انتقاد از تمسخر یک سرود باشکوه در تلویزیون
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۸۴۸۷۲۶
۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۳
۱۰۹۷۳
چند شب پیش، در برنامه‌ نوروزی عصر جدید تلویزیون (که در آن هر کس هرچه بلد است رو می‌کند و تقلید ناشیانه‌ای از برنامه‌های غربی است) گروه به ‌ظاهر مستعدی برای نشان دادن هنر دوبله‌اش، سرود «وطنم ای شکوه پابرجا» را با بیان فالش و اضافات غیرمتعارفی در لحن و صدا، روی انیمیشنی بازخوانی کرد تا بیننده را به خنده بیندازد.

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم احمد مسجدجامعی نوشت: چند شب پیش، در برنامه‌ نوروزی عصر جدید تلویزیون (که در آن هر کس هرچه بلد است رو می‌کند و تقلید ناشیانه‌ای از برنامه‌های غربی است) گروه به ‌ظاهر مستعدی برای نشان دادن هنر دوبله‌اش، سرود «وطنم ای شکوه پابرجا» را با بیان فالش و اضافات غیرمتعارفی در لحن و صدا، روی انیمیشنی بازخوانی کرد تا بیننده را به خنده بیندازد.

انتقاد از تمسخر یک سرود باشکوه در تلویزیون

سرودی ملی که این سال‌ها بسیار سر زبان‌ها بوده و بارها دیده‌ام در اجراهای عمومی، مردم به احترام نام «وطن» می‌ایستند و با عشق و هیجان سالار عقیلی را تشویق می‌کنند و از او می‌خواهند دوباره این تصنیف را بخواند. این گروه رأی نیاورد اما جالب که هیچ ‌کدام از داورها به این شکل از خراب کردن یک سرود ملی، اعتراض و اشاره‌ای نکرد. برنامه زنده هم نبود بگوییم پخش این آیتم از دست مسئولانش در رفته است.

جفا به نمادهای ملی و از جمله سرودهای ملی تنها همین مورد نیست و بارها سرود پر جوشش و صلابت «ای ایران» (اثر ارزشمند روح‌الله خالقی، حسین گل‌گلاب و غلامحسین بنان) دستخوش تعرض و بدسلیقگی کسانی بوده که ولو به سهو، نه تنها به هویت ملی آسیب زده‌اند که باعث گرفتن رغبت علائق دینی از مردم شده‌اند. مثل آن راهنمای وسط میدان نقش جهان اصفهان که داشت برای دانش‌آموزان از قدمت 500 ساله‌ مسجد امام‌خمینی می‌گفت و در جواب سؤال شاگردی ماند که مگر مرحوم امام چقدر عمر کرده‌اند، چند سال از رحلتشان می‌گذرد که این مسجد از 500 سال پیش به نام ایشان است؟

سال‌ها پیش در حاشیه‌ مراسم جایزه‌ کتاب سال دوره‌ ریاست جمهوری آقای خاتمی، در تالار وحدت (رودکی) مرحوم ایرج افشار از سریالی تلویزیونی، گلایه‌ می‌کرد که یکی از بازیگران به تقلید از شخصیت فیلم «شزم» ناگهان روی صحنه پریده و خودش را هوخشتره معرفی می‌کرد.

هوخشتره‌ای که از پادشاهان ماد بود و برای دفاع از ایران می‌کوشید و دست بیگانگان را (مثل هپتالیان و آشوریان) از تعرض به ایران کوتاه می‌کرد. ایشان می‌گفت هوخشتره آن جوان بی‌کفایتی نیست که وسیله‌ شوخی شود. حرف مرحوم افشار این بود به جای دست انداختن تاریخ ایران، بیایید این تاریخ را بشناسید و به بینندگان بشناسانید. حتی یادم است یکی میان آن جمع، نکته‌ای اضافه کرد که در فرانسه، متأسفانه حتی شده برای عیسی مسیح علیه السلام فیلمی فانتزی بسازند اما برای ناپلئون و ژاندارک جایگاه ویژه‌ای قائلند چرا که برای کشورشان افتخار آفرین بوده‌اند.

در شب اختتامیه‌ آخرین جشنواره فیلم تربیتی رشد (که در آستانه 50 سالگی است) در سال 97 در سینما فلسطین فیلمی به عنوان نمونه‌ بخش فیلم کوتاه پخش شد که رستم در پی یافتن دارویی (نوشدارو) برای درمان فرزندش سهراب، با رخش به تهران می‌آید و در پیچ و خم ترافیک و داروخانه و بیمه و نظام پزشکی و دیگر کمبودهای ملی و غیرملی گرفتار می‌شود و برای تأمین هزینه‌ها و مخارج، ناگزیر بانگ می‌زند و بالاخره با غل و دستبند از زندان سر در می‌آورد.

همان‌ وقت یاد اجرای ارزشمند نمایشنامه‌ «رستم و اسفندیار» استاد پری صابری در تئاتر شهر افتادم و یاد دوست شاعر سختگیرم سهیل محمودی که بعد از اجرا همچنان می‌گفت «نه، این رستم، آن رستم نیست.» فکر کردم حالا اگر آن دوست آمده بود و این رستم مفلوک را در تهران دیده بود که تازه کلی هم جایزه گرفته، دیگر چه می‌گفت. یک‌بار هم کیومرث صابری پشت جلد هفته‌نامه‌ گل‌آقا، آگهی تبلیغاتی پر و پیمانی از پارسی‌کولا گرفته بود. شیشه‌نوشابه‌ای در بغل مجسمه‌ فردوسی بود و زیرش نوشته بود: «عجم زنده کردم بدین پارسی.» با هم گپ‌وگفتی داشتیم و به این رسیدیم که این آگهی دارد از حماسه ملی ما سوء‌ استفاده می‌کند. صابری هم تشکر کرد هم از پولش گذشت و هم دیگر چاپش نکرد.

طنز و شیطنت شیرینی و شلوغی در زندگی اجتماعی اجتناب ناپذیر، خوب و همیشگی است اما در هر رسانه‌ای بویژه رسانه‌هایی که ادعای جایگاه ملی دارند درست است نام و یاد وطن دستمایه‌ مسخرگی شود؟ آن‌ هم در روزهایی که به نام «ایران»، «وطن» و حمایت از تولید وطنی نامگذاری شده است.

به بیان دقیق‌تر آیا می‌شود در رسانه ملی واژه وطن را دستمایه شوخی قرار داد اما داعیه حمایت از تولید وطنی داشت؟ نکته اینجاست که ممکن است فردی با انگیزه‌های متفاوت برنامه و فیلم و انیمیشن با هر سوژه و دستمایه طنزی بسازد اما آیا رسانه‌ها و رویدادهای ملی نیز باید پایگاه نشر چنین تولیداتی باشند؟

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:39 - 1398/01/18
چقدر دنبال زیر بغل مار میگردید.بابا ول کنید دیگه
Iran, Islamic Republic of
07:42 - 1398/01/18
اینارو به مسیولینی بگو که حد اقل بدانند نماد ملی چیست.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
کسانیکه شعر ای ایران رو حتی تغییر دادن اینجور چیزا حالشون نیست
بدون نام
United Kingdom
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
بابا یکی از مجریان این برنامه قبلا فرموده بودن: علاقمندی به فوتبال با قوای جنسی ارتباط
!!!مستقیمی داره
United Arab Emirates
07:48 - 1398/01/18
عصر جدید برنامه ای بی محتوا،تقلیدی و صرفا سرگرم کننده و گاها با توهین به مقدسات ملی و حتما باهزینه های سرشار است.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
یعنی میگین هیچی نسازن دیگه، راحت
Iran, Islamic Republic of
07:50 - 1398/01/18
برو بابا همه میدونن که اون هنر نماییه هرچند ضعیف .اینقدر برا همه چی کاریزما نسازیم. این افراط و تفریط ها پدر مارا در آورده.
United Arab Emirates
07:58 - 1398/01/18
به نظر بنده این انتقادها لازم نیست رسانه ای شود، احتمالا همه دشمن مملکت خود نیستند همین که مستقیما به رعایت گوشزد شود کافی است.
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1398/01/18
ایاسرود دیگری غیر از سرود ای ایران وطنم نبود‌.؟
Iran, Islamic Republic of
08:01 - 1398/01/18
فقط یاد گرفتید همه چیز رو تقلید غرب بدونید تا تو دهن مردم زهرمارش کنید تمام کشورهای اروپایی و امریکا و عربها برنامه ی استعداد یابی دارن ما هم داشته باشیم مشکلش چیه؟شد یه برنامه بیننده داشته باشه و روزنامه نگارهای ایران زهرمارش نکنن برامون؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
این و موافقم باهات ولی حق ندارن سرودهای ملی رو مسخره کنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
چشمشون داره از حدقه در میاد.
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1398/01/18
واقا متاسف شدم توهین به نماد های ملی تو صدا و سیما به یه رویه تبدیل شده تو این سال ها از هیچ کوشش برای تخریب تاریخ. و هویت ایرانی دست نکشیده صدا و سیمایی که اسم ملی داره ولی دست یه سری ادم تند روی ایران ستیزه که حتی صدای اقوام ایران را هم دراورده با تحقیر و توهین به اقوام البته بدونن که کسی این اراجیف اونا را گوش نمیدن زنده و جاوید خاک اهوریایی ایران
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1398/01/18
اینجوری که شما یا به اصطلاح مثلا منتقد نوشته باید این گروه زنده زنده در آتش سوزانده بشن
آقای منتقد! اسطوره شکنی یکی از روش های نوشتنه که در پست مدرن زیاد به کار گرفته میشه.
عادت کردیم به همه‌گیر بدیم در حالی که ما پیامبری از جانب خدا هستیم
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1398/01/18
چرا اینقدر از همه چیز حرف در میارید؟؟؟ چرا جو میدید؟؟؟ چرا اینقدر بی جنبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این خاله زنک بازیا دیگه خیلی مشمئز کننده ست
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/01/18
بدبختای غم زده.خاک تو سرتون.باشه میگم مختار پخش کنن جاش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
جناب مسجد جامعی ؛ شما و همفکراتون مملکتو نابود کردید ، اگه درد مردم دارید فکری بحالشون کنید. گرانی بیکاری بدبختی و........
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
چوب و هنر _فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
چوب و هنر _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
فنی آتل_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
استیل رگال_فوتر
کالابرد_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر