محمدخانی: اگر کی‌روش مهاجم پرسپولیس بود، آقای گل می‌شد
۸۹۰۵۱۸
۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۲
۸۳۴۰ 
مهاجم سال‌های دور پرسپولیس گفت: در این سال‌ها چقدر برای بازیکنان درجه ۲ و ۳ هزینه کرده‌ایم که آخر هم با شکایت به فیفا کلی تاوان پس داده‌ایم. یک بار پول خوب بدهیم و بازیکن خوب بیاوریم.

روزنامه پیروزی: روزی روزگاری در دهه طلایی ۶۰ خط حمله پرسپولیس چنان آتش به پا می‌کرد که حریفان یارای مقاومت برابر سرخ‌پوشان را نداشتند.

ناصر محمدخانی یکی از این مردان تاریخ‌ساز خط حمله پرسپولیس در آن دوران بود. به انگیزه صحبت در خصوص شرایط روز پرسپولیس و دل‌مشغولی‌هایی که خط حمله تیم برای فصل پیش‌رو برای هواداران و پیشکسوتان این تیم به وجود آورده است، گپ و گفتی داشتیم با شماره ۸ به یادماندنی سرخ‌های محبوب ایران‌زمین.

محمدخانی: اگر کی‌روش مهاجم پرسپولیس بود، آقای گل می‌شد

ناصرخان از پرسپولیس چه خبر؟

الان که در حال حاضر شرایط به نظر بد نیست. یک اردوی خوب در ترکیه داشتند. بعد هم که در جام شهدا شرکت کردند. هواداران نگران یک نتیجه بد در پیش‌فصل نباشند. این بازی‌ها لازم است تا سرمربی جدید بتواند با شرایط بازیکنان آشنا و برنامه‌های خود در طول فصل را به خوبی پیاده کند.

یکی از دل‌مشغولی‌های علاقمندان پرسپولیس و پیشکسوتان، وضعیت خط حمله پرسپولیس است. جایی که تنها علی علی‌پور را به عنوان بازیکن باتجربه در این پُست داریم؟

بله خب علی‌پور آقای‌گل لیگ هم شده و مهره قابل اطمینانی برای خط حمله محسوب می‌شود. اما خب اگر او ترانسفر شد تکلیف چیست؟ یا اگر خدای ناکرده با مصدومیت مواجه شد، آیا جایگزین مطمئنی برای این بازیکن وجود دارد؟ یا اصلا هیچ‌کدام از این ۲ حالت هم پیش نیاید و پرسپولیس علی‌پور را در بهترین شرایط آمادگی در اختیار داشته باشد.

هر بازیکنی چه علی‌پور و چه هر نفر دیگر اگر در پُست خود رقابت با هم‌پُست خود نداشته باشد و مطمئن از حضور همیشگی خود در ترکیب اصلی داشته باشد، کم‌کم با اُفت مواجه خواهد شد.

این کمبود را تنها در خط حمله احساس می‌کنید؟

خیر، در تمام پُست‌ها باید این حالت رقابت وجود داشته باشد. در هر تیمی نباید یک بازیکن احساس کند با دیگر نفرات آن پُست فاصله فنی زیادی دارد. چنین احساسی اگر در تیم و بر بازیکن غالب شود، مشکلات بسیار زیادی به دنبال خواهد داشت.

حالا با توجه به پُست تخصصی شما، بحث ما بیشتر روی خط حمله است؟

مدت‌هاست در خط‌حمله بازیکن ۶ دانگی که تکنیکی باشد، با یک حرکت در ۶ قدم دفاع حریف را به هم بریزد، سر زن باشد و در محوطه جریمه حریف بتواند پنالتی بگیرد را نداریم. مهدی طارمی خوب بود که او هم رفت. الان علی‌پور تنهاست.

سال‌ها قبل یک شماره ۸ داشتین در دهه طلایی ۶۰ که باید بگوییم یادش به خیر. چنین خصوصیاتی را قدیمی‌ها در ناصر محمدخانی سراغ داشتند؟

شما لطف دارید. شماره ۸ خوب در پرسپولیس زیاد داشتیم. مجتبی محرمی، علی کریمی، سیدمهدی هاشمی‌نسب و …؛ خود علی کریمی با آن غنای تکنیکی ۲ تا حرکت در محوطه جریمه حریف انجام می‌داد، ۲ تا حرکت انفجاری می‌کرد که الان دیگر بازیکنی به این صورت نداریم که یک‌تنه نظم دفاعی حریف را به هم بریزد.

یک زمان در خط حمله پرسپولیس هم سرزن داشتیم و هم بازیکن تکنیکی. ناصر محمدخانی با غلام‌رضا فتح‌آبادی، فرشاد پیوس با علی دایی و دیگر زوج‌های خط‌حمله که چنین خصوصیاتی داشتند؟

بله، الان آن مهاجم سرزن خوب هم به آن صورت نداریم. بهترین سرزنی که این سال‌ها در لیگ‌برتر دیده‌ام استنلی کی روش بوده است. اگر این بازیکن در پرسپولیس بازی می‌کرد، قول می‌دهم با ۳۰ گل به بالا آقای‌گل لیگ‌برتر می‌شد.

خب بازیکن خوب با خصوصیاتی که می‌گویید، پول خوب هم می‌خواهد؟

بله، صحیح می‌فرمایید. چه اشکالی دارد؟ در این سال‌ها چقدر برای بازیکنان درجه ۲ و ۳ هزینه کرده‌ایم که آخر هم با شکایت به فیفا کلی تاوان پس داده‌ایم. یک بار پول خوب بدهیم و بازیکن خوب بیاوریم.

ما که همه چیز ارزان از چین وارد می‌کنیم. بیاییم یک بار هم بازیکن چینی بیاوریم ببینیم نتیجه می‌دهد یا نه؟

(با خنده) پیشنهاد بدی هم نیست. یک بار هم از چین و شرق آسیا بازیکن وارد کنیم. ضرر ندارد. ارزان هم هستند.

کار گابریل کالدرون در پرسپولیس را چگونه دیده‌اید؟

خب تا الان که بیشتر تمرین کرده‌اند و اردو رفته‌اند. هنوز فرصت خاصی پیش نیامده که بشود در خصوص دانش فنی این مربی تجزیه و تحلیل درستی صورت بگیرد.

باید صبر کنیم فصل جدید شروع شود. چند بازی بگذرد تا ببینیم این مربی چه تفکراتی دارد. چه شیوه تاکتیکی را می‌خواهد در تیم پیاده کند. آن زمان بهتر می‌شود در مورد ایشان نظر داد و عملکردش را قضاوت کرد.

بهترنبود در شرایطی که برانکو رفت، گزینه ایرانی روی نیمکت پرسپولیس می‌نشست تا بتواند شرایط را بهتر مدیریت کند؟

من بعید می‌دانم مربی ایرانی این ریسک را می‌پذیرفت که جای مربی بیاید که ۳ قهرمانی متوالی برای پرسپولیس و هوادارانش آورده.

به هرحال برانکو شرایطی را ایجاد کرده بود که هرکسی حاضر به قبول مسئولیت فنی پرسپولیس بعد از او نبود. در این شرایط مربی خارجی بهتر می‌تواند عمل کند تا سر و صدا‌های حامیان برانکو هم بخوابد.

تعویق در برگزاری لیگ‌نوزدهم هم صدای برخی باشگاه‌ها را در آورده است؟‌

می‌گویند شرایط استاندارد ورزشگاه مناسب نیست. بعضی هم می‌گویند به دلیل آن که شرایط ورود بانوان به ورزشگاه‌ها فراهم نیست، شروع لیگ به تعویق افتاده است.

فیفا روی این موضوع تأکید خاصی دارد. عربستان هم تا ۲ سال پیش با این مشکل مواجه بود. اما الان خیلی راحت بانوان این کشور می‌آیند و در ورزشگاه‌ها در کنار آقایان از تماشای مسابقات فوتبال لذت می‌برند.

خب مسئله ورود بانوان که مورد تازه‌ای نیست. اما به نظر شما فضای فوتبال ما مساعد حضور بانوان در ورزشگاه‌ها هست؟

باید آهسته آهسته این تحول صورت بگیرد. خانم‌ها که بیایند، آقایان هم مراعات شرایط را خواهند کرد. چون فکر می‌کنند اهل خانواده خودشان به ورزشگاه آمده است. اگر هنوز می‌بینیم در برخی ورزشگاه‌ها شعار‌های زشت و ناپسند می‌دهند، چون هنوز بانوان در ورزشگاه‌ها نیستند.

به نظر شما به جز ورزشگاه آزادی تهران، برای سایر تیم‌ها شرایط حضور بانوان در ورزشگاه‌های‌شان وجود دارد؟

موضوع جالبی است. درست می‌گویید. به نظر من هم تنها ورزشگاه آزادی می‌تواند این شرایط را داشته باشد. البته ورزشگاه مشهد و اصفهان و اهواز هم می‌توانند با تدابیر خاصی مسئله ورود بانوان را حل کنند. اما در برخی ورزشگاه‌ها آقایان هم برای حضور با مشکل مواجه هستند.

به جز پرسپولیس، تیم‌ملی هم با تغییر کادرفنی مواجه شده است. مارک ویلموتس با تفکرات هجومی جایگزین کیروش با تفکرات دفاعی شده است؟

خب در مورد ایشان هم مثل گابریل کالدرون باید بگویک که هنوز عملکرد این مربی را در دل مسابقات رسمی ندیده‌ایم. ۲ بازی تدارکاتی با سوریه و کره‌جنوبی که البته عملکرد خوبی از ملی‌پوشان دیدیم را نمی‌توان ملاک قضاوت کاملی از کیفیت مارک ویلموتس در تیم‌ملی ایران دانست.

باید صبر کنیم تا مسابقات انتخابی جام‌جهانی شروع شود و بعد در مورد این مربی با نتایجی که کسب می‌کند به قضاوت بنشینیم. نکته خوب و مثبتی که از مارک ویلموتس دیده‌ام، توجه به بازیکنان لیگ‌برتر است. چون تیم‌ملی از دل همین بازی‌ها تشکیل می‌شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
تاج کبیر آسیا دوقهرمانی دونایب قهرمانی آسیا
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1398/05/07
ناصرخان؟ تیتر لنگی نزن. ب این گرتی و مفنگی میگی خان؟ میدونم چاپ نمیکنید قلم فروخته ای
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1398/05/07
اگر هم بغل دست تو بود آلان ده تا زن داشت و دودوری دو دوو!؟
افتاد!؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
زندگی شخصیش به شما ربطی نداره تو زمین فوتبال لنگه نداشت دهن شما کیسه هارم خوب سرویس کرده بود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
زندگی شخصیش به شما ربطی نداره تو زمین فوتبال لنگه نداشت دهن شما کیسه هارم خوب سرویس کرده بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج