هدی برکات: ۶سال دیر به جایزه بوکر رسیدم
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۸۵۷۱۷۹
۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
۲۷۳۴
هدی برکات می‌گوید رمان "پست شبانه" که برنده جایزه بوکر عربی شد را در واکنش به بحران مهاجرت نوشته است.

ایسنا: "هدی برکات" نویسنده لبنانی که اخیرا به عنوان دومین زن برنده جایزه بوکر عربی معرفی شده است از مسیر نویسندگی‌اش سخن می‌گوید.

هدی برکات: ۶سال دیر به جایزه بوکر رسیدم

به نقل از نشنال، این نویسنده ۶۷ ساله می‌گوید جوایز ادبی او را دچار بحران وجودی می‌کنند. "برکات" که در پاریس زندگی می‌کند، می‌گوید این حقیقت که کتاب "‌قلمرو پادشاهی زمین"‌ فقط در لیست نامزدهای اولیه بوکر عربی سال ۲۰۱۳ قرار گرفت و فراتر نرفت، برایش مایوس‌کننده بوده است.

او در این‌باره اظهار می‌کند: "من هنوز هم فکر می‌کنم کتاب "‌قلمرو پادشاهی زمین‌" بهترین اثر من تاکنون بوده است و از این‌که آن را در لیست نامزدهای نهایی جایزه بوکر عربی سال ۲۰۱۳ ندیدم احساس خوبی نداشتم. بعد آن از قسم خوردم دیگر وارد رقابت‌های این‌چنینی نشوم، چرا که برای آزمون و خطا زیادی پیر هستم."

"‌رانیا"‌، مدیر برنامه‌های "‌برکات"‌ کسی بود که این نویسنده را مجاب کرد کتاب "پست شبانه" را در دوازدهمین جایزه سالانه بوکر عربی شرکت دهد.

"‌پست شبانه" داستانی است درباره داستان‌های مختلف و شخصیت‌های گوناگونی را از نانوا گرفته تا پستچی در هیاهوی زندگی تصویر می‌کند. این شخصیت‌ها که برخی از آن‌ها تبعید شده، برخی مهاجر و برخی دیگر بی‌خانمان هستند، نامه‌هایی می‌نویسند که در آن‌ها از سختی‌های غربت سخن می‌گویند، این درحالی است که می‌دانند بیشتر نامه‌های‌شان هرگز به مقصد مورد نظر نمی‌رسد.

کتاب "پست شبانه"‌ که در کمتر از ۳۰۰ صفحه نوشته شده است، تحسین رئیس مراکشی هیئت داوران جایزه بوکر عربی را برای ساختار روان و قدرت آن برای بیان افکار درونی انسان‌ها به دنبال داشت.

برکات توضیح می‌دهد که هدف اصلی‌اش برای نگارش این اثر به تصویر کشیدن شجاعت نبوده و بیش‌تر از هر چیزی این کتاب درحقیقت رمانی درباره احساسات، تنهایی و انسانیت است.

این نویسنده با بیان این‌که این رمان را در واکنش به بحران مهاجرت که سراسر دنیا را فراگرفته، نوشته است بیان می‌کند: "انسان‌های بسیار زیادی از کشور و خانه‌های‌شان فرار کرده‌اند، درحالی که جایی برای رفتن ندارند. آن‌ها در سراسر دنیا پراکنده شده‌اند و سوار قایق‌های مرگ می‌شوند؛ این درحالی است که جهان نمی‌خواهد حتی نگاهی به آن‌ها بیاندازد. من شخصیت‌های داستانم را همچون انسان‌های بی‌گناه می‌بینم و تمام هدفم از نوشتن این نامه‌ها در داستان، دادن شانسی برای دیده شدن این نوع انسان‌ها است."

داشتن تجربه‌ای مشابه‌ در دوران نوجوانی باعث شد "برکات" به نویسندگی روی بیاورد. او در شهر مسیحی "مارونی‌" در شمال لبنان متولد شد و سپس به "بیروت" جایی که در آن مدرک خود را در رشته‌ ادبیات فرانسوی گرفت،‌ رفت. در طول جنگ داخلی لبنان، او به عنوان مترجم، معلم و خبرنگار مشغول به کار بود.

اکنون بیشتر آثار برکات به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌اند. او امیدوار است این جایزه خوانندگان بیشتری را به رمان‌های نوشته‌شده به زبان عربی جذب کند و همچنین امیدوار است آثاری که در آینده آن‌ها را خلق خواهد کرد در این راه یاری‌اش کنند.

برکات می‌گوید: "من معتقدم رمان‌های بسیار بهتری در راهند. بسیاری از مردم همیشه شکایت می‌کنند که بیش از حد معمول نویسنده در جهان وجود دارد و هر اثری چاپ می‌شود. جواب من به آن‌ها این است، چرا که نه؟ بگذارید بنویسند و آثارشان را چاپ کنند. در پایان تنها آثار خوب هستند که باقی می‌مانند."

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فرش تارنگ_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کالابرد_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
استیل رگال_فوتر
فنی آتل_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی