نمایشگاه کتاب تهران؛ جولانگاه کتاب‌های زرد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
ریزخور_2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
مجتمع فنی تهران_F
۸۵۹۲۱۶
۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
۶۹۷۴
نمایشگاه کتاب تهران یکی از بزرگترین رویداد‌های حوزه نشر است. برای بازدیدکنندگان این نمایشگاه امکانی فراهم می‌شود که خدمات ناشران را دریافت کنند و از تازه‌های ناشرین مطلع شوند.

برترین ها - مهناز براتی، روزنامه نگار: نمایشگاه کتاب تهران یکی از بزرگترین رویداد‌های حوزه نشر است. برای بازدیدکنندگان این نمایشگاه امکانی فراهم می‌شود که خدمات ناشران را دریافت کنند و از تازه‌های ناشرین مطلع شوند. گردهمایی ناشران به آن‌ها این فرصت را می‌دهد که نگاهی اجمالی و شاید تفصیلی به اکثر ناشرین حوزه‌های تخصصی‌شان داشته باشند. نمایشگاه کتاب برای ساکنین شهرستان‌هایی که بازار طبع و نشر کتاب در شهرهایشان به نسبت شهر تهران گرم نیست؛ نیز مجال خوبی است. اما مخاطب کتابخوان به عنوان یک رکن در چرخه تولید کتاب، متاثر از چه مسائلی است؟

کالاشدگی کتاب

برپایی این نمایشگاه در اردیبهشت هر سال به ناشران این فرصت را می‌دهد که تازه‌های خود را معرفی کنند و مخاطبین خود را جذب نمایند. وانفسای بازار نشر، گرانی کاغذ، فقدان حمایت‌های لازم و کافی دولتی و قرار گرفتن کتاب در انتهای سبد معیشتی خانوار‌ها باعث شده‌است که بسیاری از ناشران این فرصت ۱۰ روزه و محدود را مغتنم بشمارند و جانی در کالبد بی‌جان کسب و کار خود بدمند. در چند سال اخیر، تنگنا‌های بازار نشر باعث شده که بسیای از ناشرین کمبود‌های خود را از طریق طبع و نشر کتاب‌های به اصطلاح «زرد» یا «بست سلر»‌ها جبران کنند.

در این میان کتاب‌های زرد روانشناسی از پرفروش‌ترین‌های نمایشگاه بعد از کتاب‌های مذهبی و درسی محسوب می‌شوند. این کتاب‌ها بیشترین تیراژ‌ها را به خود اختصاص می‌دهند و برخی از انتشاراتی‌ها از فروش این کتاب‌ها که تعداد آن‌ها رو به فزونی است، سود کلانی را نصیب خود می‌کنند. در سایت کتابخانه ملی تنها با سرچ واژه «موفقیت» ۱۶۶۸۹ عنوان کتاب معرفی می‌شود.

کتاب‌هایی که موفقیت، سلامتی، ثروت، رسیدن به سلامت روانی را در کوتاه‌ترین زمان تضمین می‌کنند. ویترین بسیاری از غرفه‌های نمایشگاه نیز مملوء از این دست کتاب‌هاست. مخاطب‌پسند بودن آنها، مزیت رقابتی‌ای است که شاید نتوان به راحتی از آن چشم پوشید. در این میان هم مترجمین و هم ناشرین در پروسه تولید محتوا برای جامعه کتابخوان محدود قدم در بیراهه گمراه‌سازی خوانندگان و القای آگاهی کاذب می‌گذارند.

کتاب‌های روانشناسی زرد (yellow psychology) مبتنی بر تجربیات شخصی مولفینشان هستند، بنابراین پایه علمی-پژوهشی ندارند. فقدان زیرساخت‌های نظری غنای محتوایی این کتاب‌ها را بازاری و همه‌پسند می‌سازد. علاوه بر این، این دست از تالیفات حتی در صدد تکمیل نظریات پیشین برنمی‌آیند. تاثیرات کوتاه‌مدت دارند و مخاطب را در دام تعریف و ذهنیتی نادرست از علم روانشناسی می‌اندازند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که تعدادی از محصلین رشته روانشناسی در مقطع تحصیلات تکمیلی با همین تلقی نادرست در پی کسب معجزه موعود این کتاب‌ها، ادامه تحصیل می‌دهند. اما دیر یا زود با سرفصل‌هایی مواجه می‌شوند که نه تنها شباهتی به این تالیفات ندارد بلکه کاملا در وادی دیگر روان انسانی را می‌کاوند. بر این اساس تحصیلات آکادمیک روندی عقیم خواهد داشت.

دکتر وحیده وطن‌خواه، روان‌شناس و عضو انجمن روانشناسی ایران، درباره این کتاب‌ها می‌گوید: «این اصطلاح از روزنامه‌ها و نشریات به‌اصطلاح زرد به این حوزه تسری پیدا کرده است. درواقع همان اغراق‌ها و همان تعابیر فریبنده در روان‌شناسی زرد هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. دقیقا شبیه آنچه در نشریات زرد اتفاق می‌افتد، در این نوع کتاب‌ها هم مصداق دارد. عموما محتوایی ندارند و مطالبی ارایه می‌کنند بدون ذکر منبع، بی‌استناد و ناموثق. اسامی فریبنده و پرطمطراقی هم دارند. ادعا‌های گزافی هم در آن‌ها مطرح می‌شود؛ مثلا این‌که در عرض یک روز مشکل اعتماد‌به‌نفس شما را حل می‌کنند. یا این‌که ادعا می‌کنند با خواندن این کتاب می‌توانید بر افسردگی و اضطراب خودتان غلبه کنید. از مثال‌های آن هم می‌توان به کتاب‌های آنتونی رابینز اشاره کرد.»

کالاشدگی کتاب

با تمام این تفاسیر شاید زیرساخت‌های بسیار ضعیف اقتصادی در حوزه نشر را بتوان دلیل عمده تولید این کتاب‌ها دانست. چه از دریچه دید مترجم و چه ناشر. چرا که زیست اقتصادی برخی از مترجمین از این طریق تامین و تضمین می‌شود و از سوی دیگر چرخه‌ی مادی بنگاه‌های انتشاراتی، با نشر و طبع این کتاب‌ها می‌چرخد.

نشر نیز به عنوان یک صنعت از آب و لعاب تبلیغات و مارکتینگ به دور نمانده است. تبلیغ اثر نویسندگان داخلی در فضای مجازی توسط اینفلوئنسرها، اپیدمی شدن خوانش برخی از کتاب‌های خاص (نظیر ملت عشق، راز، چهار اثر از فلورانس اسکاول شین، من پیش از او و ...)، استفاده از کتاب به عنوان یک کالا و نه محتوا برای القای فضای روشنفکری و... گواه این مدعاست. این فضای تبلیغاتی مخاطبین کتاب را در چرخه تقلید و بازتولید یک مفهموم همه‌پسند نگاه می‌دارد.

به تعبیر آدورنو: «این پیروزی تبلیغات در صنعت فرهنگ است: تقلید ناخواستۀ مصرف‌کنندگان از کالا‌های فرهنگی، در حالی که آنان نادرست بودنش را تشخیص می‌دهند....

آن عبارت، آن کلمه‌ای که می‌خواهد فریب دهد، به چیزی حقیقی‌تر از آن‌چه همیشه مد نظر بوده، تبدیل شده است. مردم تنها، به قول معروف، گول شیادی را نمی‌خورند؛ آن‌ها فریبی را می‌خواهند که برایشان واضح و بی‌پرده باشد، حتی اگر این فریب زودگذرترین خشنودی آن‌ها را تضمین کند.»

در دنیای امروز که با تصاویر احاطه شده است، گاه "کتاب" به عنوان یک "نشانه" برای القای مفهومی خاص کارکرد دارد. مثلا برای تزئین فضای کافه‌ها، خانه‌ها، دفاتر کار، گالری اینستاگرام و ... همین مصادیق روند کالاشدگی "کتاب" را تسریع می‌کنند. شاید به تعبیر آدورنویی آن فرهنگ تبدیل به صنعتی می‌شود که مطابق با قواعد حاکم بر بازار تولید می‌شود و نه نیاز جامعه و مقاصد درست‌تر.

استقبال از نمایشگاه کتاب تهران معیار مناسبی برای سنجش میزان کتابخوان‌های جامعه نبوده و نیست. شلوغی و ازدحام جمعیت در نمایشگاه کتاب تهران را باید با نگاهی موشکافانه رصد کرد و دلایل آن را کاوید.

ویترین، بازدید و بازارگرمی برخی از غرفه‌های کتاب، ریشه در تمایلات درونی مخاطبین دارد. خوانش بست‌سلر‌ها مخاطبین خود را در حس عقب‌نماندگی از قافله نگاه می‌دارند، خرید کتاب‌های مد روز، چراغ محتوای بسیاری از کتاب‌های دیگر را کم فروغ و گفتمانشان را طرد می‌کنند، کتاب‌های روانشناسی زرد با ادعای انتقال سواد، آگاهی و درون‌کاوی صحیح دم گرمی به درون سرد افراد جامعه می‌دمند. غافل از اینکه "دولت مستعجلند" و موضوع انتقادات جدی.

مهناز براتی
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1398/02/14
من از نشر ققنوس کتابی خریدم که خیلی براش تبلیغ شده بود حتی کارگردان معروفی هم براش تبلیغ کرده بود منم بنا به تبلیغات خریدمش اما کتاب که خوندم بی محتوا و یه کتاب ساده و مسخره فقط پولم دور ریختم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
شما اگر واقعا اهل کتاب خوندنی قبل خریدن به کتاب یه نگاه مینندازی
ی نفر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
من نمایشگاه چندتا کتابهای تخصصی رشته ام رو گشتم ولی هیچ کدوم نبود، آخرشم یکی از فروشندگان بهم گفت ما کتابهای جدیمونو نمایشگاه نیاوردیم چون بیشتر رمان و این جور چیزا میخرن. لطفا برین شعبه انقلابمون:|
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1398/02/14
در مقایسه با شهر افتاب یه افتضاح کامل بود
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1398/02/14
اتفاقا خیلی هم کتاب های خوبی خریدم شما عادت داری فقط و فقط غر بزنی جز این کار دیگه ای بلد نیستی
Iran, Islamic Republic of
19:51 - 1398/02/14
کتاب اسکاول شین یا معجزه شکرگذاری چه ضرری دارند جز اینکه با مفهومی ساده شناخت خدا و توکل به او و شکرگذاری به درگاه خدا رو یاد میدن؟؟؟ اون هم در روزگار سخت امروزِ ما که نیاز داریم همش به خودمون انگیزه بدیم که اوضاع بهتر خواهد شد...
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1398/02/14
آنتونى رابينز رو حداقل مردم چندين كشور ميشناسند شماى به ظاهر خود متخصص پندار رو چى؟
چند كتاب بر مبناى علمى به چاپ رسونديد؟
متاسفانه ايران پر از امثال شماست كه فكر ميكنند خودشون همه چيز دانند و بقيه هيچ. ولى خودشون هم ميدونند واقعيت چيز ديگرى است.
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1398/02/14
آنتونى رابينز رو حداقل مردم چندين كشور ميشناسند شماى به ظاهر خود متخصص پندار رو چى؟
چند كتاب بر مبناى علمى به چاپ رسونديد؟
متاسفانه ايران پر از امثال شماست كه فكر ميكنند خودشون همه چيز دانند و بقيه هيچ. ولى خودشون هم ميدونند واقعيت چيز ديگرى است.
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1398/02/15
ملت عشق الیف شافاک زرده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شما خوبید بابا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
زرده چون نصف داستان در واقعیت اتفاق نیفتاده،قشنگه چون داستان رو جوری تعریف کرده آدم دلش میخواد بخونش،تصور کن اگه زندگی نامه واقعی شمس بود چند نفر حوصله داشتن بخوننش؟این که داستانش رو با یه سری اتفاقایی که در واقعیت نیفتاده ترکیب کرده برامون جذاب شده
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1398/02/18
روانشناسی زرد نمیگن معمولا اصطلاح روانشناسی عامیانه رو استفاده می کنن که اینو نباید به کتاب های خودیاری تسری داد.چون کتاب های خودیاری برای کسی که امکان مراجعه به روانشناس رو نداره خیلی مفیده.در کل خیلی نباید سخت گرفت.نهایتا هم روانشناس هست هم روانپزشک هم این جور کتاب ها. همه حق انتخاب دارن.اینقدر برای همدیگه نسخه نپیچیم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی