آیا مشکل آب زیرزمینی حل شده است؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
لایکو_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
سمپاشی امحا_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۶۰۲۳۹
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
۵۰۹۰
سال آبی 98-97 از نظر میزان بارش در 50 سال گذشته کم‌نظیر بوده است اما سوال اینجاست که آیا این بارش‌های بی‌سابقه توانسته است، کسری مخازن آب زیرزمینی را که به حد بحرانی رسیده بودند، جبران کند.

خبرگزاری فارس: سال آبی ۹۸-۹۷ از نظر میزان بارش در ۵۰ سال گذشته کم‌نظیر بوده است. در سال آبی جاری میانگین بارش کل کشور تاکنون بیش از ۳۰۰ میلی متر بوده است و نسبت به میانگین ۵۰ ساله افزایش ۴۵ درصدی را نشان می‌دهد.

سوال اصلی این است که این بارش‌ها چقدر می‌تواند در بهبود وضعیت منابع آب زیرزمینی مفید باشد و آیا می‌توان گفت که با وقوع این بارش‌ها سهم قابل توجهی از مشکلات آب زیرزمینی برطرف شده است؟

برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید دانست که چه میزان از بارش به آب زیرزمینی نفوذ پیدا می‌کند. بطورکلی بخشی از نزولات جوی به‌وسیله تبخیر و تعرق از دسترس خارج می‌شود و بخشی دیگر تبدیل به رواناب سطحی شده و یا موجب تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود. واقعیت آن است که در ایران با اقلیم خشک و نیمه‌خشک، درصد کمی از بارش‌های سالانه به آب زیرزمینی نفوذ پیدا می‌کند و مقدار قابل توجهی از آن از طریق تبخیر و تعرق از دسترس خارج می‌شود.

یونسکو سهم تغذیه آب زیرزمینی از کل بارش سالانه را در اقلیم خشک ۱ درصد و در اقلیم نیمه‌خشک ۲۰ درصد عنوان کرده است. مطالعات داخلی صورت گرفته در برقراری بیلان حوضه‌های آبریز کشور نشان می‌دهد که به طور میانگین سهم نفوذ به آب زیرزمینی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از بارش است.

حجم کل بارش‌ها تا تاریخ ۱۲/‏۰۲/‏۹۸‬ حدود ۵۲۰ میلیاردمترمکعب برآورد می‌شود. اگر فرض کنیم که در بهترین حالت ۱۵ درصد از کل بارش‌های امسال به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ کرده باشد، میزان تغذیه آب زیرزمینی حدود ۸۰ میلیاردمترمکعب خواهد بود. البته این تخمین بسیار خوشبینانه است چراکه درصد قابل‌توجهی از بارش‌های امسال به‌صورت سیلابی و در حوضه‌های آبریز منتهی به دریا رخ داده است. در اینگونه بارش‌ها، درصد زیادی از آب به سرعت از حوضه آبریز خارج شده و فرصت نفوذ به آب زیرزمینی پیدا نمی‌کند. حال فرض کنیم که ۸۰ میلیاردمترمکعب از بارش‌های امسال به منابع آب زیرزمینی نفوذ کرده باشد. در این‌صورت سوال اصلی این است که این مقدار تغذیه، چه تاثیری بر وضعیت منابع آب زیرزمینی دارد؟

طبق آمار شرکت مدیریت منابع آب ایران، مصرف آب زیرزمینی در سال آبی ۹۶-۹۵ حدود ۵۵ میلیاردمترمکعب بوده است.

باتوجه به اینکه بارش امسال ۴۰ درصد بیشتر از سال آبی ۹۶-۹۵ در تاریخ مشابه بوده است، این احتمال وجود دارد که امسال به‌دلیل بارش‌های مناسب و همچنین ذخیره قابل توجه سدهای کشور، از فشار وارد بر منابع آب زیرزمینی کاسته شده و درنتیجه مصرف آب زیرزمینی نسبت به سال آبی ۹۶-۹۵، مقداری کاهش یابد.

اگر فرض کنیم ۱۰ درصد مصرف آب زیرزمینی به همین علت کاهش یابد، برآورد مصرف آب زیرزمینی امسال حدود ۵۰ میلیاردمترمکعب خواهد بود. البته این فرض هم بسیار خوشبینانه است چراکه به قطعیت نمی‌توان گفت مصرف آب زیرزمینی کاهش خواهد یافت؛ روند مصرف آب زیرزمینی در سال‌های اخیر وابستگی قابل‌توجهی را با میزان بارش نشان نمی‌دهد. به‌هرحال اگر خوشبین باشیم می‌توان گفت از ۸۰ میلیاردمترمکعب ذخیره آب زیرزمینی، ۵۰ میلیاردمترمکعب آن مصرف خواهد شد. در نتیجه می‌توان امید داشت که در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۳۰ میلیاردمترمکعب از کسری مخازن آب زیرزمینی جبران شود.

*کسری مخازن آب زیرزمینی چقدر است؟

بر اساس اطلاعات شرکت مدیریت منابع آب ایران میزان کسری مخازن آب زیرزمینی کشور تا پایان سال آبی ۹۶-۹۵، ۱۳۰ میلیاردمترمکعب است. به عبارت دیگر، در طی ۵ دهه گذشته، ۱۳۰ میلیاردمترمکعب بیشتر از تغذیه آب زیرزمینی برداشت شده است. اگر فرض کنیم امسال به‌دلیل بارش‌های بی‌سابقه، ۳۰ میلیاردمترمکعب در منابع آب زیرزمینی ذخیره شود، تنها ۲۳ درصد از کسری مخازن آب زیرزمینی جبران خواهد شد و همچنان مخازن آب زیرزمینی کشور ۱۰۰ میلیاردمترمکعب کسری خواهد داشت.

چنانکه مشاهده می‌شود، اگرچه بارش‌های سال آبی ۹۸-۹۷ کم‌نظیر بوده و امکان ذخیره حجم قابل‌توجهی آب در سفره‌های آب زیرزمینی فراهم شده است، اما به دلیل خشکسالی‌های طولانی‌مدت و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، حجم کسری مخازن آب زیرزمینی بسیار زیاد است و نمی‌توان انتظار داشت که با یک سالِ پربارش وضعیت این منابع به حالت عادی برگردد. ذکر این نکته نیز ضروری است که ممکن است دهه‌ها طول بکشد تا دوباره بارش‌هایی با این حجم در طی یک سال آبی رخ دهد؛ همچنانکه ۲۶ سال طول کشید تا سالی مشابه سال آبی ۷۲-۷۱ تکرار شود.

در واقع بارش‌های امسال مانند یک مسکّن موقتی برای منابع آب زیرزمینی است و نمی‌تواند علاج‌بخش آن باشد. لذا ضروری است که سیاست کاهش مصرف از منابع آب زیرزمینی ادامه داشته باشد و همه بهره‌برداران، در مدیریت و مصرف بهینه این منبع استراتژیک کوشا باشند.

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:59 - 1398/02/16
ایا مگه اب های زیر زمینی مشگل دارند.؟ اگه چنین است .برای حل این مشکل اب های زیر زمینی .لطفا تا رفع این مشگل اب مصرفی مجانی اعلام گردد.!!!!
Iran, Islamic Republic of
00:29 - 1398/02/17
انگارعلامه دهریدوهیچکس غیرازشمانمیدونه ازبارشهای کم سابقه امسال فقط درحدودیکدهم ازکشورمشمول روان ابهاشدن که اتفاقاسیلاب خوزستان بزرگترین کمک روبه ذخیره شدن مخازن زیرزمینزی کردچراکه درسطح هزاران هکتاراب زمینهارافراگرفت وبه ارامی حجم عظیمی ازان به منابع زیرزمین نفوذکردهوبالطف خداوندچندین برابراحتمال شمااب درمنابع زیرزمینی انباشت وذخیره شده.البته درمملکتی که دست اندرکارانش داءماناسپاس الطاف الهی هستن دادن اینگونه اطلاعات ازبن غلط عادت شده.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
استخدام_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی4
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کیان برنا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر2
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر