جهان با سرعت بیشتر در حال گسترش است
۸۵۶۳۰۴
۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
۱۰۴۹۳
تحقیقات جدید نشان می دهد جهان با ۱۰ درصد سرعتی بیش از آنچه پیش از این محاسبه شده بود، در حال گسترش است.

خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس: طبق تحقیقات جدید جهان با سرعتی بیش از آنچه تصور می‌شد، در حال گسترش است. این روند نشان می‌دهد احتمالاً ستاره شناسان باید نظریه‌های خود درباره شیوه عملکرد کیهان را دوباره بررسی کنند.

طبق تحقیق جدید جهان با نرخی حدود ۱۰ درصد سریع‌تر از آنچه در مشاهدات قبلی پیش بینی می‌شد، گسترش می‌یابد. این پیش بینی بر اساس مشاهدات مسیر رشد کهکشان در مدت کوتاهی پس از انفجار بزرگ انجام شده بود.

جهان با سرعت بیشتر در حال گسترش است

«آدام ریس» استاد فیزیک و ستاره شناسی دانشگاه جان هاپکینز و مؤلف ارشد این تحقیق است.

در تحقیق جدید ریس و همکارانش با استفاده از تلسکوپ هابل ۷۰ ستاره متغیر قیفاووسی ( Cepheid variable star) را در ابر بزرگ ماژلانی بررسی کردند. ابر بزرگ ماژلانی یکی از کهکشان‌های اطراف کهکشان راه شیری است.

ستاره‌های متغیر قیفاووسی با میزانی قابل پیش بینی کم نو و پرنور می‌شوند و به همین دلیل به ستاره شناسان کمک می‌کنند تا مسافت‌ها را در فضا تخمین می‌زنند.

علاوه بر آن، محققان مشاهدات مربوط به پروژه Araucaria را نیز مورد بررسی قرار دادند. در این پروژه محققان آمریکایی، اروپایی و شیلیایی سیستم‌های ستاره‌ای دوتایی را در کهکشان ابر بزرگ ماژلانی بررسی کردند.

محققان از تمام این اطلاعات برای محاسبه سرعت گسترش جهان در حال حاضر استفاده کردند. سرعت گسترش جهان با واحدی به نام «ثابت هابل» شناخته می‌شود.

تحقیقات جدید نشان داد مقدار جدید «ثابت هابل» ۷۴.۳ کیلومتر برثانیه بر مگاپارسیک (mega parsec) است. مگاپارسیک یک واحد ستاره شناسی و معادل ۳.۲۶ میلیون سال نوری است.

به گفته دانشمندان عدم قطعیت مربوط به این رقم ۱.۹ درصد است. این کمترین میزان عدم قطعیت محاسبه شده با این روش است.

تخمین زده می‌شود نرخ گسترش جهان حدود ۶۷.۴ کیلومتر برثانیه بر مگاپارسیک باشد. این نرخ با توجه به مشاهدات ماهواره Planck اتحادیه اروپا تخمین زده شده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:15 - 1398/02/06
تمام دنیا باید یک کشور واحد بشه تا در صورت یک فاجعه کیهانی بشه اون و مدیریت کرد این که در زمین هر تیکه و هر جزیره ای یک کشور شده یکی ضعیف تر یکی قوی تر تحریم میکنند و تهدید برای حمله نظامی میکنند و هر کدوم یه سازی برا خودشون میزنند با این کارها توان مقابله با یک فاجعه کیهانی وجود نداره
زمین نابود خواهد شد اگر همه دنیا یک کشور نشند
United States
14:28 - 1398/02/06
ایران هم باجدیت کامل زده تودنده عقب وسعی داره اززمان قاجارهم عقبتربره
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1398/02/06
حالا خیلی دنیای خوبیه داره بزرگتر هم میشه
Iran, Islamic Republic of
15:55 - 1398/02/06
.... ولی هنوز مامیخواهیم با ذکات جلوی سیل رابگیریم
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
خرزیاده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج