افت تماشاچیان فیلم‌های تولید شده در خارج
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۷۸۶۴۶
۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰
۳۸۶۱
تعداد تماشاچیان فیلم‌فارسی‌هایی که در خارج تولید می‌شوند افت محسوسی داشته است.

فرهیختگان نوشت: مدتی در ایران فیلم‌هایی ساخته می‌شد که معروف شده بودند به «بریم شمال»؛ فیلم‌هایی که در آنها یک جمع خانوادگی و در عین حال دوستانه، به خانه‌هایی ویلایی در شمال کشور می‌رفتند، با هم شوخی می‌کردند، کباب می‌پختند، می‌رقصیدند و هربار برای به تصویر درآمدن و تکرار شدن این چرخه خوشگذرانی، قصه‌ای یکی‌دو خطی به‌عنوان بهانه قرار داده می‌شد.

فیلم «درباره الی» ساخته اصغر فرهادی که دریچه ورود به فستیوال‌های جهانی هم شد، در حقیقت نقیضه‌ای بر همین فضا بود. او عده‌ای را به شمال کشور در یک ویلا برد و دوسوم اول‌ فیلمش در همان فضای «بریم‌شمال» می‌گذشت؛ اما ناگهان همه چیز را به یک تراژدی هولناک کشاند.

دو سه سال بعد داریوش مهرجویی، فیلمساز مطرح جریان روشنفکری که چندین سال بود فیلم به فیلم افول تدریجی‌اش را نشان می‌داد، با «چه خوبه که برگشتی» رسما و علنا یک فیلم در همین فضای «بریم‌شمال» ساخت. به این نوع فیلم‌ها گاهی «دورهمی» هم می‌گفتند که البته عبارت دورهمی معنایی کلی‌تر و عمیق‌تر نسبت به «بریم‌شمال» داشت و گاهی در یک آپارتمان یا در محل کاری جمعی تولید می‌شد.

«دایره زنگی» یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های دورهمی دهه ۸۰ است که فضایی آپارتمانی داشت و اتفاقا شخصیت‌های آن در انتها سوار بر اتومبیل‌هایشان به سمت شمال کشور می‌رفتند. عنوان دورهمی که روی برنامه تلویزیونی مهران مدیری گذاشته شد، بی‌ارتباط با عنوانی نبود که منتقدان روی نوع بخصوصی از فیلم‌ها گذاشته بودند. مهران مدیری هم در بخش‌هایی از استندآپ‌کمدی‌هایش، به سفر شمال و جوج پختن با شلوارک در طبیعت اشاره می‌کرد. فضای این نوع فیلم‌ها با چنین میزانسن و اتمسفر و روایت‌هایی، کم‌کم از شمال ایران به سمت خارج از کشور رفت.

پاتایا، شهری در تایلند که به تجارت ارزان‌قیمت جنسی معروف است، در چند فیلم ایرانی لوکیشن اصلی قرار گرفت و مناطق مختلف دیگری در دنیا مثل ترکیه، برزیل و هند مقصد فیلم‌های دیگر شدند. به‌طور قطع کسی نمی‌تواند در سینمای ایران از پاتایا چیزهایی را نشان بدهد که به آن معروف است، اما استفاده از عنوان این شهر چیزی نیست جز فریب مخاطبان و کنجکاو کردن آنها برای خرید بلیت. به همین سیاق ساخته شدن فیلم‌های تجاری دیگر در خارج از کشور هم چنین فریبکاری‌هایی دارند.

فرمول ساده و یک‌خطی این نوع آثار که می‌شود آنها را مرحله بعد از «بریم‌شمال» دانست، در چند مورد خلاصه می‌شود:

١- هنرپیشه‌هایی مثل رضا عطاران و حمید فرخ‌نژاد با شلوارک در خارج از کشور، ٢-تعدادی بازیگر خانم خارجی بدون حجاب و ٣-یک نکته کنجکاوی‌برانگیز در عنوان کلی داستان که باعث شود به نظر برسد فیلم ساختارشکنانه‌ای تولید شده است. اما همان‌طور که «دورهمی» و «بریم‌شمال» تنها تا مدتی توانستند جذاب باشند، این نمونه‌های جدید هم به مرور از سکه افتادند.

از «سلام بمبئی» تا «دختر شیطان» که کارگردان هردو یک نفر است، افت میزان استقبال مخاطبان از این نوع آثار کاملا مشهود است حتی طبقات مرفه و متوسط رو به بالای جامعه که در حال حاضر مخاطبان اصلی سینما هستند و سالن‌های نمایش در محل سکونت آنها ساخته شده‌اند هم دیگر چنین مضامین و فضاهایی برایشان جذابیت ندارد.

این البته از خصوصیات سینمای تجاری سطح‌پایین است که با توسل به ساده‌ترین فاکتورها برای جذب مخاطب مدتی از یک موج بخصوص استفاده می‌کند و آنقدر در این زمینه زیاده‌روی می‌شود که نسبت به آن دلزدگی ایجاد شود. سینمای تجاری با این خصوصیات سطحی معمولا اگر از جانب خاصی حمایت نشود، پس از مدتی خودبه‌خود سقوط خواهد کرد و ورشکست می‌شود.

افت تماشاچیان فیلم‌های تولید شده در خارج

افت تماشاچیان فیلم‌های تولید شده در خارج

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
سفیر بار ساقدوش_2
استخدام_2
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر