط ترسالی است و به جای ۱۰ سالی که شاهد خشکسالی بودیم، در شرایط ترسالی میزان بارش یک مرتبه افزایش چشمگیری می‌یابد و تاکنون نسبت به ۵ سال گذشته بارش آبی ۳۳ درصد افزایش داشته است و ورودی آب مخزن سد در استان خوزستان در سال آبی امسال تاکنون ۲۳.۶ میلیارد مترمکعب بوده است و این در حالی است که پارسال ورودی این سد ۵ میلیارد بوده است و حتی در میانگین ۵۰ ساله هم این میزان ۱۵ میلیارد متر مکعب بوده است، لذا نسبت به میانگین ۵۰ ساله هم حدود ۵۰ درصد بارش باران افزایش داشته است.

روحانی تصریح کرد: با توجه به میزان بارش‌هایی که انجام شده در مناطقی که سد بوده است، کنترل‌ها با دقت انجام شده است و چه بسا اگر این سدها وجود نداشت، میزان بارشی که در خوزستان وجود داشته می‌توانست بسیار تهدیدزا باشد. همچنان که در سال ۵۸ تقریباً تمام خوزستان زیر آب رفت و همه زندگی مردم دچار مشکل شد.

رئیس جمهور افزود: تدابیری که طی ۴۰ سال گذشته تاکنون انجام شده، تأثیرات خوبی داشته است، اما بدون تردید کافی نیست و هنوز هم باید اقدامات بیشتری انجام گیرد، چرا که هنوز هم غافلگیری داریم.

روحانی گفت: حادثه اخیر در برخی از استان‌ها، بویژه شیراز بسیار غم‌انگیز بود و این حادثه نشان داد اولین گروهی که وارد عرصه کمک‌رسانی شدند، خود مردم بودند. البته همه دستگاه‌های دولتی، نیروهای مسلح و امدادی و سازمان‌های مردم نهاد هم به صحنه آمدند.

رئیس جمهور اظهار داشت: دشمنانی که با عظمت ملت ایران مخالفند زبان به عیب‌جویی گشوده و حتی از تعبیرات تحقیرآمیز نسبت به مردم استفاده می‌کنند، اما امروز روز کمک و یاری به همه استان‌ها و شهرهایی است که با مشکلات متعدد مواجه شده‌اند و بی تردید همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها تلاش می‌کنند تا خسارات و درد و آلام مردم کاهش یابد.

روحانی با اشاره به اینکه امروز مردم در مناطقی از استان گلستان بویژه در آق‌قلا و گمیشان با مشکلات فراوانی مواجه هستند، اظهار داشت: اینکه مردم در روزها و هفته‌های متمادی با مشکلات ناشی از خسارت دست به گریبان باشند، می‌تواند بسیار خسته‌کننده و آسیب‌زا باشد، لذا همه تلاش ما در این مقطع باید این باشد که شرایط در استان‌ها و شهرهایی که عادی نیست را به شرایط عادی برگردانیم و اقدامات اولیه را برای زندگی مردم انجام دهیم.

رئیس جمهور ضرورت اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع در خصوص حوادث را مورد تأکید قرار داد و گفت: هواشناسی در کنار اقدامات ارزشمندی که انجام می‌دهد، باید تلاش بیشتری به کار گیرد و به طور دقیق درباره زمان و مکان حادثه اطلاع‌رسانی کند و این موضوع می‌تواند بسیار راهگشا باشد. همچنین از طریق فضای مجازی می‌توان، بلافاصله هشدارهای لازم را به مردم ارائه داد.

روحانی افزود: در مقابله با حوادث طبیعی اولین قدم پیشگیری، گام دوم اطلاع‌رسانی، مرحله سوم کمک و امدادرسانی و سپس رساندن مردم به منطقه امن و فراهم کردن نیازمندی‌های لازم برای آنان است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در حوادث اخیر مردم در خط مقدم بودند و دولت و نیروهای مسلح در خط دوم قرار داشتند و همه همدیگر را یاری رساندند و امروز روز کمک به مردم است و شرایط زمان انتخابات و عیب‌جویی نیست؛ بعدها و در فرصت مناسب می‌توان نقدهای لازم را انجام داد.

روحانی اهمیت سرعت در رفع مشکلات و آلام مردم را مورد تأکید قرار داد و گفت: در اینگونه حوادث زمان اهمیت زیادی دارد و اگر قرار است بیمه و یا تأمین اجتماعی اقداماتی انجام دهند، بایستی همین روزها به آن عمل کنند.

رئیس جمهور افزود: در مقابله با این حوادث، شهرداری‌ها هم بایستی با همه توان وارد عمل شوند و نظام مهندسی بایستی از این حوادث، درس‌های لازم را برای تجدید نظر در طرح‌های خود بیاموزد و لازم است دولت و نهادهای غیردولتی و سازمان‌های عمومی تلاش کنند این تهدید را به فرصت و فضای بازسازی درست تبدیل کنند، همچنان که پس از زلزله کرمانشاه بازسازی‌هایی که انجام شد، می‌تواند در برابر زلزله‌هایی با ریشترهای بالاتر مقاوم باشد.

روحانی لایروبی رودخانه‌ها، تهیه طرح جامع حفاظت از شهرهای در معرض خطر، هدایت آب به سمت تالاب و رودخانه‌های اصلی، احداث آب‌بندها و تجدید نظر در طراحی جاده‌ها و راه‌آهن را از جمله اقدامات لازم برای تبدیل تهدید به فرصت دانست و گفت: ارائه آموزش‌های لازم به مردم نیز از جمله اقدامات بسیار مهم است که بایستی صدا و سیما و آموزش و پرورش نسبت به آن اهتمام ویژه‌ای داشته باشند و مردم را نسبت به مواجهه با آن آشنا کنند و ضمن اعلام خبر احتمال وقوع بارش و یا سیل بایستی بلافاصله چگونگی برخورد مردم با آن حادثه نیز گفته شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید تمام دستگاه‌های اداری، نیروهای مسلح و نهادهای عمومی همه امکانات خود را در این ایام در اختیار مردم قرار دهد و در این روزها حل معضل و مشکلات مردم در اولویت اصلی قرار دارد.

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه موضوع اصلی جلسه امروز هیأت دولت، بررسی گزارش استان‌هایی که درگیر سیل بودند و نحوه جبران خسارات، کمک‌های بلاعوض و تسهیلات برای کاهش درد و رنج مردم بوده است، گفت: دولت در این زمینه همه توان خود را به کار خواهد گرفت و همه کسانی که منزل، محل کار و مزرعه‌شان آسیب دیده است، دولت با همه امکاناتی که دارد و با همه تلاش و در حد امکان جبران خواهد کرد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: امروز تشکیل کمیته ملی بررسی و ریشه‌یابی سیلاب را ابلاغ خواهم کرد تا مانند گزارش خوبی که در خصوص حادثه پلاسکو تهیه شد، در این زمینه نیز گزارشی از اقدامات کوتاه‌مدت و بلندمدت تهیه شود و کاری کنیم که اگر در ماه‌ها و سال‌های آینده رحمت الهی وجود داشت، بتوانیم آن را جذب کنیم.

روحانی در ادامه با ذکر دعای «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ الْیُسْرَ بَعْدَ الْعُسْرِ، وَ الْفَرَجَ بَعْدَ الْکَرْبِ، وَ الرَّخَاءَ بَعْدَ الشِّدَّه»، گفت: با این دعا از خداوند می‌خواهیم بعد از سختی‌ها، آسانی، بعد از مشکلات، گشایش و بعد از دشواری‌ها رفاه را برای مردم ایجاد کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Canada
14:49 - 1398/01/07
قبل از سیل باید انجام میشد.... خدا چقدر ما مدیر داریم و خوب مدیریت میکنیم....گ
United Arab Emirates
14:55 - 1398/01/07
تا کی میخواهید فقط بودجه کشور را به فنا بدید ،در تمام جهان علتهای سیل مشخص است ،در درجه اول کشورهائی که مدیریت نالایق حکمفرماست وهمیشه به فکر دیگر. کشورها هستند و مردم و طبیعت را فراموش میکنند بیشترین خسارت را از بلاهای طبیعی می بینند
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1398/01/07
کمیته چه گوشکوبیه مملکت و آب برد کشور و کلشو شخم زدید یه دو سه ماهی هم مردم و با کمیته سر کار بذارید
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1398/01/07
عمل میخواد گزارش استان گلستان قبلا داده شده چند سال پیش
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1398/01/07
نوشدارو پس از مرگ ایران
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1398/01/07
البته سختی ها و بدبختی ها برا مردمه شما ها مسئولین طراز اول مملکت و وزرا و وکلا و مدیرا و,,,, همتون مصونیت دارین!!!!! بهتره ستاد بحران مدیریت تشکیل بدین کشور از بی برنامه گی و بحران مدیریت به این روز افتاده!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1398/01/07
حتمامثل کمیته های زلزله که هنوز....... !!!!
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1398/01/07
ریشه یابی نداره ... وقتی دستور قطع جنگل و مراتع کشور رو میدن همینه. وقتی تو شمال ویلا سازی ونابودی جنگل بیداد میکنه و در استانهای دیگه هم همینطور تا شما دارید ریشه یابی میکنید!!!!!!؟؟؟اینو فک کنم یه بچه ده ساله هم میتونه ریشه یابی کنه
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۸
لطفا اعلام بفرمایید کمیته ریشه یابی سیلاب بودجه هم نیاز دارد یانه.
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1398/01/07
به جویی که یک روز بگذشت آب.نسازدخردمندازو جای خواب. روحت شاد فردوسی. اینا تازه دارن ریشه یابی میکنن
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1398/01/07
خوب چه فایده نتیجه ای نداره چند میلیارد میخان خرج این کنن اخرشم هیچ .باز یه جا دیگه یه اتفاق دیگه باعث حادثه تو کشور بشه .این اتفاقها به خاطر پروژه های کارشناسی نشده است بخاطردزدیهای که تو هر پروژه هست .ده تومن بودجه .با دوتومن دو چند سال جمعش میکنن بقیه هم میره تو جیب .ساده است
United Arab Emirates
15:58 - 1398/01/07
این دفعه ابرها را بدجوری حامله کردید.
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1398/01/07
باز نوندونی برای خوشون درست کردن پس این همه وزارتخونه کارشون چیه .همش کمیته های الکی..
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1398/01/07
ریشه یابی سیل و مسیل ها بطور اصولی و سازمانی از وظایف راه و مسکن و شهر سازی و بنیاد مسکن است.
جهان امروز بی دلیل نیست ماهواره ای هواشناسی دارد.
هنوز کلیه ارگانها اولویت را به هوا شناسی و تصمیم بر مبنای آن و دوره های دراز مدت در تحقیقات را عملیاتی نکردن.صرفا بارندگی نیست . دما و گرما هم در تصمیمات بسیار مهم است.باید در ادارات فردی برای هوا شناسی وجود داشته باشد تا پیشبینی ها را گوش زد کند.از موازی کاری اجتناب و از داده ها برای کلیه ذینفعان استفاده شود. هنوز توسعه شهری و روستائی و مدیریت آن بسیار ابتدائی است.زمین های پست و کناره رودخانه ها و پراکندگی آبادی ها بلای روزمره کشور شده.شهرداری ها و بخشداری ها و دهداری ها از باز سازی و مجوز ساخت در مناطق پر خطر اجتناب کنند. کشوری که کیفیت در زیر ساخت ها برایش مهم نباشد پیوسته به آبادانی ضربه مهلک می زند.
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1398/01/07
دیگر فایده دارد مردم مردن خسارت دیدن عیدشان عزا شد بروید بمیرید
Iran, Islamic Republic of
18:22 - 1398/01/07
همش الکیه خانوم ابتکارمقصراصلی این فجایع مروباربه همع اجازخرابکاری میدادساخت وسازوحتی کارمندانش به خاطراین موضوع شاکی بودن واعتراض کردن گفتن هرطرحی وماردمیکنیم ابتکاراجلزساخت وسازمیدا الان بیادجواب بده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج