فروش کلانِ مواد پتروشیمی توسط یک کارتن‌خواب!
۸۸۵۴۹۶
۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
۳۸۸۳
در نخستین دادگاه رسیدگی به اتهام 11 مدیر رشوه‌گیر در وزارت صمت اعلام شد 3 نفر از این دلالان توسط سازمان اطلاعات سپاه شناسایی شده‌اند که اقدام به خرید این مواد در قالب افراد معتاد و کارتن‌خواب می‌کردند.

خبرگزاری فارس: این جلسه در ادامه بررسی پرونده پتروشیمی است و به ریاست اسدالله مسعودی مقام در شعبه سوم دادگاه انقلاب برگزار می‌شود.

بر این اساس دو پرونده جدید با موضوع پتروشیمی قرار است بررسی شوند که یکی از این پرونده‌ها ۲۶ متهم دارد و این متهمان شامل ۹ شخص حقوقی شامل مدیر شرکت‌ها و کارگزاری‌ها هستند و ۱۷ نفر نیز به عنوان شخص حقیقی متهم هستند.

به گفته قاضی مسعودی مقام اتهام این افراد مشارکت در اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد است.

همچنین پرونده دوم با ۱۱ متهم شامل مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت در سطوح مختلف مدیریتی و برخی مدیران آنها در شهرستان‌ها می‌شود.

متهمان این پرونده به مشارکت در اخلال نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی با اخذ رشوه متهم هستند.

در جلسه رسیدگی به پرونده 11 متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی، قاضی مسعودی مقام گفت: این پرونده مربوط به کارکنان وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) است.

وی با اعلام اسامی این متهمان، گفت: قدرت احمدی کارشناس حوزه معاونت وزارت صنایع، محمدحسن دیدپندی، مصطفی ورزدار کارشناس وزارت صمت، مسعود رضا معاون اداره صمت لرستان، محسن گودرزی نژاد رئیس صنایع غیرفلزی اداره صمت لرستان، محسن ناصری گودرزی کارشناس صنایع پلیمر و شیمیایی بروجرد، ناصر شهبازی کارشناس صنایع پلیمر و شیمیایی اداره صمت لرستان، نادر رادمهر کارشناس صنایع و پلیمر اداره صمت لرستان، فریده یاراحمدی رئیس منطقه آزاد اقتصادی ازنا، بهمن میرزایی زیرطاق و مجید شیرنیاهی این متهمان را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: مشارکت و معاونت در اخلال در نظام تولیدی از طریق اختصاص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی به میزان 80 هزار تن به ارزش بیش از 3 هزار و 326 میلیارد ریال از طریق اخذ رشوه است.

حسینی نماینده دادستان در این جلسه با اعلام کیفرخواست متهمان، گفت: 7 نفر کارمند صنعت و معدن استان لرستان و 3 نفر در وزارت صمت هستند که از طریق راه‌اندازی شبکه صوری 80 هزار تن مواد اولیه غیرقانونی را تخصیص و به جای اختصاص این مواد به شرکت‌ها و کارخانجات واقعی آنها را در بازار آزاد به فروش رساندند.

متهم ردیف اول برآورد فروش غیرقانونی این مواد در کیفرخواست قدرت احمدی 326 میلیارد تومان است.

وی افزود: همچنین پرونده 3 دلال پتروشیمی نیز که با تأسیس شرکت‌های صوری و راه‌اندازی سوله و انبار 80 شرکت تحت مالکیت خود داشته‌اند و مواد اولیه را در بازار می‌فروخته و پرونده این سه نفر در دادسرا مفتوح است.

نماینده دادستان گفت: متهم ردیف اول متهم به اخذ 10 میلیارد ریال رشوه است، متهم ردیف دوم اخذ یک میلیارد ریال و متهمان بعدی به مشارکت در اخلال در نظام تولیدی کشور متهم هستند.

وی افزود: این افراد با اخذ سهمیه از طریق بورس کالا حجم زیادی مواد پتروشیمی را خریداری و از طریق سامانه بهین‌یاب افرادی را مجاب می‌کردند که سهمیه اشخاص موردنظر خود را افزایش دهند و چون در بورس کالا تمام این فعل و انفعالات در سامانه انجام می‌شود سپس با فروش در بازار سودهای زیادی را کسب کرده‌اند.

حسینی گفت: برخی از افراد با سوءاستفاده و انجام اعمال و روابط نامشروع مالی در وزارت صمت با پرداخت مبالغی اقدام به خرید و افزایش سهمیه خود در سامانه مذکور کرده‌اند و بخشی از این مواد در نتیجه به دست تولیدکننده اولیه نرسیده و تولیدکنندگان اولیه برای جلوگیری از تعطیلی خطوط خود مجبور شدند از دلالان با قیمت بالا مواد را خریداری کنند و این چرخه اقدامات معیوب منجر به افزایش قیمت و تحمیل آن بر مصرف‌کننده نهایی می‌شود.

نماینده دادستان گفت: بسیاری از شرکت‌ها بدون فعالیت واقعی مواد را خریداری کرده و کارکنان وزارت صمت لرستان و برخی کارشناسان وزارت صمت با تشکیل باندی در وزارتخانه و گرفتن وجوه نقد و سکه اقدام به خرید مواد برای دلالان کرده‌اند در نتیجه افزایش قیمت مواد پلاستیکی و سایر مواد مرتبط از این دست موجب شده است.

وی گفت: این متهمان از شرکت‌هایی را که مشکل ورود اطلاعات در سامانه داشته‌اند می‌خواستند پس از وقت اداری آنها را ثبت‌نام کنند و سهمیه را دریافت و در نتیجه مبالغی به کارت همسر یکی از این متهمان واریز می‌شده است. 28 فقره شرکت به اسم متهم ردیف اول بوده که اغلب بدون پروانه است و وجود خارجی ندارد و 80 هزار تن میزان موادی بوده که به این ترتیب تخصیص یافته شده است.

حسینی در مورد ادله انتساب جرم گفت: بر اساس گزارش سازمان بازرسی کشور در تاریخ 97.7.9 و 97.1.8 و همچنین گزارشی در تاریخ 96.3.7 از طریق معاونت، نظارت و بازرسی سازمان بازرسی کشور خطاب به وزیر صمت در مورد نقایص سامانه بهین‌یاب موجود است که در آن اعلام شده این سامانه زمینه به هم خوردن بازار را فراهم کرده و موجب شده برخی واحدهای صنعتی غیرفعال تمام سهمیه پتروشیمی را دریافت و در بازار به فروش برسانند.

وی افزود: همچنین گزارشی در تاریخ 97.7.20 از سوی سازمان اطلاعات سپاه در مورد شناسایی سه تن از دلالان پتروشیمی که به صورت کلان اقدام به خرید و فروش مواد اولیه کرده و آنها را از طریق افراد معتاد و کارتن‌خواب با راه‌اندازی شرکت‌های صوری مبادرت کرده و به اسم آنها به فروش رسانده نیز موجود است. در این رابطه 7 هزار تن مواد اولیه در یکی از انبارها کشف شده است.

حسینی گفت: صورتجلسه مواد دپو شده مؤید این است که دلالان و تولیدکننده غیرواقعی این مواد را در انبارهایی که عمدتاً اجاره‌ای بوده‌اند نگه داشته و سپس به قیمت آزاد فروخته‌اند.

نماینده دادستان گفت: گزارش 97.6.13 از سوی ضابط نشان‌دهنده کشف 10 هزار تن مواد اولیه در 4 انبار و تخلیه شبانه 7 هزار تن از این مواد دارد که حاکی از تخصیص غیرقانونی این مواد است.

وی گفت: همچنین اظهارات میثم صالحی از دلالان پتروشیمی در مورد نحوه ظرفیت‌سنجی نیز مؤید آن است که آنها تأکید می‌کرده‌اند 30 درصد اگر ظرفیت مواد در تهران تأیید می‌شود در این سامانه ظرفیت را افزایش و به 70 درصد برسانند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
United States
12:07 - 1398/04/24
پس مطالبی که درباره فساد سیستماتیک در ادارات و نهادهای ایران از پنج سال پیش گفته شده و میشود با این گزارش و گزارشات قبلی نشان میدهد که فساد و رانت چه بلایی سر تولید و مردم اورده!
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1398/04/24
مملکت هرجو مرج که باشه همینه
United Arab Emirates
13:15 - 1398/04/24
معنی فساد ساختاری و نهادینه همینه ،و در ایران خیلی بلاتر از نهادینه است ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
دقیقاچیزی نیست جز نکبت سیاهی مثیبت وبدبختی!
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1398/04/24
بایدمنتظربودخلیج فارس راهم به بفروشند ویادرقبال چنددلارنجس واگذارکنندهرچندبه نوعی این کارشده ولی خیلی ارام
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1398/04/24
ای بابا چنان تیتر زدی که حالا گفتیم چی شده
این خبرها که توی این مملکت نه تازگی داره نه چیز عجیبیه
قصه بخور بخور مدیران سر دراز داره حالا حالاها باید دستان مبارک رو به درد بیارید و قلم بزنید و بنویسید
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1398/04/24
خوب است حالا که مبارزه با فساد شروع شده. به ریشه ها هم پرداخته شود وکسانیکه بدون
تحقیق مجوز شرکت برای افراد کارتون خواب صادر می‌کنند به اشد مجازات محکوم شوند.
Iran, Islamic Republic of
21:49 - 1398/04/24
این هم از مدیران دولت تدبیر وامید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج