با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
۸۶۳۴۱۲
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۹
۷۲۲۶
جاذبه شهر‌های بزرگ و مهم دنیا به اندازه‌ای است که بسیاری از افراد مجذوب این شهر‌ها می‌شوند و رؤیای زندگی در بهترین شهر‌های دنیا را در سر می‌پرورانند. اما این رؤیا از آن رویا‌هایی است که ارزان تمام نمی‌شود و زندگی در شهر‌های بزرگ دنیا هزینه‌های هنگفتی را نیز به دنبال دارد.

برترین ها: جاذبه شهر‌های بزرگ و مهم دنیا به اندازه‌ای است که بسیاری از افراد مجذوب این شهر‌ها می‌شوند و رؤیای زندگی در بهترین شهر‌های دنیا را در سر می‌پرورانند. اما این رؤیا از آن رویا‌هایی است که ارزان تمام نمی‌شود و زندگی در شهر‌های بزرگ دنیا هزینه‌های هنگفتی را نیز به دنبال دارد.

مؤسسه اکونومیست اینتلجنس یونیت (Economist Intelligence Unit)، سالانه گزارش جامعی از هزینه‌های زندگی در شهر‌های مختلف دنیا منتشر می‌کند. برای گردآوری این گزارش قیمت بیشتر از ۴۰۰ قلم کالا و خدمات در شهر‌های مختلف مقایسه شده است، خوراکی، نوشیدنی، پوشاک، مسکن و مواردی از این دست از مهم‌ترین فاکتور‌های محاسبه هزینه زندگی در شهر‌های بزرگ و مطرح دنیا است که این موارد در این گزارش لحاظ شده.

جالب است بدانید با نگاهی به گزارشی که این مؤسسه آماری منتشر کرده است متوجه خواهید شد که سنگاپور چندین سال پشت‌سر هم به‌عنوان گران‌ترین شهر دنیا در مقام اول این گزارش قرار دارد.

از سال ۲۰۱۴ تاکنون سنگاپور به گران‌ترین شهر دنیا تبدیل شده و هزینه‌های زندگی در این شهر حتی از توکیو نیز بیشتر است. جالب‌تر اینکه توکیو از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۴ به‌عنوان گران‌ترین شهر دنیا شناخته می‌شد. ناگفته نماند در کنار سنگاپور که در رتبه اول این گزارش آماری قرار گرفته است، شهر‌های پاریس و هنگ‌کنگ نیز شانه به شانه سنگاپور در مقام اول این گزارش به‌عنوان گران‌ترین شهر‌های دنیا قرار دارند.

پاریس در سال گذشته میلادی در مقام دوم این فهرست قرار داشت و هنگ‌کنگ نیز در سال گذشته میلادی در مقام چهارم فهرست گران‌ترین شهر‌های دنیا بود.

در کنار کلان‌شهر‌های مهم آسیایی و اروپایی، شهر‌های بزرگ آمریکایی نیز در این فهرست قرار دارند، در این زمینه می‌توان به لس‌آنجلس اشاره کرد که مقام دهم این فهرست را از آن خود کرده است، لس‌آنجلس و نیویورک در سال گذشته میلادی به‌ترتیب در مقام ۱۳ و ۱۴ گران‌ترین شهر‌های دنیا قرار داشتند و دلایل مختلف اقتصادی باعث شده تا زندگی در کلان‌شهر‌های بزرگ آمریکا نیز نسبت به گذشته گران‌تر باشد.

در ادامه به فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ که از جانب مؤسسه اکونومیست اینتلجنس یونیت نگاهی خواهیم داشت و اطلاعات مفیدی از این کلان‌شهر‌های بزرگ و زیبا را با شما در میان می‌گذاریم.

توجه داشته باشید از آنجایی که هزینه‌های زندگی در بعضی از شهر‌های این فهرست با هم برابر بوده است، به لحاظ رتبه بندی، این شهر‌ها در یک رتبه قرار گرفته‌اند.

۱۰. لس‌آنجلس کالیفرنیا

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

لس‌آنجلس نه تنها بزرگترین شهر ایالت کالیفرنیا است بلکه به لحاظ جمعیت نیز در رتبه دوم شهر‌های پرجمعیت آمریکا قرار دارد، این شهر که به آن لقب شهر فرشتگان داده شده است نزدیک به ۳.۸ میلیون‌نفر جمعیت دارد و با مساحتی تقریبی ۱‍۳۰۰ کیلومتر در جنوب کالیفرنیا قرار گرفته است.

جالب است بدانید لس‌آنجلسی که این روز‌ها خیلی‌ها برای زندگی در این شهر سر و دست می‌شکنند در سال ۱۷۸۱ توسط ۴۴ مهاجر اسپانیایی ایجاد شد. در آن زمان در مجاورت لس‌آنجلس یک دهکده سرخ‌پوستی نیز قرار داشت. جالب‌تر اینکه لس‌آنجلس نه‌تنها یکی از گران‌ترین شهر‌های دنیا برای زندگی است بلکه یکی از نا امن‌ترین شهر‌های دنیا نیز به‌حساب می‌آید و سالانه شاهد گزارش‌های زیادی از جرم و جنایت در لس‌آنجلس هستیم. املاک و مستغلات قسمت غربی لس‌آنجلس مانند بورلی هیلز به‌عنوان گران‌ترین زمین‌های این شهر شناخته می‌شوند.

لس‌آنجلس در مقام دهم از فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ در کنار تل‌آویو قرار دارد و در سال ۲۰۱۴ نیز این شهر در مقام چهاردهم حضور داشت.


۱۰. تل‌آویو، رژیم اشغالگر قدس

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

هزینه‌های زندگی در تل‌آویو به اندازه‌ای سرسام‌آور است که این شهر در کنار لس‌آنجلس در مقام دهم فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا حضور دارد. تل آویو در ساحل مدیترانه قرار گرفته و به همین دلیل نیز آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد، این شهر پایتخت رژیم اشغالگر قدس به‌حساب می‌آید.

بیشتر میلیاردر‌های یهودی در تل‌آویو سکونت دارند و این امر باعث شده تا این شهر نه‌تنها گران‌ترین شهر خاورمیانه باشد بلکه در مقام دهم پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در کنار لس‌آنجلس نیز در سال ۲۰۱۹ قرار بگیرد. تل‌آویو در سال ۲۰۱۸ نیز در فهرست نهم گران‌ترین شهر‌های دنیا قرار گرفته بود.


۹. نیو‌یورک، آمریکا

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

نیویورک به شهری که شب ندارد معروف است و زندگی شبانه‌روز در این شهر درجریان است. نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر آمریکا است و همین امر نیز باعث شده تا به یکی از مراکز مهم فرهنگ و سیاست آمریکا تبدیل شود. جمعیت زیادی که ساکن نیویورک هستند باعث شده تا این شهر به لحاظ وسعت نیز یکی از وسیع‌ترین شهر‌های جهان باشد و نزدیک به ۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت داشته باشد.

نیویورک به شهر آسمان‌خراش‌ها نیز معروف است و با داشتن ۵۳ آسمان‌خراش سر به فلک کشیده که تمامی این آسمان‌خراش‌ها بیشتر از ۲۰۰ متر ارتفاع دارند به عنوان شهری شناخته می‌شود که بیشترین آسمان‌خراش را در دنیا دارد. نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در لس‌آنجلس زندگی می‌کنند و این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز تجارت دنیا است و بزرگترین بازار بورس در نیویورک واقع شده است.

نیویورک که بسیاری از مردم این شهر را با نماد مجسمه آزادی می‌شناسند به لحاظ قدمت به‌عنوان یکی از شهر‌های نوپای آمریکا به حساب می‌آید و از زمان جنگ‌جهانی دوم به این طرف رشد و پیشرفت چشمگیری پیدا کرد و به یکی از مهم‌ترین شهر‌های دنیا تبدیل شد.

کاملاً مشخص است که زندگی در یکی از مهم‌ترین شهر‌های دنیا برای ساکنین نیویورک ارزان تمام نمی‌شود و این شهر در کنار کپنهاگ و سئول در رده هفتم پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا برای زندگی در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است. لازم به ذکر است در سال ۲۰۱۸ نیز نیویورک در مقام سیزدهمین شهر پر هزینه دنیا قرار داشت.


۷. کپنهاگ، دانمارک

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

کاربرانی که به جغرافیا علاقه‌مند هستند به خوبی می‌دانند که کپنهاگ پایتخت دانمارک است و با شهری طرف هستیم که به لحاظ مساحت و جمعیت در مقابل کلان‌شهر‌هایی مانند نیویورک یا لس‌آنجلس حرفی برای گفتن ندارد، اما این شهر به لحاظ جذابیت و زیبایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

کپنهاگ چیزی حدود ۸۶ کیلومتر مربع مساحت داد و نزدیک به ۲ میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند، جالب است بدانید نام کپنهاگ به معنای بندر بازرگانی است و این شهر به رغم جمعیت نسبتاً کمی که دارد، توجه ویژه‌ای به حمل و نقل نشان می‌دهد و مسئولین کپنهاگ با کم کردن فضای پارکینگ‌های شهری سعی دارند تا اهالی کپنهاگ را به پیاده‌روی تشویق کنند. این سیاست بازخورد خوبی داشته و در حال حاضر کپنهاگ به‌عنوان یکی از موفق‌ترین شهر‌های دنیا به لحاظ پیاده‌روی شناخته می‌شود.

سبک و سیاق ساختمان‌های کپنهاگ نیز حالتی قدیمی دارد و معماری قرون وسطا را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند.

کپنهاگ در کنار نیویورک و سئول در رتبه هفتم از فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است و در سال ۲۰۱۸ نیز این شهر مقام هشتم از این فهرست را از آن خود کرده بود.


۷. سئول، کره‌جنوبی

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

سئول پایتخت کره‌جنوبی است و این کشور ممکن است به لحاظ مساحت نسبت به کشور‌های بزرگ دنیا مساحت کمتری داشته باشد، اما سئول شهر بزرگی است و شانزدهمین کلان‌شهر دنیا به‌حساب می‌آید. این شهر چیزی نزدیک به ۱۰ میلیون نفر را در خود جای داده و با یکی از پیشرفته‌ترین شهر‌های دنیا طرف هستیم. قسمت عمده حمل و نقل جمعیت زیاد سئول بر عهده متروی این شهر است و گفته می‌شود سالانه نزدیک به ۲۰۰ میلیون مسافر با متروی سئول جابجا می‌شوند.

تاریخچه تاسیس شهر سئول به ۱۸ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و بنا‌های قدیمی و آثار زیادی از پادشاهان کره در سئول به جا مانده است. این شهر به لحاظ اقتصادی نیز در مرکز فعالیت‌های تجاری کره‌جنوبی قرار دارد و از لحاظ فرهنگ و دانش نیز با شهری سر و کار داریم که تمامی دانشگاه‌های عالی کره‌جنوبی در آن واقع شده است.

جالب است بدانید سئول به‌صورت نمادین در سال ۱۳۵۱ به‌عنوان خواهرخوانده تهران معرفی شد و به همین دلیل نیز در سئول خیابانی با نام تهران وجود دارد، ساختمان‌های مهمی در این خیابان واقع شده که در بین آن‌ها می‌توان به دفتر‌های شرکت‌های بزرگی مانند سامسونگ و ال‌جی اشاره کرد.

سئول در مقام هفتم از فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ قرار دارد و در سال ۲۰۱۸ نیز این شهر مقام ششم این فهرست را از آن خود کرده بود.


۵. اوساکا، ژاپن

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

وقتی صحبت از شهر‌های پرهزینه مطرح می‌شود همیشه نام شهر‌های مختلف ژاپن نیز در این فهرست‌ها وجود دارد، این بار نیز شاهد حضور نام اوساکا در فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های ۲۰۱۹ هستیم. این شهر به‌عنوان سومین شهر مهم ژاپن شناخته می‌شود و از شهر‌های قدیمی ژاپن است که تاریخچه‌ای باستانی و کهن دارد.

اوساکا دومین کلان‌شهر ژاپن است و به‌رغم مساحت کمی که دارد نزدیک به ۲.۵ میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند. اوساکا به‌لحاظ جغرافیایی در جزیره هوشو واقع شده و مجاورت این شهر با دریا، اوساکا را به یک شهر بندری تبدیل کرده است. همان‌گونه که اشاره کردیم اوساکا تاریخچه‌ای باستانی دارد، اما قسمت‌های جدید این شهر کاملاً از معماری مدرن و امروزی بهره گر‌فته‌اند.

معابد و مقبره‌های مهمی در اوساکا واقع شده و در کنار آثار باستانی، اوساکا پارک‌های تفریحی و مراکز دیدنی جدید و زیبایی نیز دارد. اوساکا به لحاظ تجاری نیز در رتبه نوزدهم شهر‌های مهم تجاری دنیا قرار دارد و این موارد باعث شده تا اوساکا به یکی از پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا برای زندگی در سال ۲۰۱۹ قرار بگیرد و رتبه پنجم گران‌ترین شهر‌های دنیا را از آن خود کند. این شهر در سال ۲۰۱۸ نیز به لحاظ هزینه‌های زندگی به‌عنوان یازدهمین شهر پرهزینه دنیا قرار گرفته بود.


۵. ژنو، سوئیس

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

ژنو برای علاقه‌مندان به سیاست شهری نام آشنا است و بیشتر سازمان‌های جهانی در این شهر قرار دارند که در این زمینه می‌توان به مقر اروپایی سازمان ملل متحد اشاره کرد. تاریخچه احداث ژنو به چیزی نزدیک به ۱۲۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد و در سال ۱۷۹۸ توسط انقلابی‌های فرانسوی تسخیر شد و مدت‌ها طول کشید تا به ثبات برسد. این شهر به لحاظ جغرافیایی حدود ۱۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و مجاورت این شهر با دریاچه و رشته کوه آلپ باعث شده تا آب و هوای ژنو، آب و هوایی خوب و دلنشین باشد. همان‌گونه که می‌دانید بانکداری یکی از منابع اصلی درآمد سوئیس است و به همین دلیل نیز بانک‌های معتبری در ژنو شعبه دارند. بیشتر اهالی ژنو در سازمان‌های بین‌المللی که در این شهر واقع شده است مشغول به کار هستند و با شهری طرف هستیم که به‌عنوان یکی از بهترین شهر‌های جهان برای زندگی شناخته می‌شود.

با این حساب کاملاً مشخص است که زندگی در یکی از بهترین شهر‌های جهان، برای ساکنان این شهر ارزان تمام نمی‌شود و در فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های جهان، ژنو در کنار اوساکا در مقام پنجم در سال ۲۰۱۹ قرار دارد. این شهر در سال ۲۰۱۸ نیز در رتبه ششم این فهرست قرار داشت.


۴. زوریخ، سوئیس

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

سوئیس به لحاظ مساحت در مقایسه با بسیاری از کشورها، مساحت زیادی ندارد، اما این کشور تا دلتان بخواهد شهر‌های زیبا و دیدنی دارد که گل سرسبد آن‌ها زوریخ است. زوریخ به لحاظ جغرافیایی در دامنه کوه آلپ واقع شده و به همین دلیل آب و هوای بسیار دلپذیری دارد. اگر اهل جغرافیا باشید حتماً به خوبی می‌دانید که پایتخت سوئیس شهر برن است، اما زوریخ به اندازه‌ای اهمیت دارد که به‌عنوان پایتخت فرهنگی سوئیس شناخته می‌شود و کاملاً طبیعی است که سطح زندگی در این شهر همانند دیگر شهر‌های سوئیس بسیار بالا باشد.

زوریخ از لحاظ آموزشی نیز مهم‌ترین شهر سوئیس است و دانشگاه این شهر نزدیک به ۲۵ هزار دانشجو دارد. جالب است بدانید دانشگاه پلی‌تکنیک زوریخ به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود و تاکنون ۲۱ دانشجوی این دانشگاه توانسته‌اند جایزه نوبل را از آن خود کنند.

تمامی این موارد دست به دست هم داده تا افراد زیادی سودای زندگی در زوریخ را در سر داشته باشند، اما زندگی در این شهر برای این دسته از افراد ارزان تمام نمی‌شود و از شهری صحبت می‌کنیم که در رتبه چهارم پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است. هزینه‌های زندگی در سال گذشته میلادی در زوریخ بیشتر بود و این شهر در مقام دوم گران‌ترین شهر‌های دنیا قرار داشت.


۱. هنگ‌کنگ، چین

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

هنگ‌کنگ چیزی نزدیک به ۳ هزار کیلومتر مربع مساحت داد و تنها ۲۵ درصد این مساحت زیر ساخت ساز قرار گرفته و نزدیک به ۴۰ در صد هنگ‌کنگ را پارک‌ها و منابع طبیعی تشکیل می‌دهد. این شهر که نام آن به معنای بندرگاه معطر است، از ۵ هزار سال پیش تاکنون به‌عنوان یک شهر مسکونی شناخته می‌شده و ریشه‌ای کاملاً باستانی و غنی دارد.

هنگ‌کنگ در قرن نوزدهم به‌عنوان یک بندر مهم بازرگانی شناخته می‌شد، اما قرن بیستم باعث شد تا ماهیت این شهر نیز تغییر پیدا کند و به یکی از بزرگترین مراکز تجارت دنیا تبدیل شود. در قرن بیست و یکم نیز شاهد افزایش حضور هنگ‌کنگ در تجارت جهانی هستیم. هنگ‌کنگ به‌لحاظ سیاسی توسط رئیس جمهور چین مدیریت می‌شود و با شهری طرف هستیم که در میان شهر‌های آسیایی به داشتن آسمان‌خراش‌های مرتفع شناخته می‌شود. جالب است بدانید این شهر دقیقاً ۳۹ آسمان‌خراش بلند دارد که ارتفاع هر کدام از آن‌ها بیشتر از ۲۰۰ متر است.

هنگ‌کنگ چهارمین منطقه پرتراکم در دنیا است و نزدیک به هشت میلیون نفر در این شهر تجاری زندگی میکنند. ناگفته نماند زندگی در هنگ‌کنگ هزینه‌های زیادی روی دست ساکنین این شهر می‌گذارد و هنگ‌کنگ در کنار سنگاپور و پاریس در مقام اول پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ قرار دارد. این شهر در سال ۲۰۱۸ نیز به‌عنوان چهارمین شهر پرهزینه دنیا شناخته شد.


۱. پاریس، فرانسه

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

پاریس به شهر عشاق معروف است و تاریخچه غنی این شهر و مناطق دیدنی آن باعث شده تا به یکی از بهترین جاذبه‌های توریستی اروپا تبدیل شود. چیزی نزدیک به ۵۰۰ هزار اصله درخت در پاریس کاشته شده و به همین دلیل این شهر به‌عنوان سرسبزترین شهر اروپایی نیز شناخته می‌شود. گذر رود سن از میان پاریس نیز یکی دیگر از جذابیت‌های طبیعی این شهر است.

به لحاظ تاریخی بنا شدن شهر پاریس به سال‌ها قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و این شهر همانند دیگر شهر‌های اروپایی در طول سال‌ها، شاهد جنگ‌ها و درگیری‌های زیادی بوده است، اما خوشبختانه این نبرد‌ها صدمه زیادی به بنا‌های پاریس وارد نکردند و به همین دلیل نیز جذابیت‌های باستانی پاریس همچنان حفظ شده است.

پاریس شهری است که تا دلتان بخواهد می‌توان از آن تعریف و تمجید کرد، اما این تعریف‌ها ارزان تمام نمی‌شود و شهروندان این شهر زیبا و پرطرفدار باید هزینه گزافی را برای زندگی در پاریس پرداخت کنند. در حال حاضر پاریس در کنار شهر‌های سنگاپور و هنگ‌کنگ در مقام اول پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ قرار دارد و در سال گذشته میلادی نیز پاریس مقام دوم این فهرست را از آن خود کرده بود تا به‌عنوان یکی از گران‌ترین و البته زیباترین شهر‌های دنیا شناخته شود.


۱. سنگاپور

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

کشور سنگاپور که این روز‌ها به‌عنوان یکی از مدرن‌ترین کشور‌های آسیایی شناخته می‌شود مساحت بسیار کمی دارد و تنها ۷۲۲ کیلومتر مساحت این کشور است تا از این لحاظ حتی از تهران نیز کوچکتر باشد. سنگاپور در‌واقع یک کشور و شهر مستقل است و به‌رغم اینکه منابع معدنی زیادی ندارد، اما سرمایه‌گذاری‌های موفقی که در زمینه تجاری انجام شده باعث شده تا سنگاپور به یکی از قطب‌های تجارت آسیا تبدیل شود.

شهر و کشور سنگاپور در حال حاضر به‌عنوان یکی از ثروتمندترین منطقه‌های دنیا شناخته می‌شود و سومین پالایشگاه بزرگ نفت دنیا در شنگاپور قرار دارد. سنگاپور به لحاظ علمی نیز یکی از پایگاه‌های معتبر علم و دانش در آسیا است و در دانشگاه‌های این کشور در به‌عنوان دهمین دانشگاه معتبر در آسیا شناخته می‌شوند. اما هزینه تحصیل و زندگی در سنگاپور به هیچ‌وجه پایین نیست و این شهر در صدر فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در کنار پاریس و هنگ‌کنگ در سال ۲۰۱۹ قرار دارد. جالب است بدانید سنگاپور در سال گذشته میلادی نیز مقام اول این جدول را از آن خود کرده بود.

در پایان پیشنهاد میکنیم اگر شما هم آمار و ارقام جالبی از زندگی در دیگر شهر‌ها و کشور‌های دنیا دارید، در قسمت نظرات اطلاعات مفید خود را با ما و دیگر خواننده‌ها در میان بگذارید.

منبع: businessinsider

محمد کاملان
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1398/02/25
شماره یک: تهران.
باتوجه به حقوق ها عرض می کنم
پاسخ ها
...
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
الان که اکثرا حقوق ها دو میلیون سه میلیونه توی تهران و شهرستان ها ماهی یک میلیون و نیم
حتی اگر حقوق ها
هر ماه ده میلیون باشه
اگر مردم بخوان خوب زندگی کنن
خوب بپوشن
خوب بخورن
باز کم میارن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
تو تهران همونقدر که حقوق بالاتره، مخارج هم بیشتره. نمیرید انقد حسادت تهرانیا رو می کنید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
حالا کی حسادت کرد بهتون؟ ؟ با خودت درگیری دوست عزیز
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
دیگه آنچیز که عیان است چه حاجت به بیان است
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
چقد ضایع. دیگه ما تهرانیا ازحسادت شما شهرستانیا خبر داریم. دیگه خودتونو گول نزنید اداام درنیارید
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1398/02/25
شیراز،،واسه رهن اجاره کردن پول نداریم،،چه برسه که بخواهیم خونه بخریم،،،،فاجعه هست،،،،
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1398/02/25
تهران که خیلی ارزونیه اصن میشه رایگان زندگی کرد نمونش همین امروز
یه ویلای شیک و زیبا دیدم زده بود اجاره رایگان

فقط باید یک میلیاردو دویست میلیون پول رهن داشته باشید و بعد خیلی راحت هر ماه رایگان زندگی کنید...
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1398/02/25
ماشالا مقالتون پر بود از غلط املایی و اشتباه تایپی
Iran, Islamic Republic of
20:13 - 1398/02/25
اینکه تهرانیا فک میکنن بقیه ی ایران بهشون حسادت میکنن واقعا خنده داره
کاش وقتی مختون پوکه حرف نزنید لااقل
یه شهر پر دود سیاه با مردم عبوس و شارلاتان چیه که حسادت داشته باشه
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1398/02/27
ای بابا چقدر به هم دیگه توهین میکنید!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
والا دیوانه خانه هست
مردم رو عقده ایی کردن یا عقده ایی شدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج