مشاور موگرینی: آمریکا توان حمله نظامی ندارد
۸۶۲۸۸۲
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
۵۳۶۷
مشاور فدریکا موگرینی در گفت‌وگویی ضمن اشاره به اهمیت برجام و همچنین اشاره به بی‌نتیجه بودن رویکرد‌های جنگ‌طلبانه دولت آمریکا تاکید کرد که اروپا مانند آمریکا اهداف پنهانی ندارد و حداقل ۱۲۰ روز زمان نیاز است تا بتواند حسن نیت خود درباره پایبندی به تعهدات برجامی‌اش را به ایران نشان دهد.

خبرگزاری ایسنا: مشاور فدریکا موگرینی در گفت‌وگویی ضمن اشاره به اهمیت برجام و همچنین اشاره به بی‌نتیجه بودن رویکرد‌های جنگ‌طلبانه دولت آمریکا تاکید کرد که اروپا مانند آمریکا اهداف پنهانی ندارد و حداقل ۱۲۰ روز زمان نیاز است تا بتواند حسن نیت خود درباره پایبندی به تعهدات برجامی‌اش را به ایران نشان دهد.

پایگاه اینترنتی شبکه رادیویی سی‌بی‌سی بخشی از گفت‌وگوی این شبکه با ناتالی توچی، مشاور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را منتشر کرد.

توچی درباره نگرانی کسانی که سعی دارند از تنش میان آمریکا و ایران بکاهند می‌گوید: نگرانی‌ها به ویژه نگرانی‌های اتحادیه اروپا به چند دلیل بسیار جدی هستند. منظورم این است که برنامه جامع اقدام عمل مشترک یا همان توافق هسته‌ای ایران، یک عنصر مهم در قانون جهانی منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای است که به وضوح در آینده مورد استناد قرار خواهد گرفت و همچنین عنصری مهم برای کمک به امنیت خاورمیانه یا حداقل عدم تشدید ناامنی در خاورمیانه است.

توچی تصریح کرد: سرانجام و مهم‌تر از همه اینکه (این توافق) موضوعی مهم است که نشان می‌دهد چندجانبه گرایی، دیپلماسی چندجانبه و قانون بین‌المللی به واقع قابل اجراست و هنوز هم می‌تواند اجرا شود. روشن است که ما، بدون این ابزارها، نظامی مبتنی بر قوانین بین‌المللی نمی‌داشتیم و همگی ما بسیار به این قوانین وابسته هستیم.

این مشاور فدریکا موگرینی برای تشریح ذهنیت دولت آمریکا به ویژه جان بولتون از اثربخش بودن اعمال فشار بر ایران از طریق تحریم‌ها و همچنین غلط بودن رویکرد اروپا در رابطه با ایران در نظر آمریکا گفت: نکته این است که ما اساساً اهداف مختلفی داریم. اهداف اتحادیه اروپا در چارچوب برجام، محدود نگه داشتن برنامه هسته‌ای ایران است؛ و این به خودی خود، هدف ماست. ما اهداف پنهانی نداریم. هدف دولت آمریکا، اول از همه و بیشتر از همه جان بولتون، که شما نیز به آن اشاره کردید، اساساً یک هدف متفاوت است و آن "براندازی حکومت" در ایران است.

او گفت: واقعیت این است که تمدید نشدن برخی معافیت‌های تحریم‌های ایران از سوی آمریکا، پایبندی به برجام را برای ایران غیرممکن می‌سازد. سوال این است که آیا استراتژی آمریکا مبنی بر براندازی حکومت در ایران واقعاً در حال نتیجه دادن است؟ صادقانه بگویم که من شرایط را در آستانه براندازی در ایران نمی‌بینم. من طی یک سال گذشته تغییری در استراتژی ایران در خاورمیانه و سیاست خارجی آن در خاورمیانه نمی‌بینم. به نظرم این استراتژی آمریکا اصلاً نتیجه‌بخش نبوده است.

ناتالی توچی درباره نظر برخی که می‌گویند هدف آمریکا و به ویژه جان بولتون آغاز یک جنگ با ایران است و تنش‌های اخیر ایجاد شده از سوی آمریکا هدف بروز واکنشی بد از ایران را دنبال می‌کند توضیح داد: من فکر نمی‌کنم که چنین چیزی ممکن باشد چرا که صادقانه بگویم؛ فکر نمی‌کنم آمریکا توان نظامی این را داشته باشد که واقعاً یک جنگ در ایران برپا کند. منظورم این است که آن‌ها می‌توانند جنگ را آغاز کنند، اما هدف آن‌ها پیروزی در جنگ است که مثلاً در عراق که کشوری به طوری غیرقابل مقایسه کوچک‌تر و ضعیف‌تر از ایران است، موفق به پیروزی در جنگ نبوده‌اند؛ بنابراین فکر نمی‌کنم که این هدفی واقع‌بینانه باشد.

وی افزود: اگر امکان حذف دیپلماسی وجود داشته باشد، راه منتهی به جنگ باز می‌شود؛ و این دقیقاً همان دلیل نگرانی اروپایی‌ها درباره افزایش تنش‌های اخیر است و ما نه تنها در نهایت با اصرار به آمریکا می‌گوئیم که این انتخاب تنها می‌تواند منجر به رنج بیشتر شود، بلکه در تلاشیم تا ایران را قانع کنیم به نفع آن‌ها نیست که این‌ها را شدت ببخشد و یا سرانجام وارد بازی آمریکا شوند.

این مقام اروپایی در توضیح اینکه جان بولتون روی همین موارد یاد شده حساب می‌کند تا ایران خود را درگیر کرده و دلیلی برای مداخله [نظامی]به آمریکا بدهد اظهار کرد: من فکر می‌کنم نظر شما کاملاً درست است. این احتمالاً همان چیزی است که جان بولتون می‌خواهد اتفاق بیافتد.

وی افزود: برای اینکه کمی خوش‌بینانه‌تر به موضوع نگاه کنیم من واقعاً فکر می‌کنم که تمام این‌ها برای ایران کاملاً واضح است. اگرچه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که ایران اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند، دیگر به تعهدات برجامی خو عمل نمی‌کند؛ اما واقعاً کسی اگر اظهارات حسن روحانی را بخواند می‌بیند که موضوع واقعاً این نیست که ایران حداقل به همین زودی‌ها برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد. ما، شصت روز زمان داریم، اما می‌توانم بگویم که احتمالاً ۱۲۰ روز زمان نیاز داریم تا واقعاً بتوانیم کاری کنیم که به ایران نشان دهد ما واقعاً به سهم خودمان، به توافق پایبندیم.

شورای عالی امنیت ملی روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشور‌های عضو برجام، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام، از ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی تعهدات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.

در این بیانیه مطرح شد که به کشور‌های باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود بویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی فرصت داده شده و تاکید شده است: "در هر زمان که خواسته‌های ما تأمین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد".

به دنبال این اقدام متقابل ایران، اتحادیه اروپا و فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه به برجام پایبند هستند به کاهش تعهدات برجامی کشورمان واکنش نشان داده و تصریح کردند که اولتیماتوم ایران در خصوص این توافق را نمی‌پذیرند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این بیانیه اتحادیه اروپا گفت: "بیانیه امروز اتحادیه اروپایی نشان می‌دهد که چرا برجام در چنین موقعیتی قرار دارد: ایالات متحده یک سال به اروپا و بقیه دنیا زور گفت و اروپا فقط ابراز تأسف کرد. به جای درخواست از ایران برای پایبندی یکجانبه به یک توافق چندجانبه، اروپا باید به تعهدات خودش و از جمله عادی سازی روابط اقتصادی [ایران]عمل کند".

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1398/02/23
تازه به فکر افتاده اند که ۱۲۰ روز زمان نیاز دارند پس اصلا در فکر عمل به تعهداتشان نبوده اند و همین الان هم دروغ میگویند مگر اینکه ایران به التیماتوم داده شده عمل کند تا آنها مجبور به عمل به تعهداتشان شوند وگرنه با این جوابها معلومه که باز هم دنبال خرید زمان و دادن وعده توخالی هستند
پاسخ ها
ضد امریکا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
یک سال که معطل اروپا هستیم.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
ما. خودمان هم میخواهیم گول بخوریم،، وگرنه میدانیم اروپا با ما بازی میکنه،،
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1398/02/23
موگرینی تو برو گمشو که از ترامپ بدتر تویی، حیله گر
Iran, Islamic Republic of
12:07 - 1398/02/23
ایران بامشگلات زیادی دست وپنجه نرم میکندکه درهرم ونوک مشکلاتش راندبازی وآقازاده سالاری درسایه باباجوناشونه.همشون باجیبای پرپول و یقه های بستشون
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1398/02/23
چه جان بلتون بخواهد یا نخواهد ایران بهانه جنگ به آمریکا بدهد در هر صورت آمریکا وارد جنگ شود شکست سنگینی خواهد خورد!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1398/02/23
تا حال خواب بودن الان 120 روز زمان میخوان! اصلاً نباید زمان داد! وگرنه باز طولش می دهند!
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1398/02/23
اروپایی ها فقط دارن وقت کشی میکنند و در باطن با ترامپ همکاری میکنن یکسال دارن وعده بیخودی میدن..حالا که ایران زمان 60 روزه تععین کرده میگن 120 روز زمان نیاز دارن.....دروعگوها
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1398/02/23
ایران اگه زمان بده نهایت خریت را کرده زیرا اونها پررو هستند و بعد از اتمام زمان دوباره و دوباره وقت میخوان و میخان روی مردم فشار بیاد و مستعصل بشن و مطیع اونها بشم
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1398/02/23
متاسفانه کسی توی ایران پیدا نمیشه تا آقازاده ها را قلع و قمع کنه واقعا غده چرکینی است بر پیکر جامعه
Iran, Islamic Republic of
21:17 - 1398/02/23
متاسفانه دولتمردان کشورمان یک موضوع مهم را در رابطه با اروپائی ها در نظر نگرفتن و اینکه اقتصاد غرب اقتصاد آزاد است یعنی اینکه در این کشورها مثل کشورهای آسیایی شرکتها هیچ گونه تعهدی نسبت به دولت خود ندارند و اگر مسئله ای به ضررشان باشد مثل رابطه اقتصادی با ایران عملا میتوانند این اینکار انجام ندهند چون شرکتهای این کشورها فقط مالیات به دولت پرداخت میکنن . لذا در حقیقت زور اروپایی ها به شرکت‌های خودشان نمی رسد . پس نتیجه میگیریم هرچه اروپایی ها وعده میدهند دروغی بیش نیست . آقایان این را بفهمید و حداقل با مردم روراست باشید . تا مردم بدانند دقیقا در چه وضعیتی هستن و امیدی به بهبود وضعیت اقتصادیشان نیست .
Iran, Islamic Republic of
17:27 - 1398/02/25
آمريکا جرات حمله نداره
اين رو با قاطعيت ميگم
آمريکا جرات حمله نداره
من نميدونم احمق هاي نظامي آمريکايي موشک هاي حوت و شهاب 3 و سجيل رو در کجاي تحليل هاي احمقانشون گذاشتن که فکر جنگ با ايران رو دارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج