علائم خاموش تومور مغزی
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۸۴۹۸۱۳
۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲
۹۵۲۸
علائم سرطان مغز بینهایت شبیه سایر بیماری‌های معمولی هستند، از سر درد‌ها گرفته تا افسردگی. در این مطلب به شما می‌گوییم چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: علائم سرطان مغز بینهایت شبیه سایر بیماری‌های معمولی هستند، از سر درد‌ها گرفته تا افسردگی. در این مطلب به شما می‌گوییم چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

سرطان مغز: یک تشخیص واهمه برانگیز

خوشبختانه سرطان مغز کمتر از یک درصد افراد را دچار خود می‌کند و متاسفانه تومور‌های مغزی اغلب علائم بسیار کمی دارند. این علائم خود را به صورت بیماری‌های عادی روزمره مانند سر درد و احساس خستگی بروز می‌دهند.

علائم خاموش تومور مغزی

سر درد‌ها مداوم

حتی برای پزشکان نیز سخت است که تفاوت میان سر درد‌های ناشی از تومور مغزی و سر درد‌های ناشی از هر علت دیگری را تشخیص دهند. بهترین معیار، یک سر درد جدید است که هر روز سراغ‌تان می‌آید و انگار هیچ وقت دست از سرتان بر نمی‌دارد. این سر درد‌ها معمولا به مرور زمان بدتر می‌شوند و اغلب زمانی شروع می‌شوند که صبح از خواب بیدار می‌شوید، زیرا وقتی برای مدت طولانی دراز می‌کشید، فشار درون جمجمه‌ای بیشتر می‌شود.

سر درد ناشی از تومور مغزی، سایز تومور هر چه که باید و با هر سرعتی رشد کند، می‌تواند گوناگون باشد. یک تومور کوچک با رشد سریع می‌تواند به همان شدت سر درد ایجاد کند که یک تومور بزرگ با رشد کم ایجاد سر درد می‌کند. هیچ نوع سر درد بخصوصی وجود ندارد که بتواند نشان دهد فرد تومور مغزی دارد. همانطور که گفتیم معیار، سر درد‌هایی هستند که تازگی‌ها به وجود آمده‌اند، مداومند و با هیچ درمان و دارویی برطرف نمی‌شوند.

از دست دادن نامحسوس مقداری از بینایی

بیمارانی که این علامت از تومور مغزی را دارند ممکن است اصلا نسبت به آن آگاه نباشند، چه برسد به اینکه آن را به تومور مغزی مربوط بدانند. آن‌ها حتی ممکن است متوجه نشوند کیفیت بینایی‌شان تغییر کرده تا زمانی که به دلیل افت بینایی از سمت چشم مورد نظر مدام به اشیاء برخورد می‌کنند. این علامت خاص تومور مغزی که دید جنبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، همی آنوپی بای تمپورال نامیده می‌شود. این علامت معمولا در تومور‌های غده هیپوفیز دیده می‌شود که به تقاطع اعصاب بینایی و یا بخشی از مسیر بینایی فشار وارد می‌کنند.

علائم خاموش تومور مغزی

احساس ضعف و بی‌انرژی بودن

قشر حرکتی مغز، شروع کننده و کنترل کننده‌ی حرکت عضله در تمام بدن است. قشر راست حرکتی، سمت چپ بدن را کنترل می‌کند و قشر چپ حرکتی، سمت راست بدن را تحت کنترل دارد. اگر هر جایی در این قسمت، توموری وجود داشته باشد، این سیگنال‌ها کاملا مختل شده و در نتیجه عملکرد بدن نیز به هم می‌ریزد.

اگر تومور مغزی داشته باشید ممکن است در پاهای‌تان احساس درد کنید، اما پای چپ یا پای راست‌تان ممکن است جوری که از آن استفاده می‌کنید واکنش نشان ندهد یا اصلا عملکردی نداشته باشد. پا‌های ضعیف می‌توانند به معنی کمبود ویتامین D نیز باشند.

مشکل در ادای کلمات

یکی دیگر از علامت‌های متداول تومور مغزی، تکلم ناقص یا لکنت زبان است. مشکلات زبانی مانند لکنت، مشکل داشتن در نان بردن اشیاء یا مشکل در فهم آنچه دیگران می‌گویند از علائم اصلی تومور در لوب پیشانی یا لوب گیجگاهی‌اند. این دو ناحیه از مغز مربوط به عملکرد حرکتی تکلم و درک زبان‌اند. در مغز دو مرکز تکلم وجود دارد که در سمت چپ قرار دارند.

ناحیه ورنیکه که به ما اجازه می‌دهد حرف‌ها را درک کنیم و بفهمیم و ناحیه‌ی بروکا که عضلات مسئول در تولید صدا را فعال می‌کند. اگر تومور در این قسمت از مغز وجود داشته باشد، معمولا هر دو توانایی مختل می‌شوند.

علائم خاموش تومور مغزی

نوسانات احساسی و رفتار‌های خطرناک

افراد دچار تومور‌های مغزی ممکن است دچار افسردگی، اضطراب و خشم شوند، حتی اگر این نوع احساسات و هیجانات را آنگونه که معمول است بروز ندهند. این حالت مربوط به تحریک یا فشار قسمت‌هایی از لوب پیشانی توسط تومور می‌شود که مسئول بسیاری از رفتار‌های شخصیتی ما می‌باشد.

همچنین ممکن است فرد بیمار دچار تغییراتی در رفتار شود مثلا بیشتر و زودتر عصبانی یا آشفته شدن، دست زدن به رفتار‌های خطرناک، فعالیت جنسی بیش از حد، و یا از دست دادن احساس شرم و خجالت. یک تومور بزرگ در لوب پیشانی که به آهستگی رشد می‌کند حتی می‌تواند شخصیت و توانایی قضاوت را تغییر دهد تا حدی که با رفتار‌های جنایی یا مشکلات روانی اشتباه گرفته شود.

از دست دادن شنوایی یا صدای زنگ در گوش

لوب گیجگاهی که در انتهای بخش میانی قشر پشت شقیقه‌ها واقع شده، مسئول پردازش توانایی شنیداری شما و همچنین توانایی درک و فهم زبان و مکالمه‌ی شماست. اگر از ناحیه‌ی یک گوش شنوایی خود را از دست داده‌اید یا مدام صدای زنگ در گوش‌تان می‌شنوید باید به پزشک مراجعه کنید.

ناباروری

مغز تقریبا همه چیز را در بدن ما کنترل می‌کند که شامل توانایی ما در تولید هورمون‌ها نیز می‌شود. مغز این کار را با کمک رابطی به نام غده هیپوفیز انجام می‌دهد. تومور‌هایی که این غده را تحت تاثیر قرار می‌دهند می‌توانند مقدار زیادی هورمون ترشح کنند یا جلوی عملکرد نرمال آن را بگیرند. به همین دلیل است که بسیاری از زنانی که دچار تومور مغزی هستند نمی‌توانند باردار شوند یا بعد از زایمان، شیردهی داشته باشند.

علائم خاموش تومور مغزی

از دست دادن تعادل

یکی از بسیار عملکرد‌های ساقه‌ی مغز، نقشی است که در عملکرد حرکتی دارد. اگر دیدید اخیرا راه رفتن برای‌تان مشکل شده، مخصوصا در تاریکی، و بدن‌تان تمایل به افتادن از یک سو دارد، این می‌تواند یکی از علامت‌های تومور مغزی باشد که در مخچه قرار گرفته. مخچه بخشی از مغز است که مسئول تعادل و هماهنگی بدن است.

منبع: rd

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1398/01/31
من همه اين علائم دارم
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/01/31
خدا نصیب هیچکس نکنه
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1398/02/03
من ده سال پیش،تومور مغزی بزرگی داشتم و عمل کردم.تومور مننژیوما بود و الان کاملا عادی هستم و به زندگیم ادامه می دهم.برای من اختلال در حرکت و تطابق آن با مغزم رخ داده بود.مثلا ورودی خانه که بسیار بزرگ هم بود و من سالها تجربه رانندگی داشتم کاملا عجیب نتوانستم باماشین وارد شوم.انگار که کلا هنگ کرده بودم.موقع نوشتن،دستم خط می خورد.این علامت بسیار واضحی ازاختلال مغزاست.معلمهاوکسانی که باکودکان کار می کنندبه خط خوردگی ها دقت کنند.نشانه تشنج درمغزاست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
آیلین_تزریق چربی
پارسیان طب - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر
فنی آتل_فوتر
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر