گزارش تلخ؛ دختران خردسالی که شوهر دارند!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
استخدام_1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
کتاب لند_3
کتاب لند_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۶۰۶۶۸
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷
۱۱۳۲۰
اینجا دختر‌ها را زود شوهر می‌دهند؛ چون اگر دختری ۲۰ سالش بشود و نرود، حتما عیب و ایرادی دارد، بعد توی روستا که راه می‌روی همه از دختر ترشیده فلان مرد حرف می‌زنند و این می‌شود سرشکستگی کل فامیل. دختر را زود شوهر می‌دهند و مردان منطقه نیز به دلیل بی‌کاری، عصبی و پرخاشگر هستند؛ برای همین زن‌ها کتک می‌خورند و خانواده‌ها نیز چیزی نمی‌گویند که آبرویشان نرود؛ اما من در این زندگی نماندم و خدا را شکر که پدرم از من حمایت کرد.

روزنامه شرق: مسافت از فرودگاه مشهد تا نیشابور ۱۲۰ کیلومتر است. توی جاده نه‌چندان مسطح، روان‌شناسی که در یکی از خانه‌های سلامت کار می‌کند، جزئیاتی را از آنچه در روستا‌ها اتفاق می‌افتد، برایمان شرح می‌دهد: می‌گوید دختر جثه نحیفی دارد و حالا ۱۲ ساله است. پدرش تعریف می‌کند وقتی ۹ ساله بود اصرار کردند بیایند خواستگاری، دیگر اگر راهشان نمی‌دادیم آبروریزی می‌شد.

دخترمان زهرا خیلی کوچک بود و اصلا حالی‌اش نمی‌شد که ازدواج یعنی چه. مادرشوهرش آمده بود جلویش نشسته بود و یک بستنی دستش داده بود و می‌گفت: زهرا! اگر عروس ما بشوی، شب‌ها می‌توانی با سمیه و عروسک بزرگش بازی کنی. آقا امین هم که شوهرت بشود، می‌روید مشهد کوه‌سنگی و بازی می‌کنی.... پدر می‌گوید زهرا از وعده‌ها چشم‌هایش برق می‌زد و بستنی را لیس می‌زد.

ما هم دیدیم دختر بدش نیامده و مادر داماد همه‌جا را پر کرده، بله را دادیم.... پدر به صورت کبود زهرا و چشم از حدقه درآمده‌اش نگاه می‌کرد و می‌گفت:، اما حالا کتکش می‌زنند و خبری از عروسک و کوه‌سنگی نیست. از فردای عروسی گفتند زهرا دیگر بزرگ شده و باید مثل آدم بزرگ‌ها رفتار کند.

گزارش تلخ؛ دختران خردسالی که شوهر دارند!

رؤیا عارفیان، دانشجوی دکترای روان‌شناسی که دوره کارورزی خود را در این محدوده می‌گذراند، ادامه می‌دهد: آخرین‌باری که زهرا کتک خورد، زنگ زدیم به اورژانس اجتماعی، خیلی طول کشید تا آمدند. بعد هم زهرا را نشاندند جلویشان و گفتند: ببین عزیزم، شوهرت تو را دوست دارد که کتکت می‌زند. زن همسایه، دختر کوچه را که کتک نمی‌زند، این کتک‌زدن یعنی اینکه به تو علاقه‌مند است. تو هم با زبان چرب‌و‌نرمت آرامش کن که کتک نخوری! بعد هم به ما گفت: ما از نیشابور می‌آییم، این‌قدر برای مسائل خانوادگی ما را اینجا نکشانید.

کمی که بین ما سکوت برقرار می‌شود، دوباره صحبت از ازدواج کودکان می‌شود که مشهد در سال‌های گذشته آمار صدرنشینی آن‌ها را یدک می‌کشد. یکی از دختر‌های کوچولوی محله که حالا نامزد کرده است، در جواب اینکه شغل همسرت چیست، با خجالت گفته بود: «مبصر کلاس دهم است...».

اینجا نیشابور است، بخشداری همت‌آباد. طیبه سیاوشی، نماینده فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی که از دنبال‌کنندگان افزایش حداقل سن ازدواج است، به دعوت انجمن اسلامی دانشگاه نیشابور میهمان این شهر است تا هم بازدیدی از روستا‌های نیشابور داشته باشد که همه‌شان داغ کودک‌همسری بر دل دارند و هم برای دانشجویان دانشگاه از تلاش‌های مجلس برای بالابردن سن ازدواج بگوید.

قرار است با دانشجویان انجمن اسلامی و طیبه سیاوشی و حمید گرمابی، نماینده مردم نیشابور و روان‌شناس به خانه عروس‌های کوچک در روستا‌ها برویم و با آن‌ها صحبت کنیم. به علت حفظ حریم مردم روستا از بردن نام روستا‌ها خودداری می‌کنیم. این روستا‌ها از توابع شهرستان نیشابور هستند و اکثر روستا‌های این شهر با این مشکل دست‌و‌پنچه نرم می‌کنند.

دو هفته دیگر می‌شود ۱۵ ساله. برعکس دختر‌های تازه‌عروس، طلا به دست ندارد و تنها حلقه‌ای زرد و ساده به انگشت دارد. حالا پنج سال می‌شود که به عقد مسعود درآمده؛ یعنی در روز‌هایی که تازه ۱۰ سالش تمام شده بود، دختردایی پدرش به خواستگاری‌اش آمد و پدر که فکر می‌کرد چه کسی بهتر از فامیل، دختر را دست مسعود داد؛ اما به‌خاطر اینکه مطابق ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی عقد دختران زیر ۱۳ سال ممنوع است و جثه ریز محبوبه هم اجازه گرفتن گواهی رشد را نمی‌داد، آن‌ها به خواندن صیغه محرمیت قناعت می‌کنند. حالا که دو سال هم از ۱۳ سالگی محبوبه گذشته، اما مسعود حاضر نیست محبوبه را عقد کند و می‌گوید عجله‌ای نیست.

محبوبه چشمان درشت مشکی دارد و تنها دختر خانواده است. مادرش به پهنای صورت اشک می‌ریزد و می‌گوید: مادرم که خودش ۱۳ سالگی عروس شده بود، قسم خورد که ما را زود شوهر ندهد و سر قولش ماند، من ۲۲ سالگی عروس شدم.... به او می‌گوییم پس چرا محبوبه را زود شوهر دادی؟ او می‌گوید: من ندادم... از پدرش بپرسید.

محبوبه ریزریز می‌خندد و مادرش را آرام می‌کند. فردای روزی که صیغه محرمیت خوانده می‌شود، اخلاق شوهرش هم عوض می‌شود. همین‌طور که مانتویش را از تنش درمی‌آورد که جای کمربند روی دستانش را نشان دهد، می‌گوید: یک سال بیشتر نگذاشت درس بخوانم. بهانه‌اش هم این بود که مدرسه‌مان مختلط است. دخترخاله‌اش که هم‌کلاسی‌ام بود به مسعود گفته بود که با پسر‌های مدرسه که دو نفرشان پسرخاله‌هایم بودند لی‌لی بازی کردیم. مسعود مرا به صحرا برد و چاقو را گذاشت روی گلویم و گفت: راستش را بگو که چه کار کرده‌ای و از فردایش دیگر مدرسه نرفتم و بعدش هم نگذاشت پا به خانه خاله‌ام بگذارم. همان‌طور بی‌خیال مانتویش را درمی‌آورد و رد کمربند روی بازوی سبزه‌اش را نشانمان می‌دهد.

محبوبه از همان سال اولی که نامزد کرد، مجبور شد به خانه شوهرش در نیشابور برود. شوهرش مثل شوهر بقیه دختر‌هایی که دیدیم، بی‌کار است و وضع مالی‌شان هم خوب نیست؛ اما محبوبه با همه این‌ها دوستش دارد. شکاک‌بودن، دست‌بزن‌داشتن، اجازه رفت‌و‌آمد با خانواده را به محبوبه ندادن و... بخشی از مشکلاتی است که محبوبه ۱۵ ساله به‌عنوان یک همسر تجربه می‌کند.

جدای از همه این مسائل، با اینکه حالا می‌شود عقد را محضری کرد، مسعود زیر بار نمی‌رود؛ چرا؟ به دو دلیل ساده؛ اول اینکه مادرش می‌گوید حالا عجله‌ای نیست پسرم شناسنامه‌اش را در ۲۱ سالگی کثیف کند و مسئله دوم این است که وام ازدواج دختری که زیر سن قانونی است، به دلیل آنکه صغیر محسوب می‌شود، به پدرش داده می‌شود و مسعود می‌خواهد تا ۱۸ سالگی محبوبه صبر کند تا بتواند وام را بگیرد. آن‌ها هنوز عروسی هم نگرفته‌اند؛ چون نه پول خرید جهیزیه دارند و نه شرایط گرفتن عروسی.

محبوبه می‌گوید: عید گوشی موبایلش را برداشتم و دیدم با دختری قرار می‌گذارد و بیرون می‌رود. قرص خوردم که خودکشی کنم. همان موقع عصبانی شد و تا خوردم با کمربند کتکم زد که جایش هنوز مانده است. مادر و پدرم هم خبر دارند؛ اما می‌گویند اگر به رویش بیاورند، ممکن است بدتر کند. پدرم می‌گوید ما دخالت نمی‌کنیم، خودتان می‌دانید.

از محبوبه می‌پرسم دوستش داری؟ می‌گوید: الان بعد از آخرین دعوایمان خیلی مهربان شده است، اگر دیگر کتکم نزند، دوستش دارم....

کودک‌همسری را سیاسی کردند

بعد از بازدید از روستا‌های اطراف نیشابور، طیبه سیاوشی میهمان سالن عطار دانشگاه آزاد نیشابور شد تا درباره کودک‌همسری بگوید.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در همایش بررسی پدیده کودک‌همسری عنوان کرد: کودکان از مهم‌ترین سرمایه‌ها و منابع این کشور هستند و متأسفانه ما به تنها منبعی که فکر می‌کنیم، نفت است. اگر کودک‌همسری به‌عنوان پدیده شناخته نمی‌شد، شاید حوزه‌ای که با آن درگیر هستیم، به این وسعت نبود. کمیسیون زنان مجلس به‌شدت دنبال تسهیل ازدواج جوانان است. ترجیح می‌دهیم جوانان در سنین مناسب ازدواج کنند که این امر باید در قالب قانون مطرح شود. ازدواج‌هایی که زیر سن قانونی شکل می‌گیرند، خانواده پایداری را تشکیل نمی‌دهند.

در سال ۱۳۱۰ قانون مدنی تشکیل شد که قوانینی در رابطه با ازدواج تنظیم کرد؛ اما هیچ قانونی درباره تعیین سن ازدواج جوانان وجود نداشت. سال ۱۳۱۳ در قانون مدنی سنی تعیین شد، به این‌گونه که ازدواج از آن سن به بالا قانونی و در غیر این صورت تخلف حساب می‌شد. در ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی سال ۱۳۱۳ سن قانونی ازدواج دختران ۱۵ و پسران ۱۸ سال تعیین شده بود تا سال ۱۳۵۳ که شاهد افزایش سن ازدواج در قانون بودیم.

سیاوشی در ادامه افزود: من زمانی را به‌عنوان معلم و آموزشیار در مناطق روستایی فعالیت می‌کردم و شاهد بودم دختری که امروز بر سر کلاس درس نشسته بود، فردای آن روز به دلیل ازدواج تحصیل خود را رها می‌کرد. تلاش‌های زیادی در فراکسیون زنان مجلس انجام شد تا بتوانیم اصلاحیه یک‌فوریتی مبنی بر غیرقانونی‌بودن ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۵ سال تقدیم مجلس کنیم.

این اصلاحیه در مهر ۱۳۹۷ وارد صحن علنی مجلس شد و خوشبختانه رأی آورد، اما در کمیسیون حقوق قضائی مجلس متأسفانه به مشکلات زیادی برخوردیم و با درخواستمان مخالفت شد؛ حتی برخی از زنانی که در دستگاه‌های مختلف مشغول فعالیت هستند، با این طرح مخالفت کردند. نگرانی نمایندگان و بخشی از جامعه مدنی و حتی کسانی که در بخش‌های مذهبی فعالیت می‌کنند، این بود که این نوع ازدواج‌ها ممکن است صدماتی را به سرمایه‌های اصلی کشور بزند.

مهم‌ترین قرارداد زندگی انسان‌ها ازدواج است که به‌راحتی اجازه امضای آن توسط یک کودک ۱۱ ساله داده می‌شود؛ در‌حالی‌که بازکردن یک حساب بانکی و دریافت گواهی‌نامه سن قانونی دارد. ما انتظار این را نداریم که قانون سن ازدواج را ۱۸ سال اعلام کند، اما حداقل کاری کنیم تا ازدواج‌های زیر ۱۳ سال اتفاق نیفتد؛ بحثی که تاکنون اجازه آن داده شده و تبعات منفی آن هم کاملا رؤیت شده است. صداوسیما باید روی این مسئله و معضل اجتماعی مانور بدهد. جلوگیری از کودک‌همسری تنها از طریق قانون اتفاق نمی‌افتد و نیازمند فرهنگ‌سازی است.

او تصریح کرد: معضل دیگری که پدیده کودک‌همسری به بار می‌آورد، بحث فیزیولوژیکی است، دختربچه‌هایی که ناچار هستند در سن کم باردار بشوند، دچار سقط جنین مکرر می‌شوند که بسیار زیان‌آور است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 41
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:04 - 1398/02/17
چه اشکالی دارد. دختر باید زود ازدواج کند. در روستای ما دختران را 8 سالگی شوهر می دهند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
شما کدوم دهات کور هستین .دختر هشت ساله شوهر میخواد چکار
رهگذر
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
داداش چی میزنی؟ دختر ۸ ساله ... شماها بیمارین به خدا.
pary
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
ینی واقعا این متنو خوندی بعد میگی چه اشکالی داره؟؟جان من شما آدمی؟ینی شعور و منطق در حد جلبک
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
حرص نخورید ناصری همیشه یه کامنتی میذاره که ملت حرص بخورن...الکی میگه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
والا جلبک هم بیشتر میفهمه تا جوابی ک این کاربر داد
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
این ناصری کیه که درمورد هر چیزی نظر میزاره؟؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
خدایا اینا چرا اینجوری میکننن،،،واقعا مغزت سالمه،،از هشت سالگی؟؟؟
سحر
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
ب بعضی باید گفت سیگار بوی شیر دهنتو نمیبره. ...
بزرگ شید لطفا
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1398/02/17
من واقعا از خوندن این متن حالم بد شد
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1398/02/17
حالا بازم شوهر دارن بزرگ شدن طلاق بگیرن
مملکت شده پر از پیر دختر و پسرای که دنبال ازادین ولی حاظر نیستن هیچ رابطه ای داشته باشن با هیچ کس حتی یواشکی
من نمیفهمم ازادی چه تغییری ایجاد میکنه وقتی جامعه اهلش نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
بزرگ شدن طلاق بگیرن؟فکر میکنی تو اون محیط میتونن؟تا آخر عمرشون همین آشه و همین کاسه
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1398/02/17
خدالعنتشون که دخترانشونوزودشوهرمیدن فامیل ما متولد۸۳بچش الان سه سالشه سینه نداشت بچشوشیرخشکی کرددخترهمسایمون متولد۸۴دوساله توعقدالان داره طلاق میگیره چون دختره نمیزارپسره بهش دست بزنه یه دفعه تادم خودکشی رفت
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1398/02/17
خداوکیلی اینهاواقعیت داردیاخیر مگرمیشود آدم عاقل دست به چنین ریسکی بزند وزندگی وآینده فرزندش رابادستان خودش تباه کند آنهم درقدمگاه علی ابن موسی الرضا حتی خواندن این مطالب هم جرات میخواهد شرم براین چنین پدرومادر این اتفاقات یعنی توایران ماتومملکت ماهست خدایاانسانیتم آرزوست تف برذات چنین پدرومادری
Iran, Islamic Republic of
16:32 - 1398/02/17
واقعا برای مسئولین کشوری که ادعای تمدن میکنندباعث تاسف است.آیا همون قانون گذارها حاضر میشن دختربچه های خودشونو با این شرایط به ازدواج در بیارن.به نظر من که حتی ۱۵ سالگی هم خیلی زوده برای ازدواج.خیلی از طلاق ها ویاحتی قتل ها مربوط به همین ازدواج های مسخره هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
بدبختی اینه که پدر مادرایی که حرف مردم از زندگی بچه هاشون براشون مهم تره قانونم دور میزنن یعنی حاضره به هر نحوی دختر بچشو شوهر بده که مردم نگن دخترش سنش رفته بالا یا عیبی داره اگه متنو خونده باشید کاملا متوجه حرفم میشید برای همین حتی حاضرن قانونو دور بزنن حتی تو متنم نمونش بود دختری که ده سالگی شوهر کرده بود و چون زیر سیزده سال ثبت نمیکنن ثبت نکرده بودن همینجوری محرمیت خونده بودن و متاسفانه باز اینجوری ضرر اصلی رو دخترا میکنن چون علاوه بر اینکه از کودکی محروم شدن از نظر قانونی به عنوان همسر هم حق و حقوقی ندارن!کاش میشد فکری در این باره هم کرد
Iran, Islamic Republic of
16:35 - 1398/02/17
اخه چرا مجلس ودولت ازکودکان حمایت نمیکنند اخه تا کی بیگاری قتل تجاوز
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
کدوم مجلس عزیزم اینجا جهان سوم است اونم کشور عقب مونده ایران
علیم
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
تازه مجلس برای ازدواج زود هنگام جایزه هم بریده !! خاک بر سرمون .
Iran, Islamic Republic of
16:35 - 1398/02/17
مرده شور این سیاست هاشون و قانون مزخرف ایران رو ببرم
البته از ی کشور جهان سونی و بی کیفیت ابیشتر از این انتظاری نیست
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1398/02/17
مرده شوری هر چ مرد هوس ران ببره.امیدوارم خدا ازشون نگذره که دست بزن دارن امیدوارم دستشون بشکه اگه مردی دست رو مرد بلند کن نه زن که هیچ ازخودش نمیتونه دفاع کنه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
الهی امین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
واقعا
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1398/02/17
اون عزیزانی که طرفدار کودک همسری هستن شرمشون نشد از خوندن این مطلب؟ قصد تغییر رویه ندارین؟ ینی ی همچین پدر و مادریو جلو شغال بندازین سمتشون نمیرن انقد ه پست هستن

جداً باید ی قانونی باشه کسایی شعور و مسئولیت پذیری ندارن کلا بچه دار نشن
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1398/02/17
وقتی هنوز درگیر این مسائل عقب مانده هستیم دیگه کی می خوایم پیشرفت کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟این دیگه ظلم و شکنجه اگر نیست پس چیه ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:36 - 1398/02/17
الان که سن ازدواج بالا رفته چرا امار طلاق هم بالا رفته تازه سر کار خانم الان دیگه سن ازدواج خیلی بالا رفته در هر صورت متضرر شده این ملت
Iran, Islamic Republic of
18:33 - 1398/02/17
امان از جهل و احمقی بعضی پدر و مادرها
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1398/02/17
وقتی نماینده ی مجلس که خودش هفتاد ساله شه میاد میگه مادر بزرگ منم 9 سالگی. شوهر کرد وهیچی شم نشد وبه کودک همسری رای میده ،از یه آدم معمولی با فرهنگ خاص تو یه جای دورافتاده چه توقعی داریم؟؟
Germany
19:59 - 1398/02/17
ببینم جرات داری صندلی ریاست رو هم بهشون بدید
نچ
Iran, Islamic Republic of
21:46 - 1398/02/17
درحالي كه دخترايي كه داره از سن ازدواجشون مي گذره شوهر ندارند!
Iran, Islamic Republic of
23:48 - 1398/02/17
وای بر ما
جواب خدا رو چی میدید
جهنم سزاوار تون
Iran, Islamic Republic of
23:50 - 1398/02/17
وای به حال قانونگزاران جهنم جایشان باد
باید بر سر دختران این قانونگزاران هم این بلا رو نازل کرد.
Iran, Islamic Republic of
01:12 - 1398/02/18
حوزه و مجلس بی تفاوت نتیجه همینه...بزرگان این دوحوزه فعلا تو حالت خلسه و لمس تشریف دارن..الفاتحه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
دوستان عزیز همه حرفهایی که زدین کم وبیش درست ولی مگر این نمایندگان با آرای خودمان انتخاب نشده اند .؟؟؟؟
پس مقصر کیست...؟؟؟؟؟ بنظر من چون چشم وگوش بسته وبقول معروف اله گوتورمه ای پای صندوقهای رای میریم واکثرا ندیده ونشناخته نماینده انتخاب میکنیم نتیجه اش همینه دیگه پس بیشتر از همه خودمون مقصریم.
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1398/02/19
به جای اینکه به فکر ازدواج زودهنگام دختر باشین،تحقیق و بررسی کنید که چرا و چطور میشه که یک پدر این کار رو با دخترش میکنه...فقر فرهنگی، مالی،و ...صدتا قانون هم که بذارین بازهم عقدهای غیر رسمی اتفاق میفته.
Iran, Islamic Republic of
02:26 - 1398/02/25
واقعآ اینم از بی فرهنگی وبدبختی ونفهمی خانوادها 8 ساله یعنی کلاس اول دبستان شوهرش چندسال دارد شب عروس اگر گریه کند حتما بستنی براش میارن میگن عربها زمان جاهلیت دختر زنده بگور میفرستند ولی الان دختر زنده زنده به جهنم میفرستن اینم از جاهلیت قرن بیست و یکم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
وقتی پدرومادرنون ندارن بدن به دخترشان هرخواستگاری که بیادردش نمکنن ..
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1398/05/27
هر بی احساس گذشته ای دارد و هر با احساس آینده ی.اگه دنبال زندگی خوب و عاشقانه ای هستیم پس باید صبر کنیم ب بلوغ عقلی برسیم بعد...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_2
تاپ لپتاپ_2
بهمن پور_داخلی2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر