اگر هدایتی، پرسپولیس را خریده بود...
۸۶۶۸۴۶
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
۱۸۸۵۶
دادگاه متهمان اقتصادی از مدت‌ها پیش در حال رسیدگی است و پرونده‌ها یکی پس از دیگری با صدور احکامی سنگین مختومه می‌شوند.

خبرآنلاین: دادگاه متهمان اقتصادی از مدت‌ها پیش در حال رسیدگی است و پرونده‌ها یکی پس از دیگری با صدور احکامی سنگین مختومه می‌شوند. جدیدترین حکم صادرشده، اما برای فردی مشهور در حوزه فوتبال است؛ «حسین هدایتی». چهره‌ای نام‌آشنا که اهالی فوتبال او را به خوبی می‌شناسند.

عابربانک فوتبال ایران در سال 1386 تصمیم گرفت به فوتبال ورود کند. به واسطه هم‌محلی‌بودن با علی پروین و دورشدن «سلطان» از پرسپولیس به واسطه حضور اکبر غمخوار، بهترین فرصت برای هدایتی بود تا با یک تیر دو نشان بزند؛ او تصمیم گرفت تیم قدیمی اکباتان را در دسته اول با هدایت علی پروین خریداری کند و با تغییر نام به استیل‌آذین وارد رقابت‌های فصل 87-86 شد. بازگشت علی پروین به نیمکت مربیگری حتی در دسته یک نیز باعث شد تا بعد از مدت‌ها تیمی در تهران به‌جز پرسپولیس و استقلال صاحب تماشاگر شود.

استیل‌آذین تا هفته پایانی صدرنشین گروه خود بود، اما در دیدار پلی‌آف و در ورزشگاه تختی تهران قافیه را به سپاهان نوین واگذار کرد و از صعود به لیگ برتر بازماند. در فصل بعد اما استیل‌آذین با مربیگری نادر دست‌نشان موفق شد جواز حضور در لیگ برتر را کسب کند. در لیگ برتر با مربیگری استیلی و جذب بازیکنان سابق استقلال و پرسپولیس اتفاقا نتایج خوبی کسب کرد و در اولین تجربه حضور در لیگ برتر استیلی توانست تیم هدایتی را به رتبه پنجم برساند. هدایتی که حالا مزه شهرت در فوتبال را چشیده بود، به‌یک‌باره تغییر رویه داد و با وعده خرید ختافه و نیوکاسل خوراک خوبی به رسانه‌ها داد!

بلندپروازی‌های استیل‌آذین اما باعث شد این تیم وارد بحران عجیبی شود و طی یک فصل چهار مربی را تغییر داد. دخالت‌های هدایتی در بحث‌های فنی منجر شد تا این تیم در پایان فصل دوم حضورش در لیگ برتر به لیگ آزادگان سقوط کند. هدایتی اما دست‌بردار حضور در فوتبال نبود و بارها اعلام کرده بود که تمایل دارد به تیم محبوبش؛ یعنی پرسپولیس کمک معنوی کند. در دورانی که مصطفوی مدیرعامل پرسپولیس بود، هدایتی توانست به عضویت در هیئت‌مدیره و ریاست آن درآید.

با اختلافاتی که با مصطفوی داشت، سرانجام او را از کار برکنار کرد تا عباس انصاری‌فرد مدیرعامل جدید باشگاه لقب بگیرد. ریخت‌وپاش‌های اساسی در باشگاه و خرید ستارگان با قیمت‌های نجومی سرانجام خوبی را برای پرسپولیس نداشت. افشین قطبی هم در میانه راه از باشگاه رفت تا افشین پیروانی سکان هدایت تیم را در دست بگیرد. پرسپولیس در نهایت نتوانست به مقام قهرمانی برسد تا اواخر دهه 80 برای هدایتی چندان روشن هم نباشد.26 خرداد 91 اما خبری منتشر شد که حسین هدایتی قصد خرید 70 درصد سهام تیم فوتبال ملوان بندرانزلی را دارد.

این اتفاق سرانجام رخ داد و صادق درودگر از میز مدیریت استیل‌آذین به ملوان کوچ کرد. ملوان نتایج خوبی را با مربیگری فرهاد پورغلامی گرفته بود که به‌یک‌باره او به دلیل آنچه دخالت‌های محمد احمدزاده در بخش فنی گفته شد، از سمت خود استعفا کرد و احمدزاده جای او را گرفت. شکست 6 بر صفر ملوان در جام حذفی مقابل پرسپولیس، این تیم را وارد بحران عجیبی کرد که در هفته‌های پایانی برای بقا در لیگ می‌جنگیدند و در نهایت ملوان با کسب رتبه سیزدهم کار را به پایان رساند.

سومین پروژه شکست‌خورده هدایتی در فوتبال این‌بار در شمال کشور رقم خورد.در زمستان سال 93 جلسات متعددی برای واگذاری این دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی برگزار شد که طی آن چهار دور مزایده به انجام رسید. در دو مزایده‌ اول برای هیچ‌کدام از دو تیم، خریداری پیش‌قدم نشد، اما در مزایده سوم برای پرسپولیس سه پاکت ارائه شد که یکی از آنها شرکت استیل‌آذین ایرانیان بود.

پس از چندین روز کش‌وقوس اعلام شد رقبای استیل‌آذین برای خریداری پرسپولیس رد شده‌اند و حسین هدایتی و شرکت استیل‌آذین ایرانیان به‌عنوان تنها مشتری پرسپولیس منتظر بودند تا به‌عنوان برنده مزایده معرفی شوند. سازمان خصوصی‌سازی سرانجام بعد از بررسی‌های صورت‌گرفته اهلیت حسین هدایتی و شرکت استیل‌آذین را هم رد کرد تا مزایده سوم نیز بدون نتیجه به پایان برسد. مسئولان برگزاری مزایده، به دلیل بدهی‌های بانکی هدایتی و اینکه سهام شرکت به نام فرزندان جوان هدایتی شده، اهلیت استیل‌آذین را رد کردند.

در مزایده چهارم حسین هدایتی تغییراتی را در هیئت‌مدیره شرکت ایجاد کرد تا بلکه تأیید اهلیت شود. در تاریخ ششم خردادماه 1393، میرعلی‌اشرف عبدالله‌ پوری‌حسینی، رئیس وقت سازمان خصوصی‌سازی، اعلام کرد که برای دومین‌بار اهلیت این شرکت رد شده است.

پیشنهاد هدایتی برای دومین‌بار رقم 336 میلیارد و 666 میلیون و 666 هزار تومان بود! چند هفته بعد هم رسما اعلام شد مزایده پنجمی در کار نخواهد بود و واگذاری دو باشگاه از دستور کار سازمان خصوصی‌سازی خارج شد.هدایتی اما قصد نداشت عقب‌نشینی کند.

او در سال 95 کمک‌های گاه و بی‌گاهی به بازیکنان پرسپولیس می‌کرد که مهم‌ترین آن، انتشار فایل صوتی صدای مهدی طارمی بازیکن وقت پرسپولیس در برنامه 90 بود که عنوان کرده بود به نیت اینکه هدایتی به او کمک قابل توجه مالی کرده، از ترکیه به پرسپولیس بازخواهد گشت.

بعدها هدایتی فاش کرد شخصا مبلغ یک‌میلیاردو 200 میلیون تومان به طارمی داد تا با پرداخت این مبلغ به تیم ریزاسپور بدون هیچ مشکلی رضایت‌نامه را بگیرد اما نمی‌داند چه شد که این پول به تیم ترکیه‌ای پرداخت نشد. در نیم‌فصل اما هدایتی سرانجام موفق شد با عقد قراردادی سه‌ساله به صورت رسمی شرکت استیل‌آذین را به عنوان اسپانسر سوم باشگاه پرسپولیس معرفی کند تا از این پس مبالغ پرداختی او به باشگاه شکل قانونی به خود بگیرد.

در اواسط نیم‌فصل دوم اما ادامه اختلافات «عابربانک» با علی‌اکبر طاهری مدیرعامل وقت پرسپولیس منجر شد تا طاهری در اقدامی انفرادی قرارداد استیل‌آذین با باشگاه پرسپولیس را به صورت یک‌طرفه فسخ کند! اتفاقی که شاید بعدها این‌طور به نظر رسید که سود پرسپولیس تمام شد؛ هرچند ابهامات مالی در دوران طاهری بعد از گذشت سه سال هنوز هم حل نشده است.

هدایتی فقط در فدراسیون فوتبال ورود نکرده بود که بعد از ناامیدشدن از حضور در پرسپولیس، به سمت فدراسیون فوتبال رفت. کمک‌های نه چندان شفاف او بعدها رسانه‌ای شد که بخش بزرگی از قرارداد کی‌روش توسط عابربانک فوتبال ایران پرداخت شده بود. بعدها مشخص شد حواله چند خودروی 206 را نیز به کشتی‌گیران مدال‌آور در بازی‌های آسیایی پرداخت کرده است.

آخرین سکانس از زندگی حسین هدایتی اما چندان هم برای او خوشایند نبود؛ باز هم تیتر یک رسانه‌ها شد اما نه به عنوان «عابربانک» بلکه با نام «بدهکار بانکی».از کسانی که در طول سال‌های متمادی کنار حسین هدایتی به پول و شهرت کاذب رسیدند، هیچ یک در دادگاه کنارش نبودند، تماسی گرفته نشد و حتی پست اینستاگرامی هم برایش منتشر نشد.

سفره‌ای پهن بود و عده‌ای بهره بردند اما به وقت پاسخ‌گویی، عکس‌های دسته‌جمعی اطراف هدایتی تبدیل به عکس تک‌نفره با لباس راه‌راه آبی شد. هرچند تنها کسی که از هدایتی حمایت ضمنی کرد و البته با قاطعیت گفت یک ریال از پول‌هایی که هدایتی داده را پس نمی‌دهد، علی پروین بود.

سلطان فوتبال ایران با آن ادبیات خاص خود گفت: «به هیچ وجه پول‌هایی که هدایتی به ما داده را پس نمی‌دهم چون هبه بوده و هیچ‌کس هدیه را برنمی‌گرداند. او برای ورزش ایران زحمات زیادی کشیده و امیدوارم به زودی آزاد شود».عابربانکی که با اسم حمایت از خصوصی‌سازی وارد فوتبال و ورزش کشور شده بود، حالا به دلیل اختلاس و اخلال در نظام اقتصادی کشور باید 20 سال به زندان برود.

شاید خوشحال‌ترین افراد، هواداران پرسپولیس باشند که اگر در سال 95 «اهلیت» هدایتی تأیید شده بود، مشخص نبود وضعیت و سرنوشت پرهوادارترین تیم فوتبال در آسیا و یکی از قدیمی‌ترین‌ها در ایران چه می‌شد. به این خاطر که بعید نبود باشگاه پرسپولیس به دلیل بخشی از دارایی حسین هدایتی بازپس گرفته شود و تا مرز انحلال برود. تصور کنید تیتر زده می‌شد: «پایان عصر پرسپولیس به مدت 20 سال!».

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:34 - 1398/03/02
پرهوادارترین رو خوب اومدی چی زدی ؟؟؟
پاسخ ها
رضا نواییان
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
پ ن پ کیسه است پر هوادار
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1398/03/02
وای خدایا شکرت لنگیا چ خبر از عابر بانک خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
پاسخ ها
رضا نواییان
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
وای شرکت بلاخ
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1398/03/02
البته اگه پرسپولیسو با پول دزدی خریده بود اتفاقی نمیافتاد، بازم میگفتن هبـه بوده.... خخخخخ
مگر نه اینکه بیشتر این پولای دزدی خرج پرسپولیس شده؟؟ پس بگیرن دیگه......
زندان برای مردم پول میشــه؟؟؟؟
فسـاده آقا، فســـــــاد... کاریشم نمیشه کرد
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1398/03/02
چقده واسه حاج حسین ناراحت شدم خیلی حیف شدخیلی
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1398/03/02
اولا که سلطان یه دونه هست و نمونه هم ندارد و تا ابد هم نمونه اش نخواهد آمد دوما سلطان هیچوقت روی نیمکت تیم اکباتان نشست.
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/03/02
به آخر متن توجه کنید
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1398/03/02
این شعر ها چیه تلاوت کردی کیسه کش
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1398/03/02
درود بر شما لنگی های مفسد
تیم پراختلاسه حکومتی
از رویانیان هم میگفتم بدک نبود
هههههه
لامصب باشگاهشون بو فاضلاب میده
پاسخ ها
رضا نواییان
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
پیر مرد خرفت پسر بیسوادش و ۲۲۰ هزار دلار بهتون انداخت خودش هم یک میلیون و دویست بو فاضلاب نمیده عموجون
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1398/03/02
به قول احمدی نژاد حالا که اینجور شد ، آب را بریز اونجایی که باید بریزی! مخصوصا هواداران دوچرخه سوار، کیسه کش شش تایی
پاسخ ها
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
از قدیم گفتن پول... خرج بواسیر میشه, اینم از عابربانک لنگیا که سر از زندان در اورد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
لنگ وکیسه نماد شیافیایه بنای باشگاه لنگ جعل وتبانی
hm@
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
مگه الان که سه بار با پول های همین مفسد قهرمانی رو بهش هدیه کردن کسی ایرادمیگیره ؟فستد درتیم سوگلی حکومت خیلی ریسه دارتر از هدایتی هست نود درصد صاحبان قدرت ورسانه نوکر این تیم حکومتی هستند.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
ناامید بدبخت لنگی خفه...
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1398/03/02
خدا لعنت کنه این حسین هدایتی وامثال این .خدا کنه در این شبهای قدر این خبیث ها بدرک واصل بشن
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1398/03/02
مگه اینهمه پول تزریق نکرد به لنگ باید پول بیت المال برگرده لنگ با همین هدایتی بدهکاری هاشو تسویه کرد و گرنه ورشکسته
Iran, Islamic Republic of
16:03 - 1398/03/02
طبق آمار afc پر تماشاگرترین تیم مرحله گروهی تاج کبیر بوده شما هم جای این شکر خوریا برو ببین خارج از ایران تاج چقدر هوادار داره بگذر ازاین چارتا لنگی بی اصالت درضمن دیگه صنعتی وسنتی رو میکس نزن چون باعث چرت وپرت گفتنت میشه
تاج کبیر.‌دوقهرمانی آسیا دو نایب قهرمانی و چهارفینال آسیا
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1398/03/02
پدر باشگاه کثیف لنگ
پاسخ ها
mamad.69
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
باشگاهی کثیفه ک قهرمانیاش همش با مافیا بوده و فقط در زمان احمدی نژاد
mamad.69
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
باشگاهی کثیفه ک قهرمانیاش همش با مافیا بوده و فقط در زمان احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1398/03/03
پرسپولیس همیشه پرسپولیسه. مگه اونوقتی که از عبدو گرفتینش منحلش کردین؟ الانم اگه از هدایتی میگرفتینش دوباره میفروختین به کس دیگه. پرسپولیس مثل استقلال بی ریشه نیست که از بین بره و هر روز یه اسمی روش بذارن. دیدین که هر جور شده اسمشو برگردوندیم به اصلش. زنده باد پرسپولیس.
Iran, Islamic Republic of
17:55 - 1398/03/05
انقدر این کیسه کشا بعضی چیزا براشون عقدست خدا میدونه یکیش همین تیم حکومتی خخخخ ک پرواضع پرسپولیس تشکیلش از شاهین ک تیم مردمی بود یعنی همون شاهینه وکیسه هم معلومه داستانش تیم حکومت بود و هست ارزو بر جوانان عیب نیست
خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
05:25 - 1398/03/07
جمله ی اخرو لنگیا بخونن خیلی باحاله خخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج