چند درصد مردم خواستار تعطیلات دو روزه هستند؟
۹۰۰۴۳۲
۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
۳۸۵۴ 
یک نظرسنجی تلویزیونی از مردم درباره «ساماندهی تقویم تعطیلات» نشان داد، دستیابی به «آخر هفته دو روزه» به مطالبه عمومی تبدیل شده است.

روزنامه دنیای اقتصاد: یک نظرسنجی تلویزیونی از مردم درباره «ساماندهی تقویم تعطیلات» نشان داد، دستیابی به «آخر هفته دو روزه» به مطالبه عمومی تبدیل شده است.

۵۵ درصد حاضران در نظرسنجی، خواستار تنظیم تعطیلات آخر هفته هستند. این مطالبه در کنار تاکید کارشناسان درباره آثار مثبت آخر هفته دو روزه احتمال عبور از سد مخالفان را افزایش داده است.

مخالفان با ۴ نوع ترس بیهوده، حاضر به پذیرش آخر هفته دو روزه نیستند. بانیان این طرح، اما ۶ هدف را دنبال می‌کنند که مهم‌ترین آنها، رونق اقتصادی ناشی از رونق گردشگری و افزایش راندمان کاری است.

افزایش مطالبه عمومی برای «تنظیم تقویم تعطیلات» برای دستیابی به آخر هفته دوروزه احتمال شکسته شدن سد مخالفان را تقویت کرد. در جریان یک مناظره تلویزیونی که سه نماینده مجلس و یک مقام متوالی گردشگری (معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری) حضور داشتند، طبق نظرسنجی عمومی که توسط صداوسیما صورت گرفت ۵۵درصد مردم دوروزه شدن تعطیلات آخر هفته را به‌عنوان مطالبه از دولت در خواست کردند.

احمد لاشکی، نماینده مجلس و ولی تیموری، معاون گردشگری موافقان دوروزه شدن تعطیلات آخر هفته و جهانبخش محبی‌نیا و غلامرضا کاتب، دو نماینده مجلس که از مخالفان تعطیلات دو روزه آخر هفته بودند، در این مناظره شرکت داشتند.

جزئیات این مناظره نشان داد: مخالفان چهار ترس بیهوده درخصوص تعطیلات آخر هفته دارند که شامل قطع ارتباط کاری با شرکت‌های بین‌المللی، زیاد بودن تعداد تعطیلات در کشور، اثر منفی تعطیلات بر رشد اقتصادی و کم بودن ساعات کاری در روز بوده است.

بررسی‌ها درباره نگرانی اول مخالفان نشان می‌دهد که به علت ناهماهنگی تعطیلات آخر هفته ما با سایر کشور‌ها مبادلات تجاری بین‌المللی ما با سایر کشور‌ها بسیار محدود است.

این در حالی است که با ارتباط الکترونیکی موجود و با کمک بخش خصوصی می‌توان آن را جبران کرد؛ به‌گونه‌ای که شرکت‌ها می‌توانند تعطیلات آخر هفته کارکنان خود را شناور کنند و همچنین طبق آمار‌های ارائه‌شده در ایران ۷۸ روز تعطیلات رسمی وجود دارد که با احتساب پنج‌شنبه‌های نیمه تعطیل به ۱۰۴ روز می‌رسد؛ در‌حالی‌که تعطیلات سایر کشور‌ها در جهان بین ۱۱۰ تا ۱۲۹ روز است؛ بنابراین نگرانی دوم نیز بی‌مورد تلقی می‌شود.

درخصوص نگرانی سوم نیز تحقیقات نشان می‌دهد با دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته نه تنها انرژی و انگیزه کارکنان افزایش می‌یابد و بازده کاری نیز بالا می‌رود، بلکه موجب رونق گردشگری در استان‌های مختلف نیز می‌شود که این دو امر بر رشد اقتصادی تاثیر مستقیم دارد؛ بنابراین نگرانی از رکود اقتصادی با آخر هفته دو روزه بی‌پایه است.

درباره نگرانی آخر که مربوط به کم بودن ساعت کاری روزانه کارکنان است، باید گفت که ساعت کاری هفتگی کارکنان (۴۴ ساعت در هفته) نسبت به بسیاری از کشور‌ها بالا است و طبق بررسی‌های کارشناسان در بدترین حالت باید به زیر ۴۰ ساعت در هفته برسد.

در برنامه منظره تلویزیونی جمعه شب، متولی گردشگری، ولی تیموری معاون گردشگری میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری- در دفاع از تعطیلات دوروزه آخر هفته عنوان کرد: با دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته شاهد رونق سفر‌های داخلی در کشور، فراغت بیشتر کارکنان، ساماندهی تعطیلات رسمی و کاهش زمان کاری خواهیم بود.

روی سخن معاون گردشگری میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری متمرکز بر این امر بود که تهران مبدا مسافرت‌ها است؛ منظور از این حرف آن است که با یکپارچه شدن تعطیلات دو روزه آخر هفته علاوه‌بر ساکنان تهران، ساکنان سایر استان‌ها نیز می‌توانند به سفر و تفریح بپردازند.

یکی از نمایندگان مجلس حاضر در مناظره که موافق تعطیلات دو روزه آخر هفته است، عنوان کرد: این تعطیلات موجب افزایش تفریح و فراغت می‌شود و علاوه‌بر آن وضعیت پنج‌شنبه‌های بلاتکلیف نیز مشخص شده و همچنین بهره‌برداری کل سال از جاذبه‌های گردشگری موجود کمتر از ظرفیت است که با اجرایی شدن این طرح این امر نیز بهبود می‌یابد.

با این حال یکی از مخالفان در مناظره اعلام کرده؛ «هدف از طرح تعطیلات دوروزه مشخص نیست.» در‌حالی‌که کارشناسان مدت‌ها است که بر این موضوع تحقیق می‌کنند و در حال تعقیب شش هدف اصلی هستند. این اهداف شامل ساماندهی تعطیلات، تنظیم اوقات فراغت آخر هفته و افزایش آن تا حد متعارف، تناسب بخشیدن به کار و فراغت، توزیع مسافرت‌ها در طول سال، افزایش تقاضا برای سفر و رشد بازار گردشگری است که موجب رشد اقتصادی در کشور نیز می‌شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
10:21 - 1398/06/04
آخه ۷۰درصد مردم ایران اصلا میتونن تفریح وگردشگری داشته باشن از صبح دنبال یه لقمه نون هستن.تعطیل کنین ملت از نون خوردن بیوفتن.همین‌الانش خیلی ادارات قشنگ کارمیکنن یکروز دیگم از کارشون کم‌کنین...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
نفست از جای گرمی در میاد دادا ؟! افاضات ادمهایی مثل تو ممنوع
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1398/06/04
اصل جوانان مردمه که کلا تعطیلن راه فعالیتی غیر از بیگاری برا مردم باز هست اونایی که کارگرند براشون فرقی نداره بیکاره ها که کلا تعطیلن از طرف چند شغلها نمیتونیم بگیم چون یا مثلا البته روزای تعطیل میرن جلسه حقوق اون روزشون دو برابر میشه
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1398/06/04
کارمندان و معلمان و تمامی کارنکنان مفت بگیر دولتی.این دیگه نظرسنحی نمیخاد.همه حقوقشون رو از مالیات زور تولید کنندگان میگیرن و کاری هم نمیکنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
درسته.کارمندانی که با پارتی و مصاحبه های ابکی رفتن ادارات چرا باید مخالف باشن.کار که نمیکنن و همیشه خدا روزنامه میخونن و گیم بازی میکنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
معلم اگرکارش رادرست انجام دهدوحقوقش مکفی باشدکه نیست وکارش راهم بخاطرمبارزه بعضی هانمیتوانددرست انجام دهدپس شماخیلی خیلی بی خبربی اطلاع ونابلدحرفزدی!؟دویم اینکه کارمندان اگرتلفن کناربگذارندواگراگربازم اگرخداراببیندکارش رادرست انجامدهداین تعطیلی برایش خوبهم هست!؟
اکبر.اصغر.بهروز قیاسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
حرف دهنتو بفهم اگر اون 2 روز هم برای معلمان تعطیلی نزارن از دست بچه امثل تو دیوانه میشن میرن تیمارستان.سانسور چی نشر بده.
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1398/06/04
طلاق هم زیاد میشه ...چون آخر هفته از بیکاری و بی پولی نمیشه مدام سفر رفت ....زن و شوهر گیرشون زیاد شه اخرش دعوا و دادگاهه ...حالا ما گفتیم
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1398/06/04
تعطیلات دوروزه به نفع کارمندان است نه کارگر روزمزد
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1398/06/04
تعطیلات به نفع کارمندان است نه کارگر بعدش کدام راندمان کاری
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/06/04
جناب نویسنده متن، 44ساعت برای کسانی که حتی 2 ساعت درهفته کار مفید می کنند چگونه توجیه می شود؟! همه ی مردم که شامل بیمه تامین اجتماعی، تعطیلات نوروزی و رسمی و حتی جمعه هم نیستند، چه کنند؟ کسانی که کارگرند نه در کارخانه بلکه فصلی و روزمزد. فروشنده های کالا و خدمات، کارگران رستوران و مراکز شخصی. چرا هیچ کس به فکر افراد بیکار و کسانی که شرایط بالا را دارند اما با حداقل درآمد و حداقل یک و نیم برابر ساعت کاری بدون تعطیلات چه رسمی و چه یک روز در هفته.
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1398/06/04
همین الان من از بیکاری کلا تعطیل سالانه ام و مغازه ام هم ورشکست شد
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1398/06/04
این همه تعطیل کافی نیست .....
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1398/06/04
بجای پنج شنبه و جمعه ، جمعه و شنبه را تعطیل کنند تا تجار هم کمتر آسیب ببینند
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1398/06/04
من اصلاً در جریان این برنامه نبودم و نتونستم رای بدم،منم با دو روزه موافقم،البته اگه در طول هفته روزانه هشت ساعت کار مفید کرده باشیم
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1398/06/04
من اصلاً در جریان این برنامه نبودم و نتونستم رای بدم،منم با دو روزه موافقم،البته اگه در طول هفته روزانه هشت ساعت کار مفید کرده باشیم
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1398/06/04
نه بابا تعطیلی چی ماها که نداریم کلاس بگذاریم اون یک رو ز هم یک روزهخیلی خوب ردس میدهند من ازبان نصف بیشتر ملت میگم ترا بخدا اینکار را نکنید
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1398/06/04
مملکت رو با این تعطیلات بیهوده تبدیل به تنبل خونه کردید تعطیلات کشور خیلی خیلی زیاده
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1398/06/04
مملکت رو با این تعطیلات بیهوده تبدیل به تنبل خونه کردید تعطیلات کشور خیلی خیلی زیاده
Iran, Islamic Republic of
12:07 - 1398/06/04
همین جوری کارمندان دولت حقوق مفت میگیرن کارم که ماشاالله نمیکنن ، خوبه دیگه یه روز دیگه هم تعطیل، اصلا کلا مملکت و تعطیل کنند بره پی کارش.
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1398/06/04
همین الانشم کارمندان مفت مخورن کارم نمکنن تعطیل کنین
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1398/06/04
اتفاقا امروز از کم بودن ساعت کاری ایران درتلویزون صحبت بود که در ژاپن حدودا ۵۸ ساعت درهفته ولی ایران حدودا ۲۵ ساعت کاری ست حالا باین وجود بازهم ازتعطیلی حرف میزنند بابا کار سلامتی میاره همینحوری ملت کن نیارن وای بحال اینکه تعطیل بشه تعطیلی فقط جعه کافیه اونم به یومن میلادامام زمان ع
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج